Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Urządzenia Apple, a karty SIM

Urządzenia Apple, a karty SIM

Karty SIM, tak samo, jak i urządzenia do których je wkładamy podlegają ewolucji. Mimo, że dzisiaj standardem już są karty nanoSIM to przecież są jeszcze nowe urządzenia, które obsługują karty microSIM, a i na rynku wtórnym dostaniemy sprzęt, który przyjmuje tylko standardowe karty SIM. Przez to czasami trudno się połapać i nie dziwi, że użytkownicy często w wyszukiwarkę wpisują frazy typu: „jaka karta sim do iphone 6”, czy „ipad air 2 sim”.

Spore grono użytkowników, którzy nie są zaznajomieni z produktami marki Apple na początku nie wie nawet, jak wyciągnąć kartę SIM z ich urządzenia. Czasami zdarzają się sytuacja, gdy ktoś w ręku trzyma nowego iPhone’a, ale okazuje się, że karta SIM, którą posiada nie pasuje do tego urządzenia, a ta jest przecież niezbędna, by telefon aktywować. Wiąże się to z dodatkowym oczekiwaniem, aż operator wymieni nam ją na nową.

A chodzi o to, by takich sytuacji nie było, stąd tekst, który powinien rozwiąż wszelkie ewentualne wątpliwości, które mogą się jeszcze pojawić w przypadku tematu kart SIM w urządzeniach Apple.

 

Jak zmieniały się karty SIM

 

Karta SIM, którą wszyscy pamiętamy, jako tę standardową oraz podstawową to w rzeczywistości karta miniSIM, gdyż przed nią istniała karta SIM, która wymiarami przypominała raczej kartę kredytową, a nie coś, co możemy wsadzić do telefonu. Rzecz jasna, ta pierwotna karta nie miała zastosowania w telefonach komórkowych.

Także dla użytkowników telefonów era kart SIM zaczęła się od miniSIM, która mimo, że wcale taka niemała (25 x 15 mm) to w porównaniu ze starszą siostrą mogła uchodzić za filigranową. Ten rozmiar w zasadzie funkcjonował od czasów legendarnej Nokii 3310, aż do momentu, kiedy smartfony zdominowały rynek. Oprócz pierwszych modeli, większość smartfonów obsługiwało już karty microSIM. Od karty SIM odcięto kawał zbędnego plastiku i udało się uzyskać kartę o wymiarach 15 x 12 mm. Te karty przez swoje zgrabniejsze gabaryty stały się bardzo szybko standardem, zwłaszcza w dobie smartfonów.

Ale niedługo microSIM królowało. Tamten okres cechował się dążeniem do pomniejszania wszystkiego, co rzecz jasna dotknęło także kart SIM. W roku 2012 pojawiła się ich kolejna wersja – nanoSIM, która oprócz mniejszych wymiarów (12,3 x 8,8 mm) była także nieco cieńsza (0,67 mm zamiast 0,76 mm). I ta karta do dzisiaj jest standardem we wszystkich nowych urządzeniach.

 

Jaka karta SIM do mojego iPhone’a lub iPada?

 

Oczywiście, jak już wspominaliśmy – nanoSIM jest aktualnie standardem wśród nowych sprzętów, ale w momencie, gdy zdecydowalibyśmy się na zakup starszego iPhone’a, czy iPada może czekać nas przykra niespodzianka, gdy okaże się, że ów sprzęt obsługuje nie nano, a microSIM.

Karta SIM:
iPhone, iPhone 3, iPhone 3GS

Karta microSIM:
iPhone 4, iPhone 4s, iPad, iPad 2, iPad 3, iPad 4

Karta nanoSIM:
iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X,
iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, iPad Mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro

Karta Apple SIM:
iPad Mini 3, iPad Mini 4, iPad Air 2, iPad Pro

 

Co to jest Apple SIM?

 

Karta ta to kolejny z autorskich pomysłów Apple, który przede wszystkim w trosce o klientów wyjeżdzających za granicę. Z poziomu urządzenia możemy zakupić wybrany przez siebie plan taryfowy. Nie trzeba martwić się o kwestię roamingu. Oczywiście rozwiązanie to nie jest obowiązkowe i klienci mogą korzystać z kart swoich operatorów.

 

Na co jeszcze uważać przy temacie kart SIM?

 

Nie zgub kluczyka! jak włożyć kartę SIM do iPhone? By dostać się do karty SIM w iPhonie lub gdy chcemy ją wsadzić, należy wyciągnąć tackę. Robimy to za pomocą dołączonego do naszego smartfona kluczyka. Jeżeli się zgubi to nic straconego, gdyż w Internecie pojawia się mnóstwo aukcji na których za kilka złotych możemy takowy kupić. Od biedy można użyć chociażby spinacza, ale musimy być wtedy uważni, by nie porysować swojego telefonu.

Uważaj na tackę – zdarzają się sytuację, gdy komuś udaje zgubić się tackę do karty SIM. Tutaj także powinniśmy być spokojni, gdyż w Sieci dużo jest miejsc, gdzie tacki takie można dostać. A jest to zakup obowiązkowy, gdyż bez tego nie jesteśmy w stanie korzystać z karty SIM, a i w pustej przestrzeni telefonu może zbierać się brud, który z czasem może uszkodzić naszego iPhone’a.

Jeżeli mamy sprzęt obsługujący microSIM, a w swoim posiadaniu mamy zwykłą kartę SIM to nie musimy jej wymieniać. Możemy ją własnoręcznie przyciąć do odpowiednich rozmiarów. Niestety, jeżeli musimy przesiąść się na nanoSIM, wówczas potrzebna jest wymiana u operatora.


Podobne artykuły
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path

Komentarze do wpisu


Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online