Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Po czym poznać, że aparat w iPhone jest zepsuty?

Po czym poznać, że aparat w iPhone jest zepsuty?

Aparat fotograficzny stanowi jeden z kluczowych elementów nowoczesnych urządzeń mobilnych. Dla wielu użytkowników jakość wykonywanych zdjęć bywa kryterium decydującym o zakupie. Smartfony spod szyldu Apple od lat charakteryzują się bardzo dobrymi wynikami z tej materii, co nieustannie przyciąga entuzjastów fotografii mobilnej.

Smartfony dysponujące aparatem z jednym obiektywem to już przeżytek. Aktualne flagowce wyróżniają się charakterystyczną wyspą na tylnym panelu. Na niej umieszczone są przynajmniej dwa „szkła”. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli możliwości są jeszcze większe. Oczywiście bardziej złożona konstrukcja oznacza też, że więcej elementów potencjalnie może odmówić posłuszeństwa. Nie inaczej jest w tym przypadku. Problem z aparatem iPhone wcale nie należy do rzadkości.

W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia aparatu?

Najczęściej awarie są konsekwencją uszkodzeń mechanicznych. Czasem smartfon zostanie uderzony na tyle niefortunnie, że dojdzie akurat do stłuczenia modułu kamery. Zazwyczaj nie wystarczy wymiana szybki aparatu iPhone. Drobne elementy rozbitego szkiełka dostają się do głębszych partii konstrukcji. W konsekwencji mogą one doprowadzić do uszkodzenia innych elementów odpowiedzialnych za poprawne działanie optyki. W przypadku zarysowania bądź pęknięcia sytuacja jest o tyle prosta, że nie ma żadnych wątpliwości co do przyczyny problemu. Po prostu nie ma innego wyjścia niż wymiana aparatu iPhone.

Więcej niewiadomych pojawia się, kiedy nie doszło do uszkodzenia mechanicznego, a jednak występują trudności z działaniem aparatu. Przyczyną mogą być wszelkie zanieczyszczenia w formie płynów, kurzu bądź pyłu. Najlepiej jeśli osadziły się jedynie na powierzchni. Wówczas przywrócenie pełnej sprawności zazwyczaj okazuje się dziecinnie proste. Znacznie poważniejsze komplikacje następują, gdy nieczystości dostały się do wnętrza urządzenia i zakłócają pracę poszczególnych komponentów. Każde ciało obce może zasiać prawdziwe spustoszenie pośród miniaturowych i delikatnych podzespołów. Wówczas nie powinno się zwlekać z wymianą aparatu iPhone.

Czasem problemy z aparatem iPhone bywają po prostu naturalną konsekwencją eksploatacji. Wszystkie elementy stopniowo się zużywają. Do pewnego stopnia można wydłużyć ich życie poprzez bardziej drobiazgowe obchodzenie się ze sprzętem. Nigdy jednak nie można mieć pewności jak długo będą służyć poszczególne podzespoły. Czasem ich czas dobiegnie końca jeszcze podczas trwania ochrony gwarancyjnej. Wtedy sytuacja jest prostsza, ponieważ istnieje szansa na uzyskanie rekompensaty ze strony producenta. Zazwyczaj jednak sprzęt Apple dzielnie trzyma się przez pierwszy rok, a ewentualne komplikacje występują później, kiedy musisz już polegać na sobie. Wówczas najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie pogwarancyjnym i wymiana aparatu iPhone.

Jak rozpoznać awarię aparatu iPhone?

iphone aparat

Jeżeli nie doszło do uszkodzenia mechanicznego, problemy z aparatem mogą objawiać się na kilka różnych sposobów. Zazwyczaj możesz dostrzec wyraźne obniżenie jakości wykonywanych zdjęć. Fotografie są rozmyte i nieostre. Zdarza się, że na wykonanych zdjęciach pojawiają się też plamki, których oczywiście nie powinno tam być. Korzystanie ze stabilizacji obrazu może też okazać się utrudnione. Czasem przy próbie skorzystania z dostępnych trybów pojawia się nietypowy syczący albo nienaturalnie głośny dźwięk.

Wielu użytkowników borykających się z awarią kamery zwraca też uwagę na czarny ekran po uruchomieniu aplikacji aparatu. Problem występuje niezależnie warunków oświetleniowych i od kierunku, w którym wycelujesz obiektyw. Od czasu do czasu mamy też okazję zmierzyć się z awariami lampy błyskowej odpowiedzialnej za doświetlenie zdjęć.

Jak uporać się z naprawą aparatu iPhone?

Jeśli aparat sprawuje się poniżej oczekiwań albo wcześniejszych możliwości, warto spróbować kilku metod, aby przywrócić mu pierwotną sprawność. Jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić kilka podstawowych działań ratunkowych. W tym celu postępuj wedle następujących wskazówek:

  • Uruchom aplikację aparatu, a następnie kilkukrotnie przełącz się pomiędzy tylną a przednią kamerą.
  • Zrestartuj aplikację aparatu. Pamiętaj, że po naciśnięciu przycisku „Home” albo przesunięciu „belki” z dołu ekranu proces nie zostanie zatrzymany, a jedynie przesunięty do działania w tle. W tym przypadku musisz wyłączyć aplikację i uruchomić ją ponownie.
  • Uruchom ponownie smartfon.
  • Jeżeli nie korzystasz z najnowszej wersji iOS, zainstaluj aktualizację.
  • Etui przeznaczone do przymocowania na szybę w samochodzie często są wyposażone w magnes. To może zakłócać działanie niektórych funkcji telefonu, między innymi tych odpowiedzialnych za stabilizację obrazu. W związku z tym zdejmij na moment akcesoria ochronne.
  • Wyczyść wierzchnią warstwę urządzenia przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Zwróć szczególną uwagę na obiektyw i jego okolicę.
  • Po wykonaniu powyższych działań przeprowadź powtórny test

Jeżeli powyższe sposoby zawiodły, problem prawdopodobnie ma podłoże sprzętowe. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez zajrzenia do wnętrza urządzenia. Na tym etapie najrozsądniej będzie już przekazać naprawę w ręce specjalistów. Serwisy pogwarancyjne mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt pozwalający na wykonywanie zabiegów z chirurgiczną precyzją. To niezwykle ważne, ponieważ miniaturowa technologia jest bardzo delikatna i jeden fałszywy ruch może skutkować uszkodzeniem innych podzespołów. Co więcej, operacje wykonywane są przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają sprzęt Apple od podszewki.

Po postawieniu diagnozy zazwyczaj jednym z pierwszych kroków jest czyszczenie aparatu iPhone, aby pozbyć się zanieczyszczeń osadzających się wewnątrz urządzenia. Dzięki temu można jednocześnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych awarii. Później przychodzi pora na wymianę aparatu iPhone. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji całkowicie nowy moduł, więc nie trzeba obawiać się, że naprawa się nie powiedzie. Po ponownym złożeniu wszystkich elementów smartfon będzie jak nowy.

iphone aparat


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online