Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Ekrany OLED w urządzeniach iPhone

Ekrany OLED w urządzeniach iPhone

Ekrany OLED Apple

OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów.

W przypadku produktów Apple często można spotkać się z technologią OLED, choć funkcjonuje ona pod zupełnie inną nazwą. Warto również mieć na uwadze, że nie wszystkie urządzenia z nadgryzionym jabłkiem zostały wyposażone w matrycę tej klasy. Niektóre modele dysponują mniej zaawansowanymi rozwiązaniami. Przekonaj się jakie tajemnice skrywają ekrany OLED Apple.

Ekrany OLED – czy iPhone ma ekrany OLED?

Technologia OLED zadebiutowała w smartfonach Apple w 2017 roku. Pierwszym modelem dysponującym ekranem tej klasy został iPhone X. W przypadku kilku kolejnych generacji panowała taka zasada, że bardziej zaawansowany model miał na pokładzie ekran OLED, a podstawowa edycja była wyposażona w matrycę LCD. Taki stan rzeczy uległ zmianie w 2020 roku. Wówczas ukazał się iPhone 12, który we wszystkich odsłonach posiadał już wyświetlacz OLED. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi seria SE. Wszystkie wydania z tej linii korzystały z ekranu LCD. Być może zmiana w tej materii nastąpi wraz z premierą iPhone SE 4. generacji. Premiera tego telefonu prawdopodobnie przypadnie na 2024 rok.

Na czym polega technologia OLED?

OLED to skrót od terminu Organic Light-Emitting Diode. Technologia ta polega na wykorzystaniu diod organicznych do emitowania światła podczas przepływu prądu przez półprzewodnik. Zasady działania zostały usprawnione względem wyświetlaczy LCD. Dzięki temu ekrany OLED Apple działają sprawniej i zarazem wydajniej. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również lepsze odwzorowanie kolorów i kontrastu niż w przypadku wariantów LCD. Oprócz tego użytkownicy mogą liczyć na szersze kąty widzenia i doskonale nasyconą czerń. Warto również podkreślić, że technologia OLED posiada właściwości energooszczędne. Skoro ekran pochłania mniej zasobów to bateria wytrzymuje dłużej i zarazem wolniej ulega procesowi starzenia.

Ekrany OLED Apple

Wyświetlacz Super Retina w iPhone

Super Retina to nazwa wykorzystywana przez Apple w kontekście wyświetlaczy wykorzystujących technologię OLED. Takie matryce charakteryzują się szerokim zakresem tonalnym, czyli innymi słowy posiadają popularny HDR. Takie udogodnienie pozwala na generowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości i nienagannej jakości. Na uwagę zasługuje również trwałość ekranów Super Retina. Matryce w urządzeniach Apple wyjątkowo rzadko ulegają wypaleniu.

Wyświetlacz Super Retina XDR w iPhone

To nic innego jak jeszcze bardziej zaawansowana wersja wyświetlacza Super Retina opisywanego wyżej. XDR oznacza ekstremalnie szeroki zakres tonalny. W praktyce wpływa to świetny kontrast i możliwość uzyskania bardzo wysokiej jasności, która ułatwia korzystanie ze sprzętu w wymagających warunkach oświetleniowych.

Wykorzystanie całego potencjału wyświetlaczy Super Retina i Super Retina XDR w swoim urządzeniu

Ekrany OLED Apple mogą zachować pełnię swoich walorów na długie lata, pod warunkiem że umiejętnie korzystasz z urządzenia. Przede wszystkim nie należy nadmiernie przeciążać matrycy. W związku z tym unikaj manualnego zwiększania jasności obrazu na dłuższy czas. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór domyślnych ustawień w tym zakresie. W ten sposób jasność zostanie dostosowana automatycznie do warunków oświetleniowych oraz wymagań poszczególnych narzędzi. Dzięki temu eksploatacja będzie postępować w najbardziej zrównoważony sposób. Warto też ustawić szybsze wprowadzanie urządzenia w stan uśpienia, gdy nie jest ono akurat używane.

Oprócz tego trzeba też pamiętać o instalowaniu nowych wersji systemu operacyjnego, jeśli tylko masz taką możliwość. Każda aktualizacja zawiera też rozwiązania odpowiadające za udoskonalenie optymalizacji poszczególnych funkcji. Dotyczy to również miarowego wykorzystania wyświetlacza.

Ekrany OLED Apple

Jak uporać się z awariami iPhone?

Długo można byłoby wymieniać zalety matryc OLED. Nawet tak doskonała technologia nie jest jednak wolna od wad. Jeden z najważniejszych minusów stanowi delikatna struktura. Czasem wystarczy niepozorne stuknięcie, aby ekran uległ uszkodzeniu. Co więcej, w niektórych przypadkach dochodzi do awarii wyświetlacza nawet bez naruszenia wierzchniej warstwy szkła. Wynika to z tego, że od kilku lat Apple stosuje bardzo wytrzymałe szybki. Niestety nie zawsze są one w stanie zabezpieczyć wrażliwe komponenty odpowiadające za generowanie obrazu. Jeśli dojdzie do usterki, konieczna jest naprawa wyświetlacza iPhone.

Możesz sprawnie pozbyć się każdej awarii dzięki specjalistycznej pomocy techników z zespołu iClinica. W razie problemów skontaktuj się z nami i skorzystaj z realizacji w trybie wysyłkowym albo odwiedź serwis Apple. Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław to miasta, w których możesz znaleźć nasze oddziały stacjonarne. Nasza oferta obejmuje takie usługi jak wymiana mikrofonu iPhone, czyszczenie po zalaniu, naprawa Face ID, a także szeroką gamę innych możliwości.


Podobne artykuły
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online