Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Hard reset iPhone – kiedy i jak wykonać twardy restart telefonu?

Hard reset iPhone – kiedy i jak wykonać twardy restart telefonu?

hard reset iPhone

Jedną z mocniejszych stron urządzeń mobilnych Apple jest długowieczność. Nawet po upływie kilku lat od premiery sprzęt działa płynnie i zazwyczaj nie generuje problemów technicznych. To w dużej mierze zasługa systemu operacyjnego, który zapewnia nienaganną optymalizację całego środowiska wraz z oprogramowaniem. Tym samym można stwierdzić, że iOS jest wyjątkowo niezawodny i bezawaryjny.

System napędzający iPhone pod wieloma względami ociera się o perfekcję, ale miewa też słabsze momenty. W niektórych okolicznościach mogą pojawiać się zaburzenia pracy urządzenia. Na szczęście możesz wówczas sięgnąć po metody pierwszej pomocy, które zostały zapewnione przez Apple. W wielu przypadkach pozwolą one na przywrócenie pełnej sprawności sprzętu. Przekonaj się czym jest hard reset iPhone.

Jakie są przyczyny zawieszania się telefonu lub pojawienia się czarnego ekranu?

Powodem zakłóceń zazwyczaj bywa nadmierne obciążenie smartfona w danym momencie. Może tak się zdarzyć, gdy akurat zaczynasz korzystać z aplikacji, która pochłania wyjątkowo dużo zasobów. W takich okolicznościach zaczyna brakować przestrzeni, by pogodzić wszystkie procesy przetwarzane w danym momencie. Wówczas smartfon daje sobie moment na złapanie oddechu i odzyskanie płynności. Możesz wówczas zaobserwować spowolnienie działania albo całkowite zawieszenie.

Obciążenie smartfona często idzie w parze ze wzrostem temperatury. Gdy trzymasz iPhone’a możesz poczuć, że obudowa zaczyna się nagrzewać. W takich sytuacjach wstrzymanie niektórych funkcji jest naturalną reakcją obronną sprzętu. Dzięki chwilowej przerwie w pracy można na spokojnie uporać się z nadmiarem zadań i obniżyć temperaturę. W przeciwnym wypadku rozgrzane podzespoły mogłyby ulec awarii.

Czasem zacinanie się smartfona nie oznacza jedynie chwili słabości, a sygnalizuje wystąpienie poważniejszego problemu. Przyczyną może być awaria wewnętrznych komponentów, takich jak płyta główna. Jeżeli ekran robi się czarny, powodem bywa również awaria matrycy odpowiedzialnej za generowanie obrazu. Wówczas nie jesteś w stanie nawet sprawdzić czy telefon reaguje na Twoje polecenia. W takich okolicznościach nie obejdzie się bez wizyty w serwisie. Konieczna może okazać się wymiana wyświetlacza iPhone.

Zanim jednak zdecydujesz się na naprawę, możesz podjąć kilka samodzielnych prób przywrócenia sprawności urządzenia. Do dyspozycji masz szereg narzędzi systemowych. Dowiedz się w jaki sposób bezpiecznie wykonać hard reset iPhone.

hard reset iphone

iPhone – hard reset telefonu, czyli co?

Standardem nowoczesnych smartfonów jest zamknięta konstrukcja, która nie pozwala użytkownikowi na ingerowanie w wewnętrzne komponenty. W dobie popularności klasycznych telefonów komórkowych było jednak zgoła inaczej. W każdej chwili można było zdjąć tylną klapkę, pod którą znajdowała się bateria oraz karta SIM. W związku z tym po zawieszeniu się urządzenia, wielu użytkowników bez wahania wyjmowało ogniwo, aby po chwili umieścić je ponownie na swoim miejscu. W ten sposób następował wymuszony reset telefonu wynikający z odłączenia zasilania.

Jeżeli korzystasz ze smartfona Apple, nie jesteś w stanie wykonać takiej operacji. Obudowa może zostać otwarta wyłącznie przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu serwisów. Jesteś w stanie uzyskać jednak podobny rezultat poprzez hard reset iPhone. Podjęcie takich kroków wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Dowiedz się kiedy hard reset iPhone okaże się przydatny i na co musisz wtedy uważać.

Jak zresetować iPhone’a? Reset nie zepsuje ani nie usunie danych?

Gdy wyłączasz smartfon w normalnym trybie, urządzenie zapisuje zgromadzone dane i stopniowo wygasza wszystkie uruchomione procesy. Pełne zatrzymanie pracy następuje dopiero w momencie, kiedy wszystkie zasoby zostają zabezpieczone. Jeśli decydujesz się na hard reset iPhone, odłączenie zasilania następuje gwałtownie. Wiele procesów pozostaje w trakcie przetwarzania i nagle zostają one przerwane. W takiej sytuacji istnieje ryzyko utraty bądź uszkodzenia części danych, które nie zdążyły się zapisać przed resetem.

Trudno przygotować się na hard reset iPhone. W końcu nie jesteś w stanie przewidzieć kiedy wystąpi problem wymagający tak zdecydowanego i inwazyjnego podejścia. Należy zatem podjąć działania profilaktyczne, dzięki którym będziesz zawsze przygotowany na taką ewentualność. Warto mieć w pogotowiu kopię zapasową. Dzięki temu będziesz w stanie sprawnie przywrócić wszystkie zgromadzone dane na wypadek gdyby hard reset iPhone spowodował utratę bądź uszkodzenie niektórych plików. Kopię zapasową możesz utworzyć w następujący sposób:

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Naciśnij swoje imię i nazwisko na górze listy.
 3. Przejdź do sekcji iCloud.
 4. Wybierz pozycję Backup w iCloud.
 5. Aktywuj opcję „Utwórz backup tego iPhone’a”, aby kopia zapasowa była regularnie zapisywana w chmurze.

hard reset iphone

Resetowanie iPhone’a – kiedy wykonać?

Sprzęt Apple z założenia doskonale radzi sobie z obsługą wielu narzędzi i aplikacji uruchomionych w tym samym czasie. Czasem występują jednak sytuacje, które okazują się sporym wyzwaniem. Może się tak zdarzyć chociażby, gdy uruchamiasz wyjątkowo wymagającą aplikację albo szereg operacji aktywuje się w tle, np. aktualizacje oprogramowania. Wówczas smartfon zaczyna działać bardzo powoli, a czasem całkowicie się zatrzymuje.

Problem może też objawiać się poprzez zaburzenie działania poszczególnych funkcji, np. odtwarzania głosu. Nie musi to wcale oznaczać awarii komponentów, w wyniku której konieczna okazałaby się naprawa głośnika iPhone. Często komplikacje mają podłoże systemowe.

Gdy napotykasz taką sytuację, warto najpierw odczekać moment. Być może urządzenie upora się z nadmiarem zadań i wszystko wróci do normy. Jeśli po upływie kilku chwil problem nie ustąpił, możesz podjąć interwencję. Na początek wypróbuj soft reset iPhone, czyli klasyczne ponowne uruchomienie sprzętu. Jeżeli jednak telefon zawiesił się na dobre i nie reaguje na żadne polecenia, możesz przeprowadzić hard reset iPhone.

iPhone hard reset – poradnik krok po kroku

Procedura sprowadza się do użycia przycisków fizycznych w określonej kolejności. Postępuj wedle następującej instrukcji:

 1. Wciśnij i od razu zwolnij przycisk odpowiadający za zwiększanie głośności.
 2. Powtórz powyższy krok z przyciskiem zmniejszania głośności.
 3. Naciśnij przycisk boczny i przytrzymuj go aż do momentu pojawienia się logo Apple.
 4. Po zobaczeniu jabłka możesz puścić przycisk.

Jak zrobić w wybranych modelach iPhone twardy restart?

Powyższa instrukcja może zostać zastosowana przez posiadaczy iPhone’a 8 i Plus, iPhone’a SE drugiej i trzeciej generacji, a także wszystkich bezramkowych modeli (iPhone X i wszystkie nowsze odsłony). W przypadku starszych wydań zasady postępowania będą nieco inne. Różnice wynikają z tego, że przyciski są inaczej rozmieszczone albo telefon stracił już wsparcie producenta, więc korzysta z przedawnionej wersji systemu operacyjnego.

Jeśli chcesz wykonać hard reset iPhone 7 albo 7 Plus, wykonaj następujące czynności:

 1. W tym samym czasie wciśnij przyciski Wybudzenia i zmniejszania głośności.
 2. Odczekaj moment.
 3. Zwolnij przyciski, gdy zobaczysz logo Apple.

W przypadku iPhone’a 6s, 6s Plus i SE pierwszej generacji należy podjąć następujące kroki:

 1. Jednocześnie naciśnij przyciski Wybudzenia i Początek.
 2. Przestań przytrzymywać oba przyciski dopiero, gdy na wyświetlaczu zobaczysz logo Apple.

Jak zresetować iPhone do ustawień fabrycznych?

W kontekście prezentowanego tematu warto również zwrócić uwagę na możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych. Taki zabieg ma jednak nieco inny charakter niż soft i hard reset iPhone. Nie sięgasz po niego w momencie krytycznym, gdy smartfon się zawiesza i nie reaguje na Twoje polecenia.

Przywrócenie ustawień fabrycznych stanowi odpowiedź na długotrwałe obniżenie wydajności sprzętu. Jeżeli inne działania nie przyniosły rezultatu, możesz wyczyścić całą zawartość i skonfigurować urządzenie od podstaw. Poza tym ta operacja jest nieodzowna, kiedy decydujesz się na sprzedaż swojego smartfona. Należy zresetować konfigurację zanim przekażesz iPhone’a nowemu właścicielowi. W celu przywrócenia ustawień fabrycznych wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji Ogólne.
 3. Zjedź na dół listu i wybierz pozycję Przenieś zawartość lub wyzeruj.
 4. Stuknij Wymaż zawartość i ustawienia.

hard reset iphone

Nie wszystkie problemy techniczne można rozwiązać samodzielne. Czasem obniżenie walorów użytkowych smartfona bądź trwałe zawieszenie pracy systemu stanowi konsekwencję awarii. W takich okolicznościach należy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów dysponujących bogatym doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem.

W serwisie iClinica możesz zrealizować szeroką gamę usług. Wśród dostępnych opcji znajduje się naprawa złącza ładowania iPhone, naprawa głośnika rozmów iPhone oraz wiele innych możliwości. Uszkodzonego smartfona możesz dostarczyć osobiście do oddziału stacjonarnego albo skorzystać z realizacji w formie wysyłkowej. Rzuć okiem na cennik napraw iPhone, a następnie skontaktuj się z nami.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online