Blog
iClinica>Blog>iOS>Nie możesz zainstalować uaktualnienia iOS? Dowiedz się jak rozwiązać problem

Nie możesz zainstalować uaktualnienia iOS? Dowiedz się jak rozwiązać problem

Premiera nowej wersji iOS to moment, który dzieli społeczność użytkowników. Jedni z zapartym tchem wyczekują dostępu do aktualizacji, by jak najszybciej przetestować najnowsze funkcje. Inni natomiast mogą początkowo opierać się zmianie ze względu na przyzwyczajenia.

Z naszej perspektywy update iOS to krok, który należy i warto podjąć, gdy tylko pojawia się taka możliwość. Należy, bo instalacja aktualizacji systemu podwyższa Twój poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzenia. Pośród wprowadzonych zmian zawsze znajdują się usprawnienia chroniące użytkowników przed wirusami i hakerami. A warto, bo korzystanie z najświeższej wersji zapewnia Tobie dostęp do nowych funkcji. Środowisko systemowe ewoluuje, a wraz z nim natywne narzędzia oraz oprogramowanie. Szkoda byłoby z tego rezygnować. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić aktualizację iOS, wytyczne znajdziesz w tym miejscu.

Problem z aktualizacją iOS – przyczyny i rozwiązania

Niekiedy pomimo najszczerszych chęci najnowsza aktualizacja iOS odmawia posłuszeństwa. Powodów może być wiele, ale kilka powtarza się wyjątkowo często. Poznaj potencjalne źródła problemu i dowiedz się jak sobie poradzić.

Brak miejsca w iPhone

W dobie terabajtowych dysków SSD, ilość pamięci wewnętrznej w smartfonach Apple może budzić uśmiech politowania na twarzy. Konfiguracje najnowszych modeli zaczynają się od 128GB, ale jeszcze kilka lat temu najmniej pojemne odsłony miały do dyspozycji tylko 64GB. Wbrew pozorom przy umiarkowanym użytkowaniu pamięci powinno być pod dostatkiem. Jeśli jednak nie jesteś w stanie poskromić swojej skłonności do gromadzenia danych, wkrótce może się okazać, że dysk urządzenia został wypełniony „pod korek”. W takiej sytuacji nie uda się już upchnąć nawet plików systemowych z aktualizacji.

Wówczas nie ma innej rady niż zwolnienie nieco przestrzeni dyskowej. Najwięcej miejsca zazwyczaj zajmują multimedia oraz oprogramowanie. Pamiętaj, że nie potrzebujesz aplikacji do każdej usługi, z której korzystasz. Do wykonywania niektórych czynności w zupełności wystarczy przeglądarka internetowa. Warto też na bieżąco archiwizować dane w chmurze. W każdej chwili możesz do nich dotrzeć, gdy zajdzie taka potrzeba, a nie zajmujesz niepotrzebnie pamięci wewnętrznej smartfona.

iPhone miejsce

Koniec wsparcia dla iPhone

Cykl życia urządzeń Apple jest warunkowany przez premiery nowego sprzętu oraz kolejne wersje systemu. Początek nowego rozdziału pociąga za sobą też zakończenie wcześniejszego. Wówczas starsze smartfony ustępują miejsce dla debiutantów, a same udają się na emeryturę. Producent odcina dostęp do aktualizacji, a użytkownikom pozostaje zakup nowego sprzętu albo pozostanie przy starszej wersji systemu. Na tej liście możesz sprawdzić czy Twój iPhone jest w dalszym ciągu wspierany przez Apple.

Aktualizowanie iOS zajmuje dużo czasu

Czasem pobieranie nowej wersji przedłuża się na tyle, że już tracisz cierpliwość. Co więcej, zaczynasz się obawiać czy na pewno wszystko idzie zgodnie z planem. Pamiętaj jednak, że aktualizacja iOS angażuje zasoby urządzenia, a także łącze internetowe. Teoretycznie smartfon może być używany w trakcie pobierania, ale zaleca się, by odłożyć go na czas operacji. Dzięki temu urządzenie będzie mniej obciążone i szybciej upora się z przetworzeniem wszystkich procesów. Przy aktualizacji ustaw połączenie przez sieć Wi-Fi. Jeśli nie można zainstalować uaktualnienia iOS, sprawdź stabilność łącza.

Problem z połączeniem przy aktualizacji iOS

Można wyróżnić dwa charakterystyczne komunikaty, które napotyka wielu użytkowników przy próbie uaktualnienia systemu. Brzmią one następująco:

 • „Nie można sprawdzić dostępności uaktualnień. Wystąpił błąd podczas sprawdzania dostępności uaktualnień oprogramowania.”
 • „Nie można zainstalować uaktualnienia. Wystąpił błąd instalacji uaktualnienia iOS.”

Po wyświetleniu komunikatu warto ponowić próbę. Jeśli kolejne podejście zakończyło się niepowodzeniem, spróbuj połączyć się z inną siecią Wi-Fi, a następnie przeprowadzić aktualizację. Gdyby ten sposób również nie przyniósł rezultatu, skorzystaj z poniższych metod.

Jak zaktualizować iPhone przez komputer?

Jeśli nie jesteś w stanie zainstalować uaktualnienia bezpośrednio na smartfonie, warto przeprowadzić operację za pośrednictwem komputera. Jeżeli korzystasz z Maca albo MacBooka, wykonaj następujące czynności:

 1. Podłącz iPhone do Maca bądź MacBooka przy pomocy przewodu.
 2. Wybierz iPhone w Finderze.
 3. W górnej części okna naciśnij „Ogólne”.
 4. Kliknij „Sprawdź uaktualnienia”.
 5. Rozpocznij aktualizację.

Jeżeli jesteś posiadaczem komputera z Windowsem, postępuj wedle następującej instrukcji:

 1. Podłącz iPhone do komputera za pomocą przewodu.
 2. Otwórz program iTunes dla Windows.
 3. W lewym górnym roku naciśnij miniaturkę przedstawiającą Twojego smartfona.
 4. Kliknij przycisk z napisem „Sprawdź uaktualnienia”.
 5. Jeżeli jest taka możliwość, przeprowadź aktualizację.

iPhone iOS update iTunes

Jak cofnąć aktualizację iOS?

Być może nieudane podejścia do uaktualnienia systemu wywołały niepotrzebne zamieszanie. W takiej warto pozbyć się „zamrożonego” procesu aktualizacji, a następnie ponownie podejść do instalacji. W celu przeprowadzenia tej operacji wykonaj następujące działania:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji „Ogólne”.
 3. Stuknij „iPhone (miejsce)”.
 4. Odszukaj uaktualnienie na liście aplikacji, a następnie naciśnij tę pozycję i wybierz „Usuń uaktualnienie.
 5. Ponownie spróbuj wykonać aktualizację.

Co zrobić jeśli nic nie pomaga?

W wielu przypadkach wykorzystanie powyższych sposobów pozwoli na uaktualnienie systemu. Czasem jednak źródło problemu bywa zakorzenione nieco głębiej. Istnieje prawdopodobieństwo, że komplikacje mogą mieć podłoże sprzętowe. W takiej sytuacji warto skorzystać ze specjalistycznego wsparcia. Skontaktuj się z nami, a zajmiemy się Twoim smartfonem.


Podobne artykuły
iOS 16 update
iOS 16 bez tajemnic
W minionych miesiącach gigant z Cupertino zaprezentował wiele nowości. Podczas tegorocznych konferencji światło dzienne ujrzały takie urządzenia jak iPhone 14 Pro czy też MacBooki z procesorem M2. Sporo uwagi skradły premiery AirPods Pro 2 oraz Apple Watch. Warto jednak pamiętać, że o sile sprzętu stanowi również niezawodne oprogramowanie. W związku z tym każda okrągła aktualizacja … Czytaj dalej iOS 16 bez tajemnic
Path
Jak zaktualizować system iOS?
Jedną z głównych przewag konkurencyjnych Apple jest doskonale zoptymalizowany software. System operacyjny oraz autorskie aplikacje działają w idealnej symbiozie zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki temu sprzęt sygnowany nadgryzionym jabłkiem często bije rywali na głowę w testach wydajności. Wyniki robią jeszcze większe wrażenie po porównaniu specyfikacji poszczególnych urządzeń. Rozwiązania dostarczane przez konkurencyjne firmy … Czytaj dalej Jak zaktualizować system iOS?
Path
Jak zlokalizować skradzionego iPhone’a w systemie iOS 15?
iOS 15 niesie ze sobą sporą dawkę nowości, a jedną z nich jest możliwość lokalizowania iPhone’a, którego zgubiliśmy lub został nam skradziony. Co ciekawe funkcja ta działa nawet wtedy, gdy iPhone jest wyłączony. Niestety jednak nie wszystkie model iPhone’a, które są kompatybilne z iOS 15 będą mogły skorzystać z tej opcji.   Lokalizowanie skradzionego lub … Czytaj dalej Jak zlokalizować skradzionego iPhone’a w systemie iOS 15?
Path

Komentarze do wpisu


 1. coment

  Już od paru miesięcy nie mogę zaktualizować do
  Najnowszej wersji teraz nie mogę korzystać z najważniejszej aplikacji z banku nie wiem co robić ciagle mi wyskakuje ze mam Isos
  14.4.1 a bank chce nowsza wersje

  1. iclinica-logo-blue

   Pani Dario jaki posiada Pani model iPhone? Jeśli iPhone posiada jeszcze wsparcie Apple to wystarczy zrobić aktualizację systemu 😊

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online