Blog
iClinicaPath BlogPath iOSPath iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości

iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości

iOS 18

W ciągu każdego roku Apple zawsze przedstawia szeroką gamę nowości. Najwięcej emocji wzbudza zawsze prezentacja iPhone. Nie mniejsze znaczenie od premier sprzętowych mają jednak nowinki systemowe. Wszak to one zapewniają niezrównaną wydajność i funkcjonalność, z których słynie sprzęt amerykańskiego producenta. W 2024 roku ukaże się iOS 18. Twórcy zapowiadają, że zdecydowanie jest na co czekać. Wedle ich zapewnień ma to być jedna z najbardziej spektakularnych aktualizacji dostarczonych na przestrzeni ostatnich lat. Przekonaj się co do tej pory udało się ustalić na temat nowości w iOS 18.

iOS 18 – kiedy w Polsce, data premiery

Na podstawie kalendarza wydawniczego Apple z ubiegłych lat można zarysować spodziewany cykl wdrożenia iOS 18. Oficjalna prezentacja możliwości nowej wersji systemu prawdopodobnie przypadnie na konferencję WWDC, która zazwyczaj odbywa się w pierwszej połowie czerwca. Wówczas rozpocznie się też faza beta testów zarezerwowana wyłącznie dla deweloperów. Miesiąc później dostęp do testowej wersji powinien zostać otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na ostateczną wersję aktualizacji przyjdzie użytkownikom zaczekać aż do września. Można zakładać, że wtedy zostanie ona zaprezentowana wraz z najnowszą generacją iPhone’ów.

iOS 18 – informacje o nowych funkcjach

W dotychczasowych aktualizacjach często pojawiały się zmiany obejmujące wygląd oraz możliwości personalizacji interfejsu. Niektóre źródła podają, że Apple szykuje kolejną metamorfozę w tym obszarze. Inspiracje mają pochodzić z VisionOS, czyli systemu operacyjnego wspierającego najnowsze gogle Apple Vision Pro. W praktyce oznaczałoby to, że środowisko systemowe nabierze większej głębi i wielowymiarowego charakteru. W takich okolicznościach użytkownik mógłby liczyć na możliwość wygodniejszego używania wielu aplikacji i narzędzi w tym samym czasie.

Z wielu źródeł spływają też zapowiedzi dotyczące znacznego poszerzenia zakresu możliwości Siri. Dzięki temu asytent głosowy może okazać się jeszcze bardziej pomocny przy wykonywaniu rozmaitych zadań. Niestety do tej pory nie pojawiły się przecieki dotyczące wprowadzenia polskiej wersji językowej.

iOS 18

Aktualizacja iOS 18 – co zmieni się najbardziej?

Do tej pory posiadacze iPhone’ów mogli korzystać z aplikacji Wiadomości w dwóch trybach. Jeśli wysyłali wiadomość do innych użytkowników sprzętu Apple, aktywowała się usługa iMessage. W przypadku sprzętu pochodzącego od innych producentów komunikacja była realizowana w formie SMS albo MMS. Wedle doniesień Apple ma wprowadzić standard RCS, który sprawi, że urządzenia wykorzystujące iOS 18 będą w stanie sprawniej współpracować ze sprzętem opartym na Androidzie. Użytkownicy będą w stanie wysyłać zdjęcia i filmy w wyższej rozdzielczości, a także otrzymają powiadomienia o odczytaniu wiadomości. Komunikacja w takiej postaci stanie się też darmowa dzięki wykorzystaniu internetu dostarczanego przez Wi-Fi albo sieć komórkową.

Unia Europejska stara się konsekwentnie ujednolicać standardy technologiczne. Odbija się to na Apple, które preferowało rozwój swojego hermetycznego systemu. Niedawno amerykański producent musiał zrezygnować ze złącza Lightning na rzecz standardu USB-C. Na horyzoncie są również zmiany dotyczące możliwości pobierania aplikacji. Do tej pory całe oprogramowanie było zgromadzone w App Store. Sporo wskazuje na to, że wkrótce będzie można pobrać aplikacje również poza oficjalnym sklepem.

Jakie urządzenia obejmie aktualizacja systemu iOS 18?

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że czas wsparcia iPhone’a wynosi zazwyczaj 6 lat. Gdy ukazał się iOS 17, dostęp do niego otrzymali użytkownicy urządzeń wydanych po 2017 roku. Tym samym z listy wspieranych modeli zniknęła seria iPhone 8 oraz iPhone X. Podążając tym tropem można byłoby założyć, że aktualizacja iOS 18 nie obejmie smartfonów, które ukazały się w 2018 roku. Do tej grupy zaliczają się iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR. Chodzą jednak słuchy, że tym razem wyjątkowo lista urządzeń kompatybilnych z najnowszą wersją systemu ma pozostać bez zmian. Jeśli te pogłoski się potwierdzą, iOS 18 będzie dostępny dla użytkowników następujących modeli:

 • iPhone XS,
 • iPhone XS Max,
 • iPhone XR,
 • iPhone 11,
 • iPhone 11 Pro,
 • iPhone 11 Pro Max,
 • iPhone SE (2. generacji),
 • iPhone 12,
 • iPhone 12 mini,
 • iPhone 12 Pro,
 • iPhone 12 Pro Max,
 • iPhone 13,
 • iPhone 13 mini,
 • iPhone 13 Pro,
 • iPhone 13 Pro Max,
 • iPhone SE (3. generacji),
 • iPhone 14,
 • iPhone 14 Plus,
 • iPhone 14 Pro,
 • iPhone 14 Pro Max,
 • iPhone 15,
 • iPhone 15 Plus,
 • iPhone 15 Pro,
 • iPhone 15 Pro Max.

We wrześniu 2024 roku powyższe zestawienie poszerzy się też o premierową serię iPhone 16.

iOS 18 a sztuczna inteligencja

Rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji konsekwentnie postępował od wielu lat. Prawdziwa eksplozja zainteresowania nastąpiła jednak pod koniec 2022 roku. Wówczas do użytku publicznego został oddany ChatGPT. Jego możliwości wzbudziły powszechne poruszenie. Wówczas zaczęło pojawiać się coraz więcej innych rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Wśród firm prężnie działających w tym obszarze nie zabrakło też gigantów technologii takich jak Google, Microsoft czy też Apple. Firma z Cupertino nie odsłania jeszcze wszystkich kart i w ciszy pracuje nad własnymi narzędziami, które mają pojawić się w iOS 18.

Sztuczna inteligencja zostanie połączona z poszczególnymi narzędziami i aplikacjami działającymi w środowisku systemowym. Zapewni ona wsparcie przy robieniu zdjęć oraz ich edycji. Można będzie też skorzystać z jej pomocy przy korzystaniu z Pages, Keynotes, Numbers czy też innych aplikacji służących do tworzenia treści. Dzięki nowym funkcjom włączysz dalsze generowanie tekstu od wybranego miejsca. Deweloperzy dostarczający oprogramowanie mogą liczyć na dostęp do zestawu narzędzi umożliwiających integrację ze sztuczną inteligencją Apple. Dzięki temu nowe funkcje będą mogły zawitać do wszystkich aplikacji, a nie tylko tych natywnych.

 Co zrobić, gdy sprzęt Apple odmawia posłuszeństwa?

Trudno cieszyć się nowinkami systemowymi jeśli borykasz się z problemami technicznymi. W takich okolicznościach warto jak najszybciej odwiedzić serwis Apple. Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków to miasta, w których usytuowane są salony iClinica. Możesz dostarczyć zepsute urządzenie osobiście albo skorzystać z naprawy wysyłkowej. Technicy sprawnie uporają się z usterką i tym samym przywrócą pełną sprawność Twojemu sprzętowi.

Nasz serwis nie zajmuje się wyłącznie naprawą iPhone’ów. Jesteśmy w stanie też dać drugie życie innym urządzeniom z oferty Apple. Jeden z częściej występujących problemów stanowi zbita szybka Apple Watch. W takiej sytuacji delikatnie usuwamy uszkodzony element, a na jego miejscu montujemy oryginalne nowe części. Dzięki temu Twój zegarek wygląda jakby dopiero został zdjęty z półki sklepowej. Rzuć okiem na cennik napraw Apple Watch i skontaktuj się z nami, aby umówić się na usunięcie defektu.


Podobne artykuły
Dziennik Apple
Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Z roku na rok świat nabiera coraz większego rozpędu. Towarzyszy temu lawina informacji, które każdego dnia rywalizują o naszą uwagę. Próby chłonięcia wszystkich otrzymywanych wiadomości często bywają z góry skazane na niepowodzenie. Okazuje się, że danych jest zbyt dużo, aby ludzki mózg zdołał skutecznie je zaabsorbować. W takich okolicznościach coraz częściej mówi się o zjawisku … Czytaj dalej Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Path
Ranking gier iOS
Ranking gier mobilnych na iOS
Pojęcie gamingu nadal bywa klasycznie kojarzone konsolami i komputerami. W niedalekiej przyszłości to wyobrażenie może jednak ulec zmianie, ponieważ konsole i komputery już od dłuższego czasu nie są najchętniej wybieranymi platformami do gier. O wiele częściej to urządzenia mobilne służą do wirtualnej rozgrywki. To zasługa bezkonkurencyjnej dostępności i komfortu użytkowania. Nie trzeba przecież uważać się … Czytaj dalej Ranking gier mobilnych na iOS
Path
iOS 17
iOS 17 już dostępny w finalnej wersji. Co się zmieniło?
Premiera każdej „okrągłej” wersji systemu operacyjnego to nie jedna oficjalna prezentacja, a bardziej kilka miesięcy sukcesywnego odsłaniania kolejnych kart. Apple zaczyna opowiadać o aktualizacji już na kilka miesięcy przed oddaniem aktualizacji do powszechnego użytku. W przypadku iOS 17 oficjalny cykl życia aktualizacji zaczął się podczas czerwcowej konferencji WWDC, gdzie twórcy pokazali możliwości systemu. Niedługo później … Czytaj dalej iOS 17 już dostępny w finalnej wersji. Co się zmieniło?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online