Jak zaktualizować system iOS?

Jedną z głównych przewag konkurencyjnych Apple jest doskonale zoptymalizowany software. System operacyjny oraz autorskie aplikacje działają w idealnej symbiozie zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki temu sprzęt sygnowany nadgryzionym jabłkiem często bije rywali na głowę w testach wydajności. Wyniki robią jeszcze większe wrażenie po porównaniu specyfikacji poszczególnych urządzeń. Rozwiązania dostarczane przez konkurencyjne firmy często korzystają z mocniejszych podzespołów, a jednak w ogólnym rozrachunku muszą uznać wyższość firmy z Cupertino.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że warto być na bieżąco z nowymi wersjami systemu operacyjnego. Dzięki regularnemu aktualizowaniu oprogramowania możesz wykorzystać pełen potencjał swojego sprzętu.
Co warto zrobić przed aktualizacją?
Przede wszystkim zadbaj o stabilne połączenie z internetem na czas aktualizacji. Najlepiej połączyć się za pomocą modułu WiFi. Oczywiście możesz też polegać na mobilnym internecie, ale pamiętaj, że przeznaczysz na ten cel część swojego miesięcznego transferu w ramach pakietu u operatora.
Dane wchodzące w skład aktualizacji oczywiście zajmą część pamięci wewnętrznej na Twoim urządzeniu. W związku z tym upewnij się, że masz wolne miejsce na zainstalowanie aktualizacji. W razie potrzeby zwolnij trochę przestrzeni, aby wszystkie nowe pliki na pewno się zmieściły. Warto też pamiętać, aby nigdy nie zajmować całej dostępnej przestrzeni. System funkcjonuje znacznie sprawniej, kiedy zawsze ma do dyspozycji odrobinę swobody.
Przed pobraniem aktualizacji warto też na wszelkie wypadek przygotować kopię zapasową. Świeże wersje systemu nie zawsze są w pełni dopracowane na czas premiery. Czasem posiadają jeszcze szereg uchybień, które zostają systematycznie usuwane po odebraniu zgłoszeń od użytkowników. W związku z tym możesz uznać, że jeszcze tymczasowo chcesz pozostać w starym środowisku. W takich sytuacjach zawsze masz do dyspozycji kopię zapasową, która będzie Twoim kołem ratunkowym.
Jak zainstalować aktualizację iOS?
Po pojawieniu się nowej wersji systemu możesz otrzymać powiadomienie push z propozycją przeprowadzenia aktualizacji. Jeśli wyrazisz zgodę, niezwłocznie rozpocznie się instalacja. Nie musisz jednak podejmować decyzji od razu. Wystarczy zamknąć okno i wrócić do aktualizacji samodzielnie, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. W tym celu postępuj wedle następującej instrukcji:
- Otwórz ustawienia.
- Wejdź do sekcji „Ogólne”.
- Wybierz „Uaktualnienia”. W tym miejscu dowiesz się czy posiadasz najświeższą wersję systemu. Jeśli będzie dostępna aktualizacja, możesz natychmiast przystąpić do instalacji.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść na zdalne sterowanie w obszarze aktualizacji systemowych. Możesz zdecydować się na pobieranie aktualizacji, kiedy tylko będą w zasięgu, a także późniejszą instalację. W celu konfiguracji tych opcji otwórz „Uaktualnienia automatycznie” w sekcji „Uaktualnienia.
Dlaczego warto na bieżąco aktualizować iOS?
Jeden z ważniejszych powodów stanowi kwestia bezpieczeństwa. Jeśli korzystasz z urządzeń Apple, nie musisz zaprzątać sobie głowy poszukiwaniem programu antywirusowego zabezpieczającego Cię przed złośliwym oprogramowaniem. iOS sam w sobie posiada bardzo zaawansowany mechanizm ochronny, który nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Oczywiście ten system nie jest dziełem skończonym. W każdej aktualizacji zostaje on poszerzony o kolejne możliwości i usprawnienia, aby zawsze być o krok przed oszustami. To sprawia, że regularne podążanie za kolejnymi wersjami zapewnia Tobie maksymalny wymiar bezpieczeństwa w sieci.
Pozostałe powody są bardziej prozaiczne, ale na pewno nie mniej ważne w toku codziennego użytkowania urządzenia. Każda aktualizacja oznacza wprowadzenie szeregu usprawnień o charakterze wizualnym oraz funkcjonalnym. Czasem pojawiają się zupełnie nowe funkcje, natomiast nieudane rozwiązania systematycznie znikają. Dzięki temu wraz z każdą aktualizacją powinien zwiększać się komfort korzystania z urządzenia.
Aktualizacje nie są powiązane wyłącznie z autorskim oprogramowaniem Apple. iOS stanowi środowisko, w którym funkcjonują wszystkie programy. To sprawia, że ciągłe usprawnianie narzędzi systemowych stymuluje też rozwój aplikacji dostarczanych przez innych producentów.
Jakie modele iPhone mają wsparcie iOS?
Upływ czasu nie jest zbyt łaskawy dla urządzeń elektronicznych. Kilkuletni sprzęt często uchodzi już za przeżytek, który stopniowo usuwa się w cień, aby zrobić miejsce dla swoich następców. Nie inaczej jest w przypadku rozwiązań tworzonych przez Apple. Amerykański gigant zaprojektował cykl wydawniczy trwający mniej więcej 6 lat. Ten okres może różnić się w zależności od poszczególnych modeli i zmieniającej się strategii firmy. Po upływie tego czasu urządzenie traci dostęp do aktualizacji iOS. W ten sposób producent w czytelny sposób stara się wymusić na użytkownikach zakup nowego modelu. Oczywiście nie trzeba decydować się na wymianę smartfona, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami. Korzystanie z nieaktualnej wersji systemu powoduje obniżenie standardów bezpieczeństwa oraz konieczność polegania wyłącznie na przestarzałych funkcjach.
Z pozoru mogłoby się wydawać, że 6 lat to stosunkowo mało czasu i Apple prowadzi dość ofensywną politykę wobec swoich odbiorców. Warto mieć jednak na uwadze, że konkurencyjnym firmom zdarza się zatrzymać wsparcie sprzętu już 3 lata po premierze. Taki stan rzeczy najmniej wpływa na gadżeciarzy, którzy co roku wymieniają telefon. Większość użytkowników decyduje się na zmianę po upływie 2-4 lat. Osoby korzystające z jednego smartfona przez 6 lat należą do zdecydowanej mniejszości. W związku z tym 6-letni cykl przyzwoicie współgra z przyzwyczajeniami przeważającej części konsumentów.