Blog
iClinica Path Blog Path iPhone Path iPhone nie czyta karty SIM – przyczyny. Jak to naprawić?

iPhone nie czyta karty SIM – przyczyny. Jak to naprawić?

iPhone nie czyta karty SIM

Karty SIM towarzyszą użytkownikom telefonów komórkowych już od kilku dekad. Ich wygląd niejednokrotnie ulegał zmianom, ale wciąż odgrywają one bardzo ważną rolę w świecie technologii mobilnych. Ten niepozorny prostokącik wyposażony w mikroprocesor umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie wiadomości SMS, a także korzystanie z internetu mobilnego. Jeśli iPhone nie czyta karty SIM, tracisz dostęp do całej masy ważnych funkcji. Przekonaj się co należy zrobić, gdy napotykasz problemy techniczne w tym obszarze.

Dlaczego nie wykrywa mi karty SIM w telefonie?

Można wyróżnić kilka najczęściej powtarzających się przyczyn komplikacji z działaniem karty SIM. W poszukiwaniu źródła problemu zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Poluzowana karta – do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj w wyniku mniej lub bardziej poważnych kolizji z udziałem całego urządzenia. Warto zatem zajrzeć do szufladki i upewnić się, że karta nie opuściła swojego miejsca.
  • Wilgoć – to zagrożenie, które dotyczy przede wszystkim starszych smartfonów nieposiadających certyfikatu wodoszczelności. Niemniej nie można też wykluczać, że w jakiś sposób ciecz przedostała się do szufladki nowszego modelu. Warto to zweryfikować.
  • Zabrudzenia – może to być chociażby kurz nawarstwiający się w drobnych kłębkach. Czasem iPhone nie czyta karty SIM, gdy zanieczyszczenia osadzają się na tacce albo samym chipie.
  • Problemy o podłożu systemowym – mogą wynikać z nieaktualnej wersji systemu. Czasem jednak właśnie zainstalowanie aktualizacji staje się przyczyną problemu. To oznacza, że twórcy zanotowali falstart i pozostawili jakieś uchybienia w nowym wydaniu iOS. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż ukaże się stosowna łatka.
  • Uszkodzona karta SIM – w takiej sytuacji samemu niczego nie zdziałasz. Trzeba szukać wsparcia w salonie operatora sieci komórkowej.
  • Uszkodzenie telefonu – w takich okolicznościach zasady postępowania zależą od tego czy masz jeszcze gwarancję. Jeśli tak to spróbuj zlecić naprawę producentowi. Gdy okres ochronny dobiegnie końca, odwiedź pogwarancyjny serwis Apple. Poznań, Warszawa, Kraków i Wrocław to miasta, w których znajdziesz salony iClinica. To idealne miejsce na zrealizowanie naprawy „jabłka”.

Źle włożona karta SIM – czy to możliwe?

Smartfon może mieć problem z poprawnym odczytaniem karty SIM, gdy ta jest niewłaściwie umieszczona w szufladce. Taki stan rzeczy wcale nie musi wynikać z niedokładności użytkownika. Karta mogła przemieścić się odrobinę na tacce pod wpływem niewielkich wstrząsów, upadku urządzenia albo kolizji z jakąś przeszkodą.

W razie trudności z siecią telefonii komórkowej należy upewnić się, że karta SIM jest właściwie ułożona na swoim miejscu. Po poprawieniu jej pozycji warto jeszcze dla pewności zrestartować telefon. Być może po ponownym uruchomieniu uda się nawiązać połączenie.

Źle przycięta karta SIM

Rozwój technologii obejmuje wszystkie komponenty urządzeń elektronicznych. Od czasu do czasu występują zmiany, do których trzeba się zaadaptować, aby korzystać z najnowszych rozwiązań. W minionej dekadzie użytkownicy mogli doświadczyć ewolucji na własnej skórze za sprawą metamorfozy karty SIM. Najpierw klasyczny format ustąpił standardowi micro. Ten z kolei został zastąpiony przez nano SIM.

Co kilka lat użytkownicy musieli zatem przycinać swoje karty SIM w celu dostosowania ich do standardów nowych urządzeń. Wiele osób odwiedzało salony swoich operatorów, aby poprosić o pomoc. W takich miejscach raczej można było być pewnym, że operacja przebiegnie bez zarzutów. Niektórzy jednak postanowili samemu stawić czoła wyzwaniu.

Trudności mogły wystąpić zwłaszcza przy migracji z micro SIM na format nano. Wówczas plastikowe obramowania znikały właściwie w całości, a chip znajdował się tuż przy krawędzi. Wystarczył zatem jeden nieostrożny ruch, aby przypadkowo uszkodzić mikroprocesor. Naruszenie tego elementu sprawia, że iPhone nie czyta karty SIM. W takiej sytuacji należy zgłosić się do salonu operatora swojej sieci komórkowej i poprosić o wydanie duplikatu.

iPhone nie czyta karty SIM

Co zrobić jeśli na telefonie iPhone wyświetlany jest komunikat o treści „Nieprawidłowy SIM” lub „Brak SIM”?

Smartfon zazwyczaj nie pozostawia żadnych złudzeń wobec tego, że iPhone nie czyta karty SIM. W takiej sytuacji nie możesz połączyć się z siecią. W konsekwencji niemożliwe staje się wykonywanie połączeń telefonicznych, korzystanie z internetu mobilnego, a także wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS. Poza tym powinien wyświetlić się komunikat o treści „Nieprawidłowy SIM” albo „Brak karty SIM”. Wówczas należy podjąć następujące działania:

  1. Upewnij się, że nie wygasła Twoja umowa z operatorem sieci komórkowej.
  2. Zrestartuj iPhone’a.
  3. Zobacz czy możesz uaktualnić ustawienia operatora. W tym celu otwórz ustawienia, przejdź do sekcji „Ogólne”, a następnie wybierz pozycję „To urządzenie”. Jeśli aktualizacja jest dostępna, wybierz twierdzącą odpowiedź w pojawiającym się oknie.
  4. Wyjmij kartę SIM, a po chwili włóż ją ponownie. Przy okazji upewnij się, że tacka sprawuje się bez zarzutów.
  5. Przetestuj inną kartę SIM w swoim telefonie. Jeśli akurat nie masz możliwości przeprowadzenia takiego sprawdzianu, udaj się do salonu. Na miejscu możesz poprosić o udostępnienie karty SIM na potrzeby testu.

Uszkodzona karta SIM jak ją wymienić?

Jeśli udało Ci się wykluczyć większość potencjalnych przyczyn problemów technicznych, może okazać się, że doszło do uszkodzenia karty SIM. W takich okolicznościach pozostaje Ci tylko wizyta w salonie sieci komórkowej, z którą łączy Cię umowa.

Na miejscu konieczne będzie wyrobienie duplikatu karty SIM. Jeśli podczas przeglądu okaże się, że usterka wystąpiła nie z Twojej winy, może uda się załatwić sprawę nieodpłatnie. Gdyby jednak stwierdzono uszkodzenie spowodowane przez użytkownika, trzeba liczyć się z kosztem od 10 do kilkudziesięciu złotych.

Jak aktywować kartę SIM na iPhone?

Instalowanie karty SIM sprowadza się przede wszystkim do umieszczenia jej w szufladce. Postępuj wedle poniższej instrukcji, aby pomyślnie przeprowadzić tę operację:

  1. Znajdź szufladkę umieszczoną na bocznej krawędzi smartfona. Wizualnie przypomina ona przyciski boczne, ale w przeciwieństwie do nich nie jest wypukła. Poza tym znakiem charakterystycznym jest niewielka dziurka umożliwiająca wysunięcie tacki.
  2. W pudełku ze smartfonem powinno znajdować się drobne metalowe narzędzie do wyjmowania karty SIM. Wsuń jego końcówkę do otworu wspomnianego w punkcie pierwszym.
  3. Po delikatnym, acz zdecydowanym przyciśnięciu tacka powinna odskoczyć.
  4. Wysuń szufladkę i połóż na niej kartę SIM w taki sposób, aby pasowała do formy.
  5. Wsuń tackę z powrotem.
  6. Podaj kod PIN kiedy pojawi się taka potrzeba.
  7. Jeśli smartfon poprawnie odczytuje dane z karty SIM, po chwili powinno pojawić się połączenie z siecią komórkową.

iPhone nie czyta karty SIM

Uszkodzony baseband iPhone – czy da się to naprawić w serwisie?

Baseband jest częścią płyty głównej i odpowiada za podtrzymywanie łączności z różnymi częstotliwościami sieci telefonii komórkowej. Uszkodzenie tego elementu sprawia, że iPhone nie czyta karty SIM. Jeśli dojdzie do takiej awarii, możesz zlecić naprawę w serwisie pogwarancyjnym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że operacja jest skomplikowana i dość kosztowna ze względu na wykorzystywane części zamienne.

Uszkodzenie baseband iPhone stanowi dość ekstremalny przykład awarii. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Znacznie powszechniej występują usterki podstawowych elementów i funkcji smartfona. W przypadku każdego rodzaju defektu rekomendowana jest niezwłoczna interwencja. W salonach iClinica zrealizujesz takie naprawy jak wymiana wyświetlacza iPhone czy też naprawa przedniej kamery iPhone. W ofercie nie brakuje też bardziej skomplikowanych zabiegów. Za przykład może posłużyć naprawa Face ID albo naprawa czujnika zbliżeniowego iPhone. Zepsute urządzenie możesz przynieść osobiście do serwisu albo wysłać przekazem kurierskim na nasz koszt. Zapoznaj się z cennikiem, aby poznać wszystkie dostępne usługi.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online