Blog
iClinica Path Blog Path iPhone Path iPhone dla seniora. Jaki iPhone dla babci lub dziadka?

iPhone dla seniora. Jaki iPhone dla babci lub dziadka?

iPhone dla seniora

Z reguły starsze osoby niechętnie sięgają po nowe technologie. Obsługa urządzeń elektronicznych bywa dla nich nie lada wyzwaniem. Problemy z nawigowaniem w gąszczu funkcjonalności mogą generować frustrację i zrezygnowanie. W związku z tym seniorzy czasem nawet nie podejmują próby w obawie przed porażką.

Warto jednak dążyć do rozwiewania wątpliwości w tym zakresie. W końcu posiadanie smartfona to również kwestia bezpieczeństwa. Absolutną podstawą jest możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Poza tym do dyspozycji pozostaje też szeroka gama funkcji, które mogą ułatwić wykonywanie codziennych czynności.

Z całą pewnością można zatem stwierdzić, że każdy senior powinien posiadać własnego smartfona. Zazwyczaj wybór pada na telefon z Androidem. iPhone dla seniora nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem. Zupełnie niesłusznie marka Apple nie kojarzy się w Polsce ze sprzętem dostosowanym do potrzeb starszych użytkowników. Przekonaj się dlaczego iPhone dla seniora może okazać się doskonałym wyborem.

iPhone dla seniora – czy to dobry pomysł?

Wielu seniorów podejdzie z dozą nieufności do każdego smartfona, którego im zaproponujesz. Jeżeli zrażą się do obsługi na początku, trudno będzie Ci udowodnić, że zakup przedstawionego modelu jest dobrym pomysłem. Sugerowane urządzenie musi zatem charakteryzować się niskim progiem wejścia pod względem obsługi podstawowych narzędzi. W tej materii iPhone nie ma sobie równych.

System iOS słynie z intuicyjnego interfejsu i uporządkowanej struktury. Wyświetlane informacje są na tyle klarowne i czytelne, że stają się zrozumiałe nawet dla osób niezaznajomionych z technologią. Jeżeli świeżo upieczony użytkownik pozna podstawy, iPhone może stać się jego największym sprzymierzeńcem w toku rutynowych czynności. Smartfon zapewni dostęp do prasy, aplikacji z ebookami, a także szerokiej gamy innych rozwiązań służących rozrywce. Poza tym urządzenie będzie przypominać o przyjmowaniu leków bądź o wizytach u lekarza. Z tego względu warto zdecydować się na iPhone dla seniora.

Czy iPhone to dobry pomysł na prezent dla babci lub dziadka?

Przyłączenie swoich bliskich do rodziny Apple otworzy przed Wami nowe możliwości. Skorzystacie wówczas z udogodnień, które są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy „jabłek”. Cała rodzina będzie w stanie komunikować się za darmo przy pomocy iMessage. Jeżeli macie ochotę na rozmowę wideo, wystarczy połączyć się przy pomocy FaceTime. Z kolei podczas rodzinnych spotkań przydatny może okazać się AirDrop. Dzięki niemu bardzo łatwo i sprawnie wymienicie się wspólnymi zdjęciami. Wszystkie te czynniki przysłużą się utrwaleniu rodzinnych więzów.

iPhone dla seniora

Kilka powodów dlaczego warto kupić iPhone dla seniora

Oprócz wspomnianego wcześniej intuicyjnego interfejsu, warto zwrócić też uwagę na bezawaryjność i wydajność. System operacyjny stworzony przez Apple działa bardzo płynnie. Niezwykle rzadko zdarzają mu się chwile słabości. To szczególnie istotny atut w kontekście zakupu iPhone dla seniora. Starsza osoba prawdopodobnie nie będzie w stanie samodzielnie rozwiązać ewentualnych problemów technicznych. W związku z tym potrzebny jest sprzęt, który po prostu nie sprawia żadnych trudności.

Bezpieczne nawigowanie w internecie często wymaga dobrego instynktu. Osoby zaznajomione z technologią są bardziej wyczulone na podejrzane sygnały. Dzięki temu wiedzą one, których odnośników nie powinno się otwierać. Starsi użytkownicy zazwyczaj nie mają takiego wyczucia, przez co są bardziej narażeni na próby oszustwa. Na straży bezpieczeństwa stoi wówczas iOS słynący z wyjątkowo skutecznej ochrony przed cyberprzestępczością. Sprzęt Apple nie wymaga nawet instalowania oprogramowania antywirusowego. Wszystkie zabezpieczenia są integralną częścią architektury systemowej.

Warto zwrócić też uwagę na oferowane nagłośnienie. Pod tym względem iPhone zawsze wyróżniał się na tle konkurencji. Głośniki stereo emitują czysty i wyraźny dźwięk. Ten aspekt może okazać się szczególnie istotny dla starszych użytkowników, którym wygodnie będzie polegać na sterowaniu głosowym.

Polecane modele iPhone dla seniorów

Przy selekcji warto zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza. Seniorzy z pewnością docenią powiększony obszar roboczy. W ten sposób treści prezentowane na ekranie staną się czytelniejsze. W związku z tym weź pod uwagę nowsze modele charakteryzujące się bezramkową konstrukcją. Dobrym wyborem mogą okazać się również odsłony „Plus” oraz „Max.

Istotnym aspektem jest również system używany do odblokowania telefonu. W przypadku starszych użytkowników Face ID sprawdzi się lepiej niż Touch ID. W końcu wystarczy spojrzeć się na wyświetlacz i nie trzeba niczego naciskać. Podczas planowaniu zakupu zwróć zatem szczególną uwagę na modele wyposażone w system rozpoznawania twarzy.

Jak dostosować iPhone pod starszą osobę?

Jesienią 2022 roku pojawiły się zapowiedzi dotyczące nowego trybu dostępności stworzonego specjalnie z myślą o starszych użytkownikach. Takie rozwiązanie będzie w jednym miejscu skupiać wiele funkcji przystosowanych do potrzeb seniorów. Zmiana szerszego zakresu preferencji stanie się zatem maksymalnie uproszczona. Obecnie Apple nadal pracuje nad wdrożeniem tego projektu.

Zanim nowy tryb dostępności ujrzy światło dzienne możesz dostosować iPhone dla seniora przy pomocy innych metod. Podstawą jest ustawienie większej czcionki. Zrobisz to w następujący sposób:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji „Dostępność”.
 3. Stuknij pozycję „Ekran i wielkość tekstu”.
 4. Wybierz opcję „Większy tekst” i ustaw wielkość czcionki.

Poza tym warto też powiększyć cały interfejs. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, postępuj wedle następującej instrukcji:

 1. Wejdź do ustawień.
 2. Wybierz kartę „Ekran i jasność”.
 3. Zjedź na sam dół i wybierz „Zoom ekranu
 4. Zaznacz wariant „Większy tekst” i zatwierdź zmiany.

Poza tym warto też skonfigurować połączenia alarmowe. W tym celu podejmij następujące kroki:

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Wybierz pozycję „Alarmowe SOS”.
 3. Przy każdej opcji znajdziesz wyczerpujące objaśnienie jej działania. Ustaw dogodne rozwiązanie.
 4. Poza tym stuknij też opcję „Skonfiguruj kontakty alarmowe” i zapisz niezbędne informacje.

Oprócz tego ustaw maksymalny poziom głośności i aktywuj wibracje. Możesz to zrobić w następujący sposób:

 1. Wybierz ustawienia.
 2. Przejdź do kategorii „Dźwięki i haptyka”.
 3. Przesuń suwak podpisany „Głośność dzwonków i alertów” maksymalnie do prawej strony.
 4. Przewiń listę i włącz opcje dotyczące haptyki.

Na sam koniec upewnij się jeszcze czy telefon nie został wyciszony.

iPhone dla seniora

Jaki iPhone będzie najlepszy dla seniora?

Co do zasady starsi ludzie nie przepadają ze zmianami. Nowe wyzwania mogą działać na nich paraliżująco. Seniorzy zazwyczaj czują się komfortowo w otoczeniu, które doskonale znają. Z tego względu warto zainwestować w urządzenie, które będzie służyło jak najdłużej. Zwróć zatem uwagę na nowsze modele. Apple utrzymuje dostęp do aktualizacji średnio przez 5-6 lat od premiery smartfona. W ten sposób ograniczysz dyskomfort związany z koniecznością wymiany sprzętu.

Dobrym wyborem wydaje się iPhone 14 Plus oraz jego kontynuacje, które ukażą się w przyszłości. Ten wariant posiada podstawowy zakres funkcjonalności oraz duży ekran ułatwiający czytanie wyświetlanych treści. Dzięki temu stanowi on idealny iPhone dla seniora.

Jeżeli w toku eksploatacji „jabłko” Twoich rodziców bądź dziadków uległo awarii, odwiedź nasz serwis Apple albo wybierz realizację usługi w trybie wysyłkowym. Naprawa iPhone to nasz chleb powszedni od 2009 roku. Daliśmy drugie życie tysiącom urządzeń. Nasze wsparcie obejmuje sprzęt Apple zaliczający się do różnych kategorii. Wśród dostępnych możliwości znajduje się też naprawa iPad, MacBook oraz Apple Watch.


Podobne artykuły
Złącze ładowania
Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Współczesne smartfony rzadko wytrzymują dłużej niż jeden dzień po pełnym naładowaniu. W związku z tym podłączanie ładowarki stało się właściwie nieodłącznym elementem codziennej rutyny. W wyniku regularnej eksploatacji gniazdo stopniowo się zużywa. Poza tym wejście sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń, które również mogą przyczynić się do wystąpienia problemów technicznych. Niemałą rolę odgrywają też przyzwyczajenia użytkowników. Wielu … Czytaj dalej Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Path
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online