Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic

Apple bez wątpienia stara się utrzymać niezależny status swojego sprzętu. Amerykańska firma stworzyła autorskie środowisko systemowe, własne złącza, a także szereg rozwiązań, których na próżno szukać u konkurencji. Jednym z takim udogodnień jest tytułowy AirDrop. Opcja ta jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów, iPadów, iPodów touch oraz Maców i Macbooków. Przekonaj się jaki potencjał drzemie w tej funkcjonalności.
AirDrop – jak działa?
Tytułowa funkcja umożliwia przekazywanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami Apple. W ten sposób możesz przesłać pliki innym osobom znajdującym się w pobliżu. Co więcej, jesteś w stanie też wykonać transfer pomiędzy własnymi urządzeniami, np. smartfonem i laptopem.
Przesyłane pliki mogą mieć różny typ. AirDrop jest często wykorzystywany do wymieniania się fotografiami bądź filmami. Możesz z tego skorzystać, gdy spędzasz czas z bliskimi, którzy zrobią Ci zdjęcie swoim iPhonem. Poza tym funkcja świetnie się sprawdza przy przekazywaniu dokumentów oraz wizytówek powiązanych z kontaktami.
Przesyłane pliki pojawią się u odbiorcy w tym samym miejscu, gdzie były przechowywane u nadawcy. Jeżeli wysyłasz multimedia z galerii, ścieżką docelową będzie aplikacja Zdjęcia. Analogicznie działa to w przypadku wysyłania wizytówek, dokumentów itp.
AirDrop – jak włączyć?
W celu skorzystania z opisywanej opcji należy spełnić kilka warunków. Postępuj wedle następujących kroków:
1.Aktywuj Bluetooth
2.Połącz się z Wi-Fi i AirDrop.
- Na urządzeniach mobilnych możesz to zrobić przez ustawienia. Na górze listy znajdziesz opcje związane z Wi-Fi. Możliwość konfiguracji AirDropa została umieszczona w sekcji Ogólne.
- Jesteś w stanie też zrobić to szybciej przez Centrum sterowania. Na bezramkowych urządzeniach mobilnych należy przeciągnąć palec od prawej górnej krawędzi w dół. Jeśli Twój sprzęt nie posiada Face ID, przesuń od dolnej części wyświetlacza w górę. Wówczas wyświetli się panel z różnymi opcjami. Należy tam przytrzymać ikonę odpowiadającą za połączenie z siecią bezprzewodową. W kolejnym kroku aktywuj z Wi-Fi i AirDrop.
- Na Macu wystarczy wejść do Findera. AirDrop znajduje się w menu po lewej stronie okna.
3.AirDrop może działać w dwóch trybach. W najbardziej otwartym wariancie masz możliwość połączenia się ze wszystkimi urządzeniami Apple w Twoim otoczeniu. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność przy transferze danych z obcymi osobami. Bezpieczniejszą opcją jest dopuszczenie wyłącznie użytkowników znajdujących się na Twojej liście kontaktów. Dodaj nową pozycję, jeżeli chcesz wymienić się plikami z osobą, której jeszcze nie ma w Twojej bazie. Nie zapomnij, aby przy tworzeniu wizytówki uwzględnić numer telefonu albo adres e-mail powiązany z Apple ID. W przeciwnym wypadku usługa nie będzie poprawnie działać.
4.Hotspot osobisty musi być wyłączony w trakcie używania AirDropa.
AirDrop – jak wysyłać pliki na różnych urządzeniach?
Zasady postępowania mogą różnić się w zależności od rodzaju sprzętu, z którego korzystasz. Zapoznaj się z wytycznymi dla urządzeń mobilnych i stacjonarnych.
AirDrop – iPhone, iPad, iPod touch
1.Uruchom aplikację, z której chcesz wybrać pliki do wysłania. Za przykład niech posłużą zdjęcia.
2.Kliknij wybraną fotografię bądź film stuknij opcję udostępnij (ikona kwadratu ze strzałką w górę). Na tym etapie możesz też dołączyć więcej materiałów do transferu.
3.Wybierz AirDrop.
4.Następnie zobaczysz okno przedstawiające wszystkich odbiorców dostępnych w pobliżu. Wybierz osobę, której chcesz przekazać dane.
AirDrop – Mac, MacBook
1.Znajdź plik przeznaczony do wysłania.
2.W oknie aplikacji wybierz opcję udostępnij.
3.Przejdź do funkcji AirDrop.
4.Kliknij odbiorcę transferu.
Operacja może też zostać przeprowadzona w inny sposób. Zapoznaj się ze wskazówkami:
1.Uruchom Finder.
2.Wybierz opcję AirDrop z menu po lewej stronie.
3.W oknie pojawią się dostępni odbiorcy.
4.Przeciągaj pliki przeznaczone do wysłania i upuszczaj je na avatar wybranej osoby.
AirDrop – jak używać do odbierania danych?
Załóżmy, że masz włączone połączenie z Wi-Fi, Bluetooth, a AirDrop działa w trybie pozwalającym przyjąć plik z innego urządzenia. Jeżeli transfer odbywa się z udziałem innej osoby, prośba o przyjęcie danych zostanie zasygnalizowana przez okienko wyświetlające się na ekranie. Komunikat zawiera mały podgląd, imię nadawcy, a także możliwość odebrania bądź odrzucenia propozycji.
Gdy przesyłasz dane pomiędzy dwoma własnymi urządzeniami, potwierdzenie nie jest konieczne. Transfer rozpoczyna się bez weryfikacji, a pliki zostają zapisane w określonym miejscu.
Co zrobić, gdy AirDrop nie działa?
Jeżeli napotykasz problemy z wysyłaniem bądź odbieraniem danych, powodów możesz być kilka. Najczęściej komplikacje wynikają z następujących przyczyn:
1.Wyłącz Hotspot osobisty.
2.Twój AirDrop działa w trybie tylko dla kontaktów, a nie masz wizytówki osoby, z która chcesz wymienić się plikami. Pamiętaj, aby przy dodawaniu nowej pozycji do listy uwzględnić numer telefonu bądź adres e-mail powiązany z kontem Apple ID.
3.Wejdź do ustawień, a następnie stuknij Czas przed ekranem. Wejdź do sekcji Ograniczaj treść i prywatność. Wybierz pozycję Zawsze dozwolone. Upewnij się, że AirDrop jest w tym miejscu uaktywniony.