Blog
iClinicaPath BlogPath PoradnikiPath Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic

Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic

Apple bez wątpienia stara się utrzymać niezależny status swojego sprzętu. Amerykańska firma stworzyła autorskie środowisko systemowe, własne złącza, a także szereg rozwiązań, których na próżno szukać u konkurencji. Jednym z takim udogodnień jest tytułowy AirDrop. Opcja ta jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów, iPadów, iPodów touch oraz Maców i Macbooków. Przekonaj się jaki potencjał drzemie w tej funkcjonalności.

AirDrop – jak działa?
Tytułowa funkcja umożliwia przekazywanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami Apple. W ten sposób możesz przesłać pliki innym osobom znajdującym się w pobliżu. Co więcej, jesteś w stanie też wykonać transfer pomiędzy własnymi urządzeniami, np. smartfonem i laptopem.

Przesyłane pliki mogą mieć różny typ. AirDrop jest często wykorzystywany do wymieniania się fotografiami bądź filmami. Możesz z tego skorzystać, gdy spędzasz czas z bliskimi, którzy zrobią Ci zdjęcie swoim iPhonem. Poza tym funkcja świetnie się sprawdza przy przekazywaniu dokumentów oraz wizytówek powiązanych z kontaktami.

Przesyłane pliki pojawią się u odbiorcy w tym samym miejscu, gdzie były przechowywane u nadawcy. Jeżeli wysyłasz multimedia z galerii, ścieżką docelową będzie aplikacja Zdjęcia. Analogicznie działa to w przypadku wysyłania wizytówek, dokumentów itp.

AirDrop – jak włączyć?

W celu skorzystania z opisywanej opcji należy spełnić kilka warunków. Postępuj wedle następujących kroków:

1.Aktywuj Bluetooth

iPhone centrum sterowania

2.Połącz się z Wi-Fi i AirDrop.

    • Na urządzeniach mobilnych możesz to zrobić przez ustawienia. Na górze listy znajdziesz opcje związane z Wi-Fi. Możliwość konfiguracji AirDropa została umieszczona w sekcji Ogólne.
    • Jesteś w stanie też zrobić to szybciej przez Centrum sterowania. Na bezramkowych urządzeniach mobilnych należy przeciągnąć palec od prawej górnej krawędzi w dół. Jeśli Twój sprzęt nie posiada Face ID, przesuń od dolnej części wyświetlacza w górę. Wówczas wyświetli się panel z różnymi opcjami. Należy tam przytrzymać ikonę odpowiadającą za połączenie z siecią bezprzewodową. W kolejnym kroku aktywuj z Wi-Fi i AirDrop.

AirDrop iPhone

    • Na Macu wystarczy wejść do Findera. AirDrop znajduje się w menu po lewej stronie okna.

3.AirDrop może działać w dwóch trybach. W najbardziej otwartym wariancie masz możliwość połączenia się ze wszystkimi urządzeniami Apple w Twoim otoczeniu. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność przy transferze danych z obcymi osobami. Bezpieczniejszą opcją jest dopuszczenie wyłącznie użytkowników znajdujących się na Twojej liście kontaktów. Dodaj nową pozycję, jeżeli chcesz wymienić się plikami z osobą, której jeszcze nie ma w Twojej bazie. Nie zapomnij, aby przy tworzeniu wizytówki uwzględnić numer telefonu albo adres e-mail powiązany z Apple ID. W przeciwnym wypadku usługa nie będzie poprawnie działać.

AirDrop iPhone

4.Hotspot osobisty musi być wyłączony w trakcie używania AirDropa.

AirDrop – jak wysyłać pliki na różnych urządzeniach?

Zasady postępowania mogą różnić się w zależności od rodzaju sprzętu, z którego korzystasz. Zapoznaj się z wytycznymi dla urządzeń mobilnych i stacjonarnych.

AirDrop – iPhone, iPad, iPod touch

1.Uruchom aplikację, z której chcesz wybrać pliki do wysłania. Za przykład niech posłużą zdjęcia.

2.Kliknij wybraną fotografię bądź film stuknij opcję udostępnij (ikona kwadratu ze strzałką w górę). Na tym etapie możesz też dołączyć więcej materiałów do transferu.

3.Wybierz AirDrop.

AirDrop iPhone

4.Następnie zobaczysz okno przedstawiające wszystkich odbiorców dostępnych w pobliżu. Wybierz osobę, której chcesz przekazać dane.

 

AirDrop – Mac, MacBook

1.Znajdź plik przeznaczony do wysłania.

2.W oknie aplikacji wybierz opcję udostępnij.

3.Przejdź do funkcji AirDrop.

4.Kliknij odbiorcę transferu.

 

Operacja może też zostać przeprowadzona w inny sposób. Zapoznaj się ze wskazówkami:

1.Uruchom Finder.

2.Wybierz opcję AirDrop z menu po lewej stronie.

3.W oknie pojawią się dostępni odbiorcy.

4.Przeciągaj pliki przeznaczone do wysłania i upuszczaj je na avatar wybranej osoby.

AirDrop – jak używać do odbierania danych?

Załóżmy, że masz włączone połączenie z Wi-Fi, Bluetooth, a AirDrop działa w trybie pozwalającym przyjąć plik z innego urządzenia. Jeżeli transfer odbywa się z udziałem innej osoby, prośba o przyjęcie danych zostanie zasygnalizowana przez okienko wyświetlające się na ekranie. Komunikat zawiera mały podgląd, imię nadawcy, a także możliwość odebrania bądź odrzucenia propozycji.

Gdy przesyłasz dane pomiędzy dwoma własnymi urządzeniami, potwierdzenie nie jest konieczne. Transfer rozpoczyna się bez weryfikacji, a pliki zostają zapisane w określonym miejscu.

Co zrobić, gdy AirDrop nie działa?

Jeżeli napotykasz problemy z wysyłaniem bądź odbieraniem danych, powodów możesz być kilka. Najczęściej komplikacje wynikają z następujących przyczyn:

1.Wyłącz Hotspot osobisty.

2.Twój AirDrop działa w trybie tylko dla kontaktów, a nie masz wizytówki osoby, z która chcesz wymienić się plikami. Pamiętaj, aby przy dodawaniu nowej pozycji do listy uwzględnić numer telefonu bądź adres e-mail powiązany z kontem Apple ID.

3.Wejdź do ustawień, a następnie stuknij Czas przed ekranem. Wejdź do sekcji Ograniczaj treść i prywatność. Wybierz pozycję Zawsze dozwolone. Upewnij się, że AirDrop jest w tym miejscu uaktywniony.

iPhone AirDrop


Podobne artykuły
Przypisanie zdjęcia do kontaktu
Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Gdy ktoś do Ciebie dzwoni, ekran zawiera imię i nazwisko, suwak odpowiadający za odebranie bądź odrzucenie połączenia i być może jeszcze jedną czy dwie poboczne opcje. Jesteś jednak w stanie bardziej spersonalizować ten widok, jeśli tylko masz na to ochotę. Być może zdarzyło Ci się spostrzec u kogoś zdjęcie osoby dzwoniącej wyświetlone na cały ekran. … Czytaj dalej Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Path
Odrzucenie połączenia bez wiedzy dzwoniącego
Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Wyobraź sobie, że telefon zaczyna dzwonić, a Ty kompletnie nie masz czasu albo ochoty na rozmowę w tym momencie. Oczekiwanie na koniec próby połączenia wywołuje pewien dyskomfort. W końcu masz wtedy ograniczony dostęp do niektórych funkcji w smartfonie. Jeśli jednak zdecydujesz się na drugą skrajność i odrzucisz połączenie, możesz tym odrobinę urazić osobę dzwoniącą. Na … Czytaj dalej Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Path
Jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych?
Zarówno przed sprzedaniem, jak i po kupieniu używanego iPhone’a, warto przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Takie rozwiązanie może być także przydatne, gdy chcesz naprawić błędy występujące w smartfonie marki Apple. Jak widać, jest to bardzo przydatna opcja. Czy przywracanie ustawień fabrycznych w iPhonie jest trudne i jak to zrobić? Podpowiadamy!   Przywracanie do ustawień fabrycznych … Czytaj dalej Jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online