Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?

Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?

Apple Vision Pro

Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież było na pęczki w ostatnich latach. Postawienie takiej tezy byłoby jednak sporym spłyceniem. Apple Vision Pro dysponuje sporym zakresem funkcjonalności, dzięki którym może odmienić oblicze rynku technologicznego. Poznaj bliżej potencjał drzemiący w tym sprzęcie.

Apple Vision Pro – czyli nowy produkt od Apple

Producent zapewnił spektakularny obraz cechujący się imponującą przejrzystością i ogromną ilością szczegółów. Gogle Apple Vision Pro emitują 23 miliony pikseli, czyli niemal trzykrotnie więcej niż ekrany o rozdzielczości 4K. O nienaganną wydajność zadba procesor M2, który powinien być dobrze znany wielu użytkownikom MacBooków. Taka jednostka z powodzeniem poradzi sobie z obsługą nawet bardzo wymagających narzędzi. Wszystkie te czynniki skutecznie bez wątpienia mogą rozpalić wyobraźnię miłośników technologii. Brutalne zderzenie z rzeczywistością przychodzi jednak, gdy docierasz do ceny produktu. Okazuje się bowiem, że za Apple Vision Pro trzeba zapłacić aż 3 499 dolarów amerykańskich, czyli ponad 14 tysięcy złotych.

Przetwarzanie przestrzenne na urządzeniu od Apple

Apple Vision Pro korzysta z technologii rozszerzonej rzeczywistości. Oznacza to, że wygenerowane elementy cyfrowe zostają nałożone na widok otoczenia. Dzięki temu użytkownik doświadcza zmodyfikowanej, interaktywnej i zarazem wielowymiarowej przestrzeni. W praktyce działa to tak, że okulary mogą wyświetlić przed Twoimi oczami różne obiekty, np. okno przeglądarki internetowej. Będziesz je widzieć podczas siedzenia na kanapie w domu, spaceru po parku czy też dowolnych innych czynności. Możesz na bieżąco zmieniać konfigurację wyświetlanego obrazu. To otwiera całą masę możliwości związanych z pracą, rozrywką czy też nauką.

Apple Vision Pro – wygląd i design

Tytułowe rozwiązanie charakteryzuje się minimalistycznym, a zarazem futurystycznym designem. Producent zastosował wysokiej jakości materiały zapewniające nienaganną trwałość. Matowa obudowa z drobnym logotypem prezentuje się bardzo elegancko. Efekt końcowy doskonale wpisuje się w standardy, do których amerykańska firma zdążyła już przyzwyczaić użytkowników. Producent zapewnia, że dołożył wszelkich starań, aby zapewnić klientom komfort użytkowania. Odpowiadają za to elastyczne materiały, które dopasowują się do kształtu głowy.

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro – funkcje i zastosowanie

Urządzenie korzysta z systemu operacyjnego VisionOS, który czerpie z rozwiązań stosowanych w iOS. Aplikacje zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o tym środowisku. Dzięki temu poszczególne narzędzia wykazują pełną kompatybilność z interfejsem gogli. Możesz wygodnie przeglądać dokumenty, zdjęcia, filmy czy też korzystać z przeglądarki internetowej. Ciekawe rozwiązanie stanowi również używanie programów do edycji materiałów multimedialnych. To może odmienić oblicze pracy twórców muzyki, filmów czy też grafiki. Ważnym przeznaczeniem Apple Vision Pro jest również szeroko pojęty segment rozrywkowy. Gogle świetnie sprawdzą się jako kontroler i zarazem ekran do gier. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jeszcze większym stopniu poczujesz się częścią wirtualnego świata.

Apple Vision Pro – opinie i recenzje produktu

Gdy emocje po premierze już nieco opadły, przyszła pora na bardziej obiektywny ogląd sytuacji. Wraz z każdym kolejnym dniem pojawiało się coraz więcej głosów pochodzących od niezadowolonych nabywców. Wiele osób zdecydowało się na zwrot towaru jeszcze przed upływem dwóch tygodni użytkowania. Powody były przeróżne. Często powtarzały się opinie dotyczące dyskomfortu. Apple Vision Pro miały okazać się niewygodne w użytkowaniu trwającym dłużej niż kilka minut.

Środek ciężkości gogli znajduje się bliżej przedniej części konstrukcji. W konsekwencji dochodziło czasem do zsuwania się okularów na nos. Niektórzy punktowali sporą wagę całego produktu, w wyniku której gogle po prostu bardzo ciążyły podczas dłuższych sesji. Największym problemem okazały się jednak bóle głowy i zmęczenie oczu. Takie objawy pojawiają się dość powszechnie podczas korzystania z okularów VR, a Apple najwyraźniej nie zdołało wprowadzić przełomu w tej materii.

Część użytkowników zwracała też uwagę na niezadowalającą jakość obrazu i trudności z kompatybilnością z innymi urządzeniami i usługami. Niektórzy byli rozczarowani wąskim zakresem oferty w sklepie z aplikacjami, a jeszcze inni skarżyli się na podatność konstrukcji na zabrudzenia. Słowem, pojawiło się niemało zażaleń, więc producent zdecydowanie będzie miał nad czym pracować.

Nie należy jednak ulegać wrażeniu, że negatywne opinie przeważają. Krytyka po prostu zawsze zyskuje większy rozgłos niż pochlebne recenzje. Trzeba też pamiętać, że zadowoleni użytkownicy nie muszą odczuwać potrzeby do podzielenia się swoją oceną. Można śmiało założyć, że większość użytkowników zachowa produkt i będzie z niego chętnie korzystać.

Gogle od Apple – dla kogo będzie to dobry produkt?

Jedną z głównych grup odbiorców są gadżeciarze, którzy po prostu chętnie wyposażają się we wszystkie nowinki. Apple Vision Pro stanowi początek nowego rozdziału w historii amerykańskiej firmy. Należy spodziewać się konsekwentnego rozwoju tego segmentu oferty. W związku z tym pierwsza edycja gogli może w przyszłości zyskać kultowy status, tak jak iPhone wydany w 2007 roku.

Apple Vision Pro może świetnie służyć też zabieganym osobom. Gogle pozwolą Ci na komfortowe przeglądanie slajdów swojego projektu podczas spaceru do miejsca spotkania. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze od wykonywania tych samych czynności z pomocą smartfona. Obraz wyświetlany przez okulary ma większe rozmiary i stanowi część przestrzeni wokół Ciebie. Dzięki temu obejmujesz wzrokiem zarówno otoczenie, jak i cyfrowe moduły.

Tytułowy produkt ma też potencjał, aby zrewolucjonizować pracę w wielu zawodach. Interfejs generowany przez gogle może okazać się atrakcyjniejszy niż ten oferowany przez inne urządzenia. Apple Vision Pro stanowi też doskonałe narzędzie do przyswajania różnorodnych umiejętności. Za przykład niech posłuży nauka gry na pianinie. Okulary pozwolą na podświetlenie klawiszy, które musisz wciskać, aby wybrzmiała konkretna melodia. Taka metoda szlifowania swoich zdolności może ułatwić zapamiętanie poszczególnych sekwencji ruchów.

Apple Vision Pro

Jak uporać się z awarią sprzętu Apple?

Do tej pory Apple Vision Pro ukazało się tylko na rynku amerykańskim. Na razie nie wiadomo kiedy należy spodziewać się premiery w Polsce. Zanim doczekasz się gogli w rodzimych sklepach warto zająć się usprawnieniem sprzętu, który już masz na swoim wyposażeniu. Jeśli Twoje urządzenia sprawują się poniżej oczekiwań, odwiedź serwis Apple. Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław to miasta, w których zlokalizowane są salony stacjonarne sieci iClinica. Zepsuty sprzęt możesz dostarczyć osobiście albo drogą wysyłkową. Na miejscu technicy niezwłocznie zajmą się usunięciem uciążliwych usterek. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i profesjonalnym narzędziom zawsze stajemy na wysokości zadania. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę usług takich jak naprawa wyświetlacza iPhone czy też wymiana mikrofonu iPhone. Zakres możliwości jest znacznie szerszy. Zapoznaj się z cennikiem i umów się na naprawę.


Podobne artykuły
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple GPT
Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Ostatni rok upływał pod znakiem dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Z całą pewnością ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większej dawki innowacji w tej dziedzinie. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie dowodzą już, że nie ma sztucznej inteligencji do wszystkiego. Powstają rozwiązania stworzone z myślą o konkretnym zakresie funkcjonalności. Jedne … Czytaj dalej Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Path
Nowości Apple 2024
Nowości Apple na 2024 roku
Nowy rok, nowe możliwości i nowe premiery na horyzoncie. W ciągu nadchodzących miesięcy na pewno ukaże się szereg urządzeń, które są stałymi elementami kalendarza wydawniczego. Oprócz nich ukaże się jeszcze kilka innych produktów. O ile Apple na razie nie odkrywa kart, o tyle nieoficjalne, acz wiarygodne źródła rzucają więcej światła na tegoroczne plany amerykańskiej firmy. … Czytaj dalej Nowości Apple na 2024 roku
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online