Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS

Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS

Apple GPT

Ostatni rok upływał pod znakiem dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Z całą pewnością ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większej dawki innowacji w tej dziedzinie. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie dowodzą już, że nie ma sztucznej inteligencji do wszystkiego. Powstają rozwiązania stworzone z myślą o konkretnym zakresie funkcjonalności. Jedne oferują tłumaczenia językowe, drugie tworzenie treści, a jeszcze inne generowanie obrazów i filmów.

Rozproszony krajobraz branży znajduje również wyraz w mnogości firm adaptujących algorytmy sztucznej inteligencji do swoich potrzeb. Własne rozwiązania posiadają już tysiące podmiotów, a wśród nich również tacy giganci technologii jak Google czy też Microsoft. Wkrótce do tego grona dołączy też Apple, które pracuje nad połączeniem swoich urządzeń i usług ze sztuczną inteligencją. Jaki będzie efekt końcowy i kiedy można spodziewać się premiery? Dowiedz się co do tej pory udało się ustalić na temat Apple GPT.

Apple GPT – na czym może polegać?

Apple GPT nie jest oficjalną nazwą powstającego narzędzia. Warto jednak posłużyć się porównaniem do rozwiązań spod szyldu OpenAI, ponieważ zakres możliwości w dużej mierze okaże się zbliżony. Apple również stworzy chatbota, który będzie przyjmować od Ciebie polecenia, a następnie realizować przydzielone zadania. Oprócz tego firma z Cupertino pracuje też nad zaawansowanymi modelami służącymi do generowania obrazów oraz przetwarzania statycznych grafik na animacje. Można też liczyć na to, że pojawi się szeroka gama narzędzi pozwalających na edycję zdjęć z pomocą sztucznej inteligencji.

Projekt Apple GPT – czy i kiedy wystartuje?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Apple GPT powstanie prędzej czy później. Sztuczna inteligencja to coś więcej niż trend. To kolejne stadium rewolucji cyfrowej. Żaden poważny gracz nie może sobie zatem pozwolić na lekceważenie znaczenia tego obszaru. Ignorowanie potencjału sztucznej inteligencji stanowiłoby ogromne ryzyko dla firmy technologicznej.

Oprócz tego amerykański producent szumnie zapowiadał już swoje autorskie rozwiązania. Nie stronił też od inwestowania astronomicznych sum w przygotowania do debiutu. Serwis Statista podaje w swoim raporcie, że Apple przejęło aż 32 startupy specjalizujące się w sztucznej inteligencji. Konkurencyjne firmy przedsięwzięły podobne kroki, ale na nieco mniejszą skalę. Google połączyło się z 21 podmiotami, Microsoft z 18, natomiast Meta z 17.

Sztuczna inteligencja ma zagościć na dobre w ekosystemie Apple po premierze iOS 18. Wszystko wskazuje na to, że nowa wersja systemu operacyjnego zostanie zaprezentowana w pierwszej połowie czerwca podczas konferencji WWDC. Wakacje upłyną pod znakiem beta testów, a oficjalna premiera odbędzie się we wrześniu wraz z wydaniem nowej generacji iPhone.

Apple GPT

Czym będzie odróżniać się Apple GPT od swojej konkurencji?

Wiele popularnych narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję działa w chmurze. W praktyce oznacza to, że do obsługi użytkowników służy zaplecze techniczne zgromadzone w centrali firmy. Dzięki temu jako odbiorca nie potrzebujesz nowego komputera dysponującego dużą mocą obliczeniową, aby wygenerować szczegółowe obrazy. Wymagania sprzętowe są na tyle niewielkie, że w zupełności wystarczy Ci kilkuletni smartfon.

Chodzą słuchy, że twórcy Apple GPT podążą inną ścieżką. Wedle relacji oprogramowanie zostanie zainstalowane bezpośrednio w pamięci urządzenia. Tym samym przeprowadzane operacje będą czerpać z mocy obliczeniowej Twojego sprzętu. Ten ambitny krok pozwoliłby amerykańskiej firmie wyróżnić się na tle konkurencji. Plan jest bardzo śmiały i jak najbardziej możliwy do realizacji. W końcu sprzęt Apple nie ma sobie równych pod względem wydajności i optymalizacji natywnych usług.

Sztuczna inteligencja od Apple – czy zagrozi potentatom?

Można uznać, że kamieniem milowym w rozwoju sztucznej inteligencji było oddanie ChatGPT do użytku publicznego. Nastąpiło to 30 listopada 2022 roku. Od tamtej pory cała masa firm dołączyła do wyścigu o pozycję lidera branży. W tym gronie zabrakło jednak Apple. Amerykańska firma nie zaprezentowała jeszcze własnej odpowiedzi na rynkowe innowacje w tej dziedzinie. Nie musi to jednak oznaczać dużej straty do konkurencji. Gigant z Cupertino od wielu lat pracuje nad umiejętnym wprowadzeniem nowoczesnych algorytmów sztucznej inteligencji do swojego ekosystemu. W ostatnich miesiącach zwielokrotniono jeszcze wysiłki w tej materii. Nie można wykluczyć, że Apple szykuje prawdziwe objawienie i tym samym gruntowne przygotowanie się opłaci.

Z drugiej strony doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy dowodzą, że ambitne startupy wcale nie muszą być na straconej pozycji w konfrontacji z potentatami branży technologicznej. Wystarczy posłużyć się przykładem Midjourney, czyli jednego z najskuteczniejszych narzędzi przeznaczonych do generowania obrazów. Firma została założona w 2022 i w okresie swojego najprężniejszego rozwoju zatrudniała zaledwie kilkudziesięciu pracowników. Efekty wyraźnie przerosły nawet konkurencyjne Firefly, za którym stoi Adobe, czyli producent Photoshopa i firma z czterdziestoletnią tradycją w tworzeniu oprogramowania do projektowania graficznego. Na tej podstawie można stwierdzić, że poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko, a Apple GPT zdecydowanie nie będzie mieć łatwiej przeprawy.

AI dla Siri

Wiele mówi się o poszerzeniu zakresu możliwości Siri z pomocą sztucznej inteligencji. Takie rozwiązanie na pewno wpłynie korzystnie na komunikację. Model językowy będzie lepiej rozumieć Twoje intencje, a tym samym przepływ informacji będzie bardziej przypominać dialog z innym człowiekiem. Oprócz tego można liczyć na poszerzone możliwości personalizacji. Asystent głosowy powinien z każdym zapytaniem coraz precyzyjniej dostosowywać się do Twoich potrzeb. Siri wspomagana sztuczną inteligencją zdoła też wykonywać więcej zadań samodzielnie. Wystarczy wydać jej precyzyjne polecenie, aby zrealizowała część pracy za Ciebie. Dzięki temu zdołasz zaoszczędzić czas.

Apple GPT

Sztuczna inteligencja dla aplikacji Apple

Apple GPT stanie się elementarną częścią środowiska systemowego. Oznacza to, że sztuczna inteligencja będzie zsynchronizowana z różnymi aplikacjami. Najwyższego poziomu kompatybilności można spodziewać się po natywnych narzędziach Apple takich jak Pages, Numbers czy też Keynote. Podstawową funkcją powinno być automatyczne generowanie tekstu od momentu, w którym skończysz wypełniać dokument. Apple GPT będzie też z powodzeniem współpracować z oprogramowaniem dostarczanym przez innych producentów. Pojawiły się już informacje dotyczące narzędzia Xcode, które ma ułatwić programistom tworzenie kodu dostosowanego do standardów “jabłek”.

Jak przygotować swój sprzęt Apple do rewolucji sztucznej inteligencji?

Jeśli faktycznie Apple GPT będzie w dużej mierze czerpać moc z zasobów urządzenia, warto zadbać o nienaganną sprawność techniczną swojego sprzętu. W ten sposób zdołasz wykorzystać pełen potencjał drzemiący w nowej technologii. Jeśli borykasz się z jakimiś problemami technicznymi, odwiedź serwis Apple. Poznań, Kraków, Warszawa i Wrocław to miasta, w których ulokowane są salony sieci iClinica. Możesz przynieść sprzęt osobiście albo przekazać go firmie kurierskiej i tym samym zrealizować całą naprawę bez wychodzenia z domu. Koszty przesyłki bierzemy na siebie. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę usług takich jak wymiana wyświetlacza iPhone. Rzuć okiem na cennik i skontaktuj się z nami.


Podobne artykuły
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież … Czytaj dalej Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Path
Nowości Apple 2024
Nowości Apple na 2024 roku
Nowy rok, nowe możliwości i nowe premiery na horyzoncie. W ciągu nadchodzących miesięcy na pewno ukaże się szereg urządzeń, które są stałymi elementami kalendarza wydawniczego. Oprócz nich ukaże się jeszcze kilka innych produktów. O ile Apple na razie nie odkrywa kart, o tyle nieoficjalne, acz wiarygodne źródła rzucają więcej światła na tegoroczne plany amerykańskiej firmy. … Czytaj dalej Nowości Apple na 2024 roku
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online