Blog
iClinicaPath BlogPath AkcesoriaPath ANC – co to jest? Jak działa aktywna redukcja szumów w słuchawkach?

ANC – co to jest? Jak działa aktywna redukcja szumów w słuchawkach?

ANC co to jest

Wiele modeli słuchawek cechuje się świetnymi parametrami technicznymi, które gwarantują nienaganną jakość dźwięku. Czas jednak pryska, gdy konfrontujesz się z miejskim gwarem albo innym hałaśliwym otoczeniem. Wówczas odtwarzana muzyka ginie pod naporem zgiełku dobiegającego z okolicy. Na szczęście nie trzeba pokornie godzić się na takie niedogodności. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem tego problemu jest technologia ANC. Co to jest i jakie urządzenia zostały wyposażone w takie udogodnienie? Dowiedz się więcej na temat redukcji szumów.

ANC – co to za skrót?

ANC to skrót wywodzący się od sformułowania Active Noise Cancellation. Czasem można spotkać się również z wariantem Active Noise Control. Oba pojęcia odnoszą się do tej samej koncepcji polegającej na aktywnej redukcji szumów. W praktyce jest to nic innego jak rozwiązanie służące poprawie jakości dźwięku poprzez ograniczenie negatywnego wpływu zewnętrznych źródeł dźwięku.

Co ciekawe, historia tej technologii sięga końcówki lat 30. ubiegłego stulecia. Na pierwsze komercyjne użycie trzeba było jednak poczekać do lat 50. Wówczas ANC zostało zaimplementowane w słuchawkach pilotów samolotów. Takie usprawnienie przyczyniło się do poprawienia przepływu informacji pomiędzy członkami załogi w kokpicie.

Obecnie ANC znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach elektronicznych. Szczególnie przydatne okazuje się w słuchawkach, ponieważ niezwykle skutecznie tłumi dźwięki otoczenia. Dzięki temu użytkownik może w pełni skupić się na słuchaniu muzyki, prowadzeniu rozmowy telefonicznej albo odtwarzaniu różnorodnych materiałów ze ścieżką audio.

Zanim prezentowana technologia stała się powszechnie wykorzystywana, naturalną reakcją na hałas było raczej zwiększenie głośności. Takie rozwiązanie naraża jednak użytkownika na uszkodzenie słuchu. Na korzyść ANC przemawia zatem połączenie efektywności i możliwości ograniczenia szkodliwych praktyk.

ANC – jak działają słuchawki z redukcją szumów?

Wygłuszanie hałasu dobiegającego z otoczenia może przebiegać dwutorowo. Bardziej klasyczne rozwiązanie ma charakter mechaniczny. Polega ono na osłonięciu przetworników przy pomocy materiałów izolujących dźwięk. W ten sposób słuchawki zyskują bardziej zamkniętą konstrukcję. Taka metoda najlepiej sprawdza się jednak głównie w przypadku dużych modeli nausznych. Większe słuchawki oznaczają więcej możliwości na obudowanie czułych punktów przy użyciu dodatkowej warstwy tworzywa.

W przypadku modeli dousznych twórcy mają twardszy orzech do zgryzienia. Wszak drobna konstrukcja nie pozwala na wprowadzenie zbyt wielu elementów izolacji. W takich okolicznościach stosuje się wygłuszenie elektroniczne, czyli ANC. Ta funkcja wykorzystuje mikrofony, które rejestrują dźwięki otoczenia i przetwarzają je na fale odwrotne. Zmodyfikowany sygnał zostaje przekazany do słuchawek, co pozwala na zneutralizowanie zakłóceń. W ten sposób użytkownik słyszy jedynie pożądane dźwięki odtwarzane przez urządzenie.

ANC co to jest

Słuchawki z ANC – dla kogo?

Sprzęt wyposażony w funkcję ANC jest rekomendowany przede wszystkim użytkownikom, którzy często słuchają muzyki albo rozmaitych materiałów audio w miejscach publicznych. Słuchawki dysponujące tą technologią doskonale sprawdzą się u osób korzystających z komunikacji publicznej. W ten sposób uliczny zgiełk i rozmowy współpasażerów przestaną stanowić jakikolwiek problem.

Warto też zdecydować się na takie rozwiązanie, gdy masz trudności ze skupieniem uwagi, a w miejscu pracy nie możesz liczyć na ciszę. W takich okolicznościach słuchawki wytłumią hałas i pozwolą Ci skoncentrować się wyłącznie na wykonywaniu swoich zadań. Z całą pewnością docenią to osoby pracujące w przestrzeni open space, gdzie często bywa głośno jak w ulu.

Słuchawki wyposażone w ANC stanowią również pozycję obowiązkową dla melomanów. Technologia zapewni pasjonatom czysty dźwięk pozbawiony irytujących szmerów. Warto również rozważyć zakup takiego sprzętu, gdy jesteś zapalonym graczem. Dzięki redukcji szumów będziesz w stanie w pełni skupić się na rozgrywce.

Gdzie można spotkać technologię ANC?

Technologia ANC jest powszechnie stosowana w słuchawkach dousznych oraz nausznych. Wiele znanych marek oferuje modele dysponujące taką możliwością. W przypadku oferty Apple aktywna redukcja szumów jest dostępna w produktach z serii AirPods Pro oraz AirPods Max. Modele z podstawowej serii AirPods niestety nie otrzymały wsparcia technologii ANC. Niemniej wybór jest naprawdę spory, więc znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno przysparzać trudności.

ANC co to jest

Zadbaj o dźwięk i nie tylko – serwis Apple

Brak technologii ANC w słuchawkach bywa uciążliwy. Nietrudno jednak wskazać poważniejsze niedogodności, które mogą wystąpić podczas odtwarzania dźwięku. Za przykład niech posłuży awaria głośnika. Takie wypadki niosą za sobą zróżnicowane konsekwencje. Czasem uszkodzenie sprawi, że napotkasz trudności ze zrozumieniem rozmówcy podczas połączeń telefonicznych. Wówczas rekomendowanym rozwiązaniem jest naprawa głośnika rozmów iPhone. Jeśli defektowi ulegnie inny moduł, mogą pojawić się zakłócenia podczas odtwarzania muzyki albo korzystania z rozmaitych usług odtwarzających dźwięk. Naprawa głośnika iPhone pozwoli na skutecznie zlikwidowanie takiej usterki.

W przypadku różnorodnych problemów technicznych skorzystaj ze wsparcia specjalistów w serwisie iClinica. Oferta nie kończy się na rozwiązywaniu komplikacji związanych z dźwiękiem. Oprócz tego dostępna jest szeroka gama usług takich jak naprawa złącza ładowania iPhone czy też wymiana wyświetlacza iPhone.


Podobne artykuły
TikTok na Apple Vision Pro
Aplikacja TikTok na Apple Vision Pro
Amerykański producent zaczął bieżący rok od mocnej premiery w postaci Apple Vision Pro. Gdy pierwsze egzemplarze dotarły do klientów w Stanach Zjednoczonych, media społecznościowe zaczęły szybko zapełniać się filmami pokazującymi imponujące możliwości produktu. Gogle stanowią świetne narzędzie do pracy i nauki, ale również mogą umilić Ci czas wolny. Potencjał rozrywkowy znacząco się rozszerzył, gdy światło … Czytaj dalej Aplikacja TikTok na Apple Vision Pro
Path
AirPods Pro 2
Apple stopniowo porzuca standard Lightning. AirPods Pro 2 otrzymują złącze USB-C
Przez lata działalności Apple dosłużyło się wizerunku marki ekskluzywnej i niepowtarzalnej. Osiągnięcie tego statusu okazało się możliwe między innymi dzięki tworzeniu własnych rozwiązań, których na próżno szukać u konkurencji. Niezależność nie zawsze jednak szła w parze z najwyższą jakością. O ile iOS, macOS i inne autorskie systemy operacyjne uchodzą za symbol wydajności i komfortu użytkowania, … Czytaj dalej Apple stopniowo porzuca standard Lightning. AirPods Pro 2 otrzymują złącze USB-C
Path
Jak wyczyścić AirPods
Jak wyczyścić AirPods?
W 2016 roku Apple zaczęło intensywnie przekonywać swoich użytkowników do porzucenia słuchawek z kablem. Na początku września zadebiutował iPhone 7, który nie został wyposażony w złącze mini jack. Ta decyzja odbiła się szerokim echem w branży technologicznej. W grudniu tego samego roku światło dzienne ujrzała pierwsza generacja AirPods, czyli słuchawek bezprzewodowych. Od tamtej pory coraz … Czytaj dalej Jak wyczyścić AirPods?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online