Blog
iClinicaPath BlogPath AkcesoriaPath Apple stopniowo porzuca standard Lightning. AirPods Pro 2 otrzymują złącze USB-C

Apple stopniowo porzuca standard Lightning. AirPods Pro 2 otrzymują złącze USB-C

AirPods Pro 2

Przez lata działalności Apple dosłużyło się wizerunku marki ekskluzywnej i niepowtarzalnej. Osiągnięcie tego statusu okazało się możliwe między innymi dzięki tworzeniu własnych rozwiązań, których na próżno szukać u konkurencji. Niezależność nie zawsze jednak szła w parze z najwyższą jakością.

O ile iOS, macOS i inne autorskie systemy operacyjne uchodzą za symbol wydajności i komfortu użytkowania, o tyle nie można powiedzieć tego samego o złączu Lightning. Wraz z upływem czasu ten standard stawał się coraz mniej praktyczny i zaczął wyraźnie odstawać od bardziej uniwersalnego i niezawodnego USB-C. W tej materii Apple przestało upierać się przy swoim i podążyło z nurtem przemian. Wyrazem tej decyzji są chociażby najnowsze słuchawki AirPods Pro 2 z gniazdem USB-C.

Apple sukcesywnie przechodzi na standard USB-C

W 2015 roku ukazał się pierwszy MacBook wyposażony w złącze USB-C. Trzy lata później ten standard zadebiutował również w iPadzie Pro. Wówczas można było się już spodziewać, że zmiana gniazda w innych kategoriach urządzeń stanowi jedynie kwestię czasu. Pozostało zatem uzbroić się w cierpliwość i wypatrywać kolejnych premier.

Żadne urządzenie z oferty Apple nie budzi tak wielkich emocji jak iPhone. W związku z tym najbardziej wyczekiwane było wprowadzenie standardu USB-C właśnie do smartfonów. Ten proces istotnie przyśpieszył za sprawą decyzji podjętych w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z ustanowionymi przepisami, USB-C zostało uznane za jedyny dozwolony port ładowania dla sprzętu mobilnego wprowadzanego na rynek unijny.

Prawo wejdzie w życie 28 grudnia 2024. Apple nie zwlekało jednak ze zmianą aż do ostatniej chwili. Wszystkie odsłony iPhone’a 15 zostały wydane ze złączem USB-C. Skoro smartfon przeszedł taką przemianę to i słuchawki powinny być dostosowane do nowych realiów. W związku z tym podczas tej samej konferencji zaprezentowano AirPods Pro 2 wyposażone w gniazdo USB-C. Cena została ustalona na poziomie 1 299 złotych.

Czym różnią się AirPods Pro 2 USB-C od wydania ze złączem Lightning?

Producent deklaruje, że przy okazji wprowadzenia nowego portu podniesiono również odporność na pył. Oprócz tego pojawiło się wsparcie bezstratnego dźwięku dla okularów Apple Vision Pro. W innych aspektach nowe wydanie nie różni się od tego wyposażonego w złącze Lightning.

Niemniej jeśli planujesz zakup słuchawek, warto brać pod uwagę głównie wersję z gniazdem USB-C. Wynika to z tego, że to ten standard będzie traktowany priorytetowo przez producenta. Możesz zatem spodziewać się sukcesywnego poszerzania zakresu funkcjonalności w tym wymiarze. Jeżeli jednak korzystasz ze starszych AirPodsów i nie musisz jeszcze rozważać wymiany. Standard Lightning powinien być wspierany jeszcze przez kilka lat, choć jego znaczenie niewątpliwie ulegnie stopniowemu osłabieniu.

Przedstawione słuchawki to solidny sprzęt, który dzielnie znosi upływ czasu i intensywne użytkowanie. W celu wydłużenia jego życia warto jednak wdrożyć szereg korzystnych praktyk profilaktycznych. Dowiedz się jak wyczyścić AirPods, aby usunąć wszystkie zabrudzenia i niczego przypadkiem nie uszkodzić.


Podobne artykuły
Jak wyczyścić AirPods
Jak wyczyścić AirPods?
W 2016 roku Apple zaczęło intensywnie przekonywać swoich użytkowników do porzucenia słuchawek z kablem. Na początku września zadebiutował iPhone 7, który nie został wyposażony w złącze mini jack. Ta decyzja odbiła się szerokim echem w branży technologicznej. W grudniu tego samego roku światło dzienne ujrzała pierwsza generacja AirPods, czyli słuchawek bezprzewodowych. Od tamtej pory coraz … Czytaj dalej Jak wyczyścić AirPods?
Path
Apple Watch
Jak wyczyścić Apple Watcha?
Sprzęt elektroniczny Apple wyróżnia się nieprzeciętną wydajnością oraz gustownym designem. Każdy użytkownik chciałby, żeby te walory utrzymywały się jak najdłużej. W tym przypadku receptą na trwałość jest dbanie o sprzęt i traktowanie go z należytą ostrożnością. W przypadku zegarków może to okazać się wymagające. Czasomierz przez cały dzień spoczywa na nadgarstku, gdzie jest wystawiony na … Czytaj dalej Jak wyczyścić Apple Watcha?
Path
Apple Watch Ultra
Apple Watch 8, Ultra i SE 2 od podszewki. Poznaj możliwości nowych zegarków
W życiu pewne są tylko śmierć, podatki i premiera nowych urządzeń Apple u progu jesieni. Choć najjaśniejszymi gwiazdami wrześniowych i październikowych konferencji są smartfony, nie można też zapominać o prezentacji zegarków. W końcu firma Apple regularnie okupuje czołowe miejsca w rankingach najchętniej kupowanych smartwatchów. Tegoroczne plany wydawnicze sprzyjały miłośnikom Apple Watchów. Na wielkiej scenie zadebiutowały … Czytaj dalej Apple Watch 8, Ultra i SE 2 od podszewki. Poznaj możliwości nowych zegarków
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online