Blog
iClinica>Blog>Macbook>Rewolucja w odtwarzaniu dźwięku z laptopa? Apple opatentowało projekt wirtualnych głośników

Rewolucja w odtwarzaniu dźwięku z laptopa? Apple opatentowało projekt wirtualnych głośników

W sytuacji, w której wydaje nam się, że w zasadzie, jeśli chodzi o świat związany z technologią, nic nas już nie zaskoczy, co rusz wyskakują inżynierowie i mówią do nas głośne: „sprawdzam!”. Tak właśnie jest i tym razem, gdy Apple opatentowało nową technologię, która pozwala wytworzyć złudzenie, jakoby dźwięk pochodził z dowolnego punktu w przestrzeni.

 

Wirtualne głośniki z technologią crosstalk canceling

 

Brzmi to skomplikowanie, prawda? Jednak poniższa grafika powinna sporo wyjaśnić:

 

macbook glosniki

 

W skrócie – chodzi o to, że technologia ta to coś w rodzaju wirtualnego systemu audio, który umieszczony jest w laptopie. Tworzy ona iluzję odtwarzania się dźwięku z różnych punktów w przestrzeni. Obrazowo można opisać to w następujący sposób. Korzystając ze zwykłego laptopa, gdy odtworzymy na nim na przykład muzykę, to dźwięk wydobywa się punktowo z głośnika wbudowanego w jego wnętrze. Opatentowana technologia pozwala „oszukać” użytkownika, który mimo faktu, że dźwięk wydobywa się z samego urządzenia, słyszy go tak, jakby dobiegał z kilku różnych punktów.

Wyobraźmy sobie kino domowe, zestaw 5.1, którego poszczególne części porozstawiane są po pokoju, z tą różnicą jednak, że głośniki są po prostu niewidzialne. Z tym można porównać właśnie patent, o którym mowa.

 

Ale jak to działa?

 

Cały patent opiera się na technologii nazwanej roboczo crosswalk canceling, która przypomina pod kilkoma względami aktywną redukcję hałasu (ACN), która pojawiła się niedawno w najnowszych słuchawkach AirPods Pro.

Wszystko polega na przesunięciu fazowym dźwięku w kanałach. Algorytmy przeliczają je, by procesor dźwięku emitował fale z odpowiednią częstotliwością do lewego oraz prawego kanału.
Obliczenia uwzględniają także dane z mikrofonów. Procesor wykorzystuje efekt związany z odbiciem dźwięku od obiektów znajdujących się w otoczeniu, jak na przykład ściany, czy meble. Z podobnej rzeczy korzysta również znany na rynku od lat HomePod.

To wszystko składa się na iluzje, która sprawa, że nasz ludzki słuch jest oszukany. Dźwięk wydobywa się z konkretnego punktu, a my słyszymy, jakby pochodził z kilku miejsc jednocześnie.

Oczywiście póki co mówimy tylko o patencie, wstępnym szkicu, który może (ale wcale nie musi) pojawić się kiedyś w jakimś urządzeniu. Mimo to, już dzisiaj sporo mówi się na temat tego pomysłu i o jego ewentualnym zastosowaniu przy VR, czyli rozszerzonej rzeczywistości, w grach wideo, czy filmach. Ale co z tego finalnie wyjdzie, uda nam się dopiero zobaczyć w ciągu najbliższych lat.


Podobne artykuły
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
O sprzęcie Apple można powiedzieć naprawdę wiele, ale na pewno nie to, że jest tani. Miłośnicy marki świadomie decydują się jednak na taką inwestycję. Podczas przeglądania dostępnych opcji zawsze można jednak poszukać okazji do zaoszczędzenia. Jednym ze sposobów jest zmiana ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej. Wybór niższej konfiguracji często pozwala na zmniejszenie ceny końcowej przynajmniej o … Czytaj dalej Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Path
Zacinająca się klawiatura MacBook
Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Klawiatura stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów laptopa. Służy ona do obsługi komunikatorów tekstowych, pakietu biurowego, wyszukiwarek internetowych, a także wielu innych narzędzi. Każdego dnia przyciski mogą być naciskane nawet kilka tysięcy razy. Inżynierowie Apple starają się zapewnić jak największą wytrzymałość w tej materii. Nie należy jednak oczekiwać stuprocentowej bezawaryjności. Pod wpływem różnorodnych czynników zawsze … Czytaj dalej Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Path
Jak zaktualizować MacBooka
Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Sprzęt Apple zawdzięcza swoją renomę wielu atutom. Jednym z nich bez wątpienia jest środowisko systemowe. Każda kategoria urządzeń działa w oparciu o własny system operacyjny. Niemniej można wskazać cechy łączące wszystkie pozycje z oferty. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia jest niezawodność, wydajność i niepowtarzalna kultura pracy. W dużej mierze to zasługa systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz korzystać … Czytaj dalej Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online