Zaznacz stronę

Szerokie grono użytkowników iPhone’a może być tym faktem zaskoczona, lecz zamknięcie aplikacji w tle może skrócić czas pracy telefonu na baterii. O ile to rozwiązanie może, lecz nie musi, przyśpieszyć działanie samego telefonu, to istnieje zasadne wytłumaczenie dlaczego nie będzie to dobre dla baterii.

Nawyk zamykania aktualnie nieużywanych programów i aplikacji w celu zwolnienia pamięci podręcznej na komputerze oraz innych urządzeń całkiem dobrze przyjął się u właścicieli iPhone’ów. Wiele razy miałem okazję widzieć wykonywanie pewnej czynności przez obce mi osoby, a było to właśnie przesuwanie okienek w górę w wiadomym celu. I „tak” – przyznaję, sam również tak samo czyniłem.

Znany Amerykański bloger i mówca John Gruber od wielu lat specjalizuje się i angażuje w projekty związane z aplikacjami iOS i samym systemem. W swoim artykule (dostępnym pod tym adresem) napisał, że omawiany problem, to „największe błędne wyobrażenie na temat tego systemu”.

System iPhone’a ma świetnie dopracowany system usypiania aplikacji. Proces zamykania aplikacji działającej w tle może angażować więcej zasobów (a tym samym energii potrzebnej na zasilenie) niż telefon zużyłby podczas uśpienia tejże appki. Mało tego, ponowne włączanie tej samej aplikacji, którą przed chwilą wyłączyliśmy z pewnością byłoby jeszcze większym marnotrawstwem.

Sprawę wyjaśnił były technik Apple’a Kyle Richter w swoim liście. Oto jego treść:

Sam proces zamknięcia aplikacji obniża żywotność baterii. Są chwile, gdy urządzenie może potrzebować zasobów i samo zamknie aplikację, co spowoduje częściowe wyczerpanie akumulatora. Jednak nowoczesne smartfony mają mnóstwo pamięci, dlatego będziesz zaskoczony, jak często aplikacje mogą działać cały czas.

Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku aplikacji, które często otwierasz i używasz, gdyż one najprawdopodobniej nigdy nie będą musiały być zamykane. Powtarzalne ich zamykanie i potem uruchomienie może zauważalnie wpłynąć na żywotność baterii.

Podsumowanie

Uważamy, że argumenty użyte zarówno w artykule Grubera jak i przedstawione w liście są wiarygodne, lecz użytkownicy iPhone’a powinni nie tyle zaprzestać zamykania aplikacji, a ograniczyć do tych, których nie będą używać. Wiemy jednak na pewno, że czynność ta nie pomoże nam zaoszczędzić baterii.