Zamykanie aplikacji w iOS skraca czas pracy telefonu?

iOS,Poradniki iClinica
zamykanie aplikacji

Szerokie grono użytkowników iPhone’a może być tym faktem zaskoczona, lecz zamknięcie aplikacji w tle może skrócić czas pracy telefonu na baterii. O ile to rozwiązanie może, lecz nie musi, przyśpieszyć działanie samego telefonu, to istnieje zasadne wytłumaczenie dlaczego nie będzie to dobre dla baterii.

Nawyk zamykania aktualnie nieużywanych programów i aplikacji w celu zwolnienia pamięci podręcznej na komputerze oraz innych urządzeń całkiem dobrze przyjął się u właścicieli iPhone’ów. Wiele razy miałem okazję widzieć wykonywanie pewnej czynności przez obce mi osoby, a było to właśnie przesuwanie okienek w górę w wiadomym celu. I „tak” – przyznaję, sam również tak samo czyniłem.

Znany Amerykański bloger i mówca John Gruber od wielu lat specjalizuje się i angażuje w projekty związane z aplikacjami iOS i samym systemem. W swoim artykule (dostępnym pod tym adresem) napisał, że omawiany problem, to „największe błędne wyobrażenie na temat tego systemu”.

System iPhone’a ma świetnie dopracowany system usypiania aplikacji. Proces zamykania aplikacji działającej w tle może angażować więcej zasobów (a tym samym energii potrzebnej na zasilenie) niż telefon zużyłby podczas uśpienia tejże appki. Mało tego, ponowne włączanie tej samej aplikacji, którą przed chwilą wyłączyliśmy z pewnością byłoby jeszcze większym marnotrawstwem.

Sprawę wyjaśnił były technik Apple’a Kyle Richter w swoim liście. Oto jego treść:

Sam proces zamknięcia aplikacji obniża żywotność baterii. Są chwile, gdy urządzenie może potrzebować zasobów i samo zamknie aplikację, co spowoduje częściowe wyczerpanie akumulatora. Jednak nowoczesne smartfony mają mnóstwo pamięci, dlatego będziesz zaskoczony, jak często aplikacje mogą działać cały czas.

Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku aplikacji, które często otwierasz i używasz, gdyż one najprawdopodobniej nigdy nie będą musiały być zamykane. Powtarzalne ich zamykanie i potem uruchomienie może zauważalnie wpłynąć na żywotność baterii.

Podsumowanie

Uważamy, że argumenty użyte zarówno w artykule Grubera jak i przedstawione w liście są wiarygodne, lecz użytkownicy iPhone’a powinni nie tyle zaprzestać zamykania aplikacji, a ograniczyć do tych, których nie będą używać. Wiemy jednak na pewno, że czynność ta nie pomoże nam zaoszczędzić baterii.

 

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online