Blog
iClinica>Blog>iOS>Zamykanie aplikacji w iOS skraca czas pracy telefonu?

Zamykanie aplikacji w iOS skraca czas pracy telefonu?

Szerokie grono użytkowników iPhone’a może być tym faktem zaskoczona, lecz zamknięcie aplikacji w tle może skrócić czas pracy telefonu na baterii. O ile to rozwiązanie może, lecz nie musi, przyśpieszyć działanie samego telefonu, to istnieje zasadne wytłumaczenie dlaczego nie będzie to dobre dla baterii.

Nawyk zamykania aktualnie nieużywanych programów i aplikacji w celu zwolnienia pamięci podręcznej na komputerze oraz innych urządzeń całkiem dobrze przyjął się u właścicieli iPhone’ów. Wiele razy miałem okazję widzieć wykonywanie pewnej czynności przez obce mi osoby, a było to właśnie przesuwanie okienek w górę w wiadomym celu. I „tak” – przyznaję, sam również tak samo czyniłem.

Znany Amerykański bloger i mówca John Gruber od wielu lat specjalizuje się i angażuje w projekty związane z aplikacjami iOS i samym systemem. W swoim artykule (dostępnym pod tym adresem) napisał, że omawiany problem, to „największe błędne wyobrażenie na temat tego systemu”.

System iPhone’a ma świetnie dopracowany system usypiania aplikacji. Proces zamykania aplikacji działającej w tle może angażować więcej zasobów (a tym samym energii potrzebnej na zasilenie) niż telefon zużyłby podczas uśpienia tejże appki. Mało tego, ponowne włączanie tej samej aplikacji, którą przed chwilą wyłączyliśmy z pewnością byłoby jeszcze większym marnotrawstwem.

Sprawę wyjaśnił były technik Apple’a Kyle Richter w swoim liście. Oto jego treść:

Sam proces zamknięcia aplikacji obniża żywotność baterii. Są chwile, gdy urządzenie może potrzebować zasobów i samo zamknie aplikację, co spowoduje częściowe wyczerpanie akumulatora. Jednak nowoczesne smartfony mają mnóstwo pamięci, dlatego będziesz zaskoczony, jak często aplikacje mogą działać cały czas.

Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku aplikacji, które często otwierasz i używasz, gdyż one najprawdopodobniej nigdy nie będą musiały być zamykane. Powtarzalne ich zamykanie i potem uruchomienie może zauważalnie wpłynąć na żywotność baterii.

 

Jak to jest z tym wyłączaniem aplikacji?

Powszechnie uważa się, że aplikacje działające w tle zabierają pamięć RAM i niepotrzebnie zużywają cykle procesora, zmniejszając w ten sposób wydajność oraz marnując żywotność baterii. Ale nie tak działa iOS. System iOS został zaprojektowany w taki sposób, że żadne z powyższych uzasadnień wymuszonego zakończenia nie są prawdziwe. Aplikacje działające w tle są skutecznie „zamrażane”, ograniczając to, co mogą robić w tle oraz zwalniając pamięć RAM, z której korzystały. System iOS jest w tym naprawdę dobry. Jest w tym tak dobry, że odmrożenie zamrożonej aplikacji pochłania znacznie mniej procesora (i energii) niż ponowne uruchomienie aplikacji. Nie tylko wymuszanie zamykania aplikacji nie pomaga, ale wręcz szkodzi. Żywotność baterii będzie gorsza, a przełączanie aplikacji zajmie znacznie więcej czasu, jeśli wymusisz zamknięcie aplikacji w tle.

 

Testy porównawcze iPhone’ów

Jeśli nie do końca wierzysz w to, co piszę, zachęcam Cię do obejrzenia testów porównawczych na YouTube. Istnieje ogrom filmów typu „speed test” na YouTube, gdzie użytkownicy iPhone’ów testują zarówno nowe, jak i starsze modele telefonów pod względem uruchamiania oraz zamykania aplikacji. Oprócz tego porównują iPhone’y z innymi urządzeniami z systemem Android. Wyniki testów są niezmiernie ciekawe, warto je poznać.

 

Które aplikacje warto zamykać, a których nie?

Analizując treść przytoczonego przeze mnie powyżej artykułu, a także wypowiedzi byłego technika Apple’a, można wyciągnąć pewne wnioski. Otóż zarówno zamykanie wszystkich aplikacji, jak i pozostawianie ich otwartych nie służy w 100% naszym iPhone’om. Dlaczego? Otóż w przypadku aplikacji, których używamy codziennie, a nawet kilka razy dziennie, wyłączanie ich i ponowne włączanie za każdym razem, gdy tylko zechcemy z nich skorzystać sprawia, że wszystkie procesy będą musiały uruchamiać się od zera. A to nie wpływa korzystnie na pracę baterii – skraca czas pracy telefonu, a także działa negatywnie na kondycję baterii (którą zresztą można sprawdzić w każdym iPhonie, wchodząc w Ustawienia, a następnie w zakładkę Kondycja baterii). A jak ma się sprawa z włączonymi aplikacjami, których używamy raz na jakiś czas? Te aplikacje co jakiś czas odnawiają w tle procesy, a więc również „zjadają” nam trochę baterii. Te aplikacje warto więc wyłączać po ich użyciu. 

 

Podsumowanie

Uważamy, że argumenty użyte zarówno w artykule Grubera jak i przedstawione w liście są wiarygodne, lecz użytkownicy iPhone’a powinni nie tyle zaprzestać zamykania aplikacji, a ograniczyć do tych, których nie będą używać. Wiemy jednak na pewno, że czynność ta nie pomoże nam zaoszczędzić baterii.

 


Podobne artykuły
iOS 16 update
iOS 16 bez tajemnic
W minionych miesiącach gigant z Cupertino zaprezentował wiele nowości. Podczas tegorocznych konferencji światło dzienne ujrzały takie urządzenia jak iPhone 14 Pro czy też MacBooki z procesorem M2. Sporo uwagi skradły premiery AirPods Pro 2 oraz Apple Watch. Warto jednak pamiętać, że o sile sprzętu stanowi również niezawodne oprogramowanie. W związku z tym każda okrągła aktualizacja … Czytaj dalej iOS 16 bez tajemnic
Path
Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic
Apple bez wątpienia stara się utrzymać niezależny status swojego sprzętu. Amerykańska firma stworzyła autorskie środowisko systemowe, własne złącza, a także szereg rozwiązań, których na próżno szukać u konkurencji. Jednym z takim udogodnień jest tytułowy AirDrop. Opcja ta jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów, iPadów, iPodów touch oraz Maców i Macbooków. Przekonaj się jaki potencjał drzemie w … Czytaj dalej Co to AirDrop? Ikoniczna funkcja bez tajemnic
Path
Jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych?
Zarówno przed sprzedaniem, jak i po kupieniu używanego iPhone’a, warto przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Takie rozwiązanie może być także przydatne, gdy chcesz naprawić błędy występujące w smartfonie marki Apple. Jak widać, jest to bardzo przydatna opcja. Czy przywracanie ustawień fabrycznych w iPhonie jest trudne i jak to zrobić? Podpowiadamy!   Przywracanie do ustawień fabrycznych … Czytaj dalej Jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online