Blog
iClinica Path Blog Path Macbook Path Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?

Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?

Zacinająca się klawiatura MacBook

Klawiatura stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów laptopa. Służy ona do obsługi komunikatorów tekstowych, pakietu biurowego, wyszukiwarek internetowych, a także wielu innych narzędzi. Każdego dnia przyciski mogą być naciskane nawet kilka tysięcy razy.

Inżynierowie Apple starają się zapewnić jak największą wytrzymałość w tej materii. Nie należy jednak oczekiwać stuprocentowej bezawaryjności. Pod wpływem różnorodnych czynników zawsze mogą pojawić się usterki. Jednym z potencjalnych problemów jest zacinająca się klawiatura MacBook. Dowiedz się co trzeba zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji.

Zacinająca się klawiatura MacBook – możliwe przyczyny

Nawet najlepszym zdarza się popełniać błędy. W przypadku kalifornijskiego producenta jedną z chybionych decyzji okazało się wyposażenie MacBooków w klawiatury motylkowe. Taki mechanizm stał się standardem w laptopach produkowanych od 2015 do 2019 roku. Wówczas twórcy otrzymywali wiele skarg od użytkowników, którzy zdecydowanie nie polubili się z nową klawiaturą. Mechanizm motylkowy często płatał figle, a Apple nie zdołało go skutecznie usprawnić.

Pozostało zatem zrobić krok w tył i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Od 2019 roku w MacBookach zaczęto montować Magic Keyboard, która działa w oparciu o mechanizm nożycowy. Z kolei posiadacze modeli z zawodną klawiaturą motylkową otrzymali dostęp do specjalnego programu serwisowego. Producent umożliwił nieodpłatną wymianę wadliwych elementów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym miejscu.

Urządzenia oznaczone nadgryzionym jabłkiem wyróżniają się długowiecznością i bardzo wysoką wydajnością. Nie należy jednak zapominać, że każdy sprzęt elektroniczny stopniowo zużywa się w toku użytkowania. Przycisk naciśnięty wiele milionów razy może w końcu skapitulować.

Sporym zagrożeniem dla sprawności klawiatury są również wszelkie płyny oraz zabrudzenia. Nagromadzony brud może zaburzać działanie poszczególnych przycisków. Z kolei zalanie komputera cieczą stanowi jeszcze poważniejszy problem niż nieczystości. W takich okolicznościach może dojść do trwałego uszkodzenia kluczowych podzespołów.

Warto nadmienić, że czasem przyczyna tkwi w zupełnie innym obszarze. Zacinająca się klawiatura MacBook bywa wynikiem awarii innych komponentów. Wynika to z tego, że komputer stanowi zbiór naczyń połączonych. W związku z tym jeden uszkodzony element może osłabiać konstrukcję w innych punktach. Wówczas konieczna może okazać się, np. naprawa płyty głównej MacBook. Oprócz tego zdarzają się komplikacje o podłożu systemowym. Dowiedz się jak uporać się z trudnościami o zróżnicowanym charakterze.

Zacinająca się klawiatura MacBook

Zacinanie się klawiatury na MacBooku – jak naprawić?

Jeżeli klawisze nie działają tak jak powinny, poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia ustawień systemowych. Postępuj zatem wedle poniższej instrukcji:

  1. Rozwiń menu oznaczone symbolem nadgryzionego jabłka.
  2. Kliknij Ustawienia systemowe.
  3. Przejdź do sekcji Dostępność.
  4. Wybierz pozycję Klawiatura.
  5. Upewnij się, że opcja Powolne klawisze nie jest włączona. Odhacz ją jeśli została uruchomiona.
  6. Pozostaw otwartą zakładkę Klawiatura w Ustawieniach systemowych.
  7. Wybierz opcję Edycja znajdującą się obok Źródeł wprowadzania.
  8. Aktywuj Pokazuj menu klawiatury na pasku menu.
  9. Następnie rozszerz pojawiające się menu i sprawdź czy korzystasz z właściwego układu klawiatury.

Gdy dojdzie do zalania, niezwłocznie wyłącz komputer i odłącz wszystkie podpięte przewody. Pod żadnym pozorem nie przechylaj urządzenia ani nie używaj suszarki. Takie działania mogłyby doprowadzić do przemieszczenia się cieczy w kierunku kluczowych podzespołów.

Znacznie rozsądniej będzie użyć delikatnej szmatki, aby osuszyć wilgotne miejsca. Jeżeli doszło do rozlania większej ilości płynu, przydatna okaże się diagnoza MacBook przeprowadzona przez profesjonalistów. Specjalistycznego wsparcia może udzielić Ci iClinica, czyli firma prowadząca serwis Apple Wrocław, a także placówki w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Czasem szybki rzut oka na klawiaturę wystarczy, żeby uznać zabrudzenia za najbardziej prawdopodobnego winowajcę. W takiej sytuacji wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable. Następnie przetrzyj delikatnie klawiaturę i spróbuj pozbyć się brudu. W tym celu najlepiej sprawdzi się miękka i niepyląca ściereczka. Możesz ją lekko zwilżyć, ale pilnuj, by woda nie dostała się do środka urządzenia.

Do usunięcia najbardziej uciążliwych nieczystości możesz też użyć sprężonego powietrza. Wówczas unieś laptopa i trzymaj go pod kątem 75 stopni względem podłoża. Niech klawiatura jest ustawiona pionowo przed Twoją twarzą, a ekran zostaje skierowany w dół. Wówczas spryskuj przyciski od lewej do prawej. Później odwróć laptopa na jeden bok i użyj ponownie sprężonego powietrza zachowując ten sam kierunek. Na koniec powtórz operację z laptopem obróconym na drugą stronę.

Jeśli powyższe możliwości nie przyniosły rozwiązania, przyczyną może być wysłużenie przycisków albo awaria podzespołów. W takiej sytuacji nie obędzie się bez interwencji specjalistów. Zgłoś się do serwisu iClinica, aby uzyskać pomoc.

Profilaktyka przy użytkowaniu klawiatury w MacBook – jak o nią dbać?

Przede wszystkim warto powstrzymać się przed spożywaniem posiłków i piciem przy komputerze. Dzięki temu okruchy jedzenia nie będą zbierać się pomiędzy przyciskami. Unikniesz również ryzyka związanego z rozlaniem napoju na laptopa.

Warto też na bieżąco utrzymywać sprzęt w czystości. Wystarczy raz na kilka dni sięgnąć po ściereczkę i usunąć nagromadzony kurz. Profilaktyka w takiej formie nie zajmie Ci więcej niż kilka minut w tygodniu, a może zaoszczędzić Ci sporo stresu związanego z potencjalną usterką.

Zacinająca się klawiatura MacBook

Zawieszająca się klawiatura MacBooka – dlaczego warto odwiedzić nasz serwis?

Czyszczenie zabrudzonego bądź zalanego komputera wymaga wprawnej ręki. Nieodpowiednie podejście może spowodować więcej szkód niż korzyści. Poza tym szybka i umiejętnie przeprowadzona interwencja minimalizuje ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji.

Warto zatem zwrócić się do osób, dla których zacinająca się klawiatura MacBook stanowi chleb powszedni. Poza tym mamy do dyspozycji specjalistyczne narzędzia takie jak myjka ultradźwiękowa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić maksymalną precyzję. O naszej skuteczności świadczą setki pozytywnych recenzji opublikowanych przez zadowolonych klientów. Wszystkie opinie możesz znaleźć w Google oraz na Facebooku.

Oprócz tego oferujemy również szeroką gamę innych usług. Przy okazji wymiany klawiatury może zostać zrealizowana chociażby rozbudowa pamięci RAM MacBook Pro. W przypadku łączenia kilku usług jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjne rabaty.


Podobne artykuły
Głośna praca MacBook
Głośna praca MacBook Air – jak zmniejszyć szum wentylatorów?
MacBook Air ma wiele atutów. Bez wątpienia należą do nich kompaktowa konstrukcja, długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz wysoka wydajność. O ile laptop zawsze pozostanie tak samo poręczny, o tyle walory związane z kondycją podzespołów mogą już ulec degradacji. Sygnałem alarmowym jest głośna praca MacBook oraz podwyższona temperatura. Taka zadyszka świadczy o przeciążeniu komputera, … Czytaj dalej Głośna praca MacBook Air – jak zmniejszyć szum wentylatorów?
Path
PS Remote Play
PS Remote Play – gra zdalna PlayStation na komputerach Mac
W branży elektronicznej przekonanie, że komputery produkowane przez Apple nie za bardzo nadają się do grania. Amerykański producent próbuje stopniowo zmieniać ten punkt widzenia. Ostatnimi czasy Mac coraz częściej bywa przedstawiany jako sprzęt, który świetnie sprawdzi się nawet w najnowszych grach. Od 2016 roku użytkownicy mają też możliwość połączenia konsoli PlayStation i komputera z systemem … Czytaj dalej PS Remote Play – gra zdalna PlayStation na komputerach Mac
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online