Blog
iClinicaPath BlogPath MacbookPath Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?

Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?

Zacinająca się klawiatura MacBook

Klawiatura stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów laptopa. Służy ona do obsługi komunikatorów tekstowych, pakietu biurowego, wyszukiwarek internetowych, a także wielu innych narzędzi. Każdego dnia przyciski mogą być naciskane nawet kilka tysięcy razy.

Inżynierowie Apple starają się zapewnić jak największą wytrzymałość w tej materii. Nie należy jednak oczekiwać stuprocentowej bezawaryjności. Pod wpływem różnorodnych czynników zawsze mogą pojawić się usterki. Jednym z potencjalnych problemów jest zacinająca się klawiatura MacBook. Dowiedz się co trzeba zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji.

Zacinająca się klawiatura MacBook – możliwe przyczyny

Nawet najlepszym zdarza się popełniać błędy. W przypadku kalifornijskiego producenta jedną z chybionych decyzji okazało się wyposażenie MacBooków w klawiatury motylkowe. Taki mechanizm stał się standardem w laptopach produkowanych od 2015 do 2019 roku. Wówczas twórcy otrzymywali wiele skarg od użytkowników, którzy zdecydowanie nie polubili się z nową klawiaturą. Mechanizm motylkowy często płatał figle, a Apple nie zdołało go skutecznie usprawnić.

Pozostało zatem zrobić krok w tył i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Od 2019 roku w MacBookach zaczęto montować Magic Keyboard, która działa w oparciu o mechanizm nożycowy. Z kolei posiadacze modeli z zawodną klawiaturą motylkową otrzymali dostęp do specjalnego programu serwisowego. Producent umożliwił nieodpłatną wymianę wadliwych elementów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym miejscu.

Urządzenia oznaczone nadgryzionym jabłkiem wyróżniają się długowiecznością i bardzo wysoką wydajnością. Nie należy jednak zapominać, że każdy sprzęt elektroniczny stopniowo zużywa się w toku użytkowania. Przycisk naciśnięty wiele milionów razy może w końcu skapitulować.

Sporym zagrożeniem dla sprawności klawiatury są również wszelkie płyny oraz zabrudzenia. Nagromadzony brud może zaburzać działanie poszczególnych przycisków. Z kolei zalanie komputera cieczą stanowi jeszcze poważniejszy problem niż nieczystości. W takich okolicznościach może dojść do trwałego uszkodzenia kluczowych podzespołów.

Warto nadmienić, że czasem przyczyna tkwi w zupełnie innym obszarze. Zacinająca się klawiatura MacBook bywa wynikiem awarii innych komponentów. Wynika to z tego, że komputer stanowi zbiór naczyń połączonych. W związku z tym jeden uszkodzony element może osłabiać konstrukcję w innych punktach. Wówczas konieczna może okazać się, np. naprawa płyty głównej MacBook. Oprócz tego zdarzają się komplikacje o podłożu systemowym. Dowiedz się jak uporać się z trudnościami o zróżnicowanym charakterze.

Zacinająca się klawiatura MacBook

Zacinanie się klawiatury na MacBooku – jak naprawić?

Jeżeli klawisze nie działają tak jak powinny, poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia ustawień systemowych. Postępuj zatem wedle poniższej instrukcji:

  1. Rozwiń menu oznaczone symbolem nadgryzionego jabłka.
  2. Kliknij Ustawienia systemowe.
  3. Przejdź do sekcji Dostępność.
  4. Wybierz pozycję Klawiatura.
  5. Upewnij się, że opcja Powolne klawisze nie jest włączona. Odhacz ją jeśli została uruchomiona.
  6. Pozostaw otwartą zakładkę Klawiatura w Ustawieniach systemowych.
  7. Wybierz opcję Edycja znajdującą się obok Źródeł wprowadzania.
  8. Aktywuj Pokazuj menu klawiatury na pasku menu.
  9. Następnie rozszerz pojawiające się menu i sprawdź czy korzystasz z właściwego układu klawiatury.

Gdy dojdzie do zalania, niezwłocznie wyłącz komputer i odłącz wszystkie podpięte przewody. Pod żadnym pozorem nie przechylaj urządzenia ani nie używaj suszarki. Takie działania mogłyby doprowadzić do przemieszczenia się cieczy w kierunku kluczowych podzespołów.

Znacznie rozsądniej będzie użyć delikatnej szmatki, aby osuszyć wilgotne miejsca. Jeżeli doszło do rozlania większej ilości płynu, przydatna okaże się diagnoza MacBook przeprowadzona przez profesjonalistów. Specjalistycznego wsparcia może udzielić Ci iClinica, czyli firma prowadząca serwis Apple Wrocław, a także placówki w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Czasem szybki rzut oka na klawiaturę wystarczy, żeby uznać zabrudzenia za najbardziej prawdopodobnego winowajcę. W takiej sytuacji wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable. Następnie przetrzyj delikatnie klawiaturę i spróbuj pozbyć się brudu. W tym celu najlepiej sprawdzi się miękka i niepyląca ściereczka. Możesz ją lekko zwilżyć, ale pilnuj, by woda nie dostała się do środka urządzenia.

Do usunięcia najbardziej uciążliwych nieczystości możesz też użyć sprężonego powietrza. Wówczas unieś laptopa i trzymaj go pod kątem 75 stopni względem podłoża. Niech klawiatura jest ustawiona pionowo przed Twoją twarzą, a ekran zostaje skierowany w dół. Wówczas spryskuj przyciski od lewej do prawej. Później odwróć laptopa na jeden bok i użyj ponownie sprężonego powietrza zachowując ten sam kierunek. Na koniec powtórz operację z laptopem obróconym na drugą stronę.

Jeśli powyższe możliwości nie przyniosły rozwiązania, przyczyną może być wysłużenie przycisków albo awaria podzespołów. W takiej sytuacji nie obędzie się bez interwencji specjalistów. Zgłoś się do serwisu iClinica, aby uzyskać pomoc.

Profilaktyka przy użytkowaniu klawiatury w MacBook – jak o nią dbać?

Przede wszystkim warto powstrzymać się przed spożywaniem posiłków i piciem przy komputerze. Dzięki temu okruchy jedzenia nie będą zbierać się pomiędzy przyciskami. Unikniesz również ryzyka związanego z rozlaniem napoju na laptopa.

Warto też na bieżąco utrzymywać sprzęt w czystości. Wystarczy raz na kilka dni sięgnąć po ściereczkę i usunąć nagromadzony kurz. Profilaktyka w takiej formie nie zajmie Ci więcej niż kilka minut w tygodniu, a może zaoszczędzić Ci sporo stresu związanego z potencjalną usterką.

Zacinająca się klawiatura MacBook

Zawieszająca się klawiatura MacBooka – dlaczego warto odwiedzić nasz serwis?

Czyszczenie zabrudzonego bądź zalanego komputera wymaga wprawnej ręki. Nieodpowiednie podejście może spowodować więcej szkód niż korzyści. Poza tym szybka i umiejętnie przeprowadzona interwencja minimalizuje ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji.

Warto zatem zwrócić się do osób, dla których zacinająca się klawiatura MacBook stanowi chleb powszedni. Poza tym mamy do dyspozycji specjalistyczne narzędzia takie jak myjka ultradźwiękowa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić maksymalną precyzję. O naszej skuteczności świadczą setki pozytywnych recenzji opublikowanych przez zadowolonych klientów. Wszystkie opinie możesz znaleźć w Google oraz na Facebooku.

Oprócz tego oferujemy również szeroką gamę innych usług. Przy okazji wymiany klawiatury może zostać zrealizowana chociażby rozbudowa pamięci RAM MacBook Pro. W przypadku łączenia kilku usług jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjne rabaty.


Podobne artykuły
MacBook M3
Konferencja Apple „Scary Fast” za nami. Procesory M3 oficjalnie zaprezentowane
Wydawało się, że iPhone’y i zegarki zaprezentowane we wrześniu mogą domknąć tegoroczny kalendarz wydawniczy Apple. Okazało się jednak, że kalifornijski producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W poniedziałek 30 października odbyła się konferencja okraszona tytułem „Scary Fast”. Przedstawione zostały procesory M3, M3 Pro oraz M3 Max. Większość dotychczasowych linii komputerów doczekała się kontynuacji. Przyszłość jednej … Czytaj dalej Konferencja Apple „Scary Fast” za nami. Procesory M3 oficjalnie zaprezentowane
Path
Jak chronić MacBooka przed wirusami?
Jak chronić MacBooka przed wirusami?
Apple od lat kreuje swój wizerunek w dość ekstrawagancki sposób. Marka nie stroni od decyzji i oświadczeń, które wywołują skrajne emocje. To sprawia, że czasem trudno ocenić czy jakiś pogląd na temat „jabłek” jest prawdą, miejską legendą czy buńczucznym sloganem reklamowym. Jedna z etykiet przyczepionych do sprzętu Apple dotyczy wysokich standardów bezpieczeństwa. Wedle obiegowej opinii … Czytaj dalej Jak chronić MacBooka przed wirusami?
Path
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
O sprzęcie Apple można powiedzieć naprawdę wiele, ale na pewno nie to, że jest tani. Miłośnicy marki świadomie decydują się jednak na taką inwestycję. Podczas przeglądania dostępnych opcji zawsze można jednak poszukać okazji do zaoszczędzenia. Jednym ze sposobów jest zmiana ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej. Wybór niższej konfiguracji często pozwala na zmniejszenie ceny końcowej przynajmniej o … Czytaj dalej Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online