Blog
iClinicaPath BlogPath iOSPath Zabezpieczenia w iOS 13 powodują, że trudniej śledzić naszą lokalizację

Zabezpieczenia w iOS 13 powodują, że trudniej śledzić naszą lokalizację

Apple mocno promowało fakt, że przy swoim nowym systemie iOS 13 mocno postawią na kwestię związane z bezpieczeństwem i ochroną danych osobowych. Raport przygotowany przez Location Sciences pokazuje, że nie były tylko marketingowe przechwałki i aplikacje zainstalowane na naszym iPhonie zbierają aż 68% mniej danych na temat lokalizacji użytkownika.

 

Udostępnianie położenia w iOS 13

 

Raport analityków jest dosyć dokładny z niego, że od września 2019 roku, kiedy miała miejsce oficjalna premiera systemu iOS 13 aplikacje rzeczywiście gromadzą mniej danych odnośnie położenia i lokalizacji użytkownika. Programy instalowane na iPhone’ach i iPadach od tamtej pory zbierają o 24% mniej danych w czasie użytkowania aplikacji i aż 68% mniej, kiedy aplikacja uruchomiona jest w tle.

Powinna być to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników, którym zależy na większym bezpieczeństwie ich danych. Takie rozwiązanie powoduje, że zwiększa się anonimowość, przez co nasze dane są zdecydowanie bardziej bezpieczne.

 

Funkcja „udostępnić aplikacji Twoje położenie?”

 

Spadek ilości gromadzonych danych i mniejsze śledzenie użytkowników było możliwe przede wszystkim dzięki nowym funkcjonalnościom, które trafiły do iOS 13.

Pierwsza opcja polega na określeniu, czy dana aplikacja ma mieć prawo dostępu do położenia telefonu oraz na jakich warunkach ewentualnie go udzielamy. Jako użytkownicy mamy do wyboru kilka opcji:

  • Nigdy,
  • Zapytaj następnym razem,
  • Gdy używam aplikacji,
  • Zawsze.

Opcje te można znaleźć w ustawieniach dowolnej aplikacji, która została zainstalowana na naszym urządzeniu. System wyświetla nam także informacje o tym, w jakim celu dany program chce dotrzeć do informacji o naszym położeniu.

Druga opcja, która dostępna jest w iOS 13 działa w bardzo zbliżony sposób – pozwala ona szybko skorzystać z konkretnej opcji udostępniania.

Jednak różnica jest taka, że nie trzeba wchodzić w ustawienia konkretnej aplikacja, tylko system w sposób automatyczny wyświetli nam na ekranie stosowne powiadomienie z informacją, że aplikacja działająca w tle chce mieć dostęp do danych o naszym położeniu. Tam także możemy wybrać, czy chcemy, by nasze dane były udostępniane w przyszłości tej aplikacji.

Nie ma co ukrywać – dzisiaj stawia się spory nacisk na bezpieczeństwo naszych danych w Sieci. Jesteśmy zdania, że każda próba i każda działalność, która w jakiś sposób poprawia te kwestie wymaga pochwały. Jednak wiemy także, że jeszcze sporo pracy przed nami, aby nasze dany był jak najbardziej bezpieczne, ale mamy nadzieję, że decyzje Apple są dobrym początkiem nadchodzących zmian.

 


Podobne artykuły
Dziennik Apple
Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Z roku na rok świat nabiera coraz większego rozpędu. Towarzyszy temu lawina informacji, które każdego dnia rywalizują o naszą uwagę. Próby chłonięcia wszystkich otrzymywanych wiadomości często bywają z góry skazane na niepowodzenie. Okazuje się, że danych jest zbyt dużo, aby ludzki mózg zdołał skutecznie je zaabsorbować. W takich okolicznościach coraz częściej mówi się o zjawisku … Czytaj dalej Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Path
iOS 18
iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości
W ciągu każdego roku Apple zawsze przedstawia szeroką gamę nowości. Najwięcej emocji wzbudza zawsze prezentacja iPhone. Nie mniejsze znaczenie od premier sprzętowych mają jednak nowinki systemowe. Wszak to one zapewniają niezrównaną wydajność i funkcjonalność, z których słynie sprzęt amerykańskiego producenta. W 2024 roku ukaże się iOS 18. Twórcy zapowiadają, że zdecydowanie jest na co czekać. … Czytaj dalej iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości
Path
Ranking gier iOS
Ranking gier mobilnych na iOS
Pojęcie gamingu nadal bywa klasycznie kojarzone konsolami i komputerami. W niedalekiej przyszłości to wyobrażenie może jednak ulec zmianie, ponieważ konsole i komputery już od dłuższego czasu nie są najchętniej wybieranymi platformami do gier. O wiele częściej to urządzenia mobilne służą do wirtualnej rozgrywki. To zasługa bezkonkurencyjnej dostępności i komfortu użytkowania. Nie trzeba przecież uważać się … Czytaj dalej Ranking gier mobilnych na iOS
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online