Blog
iClinica>Blog>iOS>Zabezpieczenia w iOS 13 powodują, że trudniej śledzić naszą lokalizację

Zabezpieczenia w iOS 13 powodują, że trudniej śledzić naszą lokalizację

Apple mocno promowało fakt, że przy swoim nowym systemie iOS 13 mocno postawią na kwestię związane z bezpieczeństwem i ochroną danych osobowych. Raport przygotowany przez Location Sciences pokazuje, że nie były tylko marketingowe przechwałki i aplikacje zainstalowane na naszym iPhonie zbierają aż 68% mniej danych na temat lokalizacji użytkownika.

 

Udostępnianie położenia w iOS 13

 

Raport analityków jest dosyć dokładny z niego, że od września 2019 roku, kiedy miała miejsce oficjalna premiera systemu iOS 13 aplikacje rzeczywiście gromadzą mniej danych odnośnie położenia i lokalizacji użytkownika. Programy instalowane na iPhone’ach i iPadach od tamtej pory zbierają o 24% mniej danych w czasie użytkowania aplikacji i aż 68% mniej, kiedy aplikacja uruchomiona jest w tle.

Powinna być to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników, którym zależy na większym bezpieczeństwie ich danych. Takie rozwiązanie powoduje, że zwiększa się anonimowość, przez co nasze dane są zdecydowanie bardziej bezpieczne.

 

Funkcja „udostępnić aplikacji Twoje położenie?”

 

Spadek ilości gromadzonych danych i mniejsze śledzenie użytkowników było możliwe przede wszystkim dzięki nowym funkcjonalnościom, które trafiły do iOS 13.

Pierwsza opcja polega na określeniu, czy dana aplikacja ma mieć prawo dostępu do położenia telefonu oraz na jakich warunkach ewentualnie go udzielamy. Jako użytkownicy mamy do wyboru kilka opcji:

  • Nigdy,
  • Zapytaj następnym razem,
  • Gdy używam aplikacji,
  • Zawsze.

Opcje te można znaleźć w ustawieniach dowolnej aplikacji, która została zainstalowana na naszym urządzeniu. System wyświetla nam także informacje o tym, w jakim celu dany program chce dotrzeć do informacji o naszym położeniu.

Druga opcja, która dostępna jest w iOS 13 działa w bardzo zbliżony sposób – pozwala ona szybko skorzystać z konkretnej opcji udostępniania.

Jednak różnica jest taka, że nie trzeba wchodzić w ustawienia konkretnej aplikacja, tylko system w sposób automatyczny wyświetli nam na ekranie stosowne powiadomienie z informacją, że aplikacja działająca w tle chce mieć dostęp do danych o naszym położeniu. Tam także możemy wybrać, czy chcemy, by nasze dane były udostępniane w przyszłości tej aplikacji.

Nie ma co ukrywać – dzisiaj stawia się spory nacisk na bezpieczeństwo naszych danych w Sieci. Jesteśmy zdania, że każda próba i każda działalność, która w jakiś sposób poprawia te kwestie wymaga pochwały. Jednak wiemy także, że jeszcze sporo pracy przed nami, aby nasze dany był jak najbardziej bezpieczne, ale mamy nadzieję, że decyzje Apple są dobrym początkiem nadchodzących zmian.

 


Podobne artykuły
iOS 16 update
iOS 16 bez tajemnic
W minionych miesiącach gigant z Cupertino zaprezentował wiele nowości. Podczas tegorocznych konferencji światło dzienne ujrzały takie urządzenia jak iPhone 14 Pro czy też MacBooki z procesorem M2. Sporo uwagi skradły premiery AirPods Pro 2 oraz Apple Watch. Warto jednak pamiętać, że o sile sprzętu stanowi również niezawodne oprogramowanie. W związku z tym każda okrągła aktualizacja … Czytaj dalej iOS 16 bez tajemnic
Path
Nie możesz zainstalować uaktualnienia iOS? Dowiedz się jak rozwiązać problem
Premiera nowej wersji iOS to moment, który dzieli społeczność użytkowników. Jedni z zapartym tchem wyczekują dostępu do aktualizacji, by jak najszybciej przetestować najnowsze funkcje. Inni natomiast mogą początkowo opierać się zmianie ze względu na przyzwyczajenia. Z naszej perspektywy update iOS to krok, który należy i warto podjąć, gdy tylko pojawia się taka możliwość. Należy, bo … Czytaj dalej Nie możesz zainstalować uaktualnienia iOS? Dowiedz się jak rozwiązać problem
Path
Jak zaktualizować system iOS?
Jedną z głównych przewag konkurencyjnych Apple jest doskonale zoptymalizowany software. System operacyjny oraz autorskie aplikacje działają w idealnej symbiozie zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki temu sprzęt sygnowany nadgryzionym jabłkiem często bije rywali na głowę w testach wydajności. Wyniki robią jeszcze większe wrażenie po porównaniu specyfikacji poszczególnych urządzeń. Rozwiązania dostarczane przez konkurencyjne firmy … Czytaj dalej Jak zaktualizować system iOS?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online