Blog
iClinica>Blog>iPhone>Wirtualny przycisk Home – jak włączyć Assistive Touch na iPhone?

Wirtualny przycisk Home – jak włączyć Assistive Touch na iPhone?

Design to pojęcie łączące świat estetyki i funkcjonalności. Umiejętnie zaprojektowany sprzęt elektroniczny powinien korzystnie się prezentować, a jednocześnie spełniać wysokie standardy w wymiarze praktycznym. Inżynierowie Apple wymagają jednak od swoich urządzeń jeszcze więcej. Wychodzą oni z założenia, że konstrukcja powinna również utrwalać rozpoznawalność marki przy pomocy charakterystycznych detali.

Obecnie takim znakiem rozpoznawczym jest „notch”, czyli wcięcie umieszczone w górnej części ekranu. Ten element występuje w niemal wszystkich bezramkowych modelach iPhone’a, a także w niektórych odsłonach MacBooków z procesorami M1 i M2. Dzięki temu akcentowi nie trzeba nawet sugerować się logotypem z nadgryzionym jabłkiem, aby mieć pewność, że patrzysz właśnie na sprzęt zaprojektowany przez Apple.

„Notch” nie umywa się jednak do jeszcze popularniejszego symbolu marki. Mowa o ikonicznym przycisku Home, który był nieodłączną częścią konstrukcji starszych modeli iPhone’a, iPada oraz iPoda nano. Na przestrzeni ostatnich 15 lat ten element doczekał się kilku ewolucji. Początkowo miał fizyczną postać, aby po upływie kilku lat uzyskać wsparcie systemu Touch ID. Gdy ukazał się iPhone 7, przycisk przybrał formę małego panelu dotykowego, którego nie dało się już nacisnąć.

Wraz z premierą iPhone’a X kultowy przycisk zaczął tracić swoją dotychczasową rolę. Choć coraz rzadziej bywał częścią konstrukcji nowych urządzeń, znalazło się dla niego honorowe miejsce w systemie operacyjnym. Przekonaj się jak aktywować wirtualny przycisk Home iPhone.

Jak włączyć wirtualny przycisk Home na iPhone?

Jeżeli trudno jest Ci obejść się bez przycisku Home, możesz aktywować jego systemową wersję z poziomu ustawień iPhone’a. W tym celu podążaj za następującymi wskazówkami:

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji Dostępność.
 3. Wybierz zakładkę Dotyk.
 4. Stuknij pozycję AssistiveTouch znajdującą się na górze listy.
 5. Aktywuj tytułową opcję.

Wówczas na wyświetlaczu zobaczysz biały okrągły element imitujący przycisk Home. Możesz przesunąć go w dowolne miejsce ekranu.

Wirtualny przycisk Home iPhone

Assistive Touch – funkcja w telefonach iPhone

Gdy naciśniesz wirtualny przycisk Home iPhone, wyświetli się nowe okno menu. Znajdziesz w nim szereg opcji ułatwiających obsługę smartfona. Możesz w ten sposób błyskawicznie podejrzeć powiadomienia, przejść do centrum sterowania, powrócić na ekran startowy albo posłużyć się różnymi gestami. Oprócz tego AssistiveTouch zapewnia szybki dostęp do następujących opcji:

 • blokowanie ekranu,
 • obrót ekranu,
 • regulacja głośności,
 • włączenie i wyłączenie wyciszenia,
 • zrzut ekranu,
 • pasek zmiany aplikacji,
 • alarmowe SOS,
 • ponowne uruchomienie urządzenia,
 • Apple Pay,
 • potrząśnięcie.

Wirtualny przycisk Home na iPhone

Wyżej wymienione funkcje nie wyczerpują jednak pełnego potencjału drzemiącego w funkcji AssistiveTouch. Wirtualny przycisk Home iPhone może zostać z powodzeniem dostosowany do preferencji użytkownika. W związku z tym jesteś w stanie tworzyć własne skróty, które będą dostępne za pośrednictwem opisywanej opcji.

W celu skonfigurowania autorskich rozwiązań, postępuj wedle poniższej instrukcji:

 1. Wejdź do Ustawień.
 2. Wybierz pozycję Dostępność.
 3. Otwórz zakładkę Dotyk.
 4. Naciśnij AssistiveTouch.
 5. W segmencie Czynności własne masz do wyboru kilka wariantów takich jak jednokrotne stuknięcie, dwukrotne stuknięcie czy też długie naciśnięcie. Po wybraniu jednej z tych opcji możesz przypisać do niej konkretne działanie. Dzięki temu zastosowanie skrótu pozwoli Ci na wywołanie określonej funkcji.

Oprócz tego jesteś w stanie tworzyć autorskie gesty. W tym celu pozostań w menu przypisanym do funkcji AssistiveTouch i stuknij pozycję „Utwórz nowy gest”. Następnie postępuj wedle instrukcji wyświetlanych na ekranie. Gdy pomyślnie wykonasz całą operację, wystarczy nacisnąć wirtualny przycisk Home iPhone, a następnie przejść do sekcji „Własne”.

Wirtualny przycisk Home iPhone

Wirtualny przycisk Home – komu i kiedy może się przydać?

AssistiveTouch bywa chętnie używany przez osoby, które długo posługiwały się starszym wydaniem iPhone, wyposażonym w przycisk Home. Po przesiadce na bezramkowy model, obsługa początkowo mogła stwarzać problemy. W związku z tym zwolennicy klasycznych rozwiązań przez pewien czas posiłkowali się menu wywoływanym przez dobrze znany przycisk.

Czasem aktywowanie AssistiveTouch bywa kwestią preferencji, a nie przyzwyczajenia. Niektórzy użytkownicy po prostu preferują taki styl nawigowania w środowisku systemowym. Oprócz tego wirtualny przycisk Home okazywał się sporym udogodnieniem dla osób borykających się z różnymi formami niepełnosprawności.

W wielu przypadkach użytkowanie AssisitveTouch stanowiło wynik uszkodzenia przycisku Home. Dzięki temu można było dość swobodnie korzystać z urządzenia pomimo wystąpienia awarii. Warto jednak potraktować to jako tymczasowe rozwiązanie i nie przedłużać nadmiernie takiego stanu. W razie pojawienia się usterki rekomendowana jest naprawa przycisku start iPhone.

Profesjonalne wsparcie może zaoferować Tobie firma iClinica. Serwis Apple Poznań to jedna z dostępnych lokalizacji salonów stacjonarnych. Oprócz tego oddziały znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Możesz też wybrać realizację usługi w trybie wysyłkowym. Oferta składa się z szerokiej gamy czynności serwisowych takich jak naprawa wyświetlacza iPhone.


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
Jak chronić iPhone przed wirusami
Jak chronić iPhone przed wirusami?
Smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Użytkownicy powierzają mu wiele wrażliwych informacji na swój temat. W końcu urządzenie ma dostęp do prywatnej korespondencji, konta bankowego czy też zdjęć. W dobie rozwoju cyberprzestępczości warto zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów. Choć wiele wirusów jest nastawionych na kradzież danych bądź szeroko pojęte działanie o charakterze … Czytaj dalej Jak chronić iPhone przed wirusami?
Path
Odblokowanie iPhone bez kodu
Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Smartfon to najbardziej uniwersalne urządzenie elektroniczne. Ze względu na swoją wszechstronność stało się nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej osoby. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że taki sprzęt odpowiada za obsługę wielu czynności związanych z życiem codziennym. W końcu bywa on powszechnie wykorzystywany do realizowania płatności albo podtrzymywania komunikacji służbowej. Nagła utrata dostępu do … Czytaj dalej Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online