Blog
iClinica Path Blog Path iPhone Path Wirtualny przycisk Home – jak włączyć Assistive Touch na iPhone?

Wirtualny przycisk Home – jak włączyć Assistive Touch na iPhone?

Design to pojęcie łączące świat estetyki i funkcjonalności. Umiejętnie zaprojektowany sprzęt elektroniczny powinien korzystnie się prezentować, a jednocześnie spełniać wysokie standardy w wymiarze praktycznym. Inżynierowie Apple wymagają jednak od swoich urządzeń jeszcze więcej. Wychodzą oni z założenia, że konstrukcja powinna również utrwalać rozpoznawalność marki przy pomocy charakterystycznych detali.

Obecnie takim znakiem rozpoznawczym jest „notch”, czyli wcięcie umieszczone w górnej części ekranu. Ten element występuje w niemal wszystkich bezramkowych modelach iPhone’a, a także w niektórych odsłonach MacBooków z procesorami M1 i M2. Dzięki temu akcentowi nie trzeba nawet sugerować się logotypem z nadgryzionym jabłkiem, aby mieć pewność, że patrzysz właśnie na sprzęt zaprojektowany przez Apple.

„Notch” nie umywa się jednak do jeszcze popularniejszego symbolu marki. Mowa o ikonicznym przycisku Home, który był nieodłączną częścią konstrukcji starszych modeli iPhone’a, iPada oraz iPoda nano. Na przestrzeni ostatnich 15 lat ten element doczekał się kilku ewolucji. Początkowo miał fizyczną postać, aby po upływie kilku lat uzyskać wsparcie systemu Touch ID. Gdy ukazał się iPhone 7, przycisk przybrał formę małego panelu dotykowego, którego nie dało się już nacisnąć.

Wraz z premierą iPhone’a X kultowy przycisk zaczął tracić swoją dotychczasową rolę. Choć coraz rzadziej bywał częścią konstrukcji nowych urządzeń, znalazło się dla niego honorowe miejsce w systemie operacyjnym. Przekonaj się jak aktywować wirtualny przycisk Home iPhone.

Jak włączyć wirtualny przycisk Home na iPhone?

Jeżeli trudno jest Ci obejść się bez przycisku Home, możesz aktywować jego systemową wersję z poziomu ustawień iPhone’a. W tym celu podążaj za następującymi wskazówkami:

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji Dostępność.
 3. Wybierz zakładkę Dotyk.
 4. Stuknij pozycję AssistiveTouch znajdującą się na górze listy.
 5. Aktywuj tytułową opcję.

Wówczas na wyświetlaczu zobaczysz biały okrągły element imitujący przycisk Home. Możesz przesunąć go w dowolne miejsce ekranu.

Wirtualny przycisk Home iPhone

Assistive Touch – funkcja w telefonach iPhone

Gdy naciśniesz wirtualny przycisk Home iPhone, wyświetli się nowe okno menu. Znajdziesz w nim szereg opcji ułatwiających obsługę smartfona. Możesz w ten sposób błyskawicznie podejrzeć powiadomienia, przejść do centrum sterowania, powrócić na ekran startowy albo posłużyć się różnymi gestami. Oprócz tego AssistiveTouch zapewnia szybki dostęp do następujących opcji:

 • blokowanie ekranu,
 • obrót ekranu,
 • regulacja głośności,
 • włączenie i wyłączenie wyciszenia,
 • zrzut ekranu,
 • pasek zmiany aplikacji,
 • alarmowe SOS,
 • ponowne uruchomienie urządzenia,
 • Apple Pay,
 • potrząśnięcie.

Wirtualny przycisk Home na iPhone

Wyżej wymienione funkcje nie wyczerpują jednak pełnego potencjału drzemiącego w funkcji AssistiveTouch. Wirtualny przycisk Home iPhone może zostać z powodzeniem dostosowany do preferencji użytkownika. W związku z tym jesteś w stanie tworzyć własne skróty, które będą dostępne za pośrednictwem opisywanej opcji.

W celu skonfigurowania autorskich rozwiązań, postępuj wedle poniższej instrukcji:

 1. Wejdź do Ustawień.
 2. Wybierz pozycję Dostępność.
 3. Otwórz zakładkę Dotyk.
 4. Naciśnij AssistiveTouch.
 5. W segmencie Czynności własne masz do wyboru kilka wariantów takich jak jednokrotne stuknięcie, dwukrotne stuknięcie czy też długie naciśnięcie. Po wybraniu jednej z tych opcji możesz przypisać do niej konkretne działanie. Dzięki temu zastosowanie skrótu pozwoli Ci na wywołanie określonej funkcji.

Oprócz tego jesteś w stanie tworzyć autorskie gesty. W tym celu pozostań w menu przypisanym do funkcji AssistiveTouch i stuknij pozycję „Utwórz nowy gest”. Następnie postępuj wedle instrukcji wyświetlanych na ekranie. Gdy pomyślnie wykonasz całą operację, wystarczy nacisnąć wirtualny przycisk Home iPhone, a następnie przejść do sekcji „Własne”.

Wirtualny przycisk Home iPhone

Wirtualny przycisk Home – komu i kiedy może się przydać?

AssistiveTouch bywa chętnie używany przez osoby, które długo posługiwały się starszym wydaniem iPhone, wyposażonym w przycisk Home. Po przesiadce na bezramkowy model, obsługa początkowo mogła stwarzać problemy. W związku z tym zwolennicy klasycznych rozwiązań przez pewien czas posiłkowali się menu wywoływanym przez dobrze znany przycisk.

Czasem aktywowanie AssistiveTouch bywa kwestią preferencji, a nie przyzwyczajenia. Niektórzy użytkownicy po prostu preferują taki styl nawigowania w środowisku systemowym. Oprócz tego wirtualny przycisk Home okazywał się sporym udogodnieniem dla osób borykających się z różnymi formami niepełnosprawności.

W wielu przypadkach użytkowanie AssisitveTouch stanowiło wynik uszkodzenia przycisku Home. Dzięki temu można było dość swobodnie korzystać z urządzenia pomimo wystąpienia awarii. Warto jednak potraktować to jako tymczasowe rozwiązanie i nie przedłużać nadmiernie takiego stanu. W razie pojawienia się usterki rekomendowana jest naprawa przycisku start iPhone.

Profesjonalne wsparcie może zaoferować Tobie firma iClinica. Serwis Apple Poznań to jedna z dostępnych lokalizacji salonów stacjonarnych. Oprócz tego oddziały znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Możesz też wybrać realizację usługi w trybie wysyłkowym. Oferta składa się z szerokiej gamy czynności serwisowych takich jak naprawa wyświetlacza iPhone.


Podobne artykuły
Złącze ładowania
Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Współczesne smartfony rzadko wytrzymują dłużej niż jeden dzień po pełnym naładowaniu. W związku z tym podłączanie ładowarki stało się właściwie nieodłącznym elementem codziennej rutyny. W wyniku regularnej eksploatacji gniazdo stopniowo się zużywa. Poza tym wejście sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń, które również mogą przyczynić się do wystąpienia problemów technicznych. Niemałą rolę odgrywają też przyzwyczajenia użytkowników. Wielu … Czytaj dalej Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Path
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online