watchOS 10 pod lupą. Dowiedz się jak poprawnie zainstalować aktualizację i odkryj nowe funkcje

Walory wizualne i specyfikacja techniczna często wzbudzają najwięcej emocji podczas prezentowania nowości spod szyldu Apple. Warto jednak zwrócić uwagę na rolę systemu operacyjnego, gdyż to on często bywa cichym bohaterem stojącym za sukcesami amerykańskiej firmy. Przy okazji premier nowych zegarków światło dzienne ujrzała również ostateczna wersja watchOS. Dowiedz się jak korzystać z tego systemu oraz czego można od niego oczekiwać.
Co nowego w watchOS 10?
Apple deklaruje, że dziesiąta wersja systemu operacyjnego pociąga za sobą najbardziej spektakularne zmiany od czasu premiery pierwszej generacji zegarka. To odważna deklaracja, z którą można polemizować. Nie da się jednak ukryć, że pewne elementy doczekały się gruntownej przebudowy. Znaczące zmiany można dostrzec już po pierwszym spojrzeniu na ekran startowy. Dotychczasowy układ ikon zyskał bardziej uporządkowaną strukturę. Od tej pory przewijanie jest możliwe jedynie w osi pionowej, a nie we wszystkich kierunkach. To jeden z tych przypadków, gdy wprowadzenie pewnych ograniczeń sprzyja funkcjonalności. Oszukanie aplikacji w gąszczu ikon stało się łatwiejsze. W razie czego możesz też posiłkować się listą alfabetyczną.
Nawigowanie w środowisku systemowym zostało też usprawnione poprzez wprowadzenie tzw. stosu inteligentnego. W ramach tego rozwiązania miniatury widżetów zostały ustawione jedna na drugiej. Możesz przewijać ten podgląd palcem albo koronką. Następnie stuknięciem powiększasz wybraną pozycję.
Zmiany nie ominęły również centrum sterowania, które zostało przeprojektowane. W nowej wersji systemu nie otworzysz już tego modułu poprzez pociągnięcie palcem od krawędzi. Od tej pory musisz nacisnąć przycisk boczny. Wiele osób korzystających z Apple Watchów od dłuższego czasu nie będzie zadowolonych z tej zmiany. Niemniej nie pozostaje nic innego jak tylko przyzwyczaić się do nowego rozwiązania.
Baza dostępnych tarcz uległa poszerzeniu. Najbardziej efektowny motyw przedstawia znanego z kreskówek psa Snoopy’ego. Reaguje on na zmiany pogody, a także porusza się wraz z użytkownikiem. Jeśli jednak preferujesz prostsze opcje, wśród nowych propozycji na pewno znajdziesz coś bardziej dopasowanego do swojego gustu. Warto też dodać, że aplikacje zostały rozciągnięte na cały obszar wyświetlacza.
Producent zadbał również o potrzeby osób aktywnych fizycznie. Na szczególne względy mogli liczyć rowerzyści, którzy wraz z nową wersją systemu otrzymali dostęp do kilku ciekawych funkcji. Warto przetestować chociażby nowy widok stref mocy, który może dostarczyć przydatnych informacji dotyczących treningu. Oprócz tego nowości doczekali się również entuzjaści spacerów oraz użytkownicy narzędzia Uważność.
Jakie modele Apple Watch są kompatybilne z watchOS 10?
Obecnie okres wsparcia wynosi około 5-6 lat po premierze poszczególnych modeli zegarków. W praktyce oznacza to, że w ubiegłym roku Apple Watch Series 3 utracił dostęp do aktualizacji systemu. Wraz z premierą watchOS 10 granica nie została jednak przesunięta. Posiadacze Apple Watch Series 4 nadal mogą instalować najświeższe uaktualnienia. Niewykluczone jednak, że to już ostatni rok, gdy ten model zachowuje swoją kompatybilność. Pełna lista zegarków obsługujących watchOS 10 jest następująca:
- Apple Watch Series 4,
- Apple Watch Series 5,
- Apple Watch SE (1. generacja),
- Apple Watch Series 6,
- Apple Watch Series 7,
- Apple Watch SE (2. generacja),
- Apple Watch Series 8,
- Apple Watch Ultra,
- Apple Watch Series 9,
- Apple Watch Ultra 2.
Jak zaktualizować Apple Watch do wersji watchOS 10?
Jeśli posiadasz model zegarka kompatybilny z WatchOS 10, do wyboru masz dwa sposoby przeprowadzenia aktualizacji. Możesz zainstalować nową wersję systemu bezpośrednio na zegarku albo posiłkując się iPhonem, z którym jest połączony Twój Apple Watch. W zależności od wybranej metody postępuj wedle następujących wytycznych.
Aktualizacja bezpośrednio na Apple Watch:
- Połącz się z siecią Wi-Fi.
- Wejdź do Ustawień.
- Otwórz sekcję Ogólne, a następnie Uaktualnienia.
- Wybierz opcję „Instaluj” przy nowej wersji systemu.
Instalacja uaktualnienia Apple Watcha z poziomu iPhone’a:
- Uruchom aplikację Apple Watch na swoim iPhonie.
- Przejdź do sekcji Mój zegarek.
- Wybierz Ogólne, a w kolejnym kroku Uaktualnienia.
- Rozpocznij pobieranie świeżej wersji watchOS.
- Gdy zajdzie taka potrzeba, wprowadź kod autoryzacyjny.
- Jeśli operacja przebiegła poprawnie, na ekranie zegarka pojawi się kółko przedstawiające postępy instalacji.
Czy warto zainstalować już watchOS 10?
Premiera „okrągłej” odsłony systemu operacyjnego zawsze zostaje poprzedzona kilkoma miesiącami testów. W jednym z etapów tego procesu biorą udział również zainteresowani użytkownicy, którzy mogą zgłaszać wychwycone niedociągnięcia. Twórcy starają się, by w dniu oficjalnego oddania systemu do użytku wszystko działało bez zarzutów. W większości przypadków efekt końcowy wypada bardzo solidnie, choć czasem zdarzają się pewne problemy techniczne. Niemniej wszelkie mankamenty zazwyczaj likwidowane są w ciągu kilku kolejnych dni.
W ogólnym rozrachunku można zatem uznać, że opłaca się aktualizować system na bieżąco. Takie też jest zalecenie producenta. Warto pamiętać, że uaktualnienie zapewnia nie tylko dostęp do nowych funkcji, ale również usprawnione standardy bezpieczeństwa. Jeśli pozostajesz przy starszej wersji, Twoje urządzenie staje się nieco słabiej chronione. Choćby z tego względu warto instalować aktualizacje, gdy tylko pojawia się taka możliwość.
Jakie problemy mogą wystąpić przy próbie zainstalowania watchOS 10?
Aktualizacja nie zawsze przebiega bez zakłóceń. W wielu przypadkach ewentualne komplikacje mają jednak podobne podłoże. Rzuć okiem na najczęściej występujące scenariusze i przekonaj się jak postępować w poszczególnych sytuacjach.
- Niekompatybilne urządzenie
Aktualizacja może nie być dostępna, ponieważ upłynęło już kilka lat od premiery posiadanego zegarka i tym samym utracił on wsparcie producenta. Wyżej znajdziesz listę modeli, które obsługują watchOS 10. Jeśli w podanym zestawieniu brakuje Twojej odsłony Apple Watcha, możesz pozostać przy starszej wersji oprogramowania albo zainwestować w nowszy sprzęt.
- Brak miejsca
Czasem użytkownicy zapominają, że aktualizacja to nic innego jak instalacja nowych plików systemowych oraz modyfikacja istniejących. Potrzebujesz zatem miejsca w pamięci wewnętrznej, aby pomieścić kolejne zasoby. Przed pobraniem uaktualnienia upewnij się, że masz trochę wolnej przestrzeni. Jeśli okaże się, że dysk jest zapełniony, usuń niepotrzebne dane i aplikacje.
- Zakłócenia w łączności z internetem
Do pobrania nowej wersji watchOS potrzebujesz stabilnego połączenia z siecią. Producent rekomenduje, aby podczas aktualizacji korzystać z Wi-Fi. Pamiętaj jednak, aby unikać nieznanych sieci publicznych. Postaraj się przeprowadzić operację w domu, miejscu pracy, na uczelni albo w innych zaufanych miejscach, gdzie potrzebna jest autoryzacja przy pomocy hasła.
- Nadmierne obciążenie urządzenia
Jeśli używasz zegarka podczas pobierania uaktualnienia, może to niepotrzebnie pochłaniać zasoby, które powinny być skoncentrowane na instalacji. Zaleca się, aby odłożyć zegarek na bok, kiedy przystępujesz do aktualizacji. Poczekaj cierpliwie aż operacja zostanie pomyślnie zakończona i dopiero wtedy wróć do swobodnego korzystania z Apple Watcha.