Uszkodzony układ zasilania przez akcesoria do ładowania

Częstym przypadkiem, z którym spotykamy się podczas naszej pracy jest nieświadome uszkodzenie układu zasilania przez użytkowników iPhone’a. Klienci skarżą się, że ich urządzenie bardzo szybko traci baterię, nie chce się ładować, różnie wyświetla stan naładowania, a ponadto się grzeje i to nie tylko podczas ładowania. Niestety wszystko to może świadczyć o uszkodzonym układzie odpowiedzialnym za zarządzenie zasilaniem (zwanym jako układ U2), który znajduje się na płycie głównej.
Usterka ta w większości przypadków nie jest spowodowana niską jakością układu lub zaplanowanym uszkodzeniem ze strony producenta. Okazuje się, że najczęstszym powodem jesteśmy my sami, a raczej nasza nieświadomość podczas zakupu dodatkowych akcesoriów.
Wystarczy spojrzeć na ilość sprzedanych tanich ładowarek na popularnych aukcjach internetowych, aby wyobrazić sobie skalę tego zjawiska. Problemy nie występują od razu, może minąć kilka lub nawet kilkanaście miesięcy zanim dane akcesorium może wyrządzić realną krzywdę, co w wielu przypadkach wyłączy odpowiedzialność sprzedawcy.
Oczywiście nie można klasyfikować każdej ładowarki jako nieodpowiedniej używając tylko i wyłącznie oryginalnych komponentów. Naszym zdaniem cena tych oryginalnych jest strasznie zawyżona, co powoduje, że problem tym bardziej się nasila. Istnieje natomiast bardzo wiele sposobów, aby uniknąć złego wyboru:
Kupuj u zaufanego sprzedawcy.
Podczas zakupu internetowego należy sprawdzić opinie na temat tego sprzedawcy i zobaczyć, czego dotyczą negatywne komentarze. Najlepszym jednak sposobem jest dokonywanie zakupu w sprawdzonych serwisach i punktach sprzedaży, które ograniczają swoje ryzyko względem reklamacji i starają się nie sprzedawać produktów, z którymi są kłopoty.
Unikaj nieznanych producentów.
Brak nazwy producenta lub firma krzak, to nie jest dobry znak, a zakup takiego akcesorium powinien zapalić czerwoną lampkę. Nieznany producent, to często wyrób niskiej jakości.
Zwrócić jednak uwagę trzeba na to, że sprzedawcy często minimalizują koszty przesyłek, a w hurtowniach akcesoria bez pudełek są znacznie tańsze. Akcesoria do iPhone’ów nie są wyjątkiem, dzieje się tak samo w różnych segmentach rynku. Jeśli zatem sprzedawca ujawni producenta lub zagwarantuje nam sprawność kupowanego przedmiotu, to nie powinno to budzić niepotrzebnych podejrzeń.
Sprawdź kompatybilność.
Sprawdź, czy dane akcesorium jest dedykowane do Twojego urządzenia, np. ładowarka do iPhone’a i iPada, to nie to samo! Mają takie same wejście, lecz zupełnie inne napięcie ładowania.
Ponadto, staraj się unikać komponentów „do wszystkiego”. Dostępne na rynku akcesoria często są kompatybilne z wieloma urządzeniami i niestety nie jest to dobre połączenie. Każde urządzenie ma swoją specyfikacje, możliwe, że nawet inne, optymalne napięcie ładowania i korzystanie z takich rzeczy może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Podsumowanie
Pamiętaj! O ile wybranie tańszych pokrowców do telefonu nie będzie miało przykrych konsekwencji, tak zakup złej ładowarki może skończyć się uszkodzeniem układu zasilania. Naprawa jest bardzo skomplikowana i wiąże się z poniesieniem relatywnie dużych kosztów. Prosimy o wzięciu pod uwagę powyższych wskazówek przy zakupie następnego akcesorium do ładowania!