Blog
iClinicaPath BlogPath iOSPath Twój pierwszy iPhone – co musisz wiedzieć, by łatwo zacząć przygodę

Twój pierwszy iPhone – co musisz wiedzieć, by łatwo zacząć przygodę

Po długich namysłach w końcu postanowiliście przenieść się z systemu Android na system iOS? Smartfon Samsunga, Huawei, czy LG idzie w odstawkę, a iPhone stanie się Waszym najważniejszym urządzeniem. Jednak taka przesiadka może być dla nas na samym początku małym szokiem, dlatego przygotowaliśmy dla Was garść rad, jak najlepiej przygotować się do przygody z Apple.

 

Przesiadasz się z Androida na iOS?

W takiej sytuacji na pewno najważniejszą sprawą jest możliwość przeniesienia dane ze starego systemu do nowego. Chodzi tutaj o kontakty, aplikacje, zdjęcia i tak dalej. Oczywiście, da się to zrobić – pisaliśmy o tym w naszym poradniku na temat przenoszenia danych z Androida na iOS. Tam zawarte są wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

 

Apple ID

W zasadzie tutaj możemy być spokojni – cały proces konfigurowania nowego iPhone’a jest rzeczą naprawdę prostą. Cała rejestracja jest oczywiście w języku polskim i przy okazji jest bardzo intuicyjna, więc każdy powinien sobie z nią poradzić. Ale czym w takim razie jest Apple ID? Wszystko na jego temat odnajdziecie w naszym wpisie, który jest w pełni poświęcony tej właśnie sprawie. Tam również odnajdziecie informacje, jak założyć to konto bez podawania numeru karty płatniczej. Inne przydatne informacje także się tam znajdują.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Smartfony już dawno przestały być tylko telefonami do wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych, czy wykonywania połączeń. Dzisiaj to nasze małe centrum dowodzenia z dostępem do Internetu, skrzynki mail, bankowości internetowej i wielu innych aplikacji, w których używamy tak wrażliwych danych, jak numery na przykład numery kart płatniczych. Najnowsze modele mają dodatkowe zabezpieczenia. Jest to Touch ID, czyli czytnik linii papilarnych oraz rozpoznawanie twarzy, czyli Face ID. Są to rzeczy, które warto skonfigurować i korzystać z nich każdego dnia. Zabezpiecza to naszego iPhone’a.

 

Prywatność to też istotna sprawa

Wiecie już, jak zadbać o bezpieczeństwo urządzenia i danych, ale równie istotną kwestią jest nasza prywatność. W ustawieniach w sekcji Prywatność możemy sprawdzić jakie dostępy i uprawnienia nadaliśmy poszczególnym modułom i aplikacjom. Chodzi tutaj między innymi o informacje o lokalizacji, dostęp do mikrofonu czy aparatu fotograficznego. Możemy tam dokładnie wybrać, jakie uprawnienia chcemy nadać.

 

Nie bierz portfela, płać iPhonem

Kojarzycie płatności Apple Pay? Od ponad roku działa ono także w naszym kraju. W skrócie funkcjonalność polega na tym, że możemy płacić zbliżeniowo swoim iPhonem. Apple Pay możemy także płacić za zakupy online. Jest to bardzo wygodna metoda płacenia. Sprawdźcie nasz poradnik, gdzie wyjaśniamy, jak skonfigurować Apple Pay i jakie banki w Polsce ja obsługują.

 

Pobierz najpotrzebniejsze aplikacje

Czymże były iPhone bez zainstalowania na nim przydatnych aplikacji? Najlepiej pobrać swoje ulubione i przejrzeć AppStore w poszukiwaniu przydatnych programów, które polecają inni użytkownicy.

 

Face ID

Face ID to technologia biometrycznej autoryzacji, która została opracowana przez firmę Apple i służy do rozpoznawania twarzy. Obecna w najnowszych modelach iPhone’ów (od modelu iPhone X z 2017 roku) funkcja umożliwia odblokowywanie smartfona, autoryzację zakupów w sklepie Apple i za pomocą Apple Pay oraz logowanie się do konkretnych usług poprzez zeskanowanie twarzy. Wystarczy ustawić telefon naprzeciwko twarzy w odległości ok. 25-50 cm, a iPhone zostanie odblokowany.

 

Automatyczna konfiguracja iPhone’a

Dla użytkowników urządzeń z systemem Android dużym zaskoczeniem może być fakt, że iPhone’y konfigurują się automatycznie. Robią to właściwie same, a Tobie pozostaje tylko potwierdzać pewne informacje. Jeśli zmieniasz starszy model iPhone’a na nowszy, musisz tylko przybliżyć jedno urządzenie do drugiego i użyć opcji Szybki start, a reszta zadzieje się automatycznie. Przeniesione zostaną absolutnie wszystkie informacje – nawet hasła, zapisane sieci Wi-Fi czy dane do logowania. 

 

Ułatwienia dostępu – rozpoznawanie VoiceOver

VoiceOver to czytnik ekranu, który bazuje na gestach i umożliwia korzystanie z iPhone’a osobom niewidomym i niedowidzącym. VoiceOver odczytywane na głos opisy zawartości ekranu. Może przeczytać, jaki jest stan naładowania baterii, powiedzieć kto dzwoni, a także określić, jaka aplikacja znajduje się w miejscu, na którym trzymasz palec. Odczytuje także pełne opisy na zdjęciach, w aplikacjach oraz na stronach internetowych. Zarówno ton głosu, jak i szybkość mówienia można dopasować do swoich potrzeb.

 

Kompatybilność iPhone’a z innymi urządzeniami Apple

Bardzo często zdarza się tak, że po przeniesieniu się ze smartfona z Androidem na iPhone’a, użytkownicy decydują się na wybór innych urządzeń firmy Apple, takich jak MacBook, iMac, iPad, AirPods czy Apple Watch. Dobra wiadomość jest taka, że wybór różnych urządzeń tej marki zapewni 100% kompatybilność i wyjątkową funkcjonalność. Wszystkie oferowane sprzęty Apple umożliwiają bowiem wielokierunkową komunikację. Przykładem jest możliwość wysyłania wiadomości SMS za pomocą komputera czy jednoczesne odtwarzanie muzyki na iPhonie i iPadzie. 

 

Unikatowy, prosty i oszczędny design

Osoby, które decydują się na zmianę smartfona z Androida na iOS, bardzo często zauważają, jak prosty i oszczędny, a zarazem unikatowy jest design oraz interfejs iPhone’ów. Ludzie cenią go za minimalizm, który sprawia, że korzystanie z tego telefonu jest naprawdę intuicyjne. Nie ma tu dziesiątek zbędnych aplikacji i funkcji, które w istocie tylko zaśmiecałyby smartfona. Wszystko jest przejrzyste, dlatego z iPhone’ów z chęcią korzystają zarówno młodsi, jak i starsi.

 

Tych kilka prostych rad powinno pomóc Wam w pierwszych krokach, które stawiać będziecie w świecie urządzeń Apple.

 


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
Dziennik Apple
Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Z roku na rok świat nabiera coraz większego rozpędu. Towarzyszy temu lawina informacji, które każdego dnia rywalizują o naszą uwagę. Próby chłonięcia wszystkich otrzymywanych wiadomości często bywają z góry skazane na niepowodzenie. Okazuje się, że danych jest zbyt dużo, aby ludzki mózg zdołał skutecznie je zaabsorbować. W takich okolicznościach coraz częściej mówi się o zjawisku … Czytaj dalej Dziennik Apple – do czego służy ta aplikacja?
Path
iOS 18
iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości
W ciągu każdego roku Apple zawsze przedstawia szeroką gamę nowości. Najwięcej emocji wzbudza zawsze prezentacja iPhone. Nie mniejsze znaczenie od premier sprzętowych mają jednak nowinki systemowe. Wszak to one zapewniają niezrównaną wydajność i funkcjonalność, z których słynie sprzęt amerykańskiego producenta. W 2024 roku ukaże się iOS 18. Twórcy zapowiadają, że zdecydowanie jest na co czekać. … Czytaj dalej iOS 18 – nowa aktualizacja i nowe możliwości
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online