Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Skróty klawiszowe w iPhone – jak je skonfigurować?

Skróty klawiszowe w iPhone – jak je skonfigurować?

skróty klawiszowe iphone

Jedną z mocnych stron sprzętu Apple jest intuicyjny i praktyczny interfejs. Bez wątpienia struktura systemu operacyjnego stanowi odpowiedź na potrzeby użytkowników. Już domyślna konfiguracja jest przystępna w obsłudze i pozwala na sprawne nawigowanie w gąszczu możliwości. Warto jednak zaznaczyć, że ustawienia mogą być na wiele sposobów personalizowane. W rezultacie każdy jest w stanie zaprojektować sobie środowisko iPhone’a po swojemu.

Jednym z przejawów elastyczności w tym wymiarze są chociażby skróty klawiszowe iPhone. Do dyspozycji masz nie tylko gotowe sekwencje, ale również funkcjonalny kreator. Z jego pomocą ustawisz formuły, które ułatwią Ci dostęp do najczęściej wykorzystywanych opcji. Poza tym do dyspozycji są też skróty dostępności oraz gesty. Przekonaj się o możliwościach dostępnych w tych obszarach.

Jak skonfigurować skróty klawiszowe?

Gdy uruchamiasz iPhone’a po raz pierwszy znajdują się na nim tylko natywne aplikacje proponowane przez producenta. Jedną z nich są Skróty. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie wykonywać wiele skomplikowanych czynności przy pomocy jednego stuknięcia. Taki efekt jest możliwy dzięki automatyzacji powtarzalnych procesów. Masz możliwość utworzenia sekwencji, które następnie wywołasz kiedy zajdzie taka potrzeba. Własne skróty klawiszowe iPhone tworzysz w następujący sposób:

 1. Otwórz aplikację Skróty.
 2. Naciśnij ikonę plusa znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Nowa pozycja została u góry określona jako Nowy skrót. Możesz tam zmienić nazwę.
 4. Stuknij Dodaj czynność.
 5. Na górze znajduje się kilka pozycji oznaczonych niebieską czcionką. To kategorie, wedle których zostały posegregowane poszczególne funkcji. Wybierz jedną z dostępnych opcji.
 6. Następnie wybierz z listy wybraną czynność.
 7. Jeżeli chcesz dodać kolejną czynność, możesz wrócić do listy wysuwając ją z dołu ekranu.
 8. Naciśnij przycisk z napisem Gotowe, gdy uznasz, że wszystkie potrzebne czynności są już dodane do kolejki.
 9. Twój skrót przyjmie postać kolorowego kafelka. Naciśnięcie na nim okrągłej ikony z trzema kropkami pozwoli na skonfigurowanie reguły odpowiadającej za funkcjonowanie skróty. Dzięki temu cały proces zostanie w całości zautomatyzowany.
 10. Jeżeli chcesz przetestować działanie skrótu, kliknij na kafelek w dowolnym miejscu poza przypiętymi do niego ikonami.

skróty klawiszowe iphone

Jak ustawić skróty klawiszowe na iPadzie?

System operacyjny wykorzystywany w iPadach został opracowany na bazie iOS napędzającego iPhone’y. W tym przypadku producent przystosował oprogramowanie do wymagań urządzeń o nieco większych gabarytach, czyli tabletów. W związku z tym występuje wiele podobieństw między środowiskiem iPadów i iPhone’ów. Za przykład mogą posłużyć chociażby skróty, które w obu przypadkach funkcjonują na tej samej zasadzie.

Korzystanie ze skrótów dostępności na iPhonie

Skróty dostępności otwierają przed Tobą szeroką gamę możliwości z zakresu profilowania zasad działania iPhone’a. Poszczególne opcje zostały przypisane do 3 obszarów: wzrok, słuch oraz ruch i motoryka. W ten sposób możesz podejmować decyzje o zasadach działania rozmaitych funkcji. Jesteś w stanie zadecydować o szybkości działania przycisku bocznego czy też zmienić zasady wyświetlania tekstu w aplikacjach i narzędziach. Przedstawione miejsce oferuje również szereg ułatwień dostępu przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.

Jeśli zamierzasz często korzystać ze skrótów dostępności, nie musisz zawsze otwierać ustawień systemowych. Możesz przypiąć tę sekcję w centrum sterowania, czyli panelu, który wywołujesz przeciągając palec od prawego górnego ekranu w dół (w przypadku wydań z Face ID) albo przesuwając od dolnej krawędzi w górę (na modelach z Touch ID i szerokimi ramkami). W tym celu wykonaj następujące działania:

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji Centrum sterowania.
 3. Przewiń listę na dół i stuknij zieloną ikonę z plusem przy pozycji Skróty dostępności.
 4. Od tego momentu moduł umożliwiający szybki dostęp do konfiguracji skrótów dostępności będzie znajdować się w Centrum sterowania.

Pamiętaj, że niektóre skróty będą wymagały dostępu do mikrofonu. Taka konieczność zajdzie w przypadku korzystania z opcji Rozpoznawania dźwięku albo Dyktafonu. W związku z tym smartfon musi być sprawny w tym zakresie. Jeżeli napotykasz problemy techniczne, konieczna może okazać się wymiana mikrofonu iPhone.

Lista ciekawych skrótów klawiszowych w iPhone

Jeżeli regularnie spotykasz się ze znajomą osobą w kawiarni, możesz utworzyć skrót umożliwiający sprawne wysłanie bądź odebranie pieniędzy w ramach podzielenia rachunku na dwie osoby.

Skróty mogą być też kreatywnie wykorzystane w kontekście realizacji zadań w szkole, na studiach, w pracy albo dowolnym innym obszarze. Ustaw gotową sekwencję, aby urządzenie przypominało Ci o terminach ukończenia poszczególnych projektów itp.

Możesz też posłużyć się skrótami, aby mieć pełną kontrolę nad swoją dietą. W rezultacie przy pomocy jednego przycisku będziesz rejestrować wszystkie spożyte posiłki i napoje. Na tej podstawie sprawnie obliczysz bilans kaloryczny czy też ilość makroskładników.

skróty klawiszowe iphone

Dostosowywanie gestów i skrótów klawiszowych VoiceOver na iPhonie

Funkcja VoiceOver umożliwia korzystanie ze smartfona bez patrzenia na ekran. Ta usługa może wykonać wiele konkretnych działań zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Polecenia mogą funkcjonować jako gesty albo skróty klawiszowe iPhone. W celu skonfigurowania poszczególnych kombinacji postępuj wedle poniższej instrukcji:

 1. Otwórz Ustawienia
 2. Przejdź do sekcji Dostępność.
 3. Wybierz pozycję VoiceOver.
 4. Stuknij Polecenia.
 5. W sekcji Gesty oraz Skróty klawiszowe jesteś w stanie ustawić kombinacje, które będą odpowiadać za wywołanie konkretnej reakcji.

Skróty stanowią jedną z opcjonalnych możliwości, która bywa pomijana przez wielu użytkowników. Jeśli jednak jesteś zorganizowaną osobą i cenisz sobie optymalizację w różnych dziedzinach, warto zainteresować się tą funkcją. Zakres możliwości oferowanych przez iPhone’a może robić piorunujące wrażenie. Do wykorzystania pełnego potencjału sprzętu konieczna jest jednak nienaganna sprawność techniczna. Jeżeli borykasz się z jakimiś problemami, odwiedź serwis Apple Kraków albo oddział w innych miastach. Salony iClinica znajdują się też w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Świadczymy kompleksowe usługi z zakresu naprawy urządzeń Apple. Naprawa wyświetlacza iPhone, wymiana baterii, czyszczenie po zalaniu – to tylko przykłady z długiej listy dostępnych możliwości. Zapoznaj się z ofertą na naszej stronie internetowej.


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
iPhone czy Huawei
iPhone czy Huawei?
Już od wielu lat Stany Zjednoczone i Chiny prężnie rywalizują ze sobą na płaszczyźnie technologicznej i gospodarczej. Niebagatelną rolę w tym wyścigu zbrojeń odgrywają czołowi producenci urządzeń mobilnych. Pozycja Apple i Huawei może z powodzeniem posłużyć jako metafora sporu między mocarstwami. Firma spod znaku nadgryzionego jabłka jest ucieleśnieniem amerykańskiego indywidualizmu i innowacji opartej na wartościach … Czytaj dalej iPhone czy Huawei?
Path
iPhone vs Oppo
iPhone vs Oppo
Jeżeli sformułowanie „Made in China” nadal kojarzy się komuś z tandetą, warto czym prędzej zweryfikować swoje poglądy. W ostatnich latach obserwujemy szeroko zakrojoną ekspansję chińskich firm technologicznych. O ile Xiaomi i Huawei zdążyły zbudować już sporą rozpoznawalność, o tyle takie marki jak Oppo zdecydowanie zasługują na więcej rozgłosu. Smartfony spod tego szyldu nie od dziś … Czytaj dalej iPhone vs Oppo
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online