Blog
iClinica>Blog>Apple>Rynek sprzętów odnawianych rośnie w siłę

Rynek sprzętów odnawianych rośnie w siłę

Globalny rynek smartfonów przechodzi istny bum, w I kwartale 2017 można było doliczyć się ponad 373 milionów sztuk sprzedanych przez czołówkę producentów takich jak Samsung, Apple, czy Huawei, Xiaomi oraz Oppo. W ostatnim kwartale 2017 roku ilość sprzedanych egzemplarzy to już ponad 407 milionów sztuk. W całym roku 2016 sprzedano 1.5 miliarda urządzeń, natomiast już w 2017 1.54 miliarda. Jasno widać, że rynek ciągle rośnie.

Ale…

Prognozy Google się nie sprawdzają, zakładała ona duży popyt na urządzenia wyposażone w system Android. Niemałym zaskoczeniem jest fakt, że klienci wybierają aktualnie inne rozwiązanie. Zmierzają ku urządzeniom odświeżanym, czyli odnawianym, starszym modelom z wysokiej półki, w której znajduje się właśnie przede wszystkim telefony spod znaku nadgryzioneg jabłka.

Counterpoint Research udostępniła raport, w którym wyraźnie widać wzrost rynku odnawianych telefonów o ponad 13% w skali roku 2017. Sięgnął on poziomu 140 milionów sztuk i pokonał wzrost jaki został zanotowany na rynku nowych sprzętów.

Odwrót smartfonów z androidem z niskiej półki?

Zapowiada się na to, że odnawiane iPhone’y mogą wyprzeć najniższą oraz średnią półkę urządzeń z Androidem. I to ewidentnie widać, gdyż z rynku zaczęto wycofywać większość urządzeń z najniższej półki pracujących na systemie Android. Smartfony te nie mogą pochwalić się zbyt wysoką wydajnością, więc klienci coraz mniej chętnie po nie sięgają. Stało się więc po prostu nieopłacalne dla producentów. W globalnym rynku urządzeń mobilnych, zaledwie 25% wszystkich używanych telefonów jest ponownie sprzedawana. Mała garstka z nich jest ponownie odnawiana, widzimy dzięki temu, że telefony z niskiej półki są pochłaniane przez te odnawiane. Tendencja ta przestaje dziwić, bo przecież mając wybór pomiędzy topowym smartfonem z poprzedniego roku, a niskopółkowym telefonem, który swą premierę miał przed miesiącem w tej samej cenie to wybór wydaje się raczej oczywisty.

Złudny dylemat

Aktualnie wszystkie odnowione telefony mają około 10% udziału w całym rynku. iPhone to sprzęt, który dzięki swojej niezawodności, jak na dzisiejsze czasy jawi się jako długowieczny, co tym bardziej zagraża rynkowi telefonów tanich. Innowacje już nie pojawiają się tak szybko jak jeszcze 3-5 lat temu, wtedy nowości były przedstawiane kilka razy w roku, teraz aktualnym trendem jest dążenie do coraz cieńszych ramek w wyświetlaczu, zagięć na krawędziach i coraz lepszych aparatów, niczym w profesjonalnym sprzęcie. Ponad to, odnowiony sprzęt od Apple to pewność aktualizacji przez dalsze 2-3 lat (Producent wspiera iPhone przez 5 lat programowo), czego raczej nie oczekujmy od urządzeń niskiej klasy, gdzie zazwyczaj system zainstalowany jest ostatecznym, którego producenci już nie wspierają. Często się także zdarza, że telefony z wyższej półki z androidem nie zawsze mają wsparcie powyżej 2 lat.
A jaka jest Wasza opinia? Nowy z niższej półki, czy odnowiony topowy model z zeszłego roku?


Podobne artykuły
Wymiana urządzenia Apple
Wymiana urządzenia Apple. Na czym polega Apple trade in?
Technologie mobilne rozwijają się w ekspresowym tempie. Kilkuletni telefon bywa już określany jako urządzenie przestarzałe. W tej sytuacji trzeba od czasu do czasu wymienić swojego smartfona na nowszy model, aby pozostać na czasie. Miłośnicy nowinek technicznych mają w zwyczaju co roku kupować premierowego iPhone’a. Zupełnie odmienne podejście reprezentują osoby, które pozostają przy jednym smartfonie dopóki … Czytaj dalej Wymiana urządzenia Apple. Na czym polega Apple trade in?
Path
Siri iPhone
Siri w iPhone – co to jest i jak z niej właściwie korzystać?
Określenie „smart” pozwala na wyraźne oddzielenie współczesnych urządzeń mobilnych od starych telefonów komórkowych. Ze względu na mnogość dostępnych funkcji nowoczesne smartfony stały się niezwykle funkcjonalnym sprzętem służącym do swoistej obsługi życia codziennego. Ta wszechstronność objawia się w wielu wymiarach. Jednym z nich jest dostęp do inteligentnego asystenta głosowego. Siri w iPhone – czym jest? Tytułowa … Czytaj dalej Siri w iPhone – co to jest i jak z niej właściwie korzystać?
Path
Dlaczego sprzęt Apple jest drogi?
Do amerykańskiego producenta przylgnęło przynajmniej kilka łatek. Niektóre zostały wykreowane świadomie w toku działań marketingowych. Inne zostały utrwalone bardziej przez konsumentów, a czasem nawet krytyków. Za cechy charakterystyczne urządzeń Apple uchodzi między innymi wydajność, stylowy design, a także wygórowane ceny. O ile pierwsze dwie właściwości bez wątpienia należy odbierać pozytywnie, o tyle kwestia wysokich kosztów … Czytaj dalej Dlaczego sprzęt Apple jest drogi?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online