Raport: Google zbiera o wiele więcej danych o użytkownikach Androida niż Apple o właścicielach iPhone’ów

Apple iClinica

Ciągle w przestrzeni publicznej trwa debata na temat bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. W ostatnich latach firma Apple poczyniła wiele starań, aby zadbać o te kwestię względem użytkowników ich urządzeń. Działania te mają pokrycie w liczbach, gdyż z badań wykonanych przez irlandzki Trinity Collage wynika, że Google zbiera nawet 20 razy więcej danych i informacji o użytkownikach swojego systemu niż Apple.

 

Android kontra iOS – bezpieczeństwo i zbieranie danych

 

Z owego badania wynika, że firma Google w ciągu 12 godzin zbiera koło 1,3 TB danych ze smartfonów na których zainstalowany jest system Android. Co warte zaznaczenia, nie są to tylko informacje z systemu oraz aplikacji, które wysyłane są w trakcie korzystania z telefonu, ale również te, które zbierane są z urządzenia, które nie jest aktualnie w użyciu.

Raport mówi także o tym, że nawet jeżeli podczas wstępnej konfiguracji smartfona z Androidem zaznaczyliśmy, że nie chcemy przesyłać żadnych informacji do Google’a, to i tak przynajmniej część z nich trafia na serwery amerykańskiego giganta.

W czasie analogicznym, czyli w ciągu 12 godzin Apple pobiera „tylko” koło 5,9 GB danych tego typu.

Badacze Trinity Collage określili także, że oba systemu, czyli iOS oraz Android wysyłają paczki informacji do Apple i Google’a co 4,5 minuty. W przypadku firmy Apple, dane automatycznie przesyłane są z iCloud, Siri oraz Safari. W przypadku Google’a jest to Youtube, Chrome, Google Messenger, wyszukiwarka systemowa, Dokumenty Google, czy nawet kalendarz.

Twórcy raportu wysnuli na podstawie zebranych informacji następujący, prosty wniosek: Google zbiera nawet 20 razy więcej informacji o swoich użytkownikach niż Apple.

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online