Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath Raport: Google zbiera o wiele więcej danych o użytkownikach Androida niż Apple o właścicielach iPhone’ów

Raport: Google zbiera o wiele więcej danych o użytkownikach Androida niż Apple o właścicielach iPhone’ów

Ciągle w przestrzeni publicznej trwa debata na temat bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. W ostatnich latach firma Apple poczyniła wiele starań, aby zadbać o te kwestię względem użytkowników ich urządzeń. Działania te mają pokrycie w liczbach, gdyż z badań wykonanych przez irlandzki Trinity Collage wynika, że Google zbiera nawet 20 razy więcej danych i informacji o użytkownikach swojego systemu niż Apple.

 

Android kontra iOS – bezpieczeństwo i zbieranie danych

 

Z owego badania wynika, że firma Google w ciągu 12 godzin zbiera koło 1,3 TB danych ze smartfonów na których zainstalowany jest system Android. Co warte zaznaczenia, nie są to tylko informacje z systemu oraz aplikacji, które wysyłane są w trakcie korzystania z telefonu, ale również te, które zbierane są z urządzenia, które nie jest aktualnie w użyciu.

Raport mówi także o tym, że nawet jeżeli podczas wstępnej konfiguracji smartfona z Androidem zaznaczyliśmy, że nie chcemy przesyłać żadnych informacji do Google’a, to i tak przynajmniej część z nich trafia na serwery amerykańskiego giganta.

W czasie analogicznym, czyli w ciągu 12 godzin Apple pobiera „tylko” koło 5,9 GB danych tego typu.

Badacze Trinity Collage określili także, że oba systemu, czyli iOS oraz Android wysyłają paczki informacji do Apple i Google’a co 4,5 minuty. W przypadku firmy Apple, dane automatycznie przesyłane są z iCloud, Siri oraz Safari. W przypadku Google’a jest to Youtube, Chrome, Google Messenger, wyszukiwarka systemowa, Dokumenty Google, czy nawet kalendarz.

Twórcy raportu wysnuli na podstawie zebranych informacji następujący, prosty wniosek: Google zbiera nawet 20 razy więcej informacji o swoich użytkownikach niż Apple.


Podobne artykuły
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież … Czytaj dalej Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Path
Apple GPT
Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Ostatni rok upływał pod znakiem dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Z całą pewnością ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większej dawki innowacji w tej dziedzinie. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie dowodzą już, że nie ma sztucznej inteligencji do wszystkiego. Powstają rozwiązania stworzone z myślą o konkretnym zakresie funkcjonalności. Jedne … Czytaj dalej Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online