Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Przejściówka do iPhone jack. Jaką wybrać i czy warto?

Przejściówka do iPhone jack. Jaką wybrać i czy warto?

W 2016 roku ukazał się iPhone 7. Na pierwszy rzut oka smartfon bardzo przypominał swojego poprzednika, czyli model 6s. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną zmianę. „Siódemka” była pierwszą odsłoną, która nie dysponowała złączem mini jack. Twórcy zdecydowali się jedynie na pozostawienie gniazda ładowania, które od tamtej pory służyło też do podłączania słuchawek. Do słuchania muzyki potrzebna stała się przejściówka do iPhone jack albo EarPods ze złączem Lightning.

Decyzja dotycząca usunięcia wejścia słuchawkowego sprawiła, że Apple po raz kolejny znalazło się na ustach wszystkich fanów technologii. Wówczas wiele osób nie mogło pogodzić się z tym krokiem. Od tamtej pory upłynęło jednak mnóstwo czasu. Jak obecnie kształtuje się stosunek do przejściówki do iPhone jack? Poznaj bieżącą perspektywę.

Dlaczego iPhone nie posiada wejścia mini jack?

W 2016 roku usunięcie złącza słuchawkowego stanowiło bardzo kontrowersyjną decyzję. Apple przetarło szlak i ściągnęło na siebie lawinę krytyki. Później inni producenci również zaczęli podążać tą samą drogą. W ich przypadku decyzja nie odbiła się już aż tak dużym echem. W międzyczasie użytkownicy zdążyli się już oswoić ze światem technologii, w którym nie ma miejsca na gniazdo mini jack. Ten postępujący trend potwierdził, że był to właściwy moment na odstąpienia od wcześniejszego podejścia do słuchania muzyki. Poza tym tuż za rogiem kryła się już rewolucja w tej materii.

Tym powiewem świeżości stał się dynamiczny wzrost popularności słuchawek bezprzewodowych. Pierwsza generacja AirPods debiutowała zaledwie trzy miesiące po wydaniu przełomowego iPhone’a 7. W ten sposób Apple chciało przekonać użytkowników do zainwestowania w najnowsze akcesorium.

Przejściówka ze złącza Lightning na gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

Osoby kupujące premierowego iPhone’a 7 nie musiały inwestować w adapter na własną rękę. W zestawie pojawiła się przejściówka, która pozwalała na podłączenie słuchawek ze złączem mini jack do smartfona. Takie rozwiązanie nie było jednak zbyt poręczne i estetyczne. Mało tego, Apple nie pozostało długo przy takiej zawartości zestawu. Przejściówka do iPhone jack przestała być dodawana do pudełka już 2 lata później, czyli w 2018 roku.

Od tamtej pory posiadacze klasycznych słuchawek musieli sami zaopatrzyć się w adapter. Nie było to trudne, ponieważ produkt znajdował się na wyposażeniu wielu sklepów. Niemniej pozostawał pewien niesmak ze względu na dodatkowy wydatek i dość wygórowaną cenę jak na kawałek kabelka. Domyślna przejściówka do iPhone jack pozostaje ogólnodostępna do dzisiaj. W oficjalnym sklepie Apple jej cena wynosi 55 złotych.

Przejściówka do iPhone jack

Adaptery do iPhone na mini jack

Usunięcie gniazda 3,5 mm wygenerowało jeszcze jeden dodatkowy problem. Od tamtej pory niemożliwe stało się jednoczesne podłączenie ładowarki i słuchawek przewodowych. Jeżeli zatem ktoś nie posiadał AirPods, a sytuacja nie pozwalała na odtwarzanie dźwięku z głośnika, trzeba było wstrzymać się ze słuchaniem muzyki aż do momentu, gdy iPhone się naładuje.

Apple nie kazało długo czekać na rozwiązanie tego problemu. Pojawiła się dodatkowa przejściówka do iPhone jack. W nowym wydaniu posiadała dwa miejsca. Dzięki temu możliwe stało się połączenie czynności, które wcześniej kolidowały ze sobą. Niestety za taki przywilej trzeba było dość słono zapłacić. Cena produktu wynosi niespełna 200 złotych w oficjalnym sklepie.

Czy istnieje przejściówka na big jack do iPhone?

Apple nie stworzyło takiego rozwiązania. Jeżeli zatem ktoś miał taką potrzebę musiał posiłkować się produktami dostarczonymi przez inne marki. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z nieoryginalnych akcesoriów niesie za sobą ryzyko wystąpienia awarii. W razie niedostatecznej kompatybilności może dojść chociażby do uszkodzenia wejścia mini jack.

Przed zakupem należy zatem wnikliwie prześwietlić firmę, która oferuje taki produkt. Nie decyduj się na złożenie zamówienia jeżeli renoma marki budzi jakiekolwiek wątpliwości. Gdyby akcesorium doprowadziło do usterki, narazisz się na niepotrzebne koszty, które wygeneruje naprawa iPhone.

Czy kiedyś mini jacki powrócą do telefonów Apple?

Od usunięcia gniazda słuchawkowego upłynęła już niemal dekada. Nie zanosi się na to, żeby ten standard miał być ponownie wspierany przez Apple. Wszystko wskazuje na to, że słuchawki przewodowe zdecydowanie odchodzą do lamusa. Trzeba coraz bardziej natrudzić się, żeby w ogóle podłączyć takie akcesorium.

Z drugiej strony słuchawki bezprzewodowe zdołały podbić serca użytkowników. Na ich korzyść przemawiają nienaganne właściwości techniczne oraz komfort użytkowania. Ceny starszych generacji AirPods również stają się przystępniejsze. Poza tym zawsze pozostaje możliwość zakupu słuchawek z drugiej ręki. W związku z tym coraz więcej osób zwraca się właśnie w kierunku tego rozwiązania. Jeżeli często używasz słuchawek, z całą pewnością warto zainwestować już w standard bezprzewodowy. Gniazdo mini jack najprawdopodobniej już na dobre zniknęło z iPhone’ów.

Wejście słuchawkowe jest też podatne na uszkodzenia i gromadzenie się brudu. Poza tym można uszkodzić wejście przez nieostrożne podłączanie słuchawek. Jeżeli borykasz się z takim problemem, odwiedź serwis Apple iClinica. Na miejscu otrzymasz profesjonalne wsparcie techniczne. Możesz również skorzystać z naprawy w trybie wysyłkowym. Warto zaznaczyć, że oferta nie kończy się na usługach związanych z iPhone. Wśród świadczonych usług jest również naprawa iPad.

Przejściówka do iPhone jack

Mini jack i Thunderbolt – różnice techniczne

Przedstawione rozwiązania służą do zupełnie innych celów. Wejście mini jack jest przeznaczone przede wszystkim do podłączania słuchawek. Z kolei port Thunderbolt bywa określany mianem następcy USB. Na jego korzyść przemawia uniwersalny charakter i duża przepustowość. Pozwala on na wykonywanie wielu różnych czynności z zawrotną prędkością. Sprawdzi się między innymi przy transferowaniu danych bądź ładowaniu telefonu. Thunderbolt został opracowany w 2009 przez firmę Intel przy współpracy z Apple. Obecnie ten port jest stałym elementem wyposażenia m.in. MacBooków.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online