Procesor A14 w iPhone 12 o wydajności bliskiej MacBookowi Pro?

iPhone iClinica

Mimo, że od premiery iPhone’ów 11 minęło niewiele czasu to na temat iPhone’ów 12 pojawiło się już naprawdę sporo informacji. Urządzenie napędzać będzie 6 GB pamięci RAM i nowy procesor A14 Bionic. Oprócz tego szybki modem 5G, nowa kamera 3D time-of-flight i odświeżony design, który zmieni mocno wygląd. Jednak spore zmiany przynieść ma procesor, który swą wydajnością może zagrozić nawet MacBookom Pro!

 

Bardzo mocny procesor A14

 

Jason Cross, redaktor MacWorld dotarł do informacji według których procesor A14 ma nie być tylko delikatną aktualizacją A13 z poprzednich modeli iPhone’ów. Układ ten ma być naprawdę dużym krokiem, jeśli chodzi o technologię i wydajność.

Procesor A14 ma być pierwszym układem produkowanym w technologii litografii 5 nm. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się być to niczym szczególnym, jednak ma dać to spory skok w kwestii parametrów związanych z wydajnością procesora, który ma być naprawdę potężny.

Wspomniana wyżej technologia 5 nm powoduje, że na tej samej powierzchni procesora może znaleźć się więcej tranzystorów. To powoduje, że moc obliczeniowa układu znacznie wzrasta. Dodamy, że w przypadku poprzednika na jego powierzchni 98,5 mm2 znalazło się 8,5 miliarda tranzystorów.

Jeżeli procesor A14 zachowa te same rozmiary to na jego powierzchni znajdzie się aż 15 miliardów tranzystorów. Nawet, jeżeli gigant z Cupertino chciałby zmniejszyć gabaryty procesora to dzięki zastosowanej technologii na powierzchni 85 mm2 może zmieścić się 12,5 miliarda tranzystorów.

Jeżeli te informacje znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości to w testach wydajności i innych benchmarkach procesor ten może zdobyć nawet 5000 punktów. Takie wyniki do tej pory osiągały do tej pory MacBooki Pro i inne wysokiej klasy laptopy. Warto dodać, że najbardziej wydajne smartfony z systemem Android do tej pory osiągały wyniki bliskie 3000 punktów.

Jeśli chodzi o układ graficzny to technologia 5 nm powoduje, że GPU może zwiększyć swoją wydajność nawet o bagatela 50%!
Sporego kalibru oprawki dotknąć mogą także inny układ – Neural Engine. Jest on w głównej mierze odpowiedzialny za tak zwane uczenie maszynowe oraz wszelkiego rodzaju procesy związane z rzeczywistością rozszerzoną. Autor raportu jest zdania, że dzięki poprawie wydajności procesora, te procesy mogą być przetwarzane nawet dwukrotnie szybciej.

Wszelkiego rodzaju doniesienia, które atakują nas zewsząd sugerują, że iPhone 12 naprawdę może stać się dużym hitem i wygląda na to, że Apple mocno się o to stara. Plotki mówią, że gigant z Cupertino pragnie zwiększyć sprzedaż urządzeń nawet o 25% względem poprzedników.

Jeżeli te wszystkie informacje rzeczywiście się potwierdzą to iPhone 12 naprawdę może namieszać na rynku. Taka wydajność, nowy wygląd i inne nowości mogą spowodować, że ludzie rzucą się na nowe sprzęty.

 

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online