Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Procesor A14 w iPhone 12 o wydajności bliskiej MacBookowi Pro?

Procesor A14 w iPhone 12 o wydajności bliskiej MacBookowi Pro?

Mimo, że od premiery iPhone’ów 11 minęło niewiele czasu to na temat iPhone’ów 12 pojawiło się już naprawdę sporo informacji. Urządzenie napędzać będzie 6 GB pamięci RAM i nowy procesor A14 Bionic. Oprócz tego szybki modem 5G, nowa kamera 3D time-of-flight i odświeżony design, który zmieni mocno wygląd. Jednak spore zmiany przynieść ma procesor, który swą wydajnością może zagrozić nawet MacBookom Pro!

 

Bardzo mocny procesor A14

 

Jason Cross, redaktor MacWorld dotarł do informacji według których procesor A14 ma nie być tylko delikatną aktualizacją A13 z poprzednich modeli iPhone’ów. Układ ten ma być naprawdę dużym krokiem, jeśli chodzi o technologię i wydajność.

Procesor A14 ma być pierwszym układem produkowanym w technologii litografii 5 nm. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się być to niczym szczególnym, jednak ma dać to spory skok w kwestii parametrów związanych z wydajnością procesora, który ma być naprawdę potężny.

Wspomniana wyżej technologia 5 nm powoduje, że na tej samej powierzchni procesora może znaleźć się więcej tranzystorów. To powoduje, że moc obliczeniowa układu znacznie wzrasta. Dodamy, że w przypadku poprzednika na jego powierzchni 98,5 mm2 znalazło się 8,5 miliarda tranzystorów.

Jeżeli procesor A14 zachowa te same rozmiary to na jego powierzchni znajdzie się aż 15 miliardów tranzystorów. Nawet, jeżeli gigant z Cupertino chciałby zmniejszyć gabaryty procesora to dzięki zastosowanej technologii na powierzchni 85 mm2 może zmieścić się 12,5 miliarda tranzystorów.

Jeżeli te informacje znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości to w testach wydajności i innych benchmarkach procesor ten może zdobyć nawet 5000 punktów. Takie wyniki do tej pory osiągały do tej pory MacBooki Pro i inne wysokiej klasy laptopy. Warto dodać, że najbardziej wydajne smartfony z systemem Android do tej pory osiągały wyniki bliskie 3000 punktów.

Jeśli chodzi o układ graficzny to technologia 5 nm powoduje, że GPU może zwiększyć swoją wydajność nawet o bagatela 50%!
Sporego kalibru oprawki dotknąć mogą także inny układ – Neural Engine. Jest on w głównej mierze odpowiedzialny za tak zwane uczenie maszynowe oraz wszelkiego rodzaju procesy związane z rzeczywistością rozszerzoną. Autor raportu jest zdania, że dzięki poprawie wydajności procesora, te procesy mogą być przetwarzane nawet dwukrotnie szybciej.

Wszelkiego rodzaju doniesienia, które atakują nas zewsząd sugerują, że iPhone 12 naprawdę może stać się dużym hitem i wygląda na to, że Apple mocno się o to stara. Plotki mówią, że gigant z Cupertino pragnie zwiększyć sprzedaż urządzeń nawet o 25% względem poprzedników.

Jeżeli te wszystkie informacje rzeczywiście się potwierdzą to iPhone 12 naprawdę może namieszać na rynku. Taka wydajność, nowy wygląd i inne nowości mogą spowodować, że ludzie rzucą się na nowe sprzęty.

 


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online