Pro Display XDR – nowy monitor od Apple

Akcesoria,Apple iClinica

Wracamy jeszcze na chwilę do tego, co działo się podczas WWDC 2019, czyli corocznej konferencji Apple, która organizowana jest dla deweloperów. Oprócz systemów, gigant z Cupertino nie omieszkał zaprezentować również kilku sprzętów, w tym Maca Pro oraz swój monitor – Apple Pro Display XDR. Oba sprzęty zostały stworzone z myślą o profesjonalistach i charakteryzują się najwyższą jakością wykonania. Jaki będzie monitor od Apple?

 

Pro Display XDR

 

Monitor szykowany przez Apple nie jest urządzeniem przygotowywanym z myślą o standardowym konsumencie. Wyświetlacz powstał z myślą o profesjonalistach, którzy na swoich komputerach wykonują prace związane z obróbką wideo, czy grafiką. Wskazują na to przede wszystkim parametry wyświetlacza, jak i jego cena.

 

Jak wygląda specyfikacja Pro Display XDR:

 

  • Przekątna ekranu wynosi 32 cale, monitro wykonany jest w standardzie IPS LCD – technologia TFT
    Rozdzielczość wynosi 6K (6016 pikseli x 3384 pikseli), łącznie posiada on 20,4 miliona pikseli – 219 pikseli na cal, jego proporcje wynoszą 16:9,
  • Wykonany jest w technologii XDR (Extreme Dynamic Range), który jest zdecydowanie podwyższonym standardem względem HDR,
  • Jasność skokowa na poziomie 1600 nitów, a stała na poziomie 1000 nitów,
  • Kontrast wynosi 100000:1
  • Kąty widzenia wynoszą 89 stopni w poziomie i pionie,
  • Gama kolorów na poziomie 1073 miliarda kolorów, 10-bit, P3

 

Powyższa charakterystyka zdecydowanie pokazuje, że ekran Pro Display XDR należy do najwyższa półka wśród monitorów i to monitorów przygotowywanych z myślą o profesjonalistach. Dla porównania można wspomnieć, że ekran w najnowszym iMacu pracuje w rozdzielczości 5K i posiada jasność na poziomie 500 nitów, a to również sprzęt dla zawodowców. Widać więc, że monitor od Apple to nie zabawka, a porządny sprzęt.

Dzięki technologii XDR monitor wyświetlać będzie wszystkie detale z najwyższą szczegółowością, która jest na zdecydowanie wyższym poziomie w porównaniu do standardu HDR.

 

Monitor od Apple

 

Wymieniona wyżej specyfikacja to tylko część informacji na temat komponentów, które zasilać będą wyświetlacz od Apple. Pojawi się autorski procesor TCON, który podświetlać będzie macierz 567 stref.

Procesor pozwoli dodatkowo błyskawicznie kontrolować te strefy, dzięki czemu reakcja ma być natychmiastowa, również w wypadku zmiany kolorów ze wszystkich 20,4 miliona pikseli ekranu.

Do tego wszystkiego technologia True Tone, która polega na tym, że podwójny czujnik oświetlenia reguluje temperaturę wyświetlonych na ekranie barw, by niwelować poczucie zmęczenia oczu u użytkownika.

Apple podkreśla na każdym kroku, że Pro Display XDR jest monitorem klasy referencyjnej, czyli należy do monitorów, gdzie odzwierciedlenie kolorów oraz innych parametrów jest niemal perfekcyjne. Takie sprzęty stosuje się w profesjonalnych agencjach zajmujących się kreacją grafiki lub wideo.

Monitor wyposażony jest w kilka wbudowanych trybów referencyjnych z pośród których użytkownik może wybierać ten, z którego chce korzystać. Przechodzi on także specjalną kalibrację – dotyczy to każdego pojedynczego panelu LED.

 

Apple Pro Display XDR cena

 

Tutaj mówimy o punkcie, który wywołał falę kontrowersji i zbędnych emocji. Byłyby one zrozumiałe, gdybyśmy rozmawiali o monitorze do codziennego użytkowania, a nie referencyjnym, bo te to naprawdę drogie sprzęty.

Monitor Pro Display XDR sprzedawany będzie w dwóch wariantach:

  • 4999 dolarów za ekran ze standardowym szkłem
  • 5999 dolarów za ekran z dodatkową, matową powłoką antyrefleksyjną, wykonana w nanotechnologii

Jednak należy zaznaczyć, iż w pudełku z monitorem nie uświadczymy specjalnej nóżki Pro Stand, którą należy dokupić oddzielnie za 999 dolarów.

Czyli w przypadku wybrania droższej wersji i dokupienia nóżki mówimy o koszcie w granicach 7000 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 26000 złotych. Prawdopodobnie zostanie to zaokrąglone i w Polsce za monitor zapłacimy około 30000 złotych.

Tutaj należy powiedzieć, że nie jest to wygórowana cena za monitor referencyjny – na rynku możemy znaleźć takie od marki Eizo, czy Canon, które kosztują od 20000 do 100000 złotych.Chociażby wzór wśród monitorów referencyjnych, czyli Sony BVM-X300 to koszt około 200000 złotych.

 

 

 

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online