Blog
iClinicaPath BlogPath MacbookPath Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?

W przypadku korzystania z komputera MAC, mamy możliwość zrobienia zrzutu ekranu obejmującego cały ekran, jego części lub wybranego okna. W celu otworzenia aplikacji umożliwiającej nam robienie zrzutów ekranowych należy nacisnąć kombinację przycisków Shift+Command (⌘)+5, jednak nie we wszystkich wersjach systemu macOS, jest to takie proste.

Wykonywanie zrzutu ekranowego krok po kroku

 

System macOS Mojave bądź nowszy

 1. Poprzez naciśnięciu Shift+Command+5 na klawiaturze uzyskamy widok narzędzi przechwytywania.
 2. Następnie klikamy w ikonkę podpisaną Zrób zrzut całego ekranu.
 3. Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca na ekranie lub wykorzystanie funkcji Przechwyć, która umożliwi nam zrobienie zrzutu całego wyświetlacza.
 4. Kiedy zrzut zostanie przez nas zrobiony, ujrzymy jego miniaturkę w dolnym rogu ekranu. Poprzez jej wykorzystanie będziemy mogli przenieść zrzut bądź edytować w dowolny sposób.

Pozostałe wersje systemu macOS

 1. Wykorzystując kombinację klawiszy Shift+Command+3, robimy zrzut całego ekranu.
 2. Mamy możliwość edytowania bądź przenoszenia zrzutu z biurka.

Tworzenie zrzutu okna krok po kroku

 

System macOS Mojave bądź nowszy

 1. Poprzez naciśnięciu Shift+Command+5 na klawiaturze uzyskamy widok narzędzi przechwytywania.
 2. Następnie klikamy w ikonkę podpisaną Zrób zrzut zaznaczonego okna.
 3. Wybieramy okno poprzez kliknięcie w nie w celu zrobienia zrzutu.
 4. Kiedy zrzut zostanie przez nas zrobiony, ujrzymy jego miniaturkę w dolnym rogu ekranu. Poprzez jej wykorzystanie będziemy mogli przenieść zrzut bądź edytować w dowolny sposób.

Pozostałe wersje systemu macOS

 1. Wykorzystujemy kombinację klawiszy Shift+Command+4.
 2. Naciskamy spację.
 3. Wybieramy okno, którego zrzut chcemy zrobić.
 4. Mamy możliwość edytowania bądź przenoszenia zrzutu z biurka.

Robienie zrzutu wybranej przez nas części ekranu

 

System macOS Mojave bądź nowszy

 1. Poprzez naciśnięciu Shift+Command+5 na klawiaturze uzyskamy widok narzędzi przechwytywania.
 2. Następnie klikamy w ikonkę podpisaną Zrób zrzut zaznaczonej części 
 3. Poprzez przeciągnięcie zaznaczymy obszar roboczy, jaki chcemy ująć na naszym zrzucie.
 4. Klikamy Przechwyć.
 5. Kiedy zrzut zostanie przez nas zrobiony, ujrzymy jego miniaturkę w dolnym rogu ekranu. Poprzez jej wykorzystanie będziemy mogli przenieść zrzut bądź edytować w dowolny sposób.

Pozostałe wersje systemu macOS

 1. Wykorzystujemy kombinację klawiszy Shift+Command+4.
 2. Poprzez przeciągnięcie zaznaczymy obszar roboczy, jaki chcemy ująć na naszym zrzucie.
 3. Kiedy skończymy zaznaczać obszar, nasz zrzut będzie znajdował się w biurku.

Jak nagrywać ekran na komputerze iMac?

Skoro wiemy już, jak wykonać zrzut całego ekranu, jak i części ekranu w komputerze iMac, spieszymy z odpowiedzią na inne, równie nurtujące pytanie. Chodzi o nagrywanie ekranu na komputerach Apple. Jak najłatwiej to zrobić? Do tego celu, podobnie jak w przypadku zrzutów ekranu, można użyć aplikacji Zrzut ekranu lub skrótów klawiszowych. W aplikacji Zrzut ekranu znajduje się panel narzędzi, który umożliwia szybkie i proste nagrywanie ekranu. Znajdziesz tam również opcje umożliwiające ustawienie nagrywania z opóźnieniem, włączenie wyświetlania wskaźnika i kliknięć czy wskazanie miejsca zachowania pliku.

Nagrywać możesz zarówno cały ekran, jak i jego fragment. By rozpocząć nagrywanie ekranu, kliknij w Przechwyć, a następnie w Nagraj. By przerwać nagrywanie, kliknij przycisk przerywania nagrywania. Znajduje się on na pasku menu.

 

W jakim formacie zapisują się zrzuty ekranu i filmy z nagrywania ekranu na komputerze iMac?

Zrzuty ekranu zapisują się w formie plików .png, natomiast nagrania ekranu zapisują się jako pliki .mov. Możesz je łatwo rozpoznać po tym, że ich nazwy rozpoczynają się od „Zrzut ekranu” lub „Nagranie z ekranu”, a następnie mają wskazaną datę i czas nagrania. Co ciekawe, niektóre aplikacje uniemożliwiają wykonywanie zrzutów ekranu ich okien. Zalicza się do nich na przykład Odtwarzacz DVD. Ma to na celu ochronę przed kopiowaniem filmów. 

 

Zrzuty ekranu i nagrywanie ekranu na komputerze iMac – podsumowanie

Jeśli przesiadasz się z komputera z systemem Windows na iMaca, na pewno dostrzeżesz wiele rozbieżności pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, które na początku mogą przysporzyć pewnych trudności w użytkowaniu, ale z czasem staną się w 100% intuicyjne i praktyczne. Zalicza się do nich na przykład sposób, w jaki wykonuje się zrzut ekranu. Otóż w systemie Windows przeznaczony jest do tego specjalny przycisk, czyli Print Screen, z pomocą którego możesz wykonać zrzut w dosłownie kilka sekund. Czy w iMacu zrobienie zrzutu ekranu rzeczywiście jest trudniejsze? Wcale nie. Tak naprawdę chodzi wyłącznie o przyzwyczajenie się do nowego sposobu i zapamiętanie prostego skrótu klawiszowego, a mianowicie: Shift+Command+3. Opcjonalne jest również przytrzymanie klawisza Control, który sprawi, że zrzut zostanie wykonany do schowka, a nie zapisany na pulpicie. W takim wypadku można go wkleić na przykład do edytora tekstu czy programu graficznego. To naprawdę proste!

 

 


Podobne artykuły
Przypisanie zdjęcia do kontaktu
Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Gdy ktoś do Ciebie dzwoni, ekran zawiera imię i nazwisko, suwak odpowiadający za odebranie bądź odrzucenie połączenia i być może jeszcze jedną czy dwie poboczne opcje. Jesteś jednak w stanie bardziej spersonalizować ten widok, jeśli tylko masz na to ochotę. Być może zdarzyło Ci się spostrzec u kogoś zdjęcie osoby dzwoniącej wyświetlone na cały ekran. … Czytaj dalej Przypisanie zdjęcia do kontaktu – czyli jak ustawić duże zdjęcie osoby dzwoniącej?
Path
Odrzucenie połączenia bez wiedzy dzwoniącego
Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Wyobraź sobie, że telefon zaczyna dzwonić, a Ty kompletnie nie masz czasu albo ochoty na rozmowę w tym momencie. Oczekiwanie na koniec próby połączenia wywołuje pewien dyskomfort. W końcu masz wtedy ograniczony dostęp do niektórych funkcji w smartfonie. Jeśli jednak zdecydujesz się na drugą skrajność i odrzucisz połączenie, możesz tym odrobinę urazić osobę dzwoniącą. Na … Czytaj dalej Jak odrzucić połączenie bez wiedzy dzwoniącego?
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online