Blog
iClinica Path Blog Path iPhone Path Podsumowanie konferencji Apple – iPhone 14 (Plus, Pro i Pro Max)

Podsumowanie konferencji Apple – iPhone 14 (Plus, Pro i Pro Max)

iPhone 14 Pro

Niektórzy przez cały rok czekają na Święta Bożego Narodzenia. Dla innych takim wyjątkowym momentem będą urodziny albo upragniony wakacyjny urlop. Z kolei miłośnicy sprzętu sygnowanego nadgryzionym jabłkiem koncentrują uwagę na premierze nowego iPhone’a. To właśnie smartfony grają pierwsze skrzypce w ofercie kalifornijskiej firmy, a tym samym budzą największe emocje.

Święto fanów Apple jest ruchome, ale zawsze przypada w podobnym okresie. Na przestrzeni ostatnich lat utrwaliła się tradycja, wedle której prezentacja flagowców odbywa się we wrześniu albo w listopadzie. W 2022 roku punkt kulminacyjny przypadł na 7 września. Gigant z Cupertino zaprezentował kilka nowych urządzeń. Najwięcej uwagi skradł jednak iPhone 14 występujący w kilku odsłonach.

Ile iPhone’ów zadebiutowało na wrześniowej konferencji Apple?

Na przestrzeni lat amerykańska firma stopniowo zwiększała liczbę smartfonów przedstawianych podczas jednej prezentacji. Na początku był tylko jeden nowy iPhone rocznie. Później przez pewien czas wprowadzano 2, a następnie 3 urządzenia. Z kolei od modelu 12 rozpoczął się cykl wydawniczy wprowadzający 4 nowe telefony w trakcie jednej konferencji. Tym samym w skład jednej rodziny wchodził model podstawowy oraz warianty Mini, Pro oraz Pro Max.

Wraz z wydaniem iPhone’a 14 pojawiła się roszada wśród urządzeń tworzących nową generację. Firma Apple zrezygnowała z wersji Mini ze względu na niezadowalające wyniki sprzedażowe. Oferta została uzupełniona przez model Plus, czyli wersję podstawową w powiększonej wersji.

iPhone 14 i 14 Plus – linia podstawowa

iPhone 14

Tytułowy smartfon stanowi przedłużenie stylistyki zapoczątkowanej w 2020 roku. Konstrukcja wykorzystuje proste kąty i płaskie krawędzie uchodzące za nawiązanie wykończenia iPhone’a 4. W górnej części ekranu nadal pojawia się charakterystyczne wcięcie, pod którym umieszczono kamerę oraz czujniki.

Co ciekawe, smartfony reprezentujące budżetową linię nie zostały wyposażone w nowy procesor. Oba korzystają z układu A15 Bionic, które występowały też w iPhone’ach wydanych wcześniej. Jedyną różnicą w tej materii jest dodanie jednego rdzenia procesora graficznego. Statystyczny użytkownik prawdopodobnie nie odczuje jednak tej zmiany.

Urządzenia z linii podstawowej niestety nie doczekały się usprawnienia odświeżania ekranu. Wyświetlacze nadal pracują na częstotliwości 60 Hz. Istotną zmianą jest udoskonalenie działania kamery. Użytkownicy mogą liczyć na lepszą stabilizację ekranu. Przyda się to zwłaszcza przy nagrywaniu wideo. iPhone 14 i iPhone 14 Plus zostały wyposażone w 128, 256 oraz 512 GB pamięci operacyjnej. Klienci mogą wybrać następujące wersje kolorystyczne:

 • niebieski,
 • fioletowy
 • północ
 • księżycowa poświata,
 • czerwony.

Na uwagę zasługuje również pojemniejsza bateria w opcji Plus. Użytkownicy tego urządzenia mogą liczyć na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max – linia rozszerzona

iPhone 14 Pro

Charakterystyczne wcięcie w górnej części ekranu było znakiem rozpoznawczym smartfonów Apple przez ostatnie 5 lat. iPhone 14 Pro zwiastuje zmiany w tej materii. Ikoniczny „notch” został zastąpiony przez wyspę w kształcie pigułki. Takie rozwiązanie wciąż nie zaspokaja w pełni oczekiwań większości użytkowników, którym marzy się wyświetlacz pokrywający całą powierzchnię przedniego panelu. Niemniej twórcy opracowali sprytny sposób pozwalający na zamaskowanie wyspy. Ten element został zsynchronizowany z systemową funkcjonalnością określaną jako „dynamic island”. W rezultacie wyspa służy do wyświetlenia powiadomień i opcji powiązanych z aplikacją, która właśnie jest używana.

iPhone 14 Pro przyniósł również skok wydajnościowy. Użytkownicy mają do dyspozycji procesor A16 Bionic. Ten czip posiada większą moc obliczeniową niż podzespoły zainstalowane w urządzeniach z poprzednich generacji. Mało tego, jest on nowocześniejszy nawet od układu napędzającego iPhone 14, który został wyposażony w procesor A15 Bionic.

Wyświetlacz posiada częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Nowością jest tryb always on display, czyli niepełne wygaszenie na ekranie blokady. Jeżeli decydujesz się na aktywowanie tej opcji, musisz jednak liczyć się z krótszym czasem pracy na jednym ładowaniu. Poza tym możesz spodziewać się większej jasności. Domyślna wartość w tym zakresie wynosi 1600 nitów, natomiast przy wymagających warunkach osiąga nawet 2000 nitów.

Korzystne zmiany nie ominęły również aparatu fotograficznego. Główny obiektyw został wyposażony w 48-megapikselową matrycę. Zmiany są widoczne gołym okiem podczas wykonywania zdjęć z przybliżeniem. Cała wyspa aparatu została też wyraźnie powiększona.

Jeśli rozważasz zakup jednej z wersji rozszerzonych, do wyboru masz warianty z 128, 256, 512 GB oraz 1 TB pamięci operacyjnej. Warto zainteresować się opcją Pro Max, gdy zależy Tobie na pojemniejszej baterii. W praktyce może to oznaczać nawet na dodatkowe kilka godzin użytkowania po pełnym naładowaniu. W palecie kolorów znajdziesz cztery następujące kompozycje:

 • głęboka purpura,
 • złoty,
 • srebrny,
 • gwiezdna czerń.

iPhone 14 – ceny po premierze we wrześniu 2022 roku

Przesuwanie granic i wyznaczanie trendów stanowi elementarną część tożsamości Apple. Niestety tym razem rewolucja została przeprowadzona bardziej na gruncie cenowym niż technologicznym. Koszty urządzeń w polskiej dystrybucji poszybowały w górę. Rozpiętość cenowa w przypadku poszczególnych modeli kształtuje się następująco:

 • iPhone 14: 5 199 – 7 199 zł,
 • iPhone 14 Plus: 5 899 – 7 899 zł,
 • iPhone 14 Pro: 6 499 – 9 799 zł,
 • iPhone 14 Pro Max: 7 199 – 10 499 zł.

Powyższe widełki uwzględniają różnicę pomiędzy modelami wyposażonymi w najmniejszą i największą ilość pamięci wewnętrznej. Warto zwrócić uwagę na kolosalny wzrost ceny podstawowego modelu. Ubiegłoroczny iPhone 13 kosztował 4 199 złotych w dniu premiery. Jego następca kosztuje aż tysiąc złotych więcej.

Jak wydanie nowej generacji wpłynęło na iPhone’y z minionych lat?

Skala podwyżek wywołała niemałą sensację. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmiana polityki cenowej nie objęła wyłącznie najświeższych urządzeń, które właśnie wchodzą na rynek. Wzrost cen dotyczy również starszych modeli pozostających w dystrybucji. Za przykład niech posłuży iPhone 13. Po premierze w 2021 roku kosztował on 4 199zł. Po wydaniu kolejnej generacji za tego samego smartfona trzeba zapłacić 4 499 zł.


Podobne artykuły
Złącze ładowania
Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Współczesne smartfony rzadko wytrzymują dłużej niż jeden dzień po pełnym naładowaniu. W związku z tym podłączanie ładowarki stało się właściwie nieodłącznym elementem codziennej rutyny. W wyniku regularnej eksploatacji gniazdo stopniowo się zużywa. Poza tym wejście sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń, które również mogą przyczynić się do wystąpienia problemów technicznych. Niemałą rolę odgrywają też przyzwyczajenia użytkowników. Wielu … Czytaj dalej Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Path
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online