Monitor do MacBooka – jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Podstawową przewagą laptopa nad komputerem stacjonarnym jest mobilność. Warto jednak zaznaczyć, że nie korzystasz z tego atutu przez cały czas. W końcu zazwyczaj nie musisz bez przerwy pozostawać w ruchu. Czasem możesz pozwolić sobie na to, by wykonywać zadania przy swoim głównym stanowisku w domu bądź biurze. Wówczas kompaktowy rozmiar laptopa przestaje być zaletą i staje się wadą. Przecież dysponujesz komfortowymi warunkami, w których znacznie lepiej sprawdziłby się większy wyświetlacz niż fabryczne 13-16 cali. Z myślą o takich okolicznościach warto zaopatrzyć się w dodatkowy ekran, który zwiększy Twoją produktywność oraz komfort użytkowania. Sprawdź jaki monitor do MacBooka wybrać.
Monitor do MacBooka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Szeroki asortyment w sklepach wydaje się zaletą dopóki nie musisz zrobić selekcji. Wtedy duży wybór może zacząć przytłaczać. W takich okolicznościach warto wyposażyć się w konkretne kryteria, na podstawie których będzie sprawnie porównywać poszczególne produkty. W kontekście ekranów można wyróżnić szereg cech odgrywających kluczowe znaczenie. Dowiedz się jakie czynniki wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się jaki monitor do MacBooka wybrać.
Rodzaj matrycy
Matryca stanowi jeden z najważniejszych elementów monitora. Odpowiada ona za wyświetlanie obrazu przy pomocy milionów drobnych pikseli. Można wyróżnić podstawowe rodzaje matryc. Zapoznaj się z ich charakterystyką:
- Matryca IPS (In Plane Switching) – charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, dobrą reprodukcją kolorów oraz stałymi parametrami obrazu. Jej wadę stanowi stosunkowo długi czas reakcji.
- Matryca TN (Twisted Nematic) – wyróżnia się krótkim czasem reakcji oraz niskim kosztem produkcji. Do minusów tej technologii należy zaliczyć wąskie kąty widzenia oraz gorszą jakość reprodukcji kolorów.
- Matryca VA (Vertical Alignment) – oferuje szerokie kąty widzenia, dobry kontrast i solidnie wyważoną jakość obrazu. Słabością tego rozwiązania są słabsze wyniki pod względem reprodukcji kolorów i jasności niż w przypadku matryc IPS oraz dłuższy czas reakcji od wariantu TN.
Rozdzielczość
To jeden z kluczowych parametrów decydujących o jakości wyświetlania. Rozdzielczość określa jak wiele pikseli znajduje się na ekranie. Im wyższy standard, tym bardziej szczegółowy staje się pokazywany obraz.
Częstotliwość odświeżania
To parametr określający płynność wyświetlanego obrazu. Częstotliwość odświeżania mierzona jest w hercach (Hz). Im wyższa wartość, tym mniej skokowy staje się ruch rozmaitych obiektów na ekranie. To szczególnie istotna kwestia z punktu widzenia graczy oraz osób zajmujących się edycją materiałów wideo. Coraz popularniejsze stają się monitory oferujące nawet 240 albo 360 herców. Nie potrzebujesz jednak aż tak zaawansowanego sprzętu. Za obecny standard przyjmowany jest pułap 120 Hz. Tyle powinno Ci w zupełności wystarczyć do komfortowej pracy. Dysproporcję pomiędzy różnymi poziomami częstotliwości odświeżania doskonale widać na przykładzie gier komputerowych. Rzuć okiem na poniższy film, aby przekonać się jak wyraźna jest różnica.
Wielkość ekranu
W asortymencie sklepów ze sprzętem elektronicznym znajdziesz kompaktowe monitory o przekątnej poniżej 20’’, a także okazałe ekrany o wielkości przekraczającej 30’’. Wybór konkretnej opcji jest w tym przypadku bardzo subiektywny. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych zadań i ilości miejsca na Twoim stanowisku pracy. Najbardziej uniwersalne są modele o przekątnej mieszczącej się w przedziale 24-28’’. Taki monitor pozwoli Ci na znaczące podwyższenie komfortu pracy z MacBookiem.
Dostępne złącza
O ile powyższe kryteria pozostawiały przestrzeń na uwzględnienie osobistych preferencji, o tyle w przypadku złącza nie ma miejsca na elastyczność. Monitor musi być po prostu kompatybilny z portami, które są dostępne w Twoim modelu MacBooka. Zwróć na to szczególną uwagę.
Ciekawym rozwiązaniem w tym kontekście są ekrany ze złączem USB-C i funkcją Power Delivery. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz sięgać po ładowarkę do laptopa. Twój MacBook ładuje się za pośrednictwem monitora.
Podłączanie monitora do MacBook Air
MacBook Air pozwala na podłączenie różnych rodzajów zewnętrznych wyświetlaczy. Możesz połączyć urządzenie z projektorem, telewizorem, a także monitorem. Nowe laptopy z tej serii posiadają złącze USB-C, więc najlepiej jakby dodatkowy ekran również obsługiwał ten standard. W razie czego możesz też skorzystać z przejściówki. W ten sposób zyskasz możliwość połączenia sprzętu dysponującego takimi złączami jak VGA czy też HDMI.
Podłączanie monitora do MacBook Pro
Laptopy z serii Pro oferują jeszcze więcej możliwości w kontekście wykorzystania dodatkowych monitorów. To zasługa większej liczby portów. Nowe MacBooki Pro są wyposażone w przynajmniej dwa wejścia Thunderbolt 4 / USB 4 oraz jedno gniazdo HDMI. Jeżeli Twój zewnętrzny ekran posiada złącze VGA, trzeba będzie skorzystać z przejściówki.
Czy można podłączyć komputery Mac do monitora przy użyciu kabla HDMI?
Podłączenie dodatkowego monitora nie jest jedynie opcją zarezerwowaną dla MacBooków. Możesz również rozszerzyć zakres swojego Maca poprzez podpięcie drugiego ekranu. Niektóre komputery stacjonarne z oferty Apple zostały wyposażone w port HDMI. Inne natomiast mają do dyspozycji gniazda Thunderbolt oraz USB. Jeśli w Twoim urządzeniu brakuje wejścia HDMI, możesz skorzystać z przejściówki.
Jaki monitor do MacBooka – Apple czy inny?
Apple nie przepada za wypuszczaniem użytkowników poza swój ekosystem. Woli ich zatrzymać w obrębie własnych rozwiązań. Taka postawa jest nagradzana dostępem do dodatkowych funkcji oraz kompatybilnością, która byłaby niemożliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu konkurencyjnych rozwiązań.
Te czynniki sprawiają, że monitor Apple stanowi prawdopodobnie najlepsze możliwe dopełnienie MacBooka. Przeszkodą jest jednak zaporowa cena. Model Studio Display to najtańsza dostępna opcja. W domyślnej konfiguracji kosztuje on 8 499 złotych. Wielu użytkowników preferuje jednak tańsze rozwiązania. W związku z tym zwracają się w kierunku konkurencji, co wcale nie musi oznaczać marnowania potencjału. Monitory renomowanych marek mogą świetnie współpracować z MacBookiem.
Monitory Studio Display i Pro Display
Ekrany z oferty Apple to produkty klasy premium przeznaczone dla wymagających użytkowników. Model Studio Display został wyposażony w ekran o 27-calowej długości przekątnej. Monitor obsługuje rozdzielczość 5K, gamę kolorów P3, a ponadto zapewnia jasność na poziomie 600 nitów.
Jeszcze większym potencjałem dysponuje wariant Pro Display XDR. W jego przypadku możesz liczyć na rozdzielczość 6K, doskonały kontrast oraz 1600 nitów maksymalnej jasności. Ten model posiada wyświetlacz o przekątnej 32’’. Oba monitory pozwalają na wykorzystanie szeregu przydatnych funkcji, gdy podłączysz je do sprzętu marki Apple. Takim rozwiązaniem jest chociażby True Tone, który możesz znać z iPhone’ów.
Ceny monitorów Apple kształtują się następująco:
- Studio Display – od 8 499 złotych,
- Pro Display XDR – od 23 999 złotych.
Czy monitor Apple można podłączyć do PC?
Istnieje taka możliwość, ale musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Monitor Apple został zaprojektowany do pracy ze sprzętem tej samej marki. W takiej konfiguracji jesteś w stanie uzyskać najwyższą kompatybilność. Gdy podłączysz monitor Apple do komputera z Windowsem nie będziesz mieć dostępu do takich funkcji jak Center Stage, True Tone czy też Spatial Audio.
Monitory do MacBook – jaka rozdzielczość?
Biorąc pod uwagę bieżące stadium rozwoju technologii, monitor obsługujący format Full HD stanowi absolutne minimum. Zdecyduj się na taki wariant tylko jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy. Miej jednak na uwadze, że czas tego standardu stopniowo przemija, więc nie będzie to zakup na długie lata. Obecnie najbardziej opłaca się inwestować w urządzenia pozwalające na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K. To nadal przyszłościowa opcja, a jednocześnie już nie tak droga jak jeszcze kilka lat temu.
Standard 4K zapewnia nie tylko przestrzeń roboczą umożliwiającą komfortowe korzystanie z kilku aplikacji bez konieczności uciążliwego przełączania się między nimi. Oprócz tego oferuje doskonałą ostrość i szczegółowość obrazu. To niezmiernie istotne dla profesjonalistów trudniących się edycją grafiki bądź wideo.
Mac Mini – jakie monitory będą z nim kompatybilne?
W zależności do tego jaki model Maca mini posiadasz, będziesz w stanie podłączyć określoną liczbę dodatkowych ekranów. Posiadacze opcji M1 i M2 mogą korzystać z dwóch dodatkowych monitorów. Jeśli jednak używasz Maca mini M2 Pro, jesteś w stanie pozwolić sobie nawet na 3 wyświetlacze. Kluczowym warunkiem do spełnienia jest kompatybilność pod względem dostępnych złącz. W zależności od modelu masz do dyspozycji następujące porty:
Mac mini M2:
- 2 porty Thunderbolt 4,
- 2 porty USB-A,
- 1 port HDMI.
Mac mini M2 Pro:
- 4 porty Thunderbolt 4,
- 2 porty USB-A,
- 1 port HDMI.
Ranking najlepszych monitorów do MacBooka – nasza subiektywna lista TOP 5
Idealny ekran to taki, który odpowiada preferencjom i potrzebom użytkownika. Przedstawiamy zatem pięć różnorodnych propozycji. Każda z nich pochodzi z nieco innego świata i tym samym sprzyja odmiennym zastosowaniom. Wybierz monitor do MacBooka na miarę Twoich oczekiwań.
- ASUS ZenScreen GO MB16AHP – dla zabieganych
Jeżeli często zmieniasz miejsce pracy, przemieszczanie się z 24-calowym monitorem byłoby utrapieniem. Nie musisz jednak rezygnować ze wsparcia dodatkowego wyświetlacza. Monitor ASUSa charakteryzuje się konstrukcją zbliżoną do tabletu. Dzięki temu możesz go bardzo łatwo transportować. W zestawie znajduje się podstawka pozwalająca na ustawienie ekranu w komfortowej pozycji. Ten model to doskonały wybór dla freelancerów, cyfrowych nomadów i innych osób, które lubią zmieniać otoczenie, w którym pracują.
- Apple Studio Display – dla wiernych fanów „jabłek”
Jeżeli chcesz stworzyć możliwie najskuteczniejszy duet złożony z MacBooka i monitora, nie ma lepszej opcji niż ekran z oferty Apple. Spójność ekosystemu zapewnia najwyższy wymiar kompatybilności oraz dostęp do dodatkowych funkcji. Taka konfiguracja pozwoli Ci wykrzesać pełen potencjał drzemiący w laptopie i monitorze.
- Gibabyte M32U – dla zapalonych graczy
Przez długie lata MacBook stanowił ostatnie urządzenie, które mogłoby zostać polecone do grania. Laptop był projektowany z myślą o pracy biurowej, kreatywnej i realizacji technicznych zadań. Ostatnimi czasy Apple coraz śmielej mówi o planach zawojowania rynku gamingowego. Wzmianki na ten temat pojawiają się właściwie podczas każdej konferencji. Można zatem przypuszczać, że MacBook będzie coraz bardziej optymalizowany z myślą o grach komputerowych. A jeśli już zamierzasz grać na takim laptopie, warto zaopatrzyć się w dodatkowy monitor, który da jeszcze większą frajdę z rozgrywki. W tym wypadku model Gigabyte M32U będzie doskonałym wyborem. Doświadczonych graczy na pewno ucieszy częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz.
- LG UltraFine 32UN880P-B – dla zwolenników kompromisów
Spośród wszystkich proponowanych monitorów, ten jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalny. Jeżeli nie chcesz kupować sprzętu przeznaczonego do konkretnego rodzaju zastosowań, wybierz zaprezentowany monitor marki LG. Jego dodatkowym atutem jest elastyczny stojak, który pozwala na bardzo swobodną konfigurację. Dzięki temu możesz zapewnić sobie pełen komfort podczas pracy.
- iiyama ProLite XB2483HSU-B3 – dla oszczędnych
Szukasz solidnego monitora za kilkaset złotych? Nic prostszego. Zaprezentowany model spełni pokładane w nim nadzieje, a jednocześnie łagodnie obejdzie się z Twoim portfelem.
Co zrobić, gdy Twój MacBook obniżył loty?
Podłączenie dodatkowego monitora to sposób na rozszerzenie możliwości Twojego laptopa. Jeśli chcesz odczuć zwiększony potencjał wynikający z takiego rozwiązania, MacBook musi być w pełni sprawny. Gdy komputer sprawuje się poniżej oczekiwań, profesjonalnego wsparcia udzieli Ci serwis Apple iClinica. Swój sprzęt możesz dostarczyć osobiście do wybranego salonu albo drogą wysyłkową.
Na miejscu zostanie przeprowadzona diagnoza MacBook. Dzięki temu dowiesz się jakie są przyczyny słabszej dyspozycji komputera. Wówczas jesteś w stanie od razu zdecydować się na podjęcie działań, które pozwolą na przywrócenie urządzeniu dawnego blasku. Takim rozwiązaniem może okazać się naprawa płyty głównej MacBook. Oprócz usuwania usterek, masz do dyspozycji również usługi umożliwiającego wzniesienie możliwości komputera na jeszcze wyższy poziom. Taki rezultat gwarantuje rozbudowa pamięci RAM MacBook Pro. Pełną ofertę znajdziesz w tym miejscu.