Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath macOS 10.14 Mojave – jakie nowości się pojawią?

macOS 10.14 Mojave – jakie nowości się pojawią?

Podczas keynote WWDC 2018 zaprezentowany oprócz iOS 12 był także nowy system macOS 10.14 Mojave. Jakie nowości pokazało Apple i co czeka nas za sprawą nowego oprogramowania?

 

Jakie nowe opcje pojawią się w macOS 10.14?

 

Dark Mode – pojawi się możliwość włączenia trybu ciemnego, który zmienia cały interfejs na ciemny, zmianie ulega także tapeta i wszelkie wyświetlające okna;

Desktop Stacks – zawartość pulpitu grupuje się automatycznie (datą, grupą, czy kategorią);

Dynamic Desktop – zestaw tapet, które dostosowują się do pory dnia;

Zrzuty ekranów – działają one na podobnej zasadzie jak w iOS 11. Screenshoty po wykonaniu pojawią się w małym okienku. Będziemy mogli jest edytować i dostosowywać. Pojawi się także możliwość nagrywania tego, co aktualnie robimy na komputerze;

Quick Look – pojawi się możliwość dodawania zaznaczeń, czy podpisów do dokumentów, zdjęć, czy filmików;

Continuity Camera – opcja wywołania aparatu aparatu na iPhone bezpośrednio z poziomu Maca. Będzie można także wklejać zdjęcia robione telefonem prosto do aplikacji w macOS;

Finder – odświeżony zostanie jego wygląd

  •  tworzenie plików PDF za pomocą jednego kliknięcia,
  • obrót zdjęć w Finderze,
  • w panelu bocznym wyświetlane będą metadane pliku (data wykonania zdjęcia itp.),
  • nowy wygląd Galerii ułatwi sposób na przeglądanie zdjęć, wideo, czy dokumentów

 

Zmiany dotkną także aplikacji

 

Apple News – wylądują w końcu na macOS;

Dom – obsługa i automatyzacja akcesoriów HomeKit także zawita na macOS;

Giełda – kolejna aplikacja, która wyląduje na macOS;

Voice Memos – aplikacja do nagrywania dźwięku, umożliwia synchronizację między wszystkimi urządzeniami Apple

 

Oprócz tego MacOS 10.14 Mojave przyniesie następujące zmiany

 

Udoskonalenie kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością – Apple doda do nowego systemu kolejne możliwości, które pozwolą użytkownikom uzyskać większą kontrolę nad wykorzystaniem naszych danych przez aplikacje. Dotyczy to aplikacji od Apple, jak i stworzonych przez firmy trzecie. Będą pojawiały się pytania o dostęp, np. do kamery, czy mikrofonu, tak, jak w przypadku iOS.

Mac App Store – odświeżony zostanie wygląd. Pojawi się nowa zakładka o nazwie „Discover” wzorowana na podobnej, znajdującej się w App Store. Będą tam opisy i informacje o aplikacjach, które warto pobrać z App Store. Sklep Apple bardzo przypominał ten stworzony na iOS.

Safari – zostanie wbudowane blokowanie widgetów pojawiających się na odwiedzanych przez nas stronach. Nowa przeglądarka utrudni także śledzenie użytkownika poprzez przesyłanie bardziej ograniczonych danych.

Jak widać Apple zaczęło testować projekt, o którym mówi się od dawna. Chodzi o ułatwienie pracy programistom, którzy mieliby tworzyć aplikacje działające na iOS, jak i na macOS. Stąd wersje aplikacji Dom, Giełda, czy Apple News na nowym systemie Maca. Będzie on testowany i w przyszłym roku najprawdopodobniej zostanie udostępniony deweloperom.

 

Pojawią się także mniejsze zmiany

 

Oczywiście wymienione wyżej nowości to nie wszystko, co pojawi się w nowym macOS. Wprowadzone zostaną jeszcze takie pomniejsze zmiany, jak: usprawnienia dla klawiatur międzynarodowych, nowe okno logowania, czy Skróty Automatora w Touch Bar.

Premiera nowego systemu już jesienią wraz z pojawieniem się nowych urządzeń Apple na rynku.

 


Podobne artykuły
Wymiana urządzenia Apple
Wymiana urządzenia Apple. Na czym polega Apple trade in?
Technologie mobilne rozwijają się w ekspresowym tempie. Kilkuletni telefon bywa już określany jako urządzenie przestarzałe. W tej sytuacji trzeba od czasu do czasu wymienić swojego smartfona na nowszy model, aby pozostać na czasie. Miłośnicy nowinek technicznych mają w zwyczaju co roku kupować premierowego iPhone’a. Zupełnie odmienne podejście reprezentują osoby, które pozostają przy jednym smartfonie dopóki … Czytaj dalej Wymiana urządzenia Apple. Na czym polega Apple trade in?
Path
Siri iPhone
Siri w iPhone – co to jest i jak z niej właściwie korzystać?
Określenie „smart” pozwala na wyraźne oddzielenie współczesnych urządzeń mobilnych od starych telefonów komórkowych. Ze względu na mnogość dostępnych funkcji nowoczesne smartfony stały się niezwykle funkcjonalnym sprzętem służącym do swoistej obsługi życia codziennego. Ta wszechstronność objawia się w wielu wymiarach. Jednym z nich jest dostęp do inteligentnego asystenta głosowego. Siri w iPhone – czym jest? Tytułowa … Czytaj dalej Siri w iPhone – co to jest i jak z niej właściwie korzystać?
Path
Dlaczego sprzęt Apple jest drogi?
Do amerykańskiego producenta przylgnęło przynajmniej kilka łatek. Niektóre zostały wykreowane świadomie w toku działań marketingowych. Inne zostały utrwalone bardziej przez konsumentów, a czasem nawet krytyków. Za cechy charakterystyczne urządzeń Apple uchodzi między innymi wydajność, stylowy design, a także wygórowane ceny. O ile pierwsze dwie właściwości bez wątpienia należy odbierać pozytywnie, o tyle kwestia wysokich kosztów … Czytaj dalej Dlaczego sprzęt Apple jest drogi?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online