MacBook Air zaliczył regres? Dysk SSD działa wolniej niż w modelu z 2018 roku

Macbook iClinica

Niedawno gigant z Cupertino wydał na świat kolejny, odświeżony nieco model MacBooka Air. Najważniejszą informacją, iż jego cena została obniżona o około 500 złotych względem starszego modelu. Jak widać, obniżka ta nie wzięła się znikąd. MacBook Air 2019 otrzymał nieco lepszy ekran Retina True Tone ale za to został do niego zaimplementowany wolniejszy dysk twardy.

 

MacBook Air 2019

 

Nowy MacBook Air trafił do sprzedaży bardzo niedawno. W stosunku do swojego poprzednika otrzymał on wyświetlacz wykonany w technologii True Tone, która jest w stanie dopasować w sposób automatyczny balans bieli do otoczenia.

Inną, bardzo ważną zmianą z perspektywy użytkownika była obniżka ceny urządzenia o 100 dolarów, co w Polsce daje około 500 złotych. Zdawało się, iż różnice na tym różnice pomiędzy modelami się skończyły, jednak okazało się, że wcale tak nie jest i znalazła się jeszcze inna znacząca zmiana.

 

Dysk SSD spowolnił

 

Ekipa z serwisu Consomac przeprowadziła testy na nowym MacBooku Air. Na podstawie ich wyników możemy stwierdzić, że obniżka ceny sprzętu wzięła się z tego, iż zamontowano w nim tańszy i wolniejszy dysk SSD.

Testy przeprowadzono w programie Blackmagic Disk Speed Test. Wyniki mówią nam, że prędkość odczytu dysku utrzymuje się na poziomie 1,3 GB/s a szybkość zapisu utrzymana jest na poziomie 1 GB/s.
Identyczny test wykonany w tym oprogramowaniu, ale na MacBooku Air 2018 pokazuje wyniki na poziomie 2 GB/s dla prędkości odczytu oraz 0,9 GB/s dla prędkości zapisu danych.

Otrzymujemy więc minimalnie powiększoną szybkość zapisu danych, jednak prędkość odczytu danych spadla aż o 35%.

Mimo, że wydaje się to dużą liczbą to zapewne dla standardowego użytkownika ta obniżka wydajności dysku nie będzie w zasadzie zauważalna. Generalna wydajność komputera raczej nie spadnie drastycznie, a i trzeba podkreślić, że przecież modele z serii Air nie są używane do zadań dla profesjonalistów. Nie używają ich użytkownicy, którzy potrzebują wysokiej mocy obliczeniowej do obróbki fotografii czy wideo. Do takich rzeczy stworzony jest MacBook Pro. Do standardowego użytkowania komputera ten dysk w zupełności wystarczy.

Trzeba przyznać, że jest to niewielka cena w porównaniu do tego, iż koszt zakupu MacBooka Air 2019 spadł o prawie 500 złotych. Wydaje się, że był to bardzo dobry ruch firmy Apple.

 

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online