Blog
iClinica>Blog>Macbook>MacBook Air zaliczył regres? Dysk SSD działa wolniej niż w modelu z 2018 roku

MacBook Air zaliczył regres? Dysk SSD działa wolniej niż w modelu z 2018 roku

Niedawno gigant z Cupertino wydał na świat kolejny, odświeżony nieco model MacBooka Air. Najważniejszą informacją, iż jego cena została obniżona o około 500 złotych względem starszego modelu. Jak widać, obniżka ta nie wzięła się znikąd. MacBook Air 2019 otrzymał nieco lepszy ekran Retina True Tone ale za to został do niego zaimplementowany wolniejszy dysk twardy.

 

MacBook Air 2019

 

Nowy MacBook Air trafił do sprzedaży bardzo niedawno. W stosunku do swojego poprzednika otrzymał on wyświetlacz wykonany w technologii True Tone, która jest w stanie dopasować w sposób automatyczny balans bieli do otoczenia.

Inną, bardzo ważną zmianą z perspektywy użytkownika była obniżka ceny urządzenia o 100 dolarów, co w Polsce daje około 500 złotych. Zdawało się, iż różnice na tym różnice pomiędzy modelami się skończyły, jednak okazało się, że wcale tak nie jest i znalazła się jeszcze inna znacząca zmiana.

 

Dysk SSD spowolnił

 

Ekipa z serwisu Consomac przeprowadziła testy na nowym MacBooku Air. Na podstawie ich wyników możemy stwierdzić, że obniżka ceny sprzętu wzięła się z tego, iż zamontowano w nim tańszy i wolniejszy dysk SSD.

Testy przeprowadzono w programie Blackmagic Disk Speed Test. Wyniki mówią nam, że prędkość odczytu dysku utrzymuje się na poziomie 1,3 GB/s a szybkość zapisu utrzymana jest na poziomie 1 GB/s.
Identyczny test wykonany w tym oprogramowaniu, ale na MacBooku Air 2018 pokazuje wyniki na poziomie 2 GB/s dla prędkości odczytu oraz 0,9 GB/s dla prędkości zapisu danych.

Otrzymujemy więc minimalnie powiększoną szybkość zapisu danych, jednak prędkość odczytu danych spadla aż o 35%.

Mimo, że wydaje się to dużą liczbą to zapewne dla standardowego użytkownika ta obniżka wydajności dysku nie będzie w zasadzie zauważalna. Generalna wydajność komputera raczej nie spadnie drastycznie, a i trzeba podkreślić, że przecież modele z serii Air nie są używane do zadań dla profesjonalistów. Nie używają ich użytkownicy, którzy potrzebują wysokiej mocy obliczeniowej do obróbki fotografii czy wideo. Do takich rzeczy stworzony jest MacBook Pro. Do standardowego użytkowania komputera ten dysk w zupełności wystarczy.

Trzeba przyznać, że jest to niewielka cena w porównaniu do tego, iż koszt zakupu MacBooka Air 2019 spadł o prawie 500 złotych. Wydaje się, że był to bardzo dobry ruch firmy Apple.

 


Podobne artykuły
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
O sprzęcie Apple można powiedzieć naprawdę wiele, ale na pewno nie to, że jest tani. Miłośnicy marki świadomie decydują się jednak na taką inwestycję. Podczas przeglądania dostępnych opcji zawsze można jednak poszukać okazji do zaoszczędzenia. Jednym ze sposobów jest zmiana ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej. Wybór niższej konfiguracji często pozwala na zmniejszenie ceny końcowej przynajmniej o … Czytaj dalej Usuwanie niepotrzebnych plików z dysku MacBooka
Path
Zacinająca się klawiatura MacBook
Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Klawiatura stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów laptopa. Służy ona do obsługi komunikatorów tekstowych, pakietu biurowego, wyszukiwarek internetowych, a także wielu innych narzędzi. Każdego dnia przyciski mogą być naciskane nawet kilka tysięcy razy. Inżynierowie Apple starają się zapewnić jak największą wytrzymałość w tej materii. Nie należy jednak oczekiwać stuprocentowej bezawaryjności. Pod wpływem różnorodnych czynników zawsze … Czytaj dalej Zacinająca się klawiatura w MacBook – przyczyny i jak naprawić?
Path
Jak zaktualizować MacBooka
Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Sprzęt Apple zawdzięcza swoją renomę wielu atutom. Jednym z nich bez wątpienia jest środowisko systemowe. Każda kategoria urządzeń działa w oparciu o własny system operacyjny. Niemniej można wskazać cechy łączące wszystkie pozycje z oferty. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia jest niezawodność, wydajność i niepowtarzalna kultura pracy. W dużej mierze to zasługa systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz korzystać … Czytaj dalej Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online