Blog
iClinica Path Blog Path Apple Path Lokalizator Apple AirTag – co to jest i jak działa?

Lokalizator Apple AirTag – co to jest i jak działa?

W 2021 roku w ofercie Apple pojawił się AirTag. Ten niepozorny produkt wygląda jak żeton albo moneta. W praktyce stanowi on jednak bardzo przydatne akcesorium, które może oszczędzić Ci wiele stresu. Przekonaj się jak działa lokalizator Apple AirTag i dlaczego warto sprawić sobie przynajmniej jeden egzemplarz.

Co to jest Apple AirTag? Zrozumienie podstaw

Tytułowy produkt to nic innego jak nadajnik, który może zostać namierzony przy pomocy innego sprzętu. Połączenie jest nawiązywane przy pomocy technologii Bluetooth oraz NFC. Wystarczy zsynchronizować lokalizator Apple AirTag z Twoim urządzeniem, aby w dowolnym momencie podejrzeć aktualne położenie nadajnika.

Sporym atutem tego produktu jest jego rozmiar. Średnica nieznacznie przekracza 3 cm, natomiast waga wynosi zaledwie 11 gram. Kompaktowa konstrukcja pozwala na bezproblemowe przytwierdzenie nadajnika do wielu przedmiotów. W środku znajduje się bateria, która wedle zapewnień producenta powinna wytrzymać dłużej niż rok. Nowe ogniwo kupisz za kilka złotych w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym. Dodatkową zaletą jest wodoodporność poświadczona normą IP67.

Jak działa AirTag? Technologia za pomocą lokalizacji

Nadajnik może zostać namierzony na kilka sposobów. Gdy zsynchronizujesz go ze swoim urządzeniem, nowa pinezka zostanie dodana do usługi „Znajdź mój”. Dzięki temu położenie lokalizatora będzie tam widoczne podobnie jak w przypadku słuchawek AirPods, Apple Watcha, iPhone’a oraz innego sprzętu.

Możliwości lokalizacyjne są jednak znacznie bardziej rozbudowane. Każdy AirTag zostaje wyposażony w niewielki głośnik. Dzięki temu wystarczy posłużyć się sparowanym urządzeniem, aby odtworzyć sygnał dźwiękowy i szybko trafić na trop lokalizatora. Możesz też wspomóc się opcją „Znajdowanie dokładne”. Wówczas zobaczysz na ekranie strzałkę oraz odległość do nadajnika. Należy wtedy podążać za wskazówkami, aby odnaleźć zgubę.

Lokalizator Apple AirTag został również zintegrowany z funkcją „Utracony”. Jeśli z niej skorzystasz, otrzymasz powiadomienie, gdy tylko nadajnik zostanie namierzony. Dzięki tej funkcji przypadkowy znalazca zdoła również szybciej zgłosić się do Ciebie. Taka osoba może przyłożyć swojego smartfona do AirTaga, aby otrzymać Twoje dane kontaktowe. Taka operacja jest realizowana przy pomocy technologii NFC służącej do przesyłania danych na krótki dystans. Na podobnej zasadzie działają transakcje mobilne w terminalach płatniczych.

Lokalizator Apple AirTag

Praktyczne zastosowania AirTaga w codziennym życiu

Najbardziej oczywistym sposobem na wykorzystanie nadajnika jest przyczepienie go do ważnych przedmiotów. Mogą to być klucze, plecak, portfel, rower, samochód, hulajnoga, a także wiele innych rzeczy, które warto mieć na oku. W ten sposób jesteś w stanie skutecznie zabezpieczyć się na wypadek kradzieży. Jeśli istnieje taka możliwość, postaraj się sprytnie ukryć nadajnik, aby nie został zauważony przez złodzieja.

Nie trzeba jednak złej woli innych ludzi, aby lokalizator Apple AirTag okazał się niezwykle przydatny. Jeśli jakiś przedmiot się zapodzieje, nadajnik doprowadzi Cię do niego. Okoliczności mogą być przeróżne. Z jednej strony skorzystasz z tego rozwiązania, gdy portfel wypadł Ci z kieszeni podczas spaceru po lesie. Z drugiej strony nadajnik może okazać się przydatny nawet w domu, kiedy szykujesz się do wyjścia i gorączkowo szukasz kluczy, które gdzieś przepadły. Jeśli przyczepiłeś do nich AirTaga, wystarczy odtworzyć sygnał dźwiękowy, aby od razu namierzyć zgubę i nie tracić więcej czasu.

Lokalizator może bardzo przydać się też rodzicom i właścicielom zwierząt. Jeżeli tylko dziecko, pies czy też kot znikną Ci z oczu, możesz szybko trafić na ich trop sprawdzając położenie nadajnika.

Porady bezpieczeństwa – jak używać AirTaga odpowiedzialnie?

Niestety nie wszyscy używają nadajnika we właściwy sposób. Niektórzy podrzucają lokalizator innym osobom bez ich wiedzy. Takie zastosowanie stanowi bezsprzeczne naruszenie względów etycznych. Na szczęście możesz zabezpieczyć się na taką ewentualność. Jeśli Twoje urządzenie wykryje w pobliżu nieznanego AirTaga, zobaczysz stosowne powiadomienie.

Warto również zabezpieczyć nadajnik przed uszkodzeniami mechanicznymi. W ten sposób możesz zwiększyć żywotność lokalizatora. Do wyboru masz szeroką gamę breloków, etui i opasek wykonanych z różnych materiałów. Dzięki takim akcesoriom będziesz w stanie również komfortowo przymocować AirTaga w wybranym miejscu.

Lokalizator Apple AirTag

Dlaczego warto rozważyć dodanie AirTaga do swojego ekosystemu Apple?

Lokalizator to bezcenny produkt, który może nie jeden raz wybawić Cię z opresji. Bez niego masz o wiele mniejsze szanse na odnalezienie zagubionych przedmiotów. Cena również nie jest zbyt zaporowa. Obecnie jeden lokalizator kosztuje 169 złotych. Możesz też od razu kupić cztery sztuki w pakiecie. Wówczas zapłacisz 569 złotych, a zatem zaoszczędzisz 110 złotych. Jeśli stawką jest bezpieczeństwo, z całą pewnością warto zdecydować się na taki wydatek.

Co zrobić z uszkodzonym urządzeniem Apple?

Jeśli masz problem z awarią sprzętu, a nie jego zgubieniem, pomocy udzieli Ci serwis Apple. Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław to miasta, w których znajdują się salony stacjonarne należące do sieci iClinica. Na miejscu doświadczeni specjaliści zajmą się problemami technicznymi spędzającymi Ci sen z powiek. Jeśli jednak nie masz akurat po drodze, możesz też skorzystać z naprawy wysyłkowej. W takiej sytuacji kurier odbierze od Ciebie urządzenie, które po kilku dniach wróci do Ciebie bez śladu po wcześniejszych usterkach. Oferta obejmuje szeroką gamę usług. Technicy zdołają szybko uporać się z takimi problemami jak zbita szybka Apple Watch, czyszczenie po zalaniu iPhone czy też naprawa Face ID.


Podobne artykuły
Problem z Apple CarPlay
Apple CarPlay – najczęstsze problemy
Apple CarPlay posiada przystępny interfejs zapewniający swobodny dostęp do potrzebnych funkcji. Na ogół usługa działa stabilnie, dzięki czemu cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników. Od czasu do czasu zdarzają się jednak problemy techniczne. Najczęściej występują w formie zakłóceń dźwięku, zrywania połączenia albo zaburzonego działania nawigacji. Z czego wynikają te trudności i jak się z nimi … Czytaj dalej Apple CarPlay – najczęstsze problemy
Path
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież … Czytaj dalej Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online