Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Ładowanie indukcyjne w iPhone – jak sprawdzić czy jest w Twoim telefonie?

Ładowanie indukcyjne w iPhone – jak sprawdzić czy jest w Twoim telefonie?

Ładowanie indukcyjne iPhone

Jednym z podstawowych celów stojących za rozwojem technologii jest konsekwentne podwyższanie komfortu użytkowników. Efekt tych starań stanowi chociażby ładowanie indukcyjne iPhone. Ta technologia nie wymaga podłączania przewodu do gniazda Lightning.

Proces ładowania bezprzewodowego zachodzi dzięki indukcji. Zjawisko to polega na przesyłaniu energii bez użycia przewodów. Używane są do tego dwie cewki. Jedna z nich znajduje się w ładowarce i emituje pole elektromagnetyczne. Druga zostaje umieszczona w smartfonie. Jej zadaniem jest wychwycenie energii z pola i przekształcenie jej w prąd.

Co ciekawe, opisany mechanizm został odkryty już w pierwszej połowie XIX wieku. Musiało jednak upłynąć sporo czasu zanim teoria została przystosowana do standardów nowoczesnej technologii mobilnej.

Bezprzewodowe ładowanie w iPhone

Na korzyść ładowania indukcyjnego przemawia komfort użytkowania. Wystarczy położyć smartfon na specjalnej podkładce. Możesz to zrobić właściwie po omacku. W związku z tym ładowarka doskonale sprawdzi się na biurku czy też na szafce nocnej. Akcesoria do ładowania indukcyjnego występują w różnych formach. Niektóre przypominają podstawek pod kubek. Takie warianty pozwalają na płaskie ułożenie urządzenia, równolegle do blatu. Inne opcje natomiast przyjmują postać stacji dokującej. W tym przypadku masz możliwość ustawienia telefonu w pozycji stojącej.

Ładowanie indukcyjne iPhone ma też korzystny wpływ na kondycję wejścia Lightning. W końcu nie musisz już regularnie używać przewodu skoro masz do dyspozycji wygodniejsze rozwiązania. Zmniejszenie eksploatacji gniazda minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii w tym miejscu. To spore udogodnienie, ponieważ usterki portu bywają kłopotliwe. Często konieczna okazuje się naprawa złącza ładowania iPhone. Przywrócenie sprawności tego modułu kosztowałoby od 100 do kilkuset złotych. Cena jest uzależniona od rodzaju defektu i modelu telefonu.

Oprócz tego ładowanie indukcyjne iPhone jest bardzo przydatne dla kierowców. Wystarczy zaopatrzyć się w uchwyt dysponujący standardem MagSafe. Dzięki niemu smartfon może zostać stabilnie przytwierdzony w wybranym miejscu kokpitu. Na wyświetlaczu ustawisz nawigację, a w międzyczasie smartfon będzie się ładować. Takie rozwiązanie służy nie tylko wygodzie, ale również bezpieczeństwu na drodze.

Jaki iPhone ma funkcję ładowania indukcyjnego?

Ładowanie indukcyjne iPhone zostało wprowadzone w 2017 roku. Oznacza to, że iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X były pierwszymi modelami, które zyskały taką możliwość. W kolejnych wydaniach funkcja stanowiła już standard wyposażenia. Jeśli zatem posiadasz jedną z wyżej wymienionych odsłon albo jeszcze nowsze urządzenie, możesz mieć pewność, że ładowanie bezprzewodowe jest do Twojej dyspozycji.

Wprawdzie starsze modele nie zostały fabrycznie przystosowane do korzystania z ładowarek indukcyjnych, ale istnieje sposób na obejście tego ograniczenia W tym celu należy kupić etui, które jest kompatybilne ze standardem Qi. Dzięki temu możesz skorzystać z ładowania indukcyjnego nawet jeśli posiadasz iPhone 7 albo jeszcze starsze wydanie.

Jak włączyć ładowanie indukcyjne telefonu?

Gdy wykonujesz pierwsze podejście do ładowania indukcyjnego, nie musisz nawet aktywować żadnej dodatkowej opcji na swoim smartfonie. Wystarczy podjąć następujące kroki:

  1. Podłącz ładowarkę do gniazdka. Wykorzystaj zasilacz znajdujący się w zestawie albo inny, który został zarekomendowany przez producenta.
  2. Domyślnie ładowarka powinna zostać umieszczona na płaskiej powierzchni. Zwróć jednak uwagę na instrukcję. Być może producent przedstawił precyzyjniejsze zalecenia.
  3. Umieść smartfona na ładowarce, najlepiej w jej środkowej części. Wyświetlacz musi być skierowany ku górze.
  4. Maksymalnie po upływie kilku sekund powinno rozpocząć się ładowanie.

Ładowanie indukcyjne iPhone

Jak naładować bezprzewodowo telefon iPhone?

Ładowanie indukcyjne iPhone nie wymaga przeprowadzania żadnej żmudnej konfiguracji. Już od pierwszego podejścia ładowarka zostanie natychmiast wykryta przez smartfona. Wówczas niezwłocznie powinno rozpocząć się ładowanie. Oprócz wskazówek zamieszczonych w powyższej instrukcji warto jeszcze zadbać o regularne instalowanie aktualizacji iOS. W ten sposób możesz liczyć na nienaganną kompatybilność środowiska systemowego z akcesoriami do ładowania.

Ładowanie indukcyjne – czas trwania

Czas ładowania jest uzależniony od specyfikacji akcesoriów oraz posiadanego modelu smartfona. Domyślnie maksymalna obsługiwana moc ładowarek ze standardem Qi wynosi 7,5 W. Jeżeli posiadasz iPhone 12 Mini albo iPhone 13 Mini, zakres możliwości poszerza się do poziomu 12 W. W przypadku pozostałych „dwunastek”, „trzynastek” i „czternastek”, górna granica została ustalona na poziomie 15 W.

Apple rekomenduje wykorzystanie ładowarki indukcyjnej MagSafe w połączeniu z zasilaczem o mocy 20 W. Z takim wyposażeniem możesz spodziewać się, że iPhone 13 zostanie naładowany od 0 do 100% mniej więcej w ciągu 2 godzin. Wynik powinien być zbliżony w przypadku wersji podstawowych i Pro dla urządzeń z serii iPhone 12 i nowszych. Niestety właściciele starszych smartfonów będą potrzebowali 2 razy więcej czasu, aby zrealizować pełne ładowanie. Wynika to z systemowego ograniczenia dopuszczalnej mocy do poziomu 7,5 W.

Warto zaznaczyć, że zmiana zasilacza 20 W na mocniejszy nie wpłynie na przyśpieszenie procesu ładowania. Jeżeli zatem zależy Ci na czasie, pozostań przy klasycznej metodzie z wykorzystaniem kabla Lightning.

Ładowarki bezprzewodowe do iPhone – oryginalne czy zamienniki?

Apple nie jest twórcą standardu Qi pozwalającego na indukcyjne ładowanie. Ta technologia została stworzona przez firmę Wireless Power Consortium, która udostępnia swoje rozwiązania producentom sprzętu elektronicznego. Ze względu na otwarty charakter współpracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z ładowarek innych marek. Trzeba jedynie trzymać się akcesoriów z oznaczeniem „Qi-Certified”. Przy planowaniu zakupu można posłużyć się listą rekomendowanych produktów, którą Apple zamieszcza na swojej stronie.

Wprawdzie dysponujesz dużą swobodą wyboru, ale wystrzegaj się uporczywego szukania oszczędności. Pamiętaj, aby przy zakupie kierować się kryterium jakości wykonania. Podstawą jest sprawdzenie renomy producenta. Akcesoria niższej klasy mogą narazić Twojego smartfona na uszkodzenie.

Ładowanie indukcyjne iPhone

Ładowanie indukcyjne nie działa – co robić?

Ładowanie bezprzewodowe może być zakłócone z kilku powodów. Zapoznaj się z potencjalnymi problemami:

  • Ładowarka powinna mieć jak najbliższy kontakt z powierzchnią smartfona. Pozostawienie akcesoriów ochronnych wykonanych z grubego tworzywa może zaburzyć proces ładowania. Niektórzy użytkownicy mają też w zwyczaju przechowywać różne drobiazgi wewnątrz futerału. Mogą to być chociażby banknoty albo karty komunikacji publicznej. W takiej sytuacji należy opróżnić etui, a najlepiej zdjąć je całkowicie.
  • Ładowanie indukcyjne iPhone może zostać przerwane ze względu na nagrzewanie się podzespołów. Proces będzie kontynuowany, gdy temperatura wróci do normy.
  • Zakłócenia mogą być też spowodowane przez przesunięcie się urządzenia, np. pod wpływem wibracji aktywowanych przy powiadomieniu. Warto zatem ograniczyć działanie takich funkcji dopóki bateria nie zostanie naładowana.
  • Ładowarka indukcyjna nie zadziała, gdy jednocześnie podłączysz smartfona do komputera przy pomocy kabla USB. W takich sytuacjach ładowanie będzie prowadzone za pośrednictwem przewodu.

Jeżeli nie możesz uporać się z problemami technicznymi, przyczyną może być awaria. W takiej sytuacji należy zgłosić się do serwisu. Specjalista przeprowadzi diagnozę i zaproponuje najskuteczniejsze rozwiązanie. Winowajcą prawdopodobnie okaże się bateria, ale podczas przeglądu można trafić też na inne mankamenty. Zespół iClinica oferuje kompleksowe serwisowanie sprzętu Apple. Wśród dostępnych usług znajduje się wymiana wyświetlacza iPhone, naprawa głośnika iPhone czy też naprawa głośnika rozmów iPhone, a także wiele innych możliwości. Zepsute urządzenie możesz dostarczyć osobiście albo drogą wysyłkową. Rzuć okiem na cennik napraw iPhone i skontaktuj się z nami.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online