Blog
iClinicaPath BlogPath ApplePath Kupowanie sprzętu Apple za granicą – czy to się jeszcze opłaca?

Kupowanie sprzętu Apple za granicą – czy to się jeszcze opłaca?

Kupowanie sprzętu Apple za granicą

Polityka cenowa Apple nie rozpieszcza polskich fanów marki. Jeśli chcesz sprawić sobie nowe urządzenie, trzeba głęboko sięgnąć do portfela. Naturalną reakcją staje się zatem szukanie okazji do zaoszczędzenia. Niektórzy polecają kupowanie sprzętu Apple za granicą, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Czy faktycznie gra jest warta świeczki? A jeśli tak to do jakiego kraju najbardziej opłaca się wybrać na zakupu? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czy mogę kupić iPhone’a z zagranicy i używać go w moim kraju?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić iPhone’a podczas podróży zagranicznej i korzystać z niego po powrocie do domu. Urządzenia wydawane w różnych krajach mogą być odrobinę inne, ale rozbieżności nie wpływają znacząco na codzienne użytkowanie. W ramach przykładu warto zestawić smartfony wydawane w Stanach Zjednoczonych i Europie. Otóż amerykańska wersja iPhone 13 we wszystkich konfiguracjach stanowiła ostatnią generację, która została wyposażona w tackę na kartę SIM w wersji fizycznej. Od „czternastek” można już korzystać wyłącznie z technologii eSIM. W Europie nie wprowadzono jeszcze takiej zmiany. Niemniej amerykański iPhone będzie bez problemu działać w Polsce. Musisz po prostu upewnić się, że Twój operator sieci komórkowej obsługuje standard eSIM.

Nie należy też obawiać się komplikacji ze zmianą języka. Możesz bez trudu ustawić interfejs po polsku, niezależnie od tego w jakim kraju został kupiony smartfon.

Dawniej należało też wziąć pod uwagę standard wtyczek elektronicznych występujących w danym kraju. Jeżeli w 2019 ktoś kupował iPhone’a w Stanach Zjednoczonych, w pudełku miał amerykańską wersję zasilacza, która różni się od tej europejskiej. Wystarczyło jednak kupić przejściówkę, aby bez trudu korzystać z innej wtyczki chociażby w Polsce. Ta kwestia odgrywa jednak coraz mniejszą rolę. W 2020 roku zasilacze zniknęły z pudełek nowych iPhone’ów. Apple umotywowało swoją decyzję względami ekologicznymi. W związku z tym konieczność zaopatrzenia się w przejściówkę do zagranicznej wtyczki dotyczy już tylko urządzeń kupionych kilka lat temu.

Czy gwarancja Apple jest międzynarodowa?

Wedle oficjalnego stanowiska producenta, możesz na całym świecie korzystać ze świadczeń zawartych w gwarancji. Miejsce nie powinno mieć zatem znaczenia. W praktyce jednak nie zawsze udaje się uniknąć komplikacji. Jeśli zarówno kraj zakupu, jak i kraj, w którym chcesz skorzystać z gwarancji należą do Unii Europejskiej, niemal na pewno nie napotkasz żadnych problemów.

Drobne ryzyko wystąpienia trudności pojawia się, gdy zmieniasz kontynent, np. smartfon pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a Ty przebywasz na co dzień w Polsce. Niemniej przypadki negatywnie rozpatrzonych zgłoszeń mają raczej charakter marginalny. Nie należy zatem martwić się na zapas. Nawet jeśli przy pierwszej próbie kontaktu spotkasz się z odmową, nie musi to od razu oznaczać niepowodzenia. Czasem wystarczy skontaktować się z lokalnym działem obsługi klienta, aby prośba została ponownie rozpatrzona, tym razem pomyślnie.

Czasem przeszkody mogą mieć też podłoże logistyczne. Poziom rozwinięcia infrastruktury Apple znacząco różni się w poszczególnych krajach. W niektórych zakątkach świata skorzystanie z gwarancji może zatem wymagać więcej zachodu.

Kupowanie sprzętu Apple za granicą

Planujesz zakup iPhone’a poza granicami Polski? Sprawdź, gdzie się to opłaca

Kupowanie sprzętu Apple za granicą warto planować z pomocą strony internetowej The Mac Index. Znajdziesz na niej ceny poszczególnych produktów w różnych krajach. Jesteś w stanie wybrać dowolne urządzenie z oferty amerykańskiego producenta. Możesz też zmienić walutę na złotówki, aby ułatwić sobie kalkulację. Dane aktualizowane są na bieżąco i jednoznacznie wykazują, że kupowanie sprzętu Apple za granicą bywa opłacalne.

Podczas przeglądania informacji zawartych na tej witrynie można dostrzec, że najtaniej zazwyczaj bywa w Stanach Zjednoczonych, Australii i krajach Azji Wschodniej takich jak Japonia bądź Korea Południowa. W przypadku iPhone 15 w wersji 128 GB ceny prezentują się następująco:

 • Korea Południowa: 3 427 zł,
 • Stany Zjednoczone: 3 477 zł,
 • Japonia 3 654 zł,
 • Australia: 3 792 zł,
 • Polska: 4 699 zł.

Z kolei ceny iPhone 15 Pro w wersji 128 GB kształtują się w następujący sposób:

 • Korea Południowa: 4 250 zł,
 • Stany Zjednoczone: 4 348 zł,
 • Japonia 4 679 zł,
 • Australia: 4 677 zł,
 • Polska: 5 999 zł.

To już ceny docelowe, czyli po dodaniu obowiązujących podatków albo po uwzględnieniu zwrotu możliwego do uzyskania przy opuszczeniu kraju.

Kupowanie iPhone’a w USA: porady i wskazówki

 1. Niektórzy rozważają złożenie zamówienia do Polski z amerykańskiej wersji strony internetowej Apple. Niestety nie ma takiej możliwości. Każdy kraj ma oddzielny oddział Apple. W związku z tym wysyłka zagraniczna nie zostanie zrealizowana.
 2. Jeśli znasz kogoś przebywającego aktualnie w Stanach Zjednoczonych, możesz poprosić tę osobę o zakup iPhone’a na miejscu i wysłanie go w paczce do Polski. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby zrealizować taką operację. Musisz jednak mieć świadomość, że istnieje ryzyko nałożenia cła przy przekraczaniu granicy. W celu uniknięcia dodatkowych opłat nadawca powinien odpakować sprzęt, uruchomić go i dopiero wtedy nadać przesyłkę. W takiej sytuacji istnieje większa szansa, że celnicy uznają to za urządzenie przeznaczone na użytek osobisty.
 3. Nie zapominaj, że ceny podawane w Stanach Zjednoczonych nie uwzględniają podatku. Przy kasie zapłacisz zatem o kilka procent więcej niż widzisz na stronie internetowej albo na półce sklepowej. Przed dokonaniem zakupu sprawdź zatem aktualnie obowiązujące stawki. Poniżej znajdziesz dane z lipca 2023 roku. Warto zatem sfinalizować transakcję, gdy odwiedzasz stan, w którym obowiązuje niższa stawka. Jeśli zwiedzasz wschodnie wybrzeże, bardziej opłaca się kupić iPhone’a w Wirginii albo Waszyngtonie niż w Nowym Jorku. To jednak tylko teza oparta na danych z poniższej mapy. Stawki mogą się zmienić, więc pamiętaj, aby to zweryfikować przed podróżą.

 1. Pamiętaj o tym, że amerykański iPhone nie ma tacki na kartę SIM w fizycznej wersji. W związku z tym zanim zdecydujesz się na zakup w Stanach Zjednoczonych, sprawdź czy Twój operator obsługuje technologię eSIM.
 2. Jeżeli osobiście wybierasz się do Stanów Zjednoczonych i sam dokonujesz zakupu, przed powrotnym lotem również opłaca się odpakować smartfona. Trzymaj nowy nabytek przy sobie tak jakby był to Twój osobisty telefon.
 3. Apple nie ma w zwyczaju przeceniać swoich produktów. Korzystnych rabatów spodziewaj się bardziej w innych sieciach dystrybuujących „jabłka”.

Co zrobić, gdy iPhone kupiony za granicą zepsuje się po upływie okresu gwarancyjnego?

Jeśli dostrzegasz niepokojące symptomy, a ponowne uruchamianie ani hard reset iPhone nie przynoszą rezultatów, może okazać się, że doszło do awarii. Gdy nie przysługuje Ci już wsparcie producenta, skorzystaj z usług serwisu pogwarancyjnego iClinica. Doświadczeni technicy pomogą Ci z wieloma różnymi usterkami. W ofercie znajduje się naprawa głośnika iPhone, wymiana wyświetlacza iPhone, a także szeroka gama innych opcji. Pełny zakres możliwości znajdziesz na stronie internetowej. Rzuć okiem na cennik naprawy iPhone.


Podobne artykuły
visionOS
visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Każde urządzenie potrzebuje systemu operacyjnego odpowiadającego za wyznaczenie środowiska, w którym wszystkie funkcje i narzędzia będą mogły działać w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku Apple Vision Pro. Specjalnie z myślą o goglach powstało środowisko visionOS. Zobacz czego możesz się spodziewać po tym rozwiązaniu. visionOS – czym jest? visionOS to system operacyjny stworzony przez … Czytaj dalej visionOS – nowy system operacyjny z myślą o goglach Apple Vision Pro
Path
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Amerykański producent zanotował bardzo mocny początek roku. Po upływie kilku miesięcy od oficjalnej zapowiedzi ukazały się w końcu gogle Apple Vision Pro. W drugiej połowie stycznia klienci ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość składania zamówień, a już 2 lutego pierwsi szczęśliwcy odebrali wyczekiwane przesyłki. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko kolejne okulary VR, których przecież … Czytaj dalej Apple Vision Pro – czym jest i na czym polega?
Path
Apple GPT
Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Ostatni rok upływał pod znakiem dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Z całą pewnością ta tendencja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większej dawki innowacji w tej dziedzinie. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie dowodzą już, że nie ma sztucznej inteligencji do wszystkiego. Powstają rozwiązania stworzone z myślą o konkretnym zakresie funkcjonalności. Jedne … Czytaj dalej Apple GPT – czyli sztuczna inteligencja na iOS
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online