Blog
iClinica>Blog>iPhone>Jakie funkcje są dostępne na zablokowanym ekranie iPhone?

Jakie funkcje są dostępne na zablokowanym ekranie iPhone?

System operacyjny jest jedną z najmocniejszych stron sprzętu Apple. W przypadku smartfonów i tabletów nosi on nazwę iOS. Jego siła tkwi nie tylko w nienagannej wydajności, ale również wielu ułatwieniach dostępu. Każdy taki detal podnosi ogólny poziom funkcjonalności urządzeń mobilnych. Jedno z takich udogodnień stanowi możliwość korzystania z niektórych funkcji bez konieczności odblokowania telefonu. Dzięki temu część operacji jesteś w stanie przeprowadzić od ręki.

Jakie działania można wykonać na ekranie blokady iPhone?

Istnieje pewna pula funkcji, do których możesz uzyskać dostęp na zablokowanym ekranie. Co więcej, przedstawiona funkcjonalność podlega konfiguracji. Możesz zadecydować, które opcje powinny być dostępne z poziomu ekranu blokady. Poniżej znajdziesz przykłady możliwości oddanych do Twojej dyspozycji.

Muzyka na ekranie blokady iPhone

Jeżeli słuchasz jakiejś ścieżki dźwiękowej, wystarczy wybudzić telefon, aby pojawił się moduł odtwarzacza. Dzięki temu możesz wcisnąć pauzę, play, przewijanie, a także regulować głośność bez konieczności odblokowania smartfona. Za tę opcję odpowiada widget Muzyka. Współpracuje on z różnymi odtwarzaczami takimi jak Spotify, TIDAL czy też Apple Music.iPhone widget muzyka

Aparat na zablokowanym ekranie iPhone

Gdy znajdujesz się na ekranie blokady, przesuń palcem z prawej do lewej strony, aby otworzyć aplikację aparatu. Możesz też przytrzymać ikonę aparatu umieszczoną w prawym dolnym rogu wyświetlacza. W ten sposób możesz robić zdjęcia korzystając ze wszystkich dostępnych trybów. Podgląd galerii staje się jednak dostępny dopiero po odblokowaniu.

iPhone blokada ekranu aparat

Centrum sterowania

Jeżeli posiadasz iPhone’a wyposażonego w Face ID, przeciągnij palcem z prawego górnego rogu ekranu w dół. W przypadku starszych modeli przesuń od dolnej krawędzi w górę. W ten sposób wywołasz panel, na którym znajduje się szereg przydatnych funkcji. Możesz tam znaleźć:

  • Aktywację transferu danych sieci komórkowej,
  • Tryb samolotowy,
  • moduł Bluetooth,
  • WiFi,
  • Miniaturkę odtwarzacza muzyki,
  • Suwak jasności,
  • Regulację głośności,
  • Oraz inne opcje.

Możesz zmienić zakres możliwości dostępnych w tym miejscu. Taka opcję znajdziesz po wejściu do sekcji Centrum sterowania w Ustawieniach. Na liście znajdziesz wszystkie moduły, które mogą zostać osadzone w panelu.

iPhone centrum sterowania

Podgląd widgetów

Przesuń palcem od lewej strony wyświetlacza do prawej, aby otworzyć panel, na którym znajdują się Twoje widgety. Bez odblokowania jesteś w stanie podejrzeć podstawowe informacje wyświetlane na poszczególnych modułach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, musisz przeprowadzić autoryzację przy pomocy Face ID, Touch ID bądź kodu. W celu zmodyfikowania listy i układu widgetów przytrzymaj palec w jednym miejscu pomiędzy segmentami. Przy pomocy symbolu minusa usuniesz niepotrzebne elementy. Jeśli chcesz dodać nowe widgety, naciśnij ikonę plusa w lewym górnym rogu.

Latarka

W lewym dolnym rogu wyświetlacza znajduje się ikona latarki. Wystarczy ją przytrzymać, aby poświecić sobie w dowolne miejsce.

iPhone blokada ekranu latarka

Siri na zablokowanym ekranie

Po aktywowaniu asystenta głosowego możesz częściowo korzystać z jego możliwości na ekranie blokady. W takiej sytuacji jesteś w stanie wykonywać proste czynności. Pamiętaj jednak, że zakres możliwości będzie okrojony. Pełną funkcjonalność uzyskasz dopiero po odblokowaniu telefonu.

Powiadomienia na ekranie blokady iPhone

Na zablokowanym ekranie wyświetlają się powiadomienia ze wszystkich aplikacji, w których masz aktywowaną taką opcję. W celu rozwinięcia tej listy należy przesunąć palcem od środka ekranu w górę. W ten sposób możesz podejrzeć podstawowe informacje na temat komunikatu, np. jego źródło. Takie rozwiązanie bywa przydatne, gdy nie możesz odebrać telefonu, ale od razu widzisz kto próbował się z tobą skontaktować.

Połączenia alarmowe i karta medyczna

Przytrzymaj jednocześnie przyciski boczne z obu stron smartfona. Po chwili pojawi się plansza, na której znajdziesz możliwość wyłączenia urządzenia, a także wywołania numeru alarmowego oraz wyświetlenia karty medycznej. Ostatnia opcja została stworzona z myślą o innych osobach udzielających pomocy właścicielowi telefonu. Można tam znaleźć informacje dotyczące stanu zdrowia, np. przechodzonych chorób.

Portfel

Gdy szybko naciśniesz dwa razy przycisk boczny, wywołasz aplikację portfel. Przy blokadzie ekranu możesz jednak tylko wyświetlić podgląd dostępnych kart. Wykonanie płatności będzie wymagało autoryzacji przy pomocy Face ID, Touch ID bądź kodu.

Dom

Z poziomu zablokowanego ekranu posiadasz też dostęp do aplikacji Dom, która służy do zdalnego zarządzania inteligentnymi elementami wyposażenia w Twoich czterech kątach. Przed odblokowaniem telefonu do dyspozycji jest jednak tylko bardzo okrojony zakres funkcjonalności. To jednak czasem wystarczy, aby szybko zerknąć na podstawowe informacje. Uzyskanie pełnego dostępu wymaga przeprowadzenia autoryzacji.

Połączenie z innymi urządzeniami i akcesoriami

Na zablokowanym ekranie pojawi się informacja, gdy smartfon zostanie sparowany z innym sprzętem, np. za pośrednictwem przewodu ze złączem USB.

Jak usunąć funkcje z ekranu blokady?

Łatwy dostęp do wyżej wspomnianych opcji na pewno sprzyja komfortowi użytkowania smartfona. Wygoda nie zawsze idzie jednak w parze z bezpieczeństwem. Jeśli możesz uruchomić niektóre funkcje bez autoryzacji, to samo może zrobić inna osoba korzystająca z Twojego urządzenia. Tym samym potencjalny złodziej ma na wyciągnięcie ręki szereg wrażliwych danych. Możesz zabezpieczyć się na taką ewentualność. W ustawieniach możesz usunąć dostęp do niektórych funkcji z ekranu blokady. Jak to zrobić?

  1. Otwórz Ustawienia.
  2. Stuknij Face ID i kod.
  3. Wpisz numer PIN.
  4. Zjedź na dół listy.
  5. W sekcji „Pozwalaj na dostęp przy zablokowanym ekranie” odznacz opcje, z których chcesz zrezygnować.

Menu z widgetami jest w tym miejscu określone jako „Widok Dzisiaj i wyszukiwanie”.

iPhone funkcje blokada ekranu

W innym miejscu sprecyzujesz swoje oczekiwania dotyczące sposobu wyświetlania powiadomień. Jeżeli nie chcesz, aby podgląd był możliwy na ekranie blokady, wykonaj następujące czynności:

  1. Przejdź do Ustawień.
  2. Otwórz sekcję Powiadomienia.
  3. Wybierz Podglądy.
  4. Zaznacz wariant Nigdy.

iPhone blokada ekranu powiadomienia


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
Jak chronić iPhone przed wirusami
Jak chronić iPhone przed wirusami?
Smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Użytkownicy powierzają mu wiele wrażliwych informacji na swój temat. W końcu urządzenie ma dostęp do prywatnej korespondencji, konta bankowego czy też zdjęć. W dobie rozwoju cyberprzestępczości warto zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów. Choć wiele wirusów jest nastawionych na kradzież danych bądź szeroko pojęte działanie o charakterze … Czytaj dalej Jak chronić iPhone przed wirusami?
Path
Odblokowanie iPhone bez kodu
Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Smartfon to najbardziej uniwersalne urządzenie elektroniczne. Ze względu na swoją wszechstronność stało się nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej osoby. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że taki sprzęt odpowiada za obsługę wielu czynności związanych z życiem codziennym. W końcu bywa on powszechnie wykorzystywany do realizowania płatności albo podtrzymywania komunikacji służbowej. Nagła utrata dostępu do … Czytaj dalej Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online