Jak zaktualizować MacBooka – uaktualnienie systemu MacOS?

Macbook Jakub Nowak
Jak zaktualizować MacBooka

Sprzęt Apple zawdzięcza swoją renomę wielu atutom. Jednym z nich bez wątpienia jest środowisko systemowe. Każda kategoria urządzeń działa w oparciu o własny system operacyjny. Niemniej można wskazać cechy łączące wszystkie pozycje z oferty. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia jest niezawodność, wydajność i niepowtarzalna kultura pracy. W dużej mierze to zasługa systemu operacyjnego.

Jeżeli chcesz korzystać z najświeższej wersji oprogramowania, konieczne jest regularne instalowanie uaktualnień. Dowiedz się jak zaktualizować MacBooka i dlaczego to tak istotne.

macOS – oprogramowanie idealne?

Przy porównaniu specyfikacji MacBooków z równorzędnymi laptopami z Windowsem można odnieść wrażenie, że sprzęt Apple jest słabszy. Nic bardziej mylnego. Na papierze podzespoły dysponują mniejszą mocą, ale ich potencjał zostaje znacznie lepiej wykorzystany za sprawą atutów systemu operacyjnego. Dzięki temu MacBooki bardzo często okupują czołowe miejsca w rankingach wydajności.

Jedną z najmocniejszych stron macOS jest doskonała optymalizacja środowiska systemowego. Autorskie oprogramowanie dostarczone przez Apple perfekcyjnie współgra z MacBookami. Dzięki temu laptop z serii Air w podstawowej konfiguracji jest w stanie sprostać oczekiwaniom chociażby Final Cut Pro X, czyli specjalistycznego programu do montażu. W razie potrzeby możesz skorzystać z takiego rozwiązania jak rozbudowa pamięci RAM MacBook Pro bądź innego modelu.

Spójność ekosystemu objawia się również w innym wymiarze. Jeżeli posiadasz więcej urządzeń amerykańskiego producenta, możesz z łatwością nawiązać pomiędzy nimi łączność. W rezultacie wymiana danych przebiega ekspresowo.

Twórcy dokładają wszelkich starań, aby macOS był przystępny w obsłudze. W rezultacie interfejs nie ulega gwałtownym zmianom od wielu lat. Dzięki temu zarówno nowi, jak i doświadczeni użytkownicy są w stanie łatwo odnaleźć się pośród wszystkich dostępnych funkcji. Wiele opcji jest intuicyjnych już przy pierwszym kontakcie.

Na uwagę zasługuje też kwestia bezpieczeństwa. Producent zapewnia, że nie ma potrzeby instalowania programów antywirusowych. Wedle relacji sprzęt został wyposażony w natywny układ zabezpieczeń, który skutecznie chroni użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem.

Dlaczego warto aktualizować oprogramowanie Mac OS?

Korzystanie z najświeższej odsłony systemu jest rekomendowane przez producenta. Każda aktualizacja usprawnia działanie rozmaitych aplikacji i narzędzi. Może to objawiać się chociażby przez zlikwidowanie błędów, które dokuczały użytkownikom w poprzedniej wersji. Poza tym wraz z uaktualnieniem pojawiają się też zupełnie nowe funkcje.

Ponadto każde uaktualnienie podnosi standardy bezpieczeństwa. Jeżeli pozostajesz przy starszej wersji, musisz mieć świadomość, że nie dysponujesz pełnym zakresem ochrony przed aktualnymi zagrożeniami. W związku z tym warto pamiętać o systematycznym przeprowadzaniu aktualizacji, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.

W jaki sposób zaktualizować system Mac OS?

Gdy włączasz MacBooka po raz pierwszy, jest on od razu gotowy do działania. Musisz jedynie skonfigurować swój profil. Później od czasu do czasu należy instalować aktualizacje systemowe. Możesz zdecydować się na automatyczne wgrywanie uaktualnień, gdy tylko pojawia się nowa wersja albo pozostać przy sterowaniu ręcznym. Przekonaj się zatem jak zaktualizować MacBooka krok po kroku.

Jak zaktualizować MacBooka

Co należy zrobić przed aktualizacją komputera Mac?

Uaktualnienie systemu nie jest skomplikowaną operacją. W związku z tym nie trzeba przeprowadzać szeroko zakrojonych przygotowań. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na dysku. Aktualizacja to nic innego jak instalacja nowych plików systemowych, które zajmą nieco zasobów.

Poza tym przystąp do wgrywania nowej wersji dopiero, gdy masz stabilne połączenie internetowe. Najlepiej zatem zrobić to w domu, gdzie możesz skorzystać z zaufanej sieci. Przed rozpoczęciem instalacji warto też wykonać kopię zapasową. Dzięki temu będziesz w stanie wrócić do stanu poprzedzającego aktualizację, jeżeli okazałoby się, że nowa wersja generuje jakieś problemy. W celu zrobienia backupu postępuj wedle poniższej instrukcji:

  1. Uruchom aplikację Time Machine.
  2. Podłącz dysk zewnętrzny, na który zostaną zgrane pliki wchodzące w skład kopii zapasowej.
  3. Otwórz ustawienie Time Machine i wskaż podłączony dysk jako docelową ścieżkę dla danych.
  4. Kliknij ikonę Time Machine na pasku menu i wybierz opcję Utwórz backup teraz.

Możesz też przechowywać dane na dysku w usłudze iCloud. W tym celu wykonaj następujące kroki:

  1. Wybierz Ustawienia systemowe z menu.
  2. Zaloguj się do Apple ID.
  3. Wybierz iCloud.
  4. Kliknij iCloud Drive.
  5. Zaznacz foldery Biurko i Dokumenty.

Jak zainstalować aktualizację macOS?

Jeżeli zastanawiasz się jak zaktualizować MacBooka, nie musisz obawiać się skomplikowanych operacji. Wystarczy kilka kliknięć, aby zainstalować najświeższą wersję. Wgraj uaktualnienie w następujący sposób:

  1. Kliknij logo Apple znajdujące się na górnym pasku menu.
  2. Wybierz Ustawienia systemowe.
  3. Otwórz sekcję Ogólne z listy bocznej.
  4. Przejdź do pozycji Uaktualnienie oprogramowania widocznej w głównym oknie.
  5. Naciśnij Instaluj teraz.

Jak zaktualizować MacBooka Air?

W przypadku urządzeń zaliczających się do tej linii zasady postępowania są takie same. Zastosuj się do wytycznych wymienionych na powyższej liście.

Jak zaktualizować MacBooka Pro?

System macOS zasila wszystkie komputery przenośne i stacjonarne z oferty Apple. Na każdym urządzeniu proces instalacji przebiega identycznie. Zerknij na wskazówki zamieszczone powyżej.

Jak zaktualizować MacBooka

Aktualizacje w MacBook: jak często trzeba aktualizować system?

Okrągłe uaktualnienia oznaczone pełną liczbą pojawiają się zazwyczaj co roku w czerwcu. Każda taka premiera jest sporym wydarzeniem, które idzie w parze z wieloma zmianami w środowisku systemowym. W międzyczasie można spodziewać się też wielu drobniejszych aktualizacji odpowiadających za likwidowanie rozmaitych mankamentów.

Producent zaleca niezwłoczne instalowanie uaktualnień, gdy tylko nowa wersja staje się dostępna. Warto jednak zaznaczyć, że twórcom zdarzają się wpadki. Czasem aktualizacja zawiera wiele niedociągnięć, które utrudnią Tobie korzystanie z komputera. W związku z tym możesz trochę wstrzymać się z uaktualnieniem. Jeszcze w dzień premiery zazwyczaj pojawia się wiele opinii innych użytkowników, a przede wszystkim recenzji opracowanych przez ekspertów. Dzięki temu możesz przekonać się czy nie musisz obawiać się nieprzyjemnych niespodzianek.

Regularne aktualizowanie systemu stanowi działanie profilaktyczne, które może uchronić Cię przed rozmaitymi problemami technicznymi. Czasem jednak jest już za późno na środki zaradcze, ponieważ doszło już do jakiegoś defektu. Jeżeli MacBook odmawia Ci posłuszeństwa, skorzystaj z naszego specjalistycznego wsparcia. Do Twojej dyspozycji jest serwis Apple Bydgoszcz, a także salony usytuowane w innych miastach. Posiadamy oddziały również w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Możesz też skorzystać z naprawy wysyłkowej. Po otrzymaniu sprzętu pierwszym krokiem jest diagnoza MacBook. Dowiemy się w czym tkwi problem, a następnie przystąpimy do zlikwidowania usterki. Realizujemy wiele usług takich jak naprawa płyty głównej MacBook.

Prześlij komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konsultant online