Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath Jak wydłużyć życie w baterii iPhone?

Jak wydłużyć życie w baterii iPhone?

Producenci elektroniki pędzą na łeb na szyję. Nieustannie przedstawiają oni nowe rozwiązania, a jednocześnie przejawiają ograniczone przywiązanie do swoich starszych dokonań. Kilkuletnie urządzenia zazwyczaj bez mrugnięcia okiem zostają skierowane na emeryturę. Ich los zostaje przypieczętowany przez odgórne odcięcie dostępu do nowych aktualizacji oraz nieuniknione zużycie poszczególnych podzespołów, które wpływa na obniżenie walorów użytkowych.

Jednym z komponentów wykazujących największą wrażliwość na przemijanie jest bateria. Nie bez przyczyny niemal przy każdej próbie zakupu używanego sprzętu Apple, sprzedawca usłyszy pytanie o kondycję ogniwa albo liczbę wykonanych cykli ładowania. Na tej podstawie kupujący może oszacować ile życia pozostało jeszcze przed akumulatorem oraz jak będzie się sprawować tuż po zakupie. Stan baterii ma niebagatelne znaczenie, ponieważ w dużej mierze wpływa na komfort użytkowania i możliwość swobodnego przemieszczania się ze sprzętem.

Z jednej strony zużywanie się akumulatora jest procesem nieuniknionym. W końcu trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później sprawność zacznie się stopniowo obniżać. Pomimo tego nadal możesz zadecydować jak szybko ten proces będzie postępować. Przede wszystkim jednak jesteś w stanie na bieżąco monitorować status, aby rozeznać się na czym stoisz.

Jak sprawdzić kondycję baterii iPhone?

W celu sprawdzenia aktualnego stanu ogniwa uruchom ustawienia na swoim smartfonie. Następnie otwórz sekcję „Bateria”, a później wybierz „Kondycja baterii”. W tym miejscu zobaczysz jak bardzo zmniejszyła się pojemność ogniwa względem pierwotnego stanu.

Jak to działa w praktyce? Wyobraź sobie, że codziennie przesypiasz identyczną ilość czasu. O ile w pierwszych dniach budzisz się całkowicie wypoczęty i w gotowości do działania, o tyle wraz z upływem czasu pomimo masz coraz mniej energii, pomimo przesypiania tej samej liczby godzin. Jednocześnie w ciągu dnia zaczynasz odczuwać zmęczenie i potrzebę wypoczynku.

Trudno też jednoznacznie stwierdzić jaki poziom zużycia ogniwa jest alarmujący. Często przyjmuje się, że 80% kondycji baterii stanowi wartość graniczną. Jeśli pojemność spadnie poniżej tego pułapu, zaczniesz odczuwać negatywne skutki zużycia akumulatora.

10 sposobów na wydłużenie życia baterii iPhone

iphone ładowanie

W celu uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji, warto wdrożyć kilka przydatnych praktyk. Rozwiązania są bardzo proste i nie wymagają wiele zaangażowania. Jednocześnie wykorzystanie kilku metod podczas używania sprzętu może przynieść imponujące rezultaty. W ten sposób nie tylko wydłużysz czas pracy na jednym ładowaniu, ale też długofalowo opóźnisz konieczność wymiany akumulatora.

1. Rozważnie operuj otwartymi procesami

Przede wszystkim nie pobieraj bezrefleksyjnie zbyt wielu aplikacji. Wybierz tylko takie, których będziesz używać regularnie. Do pozostałych usług możesz łączyć się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Poza tym nie przywiązuj się do oprogramowania. Jeśli masz poczucie, że jakaś aplikacja stała się zbędna, bez wahania ją usuń.

Dzięki temu ograniczysz liczbę procesów wykonywanych jednocześnie przez urządzenie. Postaraj się jednak nie zapędzać też w nadmierny minimalizm. Wyłączanie aplikacji po użyciu tylko po to, by za kilka minut uruchomić ją ponownie to akurat niekorzystna praktyka. Powtórny rozruch pochłania więcej zasobów niż utrzymywanie pracy programu w tle.

2. Korzystaj z narzędzi tylko w razie potrzeby

Mowa tutaj o module Bluetooth, transferze danych, namierzaniu lokalizacji itp. Te opcje są potrzebne tylko w określonych okolicznościach, a jednak często mamy w zwyczaju pozostawiać je aktywne, nawet gdy sytuacja zupełnie tego nie wymaga. Jeżeli jesteś w domu i korzystasz z internetu przez WiFi, możesz tymczasowo dezaktywować transfer danych. W przeciwnym wypadku urządzenie będzie w tle poszukiwać łączności, co oczywiście pochłania zasoby.

3. Nie zwlekaj do ostatniej chwili z ładowaniem

W przypadku archaicznych baterii istniało zalecenie, by nie ładować urządzenia zbyt często. Te czasy jednak już dawno pozostają za nami. Obecnie możesz sięgnąć po ładowarkę w dowolnym momencie. Przede wszystkim pamiętaj, by podłączyć smartfona do ładowania zanim poziom energii spadnie do 20%, a ikona baterii w prawym górnym rogu wyświetlacza zmieni kolor na czerwony. Forsowanie sprzętu poniżej tej wartości jest niekorzystne dla kondycji ogniwa.

4. Unikaj z zamienników akcesoriów do ładowania

Z pozoru mogłoby się wydawać, że Apple ostrzega przed używaniem akcesoriów innych producentów, ponieważ chce więcej zarabiać na sprzedaży własnego asortymentu. Te przestrogi mają jednak swoje uzasadnienie. Nieoryginalne dodatki faktycznie mogą przyczynić się do awarii. Zdarza się, że bywają niedopasowane albo powodują przegrzanie złącza. W konsekwencji może dojść nie tylko do uszkodzenia modułu ładowania, ale nawet całego urządzenia. Z całą pewnością nie warto podejmować takiego ryzyka. Rozsądniej będzie wybrać oryginalny sprzęt, do którego możesz mieć stuprocentowe zaufanie. Jeśli już rozważasz zakup zamienników, zdecyduj się na renomowaną firmę, która cieszy się uznaniem ekspertów oraz innych klientów.

5. Wyłącz procesy działające w tle

Automatyzacja procesów bywa kusząca. Dzięki niej część czynności zachodzi poza naszą uwagę, a tym samym możemy skupić się na ciekawszych rzeczach. W ten sposób można ustawić regularne zgrywanie kopii zapasowej danych na iCloud, aktualizacje poszczególnych aplikacji oraz synchronizowanie skrzynki mailowej. Korzystanie z takich rozwiązań jednak pochłania zasoby. Zamiast tego można od czasu do czasu zająć się tymi czynnościami manualnie.

6. Na bieżąco instaluj nowe aktualizacje

Aktualizacje systemu zawsze przynoszą szereg usprawnień oraz nowych możliwości. Czasem twórcy wdrażają też rozwiązania służące oszczędzaniu energii. Z tego względu warto korzystać zawsze z najświeższej wersji iOS.

7. Unikaj skrajnych temperatur

Sprzęt elektroniczny z założenia kiepsko znosi wyjątkowo niskie i bardzo wysokie temperatury. Nie inaczej jest w przypadku Apple. Producent podaje, że powinno się ograniczyć korzystanie z urządzeń w temperaturze poniżej 0°C i powyżej 35°C. W miarę możliwości warto stosować się do tych wytycznych, ponieważ faktycznie zdarza się, że iPhone wyłącza się jak jest zimno albo gorąco.

8. Ustaw automatyczne ustawienia jasności

iPhone bardzo dobrze radzi sobie samodzielnie z dostosowaniem jasności wyświetlacza do aktualnych warunków oświetleniowych. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż gwarantuje ona optymalne zużycie energii, zapewniając jednocześnie nienaganny komfort użytkowania.

9. Wyłącz powiadomienia w aplikacjach

Oprogramowanie zostało zaprojektowane do maksymalnego absorbowania uwagi użytkowników. Jedną z metod na osiągnięcie tego efektu jest generowanie powiadomień push przez aplikację. W ten sposób odnosisz wrażenie, że cały czas dzieje się coś istotnego, czemu należy się przyjrzeć. Warto ograniczyć takie rozpraszacze do niezbędnego minimum. Dzięki temu odpocznie Twoja głowa, a przy okazji bateria też dostanie odrobinę wytchnienia.

10. Włączaj tryb niskiego zużywania energii

Ta opcja umożliwia automatyczne wyłączenie kilku funkcji za jednym zamachem. W ten sposób tymczasowo dezaktywujesz aktualizacje w tle, odświeżanie poczty elektronicznej, niepotrzebne efekty wizualne i jeszcze kilka innych procesów. Dzięki temu nie musisz wszystkim zajmować się z osobna. Warto skorzystać z tego trybu zwłaszcza, kiedy spędzisz właściwie cały dzień poza domem, zamierzasz dużo korzystać ze smartfona, a może nie być miejsca ani czasu na ładowanie.

Jakie są symptomy uszkodzonej baterii?

iphone bateria

Akumulator może odmówić posłuszeństwa z różnych powodów. Czasem zbyt długo zwlekaliśmy z wdrożeniem działań profilaktycznych albo po prostu przez kilka lat korzystaliśmy z jednego urządzenia, więc czas eksploatacji nieubłaganie wysysał energię z ogniwa. Bywa też tak, że świadomie korzystamy ze smartfona bez ograniczeń, całkowicie licząc się z konsekwencjami.

Niezależnie od okoliczności, ładowanie iPhone’a to proces powtarzany zazwyczaj każdego dnia. Przy tak dużej regularności trudno przegapić postępujące zmiany. Zazwyczaj widać jak na dłoni, że problemy zaczynają się stopniowo pogłębiać. Najpowszechniejsze objawy uszkodzenia bądź zużycia baterii przebiegają następująco:

  • Wraz z upływem czasu częściej sięgasz po ładowarkę, ponieważ 100% energii starcza na coraz mniejszą liczbę godzin.
  • Podłączasz telefon do ładowarki, ale proces ładowania nie rozpoczyna się.
  • iPhone wyłącza się przy 20% energii.
  • Smartfon w ogóle się nie włącza.

Niektóre symptomy wysłużonej baterii mogą oznaczać też uszkodzenie złącza ładowania. W związku z tym po wystąpieniu problemów warto zgłosić się do serwisu pogwarancyjnego, w którym specjalista postawi jednoznaczną diagnozę. Akumulator niestety nie jest komponentem podatnym na naprawę. W tym przypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wymiana baterii iPhone.

 


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online