Blog
iClinica>Blog>Apple Pay>Jak używać NFC w iPhone?

Jak używać NFC w iPhone?

iPhone NFC

Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że smartfony stały się urządzeniami służącymi do „obsługi życia”. Jeżeli posiadasz nowoczesny i funkcjonalny model, możesz ułatwić sobie wykonywanie wielu czynności związanych z codzienną rutyną. Co więcej, zakres tych możliwości nieustannie się rozszerza.

Sporym udogodnieniem kontekście są płatności mobilne. Dzięki nim jesteś w stanie uregulować rachunek w sklepie poprzez zbliżenie telefonu do terminala. W takiej sytuacji noszenie ze sobą kart w fizycznej formie staje się zbędne, nie mówiąc już o gotówce. Za płatności mobilne odpowiada standard NFC. Odkryj potencjał tej technologii i dowiedz się czy Twój iPhone ją obsługuje.

Co to jest NFC w iPhone?

Rozwinięciem skrótu NFC jest termin near-field communication. Po przełożeniu na język polski otrzymujesz komunikację bliskiego zasięgu. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na bezprzewodową wymianę danych pomiędzy dwoma urządzeniami, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. NFC przybiera postać chipu, który od kilku lat stanowi nieodzowny element wyposażenia nowoczesnych smartfonów.

W przypadku urządzeń mobilnych można wskazać kilka potencjalnych zastosowań opisywanego rozwiązania. Przede wszystkim służy ono do wykonywania płatności bezgotówkowych. W przypadku iPhone’ów chip synchronizuje się z usługą Apple Pay. Poza tym NFC może z powodzeniem sprawdzić się również przy przekazywaniu niewielkich danych, np. z biletów, kuponów czy też kart członkowskich.

Jak działa NFC w iPhone?

Przedstawiony mechanizm pod wieloma względami przypomina działanie Bluetootha. Oba rozwiązania prowadzą bezprzewodową komunikację, do której wykorzystywane są fale radiowe. Można jednak wskazać szereg cech, które odróżniają wspomniane standardy.

Przede wszystkim sprzęt wyposażony w chip NFC nie musi zostać sparowany z drugim urządzeniem przed dokonaniem wymiany danych. Dzięki temu możesz od razu nawiązać łączność z terminalem w sklepie spożywczym. Bluetooth ustępuje NFC pod względem szybkości transferu, ale zdecydowanie przeważa pod względem obsługiwanego rozmiaru plików.

Z całą pewnością warto przyzwyczaić się do korzystania z płatności mobilnych. Taki sposób jest szybki, wygodny, a jednocześnie bezpieczny. Jeżeli zastanawiasz się jak włączyć NFC w iPhone, postępuj według następujących kroków:

 1. Otwórz aplikację Portfel.
 2. Stuknij ikonę z plusem, aby dodać kartę płatniczą do urządzenia.
 3. Zeskanuj kartę albo wprowadź dane w wymaganych polach.
 4. Od tej pory karta będzie dostępna w Apple Pay. Jeżeli posiadasz iPhone’a z Face ID, usługę możesz wywołać przy pomocy dwukrotnego naciśnięcia przycisku bocznego. W przypadku starszych modeli należy dwa razy nacisnąć przycisk Touch ID.
 5. Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana przy pomocy wybranej metody. Może to być Face ID, Touch ID albo kod.
 6. Po pomyślnej autoryzacji wystarczy przyłożyć iPhone’a do terminala.

W aplikacji Portfel możesz dodać kilka różnych kart. Dzięki temu zyskasz szybki dostęp do swoich środków na wielu rachunkach bankowych albo w usługach płatniczych takich jak Revolut. W praktyce gdy wywołasz Apple Pay przy pomocy skrótu klawiszowego, wyświetlą się wszystkie dostępne karty. Wystarczy wybrać jedną z nich, a następnie przystąpić do uwierzytelnienia.

iPhone NFC

Który iPhone ma NFC?

Nie każdy smartfon posiada NFC. Jeżeli korzystasz ze starszego modelu, może on nie obsługiwać tego standardu. Poza tym poszczególne modele czasem różnią się pod względem zakresu funkcjonalności chipu i oprogramowania. Przekonaj się czy Twój iPhone ma NFC.

Czy iPhone 6 i 6 Plus ma NFC?

Ta generacja była pierwszą, w której pojawiło się NFC. Zarówno iPhone 6, jak i wersja z Plusem posiadają chip, a tym samym też dostęp do Apple Pay.

Czy iPhone 6s i 6s Plus ma NFC?

Oba modele z tej serii dysponują technologią NFC. Użytkownicy tych smartfonów mogą też korzystać z Apple Pay.

Czy iPhone SE 1 ma NFC?

Budżetowy smartfon wydany w 2016 roku został wyposażony w NFC. Usługa Apple Pay również jest dostępna dla użytkowników.

Czy iPhone 7 i 7 Plus ma NFC?

„Siódemki” zapoczątkowały rozszerzenie zakresu funkcjonalności. iPhone 7 i 7 Plus posiadają NFC, które radzą sobie z obsługą Apple Pay, a także odczytywaniem i tworzeniem nowych tagów w aplikacjach.

Czy iPhone 8 i 8 Plus ma NFC?

Wersja podstawowa i powiększona mają chip NFC. Przy jego wsparciu możesz używać Apple Pay oraz rozszyfrować i pisać tagi w aplikacjach, które zostały do tego stworzone.

Czy iPhone X ma NFC?

Jubileuszowy model korzysta z technologii NFC. W tym przypadku użytkownik jest w stanie używać Apple Pay oraz wykorzystywać specjalne aplikacje do odczytywania i pisania tagów.

Czy iPhone XR ma NFC?

W tym urządzeniu również znalazł się chip NFC. Właściciel takiego smartfona jest w stanie płacić przy pomocy Apple Pay. Ponadto istnieje możliwość odczytania tagu zarówno przez aplikację, jak i bez jej pomocy. Da się też generować nowe tagi za pośrednictwem specjalnego oprogramowania.

Czy iPhone XS i XS Max ma NFC?

Jedno i drugie wydanie ma do dyspozycji technologię NFC. Jeżeli korzystasz z takiego smartfona, możesz płacić przez Apple Pay, a także skanować tagi w aplikacji lub bez niej. Z pomocą oprogramowania jesteś w stanie też tworzyć nowe tagi.

Czy iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max ma NFC?

W urządzeniach z tej generacji również nie mogło zabraknąć dostępu do standardu NFC. Do dyspozycji masz Apple Pay oraz aplikacje służące do rozszyfrowania i pisania tagów. Poza tym możesz odczytywać tagi nawet bez wsparcia oprogramowania.

Czy iPhone SE 2 ma NFC?

Choć smartfon zalicza się do bardziej budżetowej kategorii, pod względem wsparcia NFC niczego mu nie brakuje. iPhone SE 2 z powodzeniem obsługuje Apple Pay, a ponadto odczytuje tagi w aplikacji, jak i bez niej. Po pobraniu oprogramowania możesz też wygenerować nowy tag.

Czy iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max ma NFC?

Wszystkie 4 wymienione warianty są kompatybilne ze standardem NFC. Dzięki temu jesteś w stanie bez przeszkód płacić z usługą Apple Pay. Poza tym możesz pobrać aplikacje przeznaczone do rozszyfrowywania i generowania tagów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skanować tagi bez specjalnego oprogramowania.

Czy iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro, 13 Pro Max ma NFC?

Chip NFC znajduje się we wszystkich odsłonach „trzynastek”. W rezultacie możesz śmiało płacić przy użyciu Apple Pay. Poza tym do dyspozycji użytkowników oddano aplikacje stworzone z myślą o skanowaniu i tworzeniu tagów. Jeżeli nie masz pobranego specjalnego oprogramowania, możesz też bez problemu rozszyfrować tag.

Czy iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro, 14 Pro Max ma NFC?

Technologia NFC znalazła też zastosowanie we wszystkich iPhone’ach oznaczonych numerem 14. Jeśli jesteś posiadaczem takiego smartfona, możesz śmiało korzystać z Apple Pay. Poza tym w App Store znajdziesz aplikacje służące do skanowania i rozszyfrowywania tagów. Warto nadmienić, że w przypadku odczytywania tagów będziesz w stanie obejść się nawet bez instalowania dodatkowego oprogramowania.

iPhone NFC

Co trzeba zrobić, aby płacić iPhonem starszej generacji?

Wszystkie iPhone’y wydane przed 2014 rokiem nie otrzymały wsparcia technologii NFC. W tej grupie znajdują się następujące modele:

 • iPhone 2G,
 • iPhone 3G,
 • iPhone 3GS,
 • iPhone 4,
 • iPhone 4S,
 • iPhone 5,
 • iPhone 5C,
 • iPhone 5S.

Jeżeli jesteś posiadaczem jednego z powyższych urządzeń, nie pozostajesz jednak pozbawiony dostępu do płatności mobilnych. Wprawdzie nie skorzystasz z usługi Apple Pay, ale możesz posiłkować się alternatywnymi metodami. Rozwiązań należy szukać w ofercie swojego banku albo dostawcy usług płatniczych.

Jedną z najpowszechniejszych możliwości są płatności przez system BLIK. Ponadto niektórzy usługodawcy pozwalają na generowanie jednorazowych kodów. Dzięki nim jesteś w stanie wygodnie i bezpiecznie zapłacić za zakupy. Poza tym banki oferują naklejki przeznaczonej do płatności zbliżeniowych. Wystarczy przytwierdzić ją do smartfona, a następnie przyłożyć do terminala w sklepie.


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
Jak chronić iPhone przed wirusami
Jak chronić iPhone przed wirusami?
Smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Użytkownicy powierzają mu wiele wrażliwych informacji na swój temat. W końcu urządzenie ma dostęp do prywatnej korespondencji, konta bankowego czy też zdjęć. W dobie rozwoju cyberprzestępczości warto zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów. Choć wiele wirusów jest nastawionych na kradzież danych bądź szeroko pojęte działanie o charakterze … Czytaj dalej Jak chronić iPhone przed wirusami?
Path
Odblokowanie iPhone bez kodu
Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Smartfon to najbardziej uniwersalne urządzenie elektroniczne. Ze względu na swoją wszechstronność stało się nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej osoby. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że taki sprzęt odpowiada za obsługę wielu czynności związanych z życiem codziennym. W końcu bywa on powszechnie wykorzystywany do realizowania płatności albo podtrzymywania komunikacji służbowej. Nagła utrata dostępu do … Czytaj dalej Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online