Blog
iClinicaPath BlogPath MacbookPath Jak czyścić MacBooka?

Jak czyścić MacBooka?

Zakup produktów z oferty Apple z założenia stanowi inwestycję na wiele lat. Producent obdarzył urządzenia właściwościami zapewniającymi wyjątkową żywotność podzespołów. Co więcej, sprzęt stosunkowo powoli traci na wartości. Laptop wymaga jednak odpowiedniego traktowania, aby zachować pełną sprawność na dłuższą metę.

O sprzęt można dbać na wiele sposobów. Jedną z istotnych kwestii jest utrzymywanie czystości. Na powierzchni urządzenia gromadzi się kurz oraz rozmaite zanieczyszczenia. Wszystkie nieczystości powinny być regularnie usuwane. Jeśli drobinki brudu przedostaną się do wnętrza urządzenia, mogą przyczynić się do zakłócenia pracy niektórych podzespołów. To z kolei pociąga za sobą ryzyko wystąpienia awarii.

Pielęgnacja MacBooka wymaga jednak odpowiedniego podejścia. Należy posługiwać się metodami, które nie narażają sprzętu na uszkodzenie. Przekonaj się w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie wyczyścić swojego laptopa.

Czym czyścić MacBooka?

Producent doradza, aby zaopatrzyć się w miękką i niepylącą ściereczkę. Ze swojej strony możemy dodać, że świetnie w tym przypadku sprawdzi się mikrofibra. Materiał doskonale chłonie wilgoć, a jednocześnie jest bardzo delikatny dla przecieranych powierzchni. W ten sposób zbierzesz wiele nieczystości zgromadzonych na powierzchni urządzenia.

Czyszczenie na sucho nie zawsze przynosi upragnione rezultaty. W związku z tym pojawia się pokusa, aby nieco zwilżyć ściereczkę. Możesz to zrobić, ale używaj jedynie wody. Pamiętaj też, żeby mocno wycisnąć ściereczkę zanim dotkniesz nią komputera. Materiał powinien być jedynie odrobinę wilgotny.

Macbook klawiatura

Czyszczenie MacBooka krok po kroku

Na początek należy zadbać o względy bezpieczeństwa. W tym celu trzeba wyłączyć komputer, a także odłączyć zasilacz i wszystkie akcesoria korzystające z bocznych gniazd. Dzięki temu unikniesz wystąpienia zwarcia w wyniku ewentualnego kontaktu elektroniki z odrobiną wody. Staraj się jednak dopilnować, by wilgoć nie gromadziła się na powierzchni urządzenia.

Najważniejsze elementy do wyczyszczenia to ekran, klawiatura, gładzik oraz okolice gniazd znajdujących się po bokach. W tych segmentach nieczystości mogą przeniknąć do środka, więc warto systematycznie temu zapobiegać.

Jak czyścić ekran MacBooka?

Na początku możesz przetrzeć wyświetlacz suchą szmatką. Jeżeli to nie wystarczy, zwilż trochę ściereczkę i spróbuj ponownie. Czasem po przeprowadzeniu tych zabiegów wciąż pozostają smugi na MacBooku. W takiej sytuacji producent sugeruje wykorzystanie alkoholu izopropylowego o stężeniu 70%. Nanieś na szmatkę niewielką ilość tego środka i ponownie przetrzyj ekran.

Jak wyczyścić klawiaturę MacBooka?

Podczas regularnej pielęgnacji możesz wycierać klawisze przy pomocy szmatki. Od czasu do czasu nie zaszkodzi jednak użyć sprężonego powietrza, aby usunąć nieczystości znajdujące się nieco głębiej. Taka metoda okaże się nieodzowna, gdy czujesz, że pojedynczy klawisz stopniowo przestaje reagować na naciśnięcie.

W celu przeprowadzenia tej operacji podnieś MacBooka i trzymaj go w powietrzu. Producent doradza, żeby panel z klawiaturą znajdował się pod kątem 75° w odniesieniu do podłogi. Rurka dostarczająca sprężone powietrze nie powinna być umieszczona bliżej niż 1,5 cm od celu. Spryskuj klawiaturę od lewej do prawej strony. Później powtórz ten zabieg po odwróceniu komputera najpierw na jeden, a później na drugi bok.

Czego unikać podczas czyszczenia MacBooka?

W medycynie od wieków funkcjonuje zasada „primum non nocere”, co oznacza „po pierwsze nie szkodzić”. Tym samym założeniem należy posłużyć się przy pielęgnacji urządzeń elektronicznych. Można wyróżnić szereg praktyk, których należy się zdecydowanie wystrzegać podczas czyszczenia MacBooka.

  • Nie naciskaj i nie pocieraj urządzenia zbyt mocno.
  • Zrezygnuj z używania ściereczek wykonanych z twardej i chropowatej tkaniny.
  • Papier toaletowy i ręczniki papierowe również nie są najlepszym wyborem.
  • Wodę i alkohol aplikuj na szmatę, a nie bezpośrednio na komputer.
  • Używaj jedynie preparatów, które są oferowane przez producenta oraz autoryzowanych sprzedawców.

Jak wyczyścić wnętrze MacBooka?

Wyżej wymienione metody dotyczą pielęgnacji zewnętrznych elementów laptopa. Jeżeli pojawia się konieczność zajrzenia do środka urządzenia, nie próbuj robić tego na własną rękę. Obcowanie z miniaturowymi i delikatnymi komponentami wymaga posiadania doświadczenia i specjalistycznego sprzętu.

Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego serwisu. Dzięki temu masz pewność, że cała operacja zostanie przeprowadzona sprawnie, skutecznie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Jeżeli podejrzewasz, że Twój MacBook potrzebuje gruntownego przeglądu, skontaktuj się z nami.

Macbook wnętrze


Podobne artykuły
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path
MacBook M3
Konferencja Apple „Scary Fast” za nami. Procesory M3 oficjalnie zaprezentowane
Wydawało się, że iPhone’y i zegarki zaprezentowane we wrześniu mogą domknąć tegoroczny kalendarz wydawniczy Apple. Okazało się jednak, że kalifornijski producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W poniedziałek 30 października odbyła się konferencja okraszona tytułem „Scary Fast”. Przedstawione zostały procesory M3, M3 Pro oraz M3 Max. Większość dotychczasowych linii komputerów doczekała się kontynuacji. Przyszłość jednej … Czytaj dalej Konferencja Apple „Scary Fast” za nami. Procesory M3 oficjalnie zaprezentowane
Path
Jak chronić MacBooka przed wirusami?
Jak chronić MacBooka przed wirusami?
Apple od lat kreuje swój wizerunek w dość ekstrawagancki sposób. Marka nie stroni od decyzji i oświadczeń, które wywołują skrajne emocje. To sprawia, że czasem trudno ocenić czy jakiś pogląd na temat „jabłek” jest prawdą, miejską legendą czy buńczucznym sloganem reklamowym. Jedna z etykiet przyczepionych do sprzętu Apple dotyczy wysokich standardów bezpieczeństwa. Wedle obiegowej opinii … Czytaj dalej Jak chronić MacBooka przed wirusami?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online