Blog
iClinicaPath BlogPath iPadPath Jak chronić iPada przed wirusami?

Jak chronić iPada przed wirusami?

Jak chronić ipada przed wirusami

Choć tablety cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż komputery i smartfony, ich walory niezmiennie przemawiają do niemałego grona wiernych fanów. Połączenie mobilności z dużym ekranem doskonale zdaje egzamin w pracy, nauce i rozrywce. Spośród wszystkich modeli dostępnych na rynkach najchętniej kupowany jest iPad w różnych odsłonach. Apple od lat niepodzielnie króluje w rankingach sprzedaży tabletów.

Mocna pozycja amerykańskiej firmy to zasługa wielu elementów. Jeden z nich bez wątpienia stanowią względy bezpieczeństwa. Urządzenia oznaczone nadgryzionym jabłkiem słyną z bardzo skutecznego systemu obrony przed włamaniami i złośliwym oprogramowaniem. Na ile te pogłoski są prawdziwe? Poznaj odpowiedź na to pytanie i przekonaj się jak chronić iPada przed wirusami.

Wirusy w iPadzie – czy to możliwe?

Zapewnienia o wysokich standardach bezpieczeństwa w urządzeniach Apple mają solidne pokrycie w rzeczywistości. Pod względem ochrony przed wirusami „jabłka” wypadają znacznie korzystniej niż konkurencyjne rozwiązania. Zasługi w tym obszarze należą się przede wszystkim środowisku iOS.

System charakteryzuje się hermetyczną strukturą. Zanim aplikacje zostaną udostępnione użytkownikom, Apple przeprowadza wnikliwą weryfikację. Co więcej, App Store stanowi jedyne źródło, z którego może być pobierane oprogramowanie. Nie da się ściągnąć gry z przeglądarki, tak jak to bywa w przypadku Androida. Takie podejście minimalizuje ryzyko zakażenia sprzętu złośliwym oprogramowaniem.

Mimo szczelnej ochrony nie można jednak stwierdzić, że wirus nie ma szans, by zainfekować iPada. Takie zagrożenie zawsze występuje, choć jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku innych systemów operacyjnych. W celu zabezpieczenia się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, warto dowiedzieć się więcej na temat potencjalnych zagrożeń. Sprawdź jak chronić iPada przed wirusami.

Czy iPad jest odporny na wirusy?

Co do zasady system iOS świetnie radzi sobie z reagowaniem na przejawy podejrzanej aktywności. Możesz jednak dodatkowo uszczelnić system obronny poprzez odpowiedzialniejsze i bardziej świadome korzystanie z urządzenia. Wystarczy wdrożyć szereg praktyk, dzięki którym od ręki zmniejszyć ryzyko infekcji. Jak chronić iPada przed wirusami?

  1. Aktualizuj iOS, gdy pojawia się nowa wersja. Regularne instalowanie uaktualnień to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swojego iPada. Świeża wersja zawiera nie tylko wizualne i funkcjonalne zmiany, które dostrzegasz podczas korzystania z urządzenia. Oprócz tego otrzymujesz też pakiet poprawek przygotowujący system zabezpieczeń do konfrontacji z nowymi rodzajami zagrożeń.
  2. Unikaj pobierania podejrzanych załączników i klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli coś wzbudzi choć cień Twoich wątpliwości, lepiej dmuchać na zimne i zrezygnować z interakcji.
  3. Używaj silnych haseł. Upewnij się, że ustawiona kombinacja jest trudna do odgadnięcia. W tym celu należy unikać fraz, które są z Tobą jednoznacznie związane, np. nazwa rodzinnego miasta czy też data urodzenia. Nawet średnio zdeterminowany włamywacz zdoła dotrzeć do tych informacji i sprawdzić czy nie wykorzystujesz ich w haśle. Zamiast tego użyj sekwencji złożonej ze znaków, cyfr oraz liter o różnej wielkości.
  4. Wyłącz Bluetooth, gdy go nie używasz. Dokonanie włamania tą ścieżką nie należy do łatwych zadań, ale nie jest niewykonalne. Lepiej zatem aktywować funkcję tylko, gdy staje się potrzebna. Przy okazji to też sposób na ograniczenie zużycia baterii.
  5. Od czasu do czasu zrób backup. Gdyby Twój iPad został zainfekowany wyjątkowo uciążliwym wirusem, wyzerowanie zawartości urządzenia może okazać się jedynym lekarstwem. Gdy sformatujesz smartfona, będziesz potrzebować kopii zapasowej, aby odzyskać swoje dane.

Jak chronić ipada przed wirusami

Przyczyny i źródła wirusów w iPadzie

Profilaktyka zaczyna się od poszerzenia świadomości w zakresie potencjalnych zagrożeń. Gdy dowiesz się skąd pochodzą wirusy, będzie Ci łatwiej ich uniknąć. Najczęściej występujące źródła infekcji są następujące:

  • Otwieranie witryn o wątpliwej wiarygodności. Przy próbie wejścia na podejrzaną stronę przeglądarka czasem uprzedzi Cię przed zagrożeniem. Wówczas należy od razu się wycofać. Czasem jednak nie możesz liczyć na ostrzeżenie, więc trzeba też samemu zachować czujność. Warto zdać się na swoją intuicję. W niektórych przypadkach można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że dane miejsce nie robi zbyt dobrego wrażenia.
  • Podawanie swoich danych do logowania w wiadomościach. Twój rozmówca może być całkowicie godny zaufania, ale nie masz pewności czy do czata nie dołączył pasażer na gapę. Intruz może podpatrzeć dane i przejąć Twoje konto.
  • Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi. Polegaj tylko na tych, które wymagają autoryzacji hasłem i znajdują się w zaufanym otoczeniu, np. w domu, na uniwersytecie albo w miejscu pracy.
  • Wychodzenie poza środowisko iOS. Gdy używasz tzw. jailbreaków, tracisz parasol ochronny Apple i stajesz się łatwiejszym celem. Korzyści wynikające z użycia takich narzędzi nie są warte podejmowanego ryzyka.

Wirus w iPad – objawy

Zakażenie urządzenia może objawiać się na różne sposoby. Nie wszystkie mają od razu spektakularny wymiar. Czasem pojawiają się niepozorne sygnały, które bywają mylnie łączone z innymi problemami. Warto zatem wyczulić swoją percepcję na scenariusze, które mogą wskazywać na działanie wirusa. Najpowszechniej występujące objawy prezentują się następująco:

  • nagłe zmiany ustawień systemowych,
  • spowolnione działanie iPada,
  • większe zużycie baterii,
  • zawieszanie się,
  • nadmierne zużycie dostępnego transferu internetu mobilnego,
  • otrzymywanie podejrzanych wiadomości.

Jak usunąć wirusa z iPada?

Jeśli podejrzewasz, że twój iPad może być zainfekowany, postępuj wedle poniższej instrukcji.

  1. Wyczyść historię przeglądarki oraz zapisane ciasteczka.
  2. Usuń aplikacje, które wydały Ci się podejrzane. Jeżeli nie masz takiej potrzeby, nie instaluj ich ponownie.
  3. Po przeprowadzeniu powyższych działań, wykonaj soft reset iPad, czyli uruchom ponownie urządzenie.

Na tym etapie warto zatrzymać się na moment i sprawdzić czy poczynione kroki przyniosły upragniony rezultat. Jeśli nie dzieje się już nic niepokojącego, możesz na tym poprzestać. Gdyby jednak okazało się, że problemy nie ustały, wykonaj hard reset iPad. Ta metoda pociąga za sobą nagłe odcięcie zasilania. Taki gwałtowny ruch może spowodować utratę części danych. Warto zatem mieć w zanadrzu uprzednio przygotowaną kopię zapasową.

Jeżeli powyższe kroki okazały się niewystarczające, pozostaje jeszcze możliwość wyzerowania zawartości urządzenia. Pamiętaj jednak, że ta operacja spowoduje usunięcie wszystkich danych. W związku z tym przyda się też kopia zapasowa, którą zainstalujesz po sformatowaniu pamięci.

Jak chronić ipada przed wirusami

Antywirusy na iOS – czy warto je instalować na iPadzie?

Instalowanie dodatkowego oprogramowania w celu zabezpieczenia się przed infekcjami na pewno nie jest konieczne. Z drugiej jednak strony nie jest też zabronione. Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu ochrony, możesz skorzystać z programu antywirusowego. Wybór renomowanego narzędzia nie zaszkodzi, a niewykluczone, że przyniesie korzyści. Jeśli jednak stosujesz się do wymienionych profilaktycznych zasad, natywne rozwiązania powinny w zupełności wystarczyć do utrzymania szczelnego systemu obronnego.

A może to nie wirus w iPadzie?

Niektóre objawy bywają trudne do zinterpretowania. Z jednej strony mogą świadczyć o infekcji, a z drugiej wskazują też na potencjalne awarie sprzętowe. Za przykład niech posłuży nagłe zawieszanie się systemu albo nieoczekiwany restart. Zdarzają się wirusy działające w taki sposób, ale nie można też wykluczyć zużycia baterii.

Jeżeli nie masz doświadczenia w diagnozowaniu przyczyny takich problemów, warto zgłosić się do serwisu. W ten sposób dowiesz się co dolega Twojemu tabletowi. Gdy okaże się, że wystąpiła jakaś usterka, bez zbędnego zwlekania może zostać zlecona naprawa iPad. W serwisie iClinica uzyskasz kompleksowe wsparcie w tej materii. Rzuć okiem na cennik napraw iPad mini. Zakres usług dla innych modeli znajdziesz tutaj. Jeśli sprowadza Cię zbita szybka iPad możesz spodziewać się realizacji maksymalnie w ciągu kilku dni roboczych.


Podobne artykuły
Apple Pencil 2
Apple Pencil – 2 generacja
– Kto chce rysik? Musisz go wyciągać, odkładać, możesz go zgubić. Ble! Nikt nie chce rysika – powiedział Steve Jobs podczas pamiętnej prezentacji pierwszej generacji iPhone’a. Następcy założyciela Apple najwyraźniej nie podzielali tego punktu widzenia. Już w 2015 roku, czyli po upływie kilku lat od przytoczonego wystąpienia w ofercie amerykańskiej firmy pojawił się Apple Pencil. … Czytaj dalej Apple Pencil – 2 generacja
Path
Myszka do iPada
Myszka do iPada – jak ją podłączyć?
Gdy oczekujesz kompaktowej konstrukcji i wszechstronności, sięgasz po urządzenia mobilne. Z kolei jeśli w danym momencie potrzebujesz precyzji i bardziej zaawansowanych funkcji, niezastąpiony okaże się komputer. Każdy rodzaj sprzętu ma swoje wady oraz zalety. Należy zatem dysponować nim w zależności od okoliczności. Istnieją jednak sposoby, aby połączyć atuty urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Taki efekt może … Czytaj dalej Myszka do iPada – jak ją podłączyć?
Path
iPad nie chce się włączyć
iPad nie chce się włączyć – co zrobić?
Czasem słyszy się, że problemy z zacinaniem się sprzętu nie dotyczą środowiska Apple. To nie do końca prawda. „Jabłka” faktycznie charakteryzują się wyjątkową niezawodnością, ale nawet im zdarzają się chwile słabości. Tak bywa w przypadku urządzeń zaliczających się do wszystkich kategorii produktowych. Problemy techniczne mogą zatem wystąpić również w przypadku tytułowych iPadów. Gdy tablet nagle … Czytaj dalej iPad nie chce się włączyć – co zrobić?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online