iPhone z drugiej ręki – na co zwrócić uwagę?

Smartfony sygnowane nadgryzionym jabłkiem stanowią łakomy kąsek dla konsumentów z całego świata. Skala zainteresowania jest wynikiem możliwości technicznych, walorów wizualnych, a także niezwykle wprawnych działań marketingowych. Za wymarzonego iPhone’a trzeba jednak sporo zapłacić. W 2022 roku próg wejścia przekroczył 5 tysięcy złotych. Z kolei najbardziej zaawansowane odsłony z tej samej generacji kosztują ponad 10 tysięcy złotych.
Taki wydatek wykracza poza możliwości finansowe wielu osób. W związku z tym niektórzy zwracają się w kierunku starszych modeli. Okazuje się jednak, że nawet ich ceny mogą okazać się zaporowe. Sprzęt Apple stosunkowo powoli traci na wartości, co wyróżnia go na tle konkurencyjnych producentów. W poszukiwaniu smartfona poniżej ceny sklepowej pozostaje jeszcze jedna opcja. Zawsze można sięgnąć po iPhone z drugiej ręki. Przekonaj się o czym należy pamiętać, gdy rozważasz taki krok.
Czy warto kupić iPhone z drugiej ręki?
Za zakupem urządzenia na rynku wtórnym przemawia przede wszystkim jeden podstawowy argument, czyli cena. W tej sytuacji oszczędności na poziomie kilkuset złotych są właściwie standardem. W wielu przypadkach możesz trafić na okazję, która pozwoli na zachowanie ponad tysiąca złotych w kieszeni. Bez wątpienia gra jest warta świeczki.
Największym wyzwaniem w tych okolicznościach jest weryfikacja telefonu pod względem stanu technicznego i statusu prawnego. Wiele takich transakcji odbywa się za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych albo mediów społecznościowych. W związku z tym trzeba podjąć decyzję na podstawie informacji i zdjęć dostarczonych przez sprzedawcę. Warto zatem uzbroić się w wiedzę, która pozwoli Ci zadać celne pytania i tym samym uniknąć rozczarowania.
Gdzie najlepiej kupić iPhone z drugiej ręki?
Poszukiwania warto rozpocząć w swoim otoczeniu. Dobrym sposobem jest zamieszczenie zapytania na swoim profilu w mediach społecznościowych. Być może w gronie Twoich znajomych znajdzie się osoba, która akurat sprzedaje takie urządzenie. Nawet jeśli sprzedawca nie znajdzie się aż tak blisko, Twoi bliscy nadal mogą udostępnić post i tym samym zwiększyć zasięg. Być może pośród znajomych Twoich znajomych znajdzie się osoba posiadająca iPhone’a na sprzedaż. Przynajmniej z założenia można zakładać, że w takiej relacji nie powinna wystąpić próba oszustwa.
Drugą opcją są grupy sprzedażowe w mediach społecznościowych oraz serwisy ogłoszeniowe. W takich miejscach znajdziesz wiele propozycji. Istnieje duża szansa, że będziesz w stanie nawet przebierać w kolorach, ilości pamięci i cenie. W tym przypadku kluczową kwestią jest sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy. W związku z tym warto korzystać z serwisów, które posiadają wewnętrzny system komentarzy kształtujących reputację poszczególnych użytkowników. Jeżeli rozważasz zakup chociażby w grupie na Facebooku, nie masz takiej możliwości, ale do dyspozycji są inni członkowie społeczności. Możesz zapytać ich o opinię na temat danej osoby.
iPhone z drugiej ręki jesteś w stanie znaleźć również w komisach ze sprzętem elektronicznym. Taka działalność może być prowadzona zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Jeżeli komis jest rzetelny, na jego korzyść powinien przemawiać uregulowany stosunek prawny oraz masa recenzji wystawionych przez zadowolonych klientów. Dzięki temu zyskujesz wyższy stopień wiarygodności niż w przypadku transakcji z obcymi osobami. Z drugiej strony możesz się jednak spodziewać nieco wyższej ceny niż oferują użytkownicy serwisów ogłoszeniowych i grup tematycznych w mediach społecznościowych. Komis to nic innego jak firma, która generuje też koszty związane z prowadzeniem działalności. W związku z tym ustalenie wyższej marży może okazać się konieczne, aby zachować rentowność.
Jak kupić iPhona z drugiej ręki?
Z całą pewnością warto spotkać się osobiście ze sprzedawcą, gdy tylko masz taką okazję. Nawet jeśli przeszukujesz dostępne propozycje przez internet, możesz zwrócić uwagę na oferty w Twojej okolicy i umówić się na odbiór osobisty. Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić czy produkt jest zgodny z opisem i zdjęciami zamieszczonymi w sieci. Przy okazji możesz też swobodnie zadać sprzedawcy szereg pytań uzupełniających.
Refurbished iPhone – czyli odnowiony iPhone z drugiej ręki
Podczas przeglądania oferty Apple możesz spotkać się z określeniem refurbished. Jest ono przypisywane do urządzeń, które zostały zwrócone przez klientów albo skierowane do naprawy. Wówczas mogła być wykonana chociażby wymiana wyświetlacza iPhone. Taki sprzęt będzie charakteryzować się niższą ceną przy ponownym wprowadzeniu na rynek. Różnice są dostrzegalne, gdy zerkasz na status urządzenia w dokumentach bądź ustawieniach. Wizualnie i technicznie refurbished iPhone z drugiej ręki nie powinien jednak różnić się od nowego wydania. W związku z tym zakup takiego modelu stanowi receptę na zaoszczędzenie pieniędzy.
Co trzeba wiedzieć kupując iPhone z drugiej ręki?
Przede wszystkim należy sprawdzić status urządzenia. W tym celu poproś sprzedawcę o numer IMEI. Następnie wejdź na następujące strony internetowe:
Na pierwszej witrynie sprawdzisz czy usługa Find my iPhone została wyłączona przez sprzedawcę. Jeżeli pozostałaby włączona, pierwotny właściciel mógłby w dowolnej chwili zablokować sprzedany telefon. Na drugiej z wymienionych stron internetowych upewnisz się czy dany egzemplarz nie był kradziony. Sprawdzisz też czy model jest zgodny z deklarowanym opisem. Rozbieżności mogłyby pojawić się, gdyby w przeszłości wykonywano naprawy z użyciem zamienników.
Ważną kwestią jest też weryfikacja kondycji baterii. W ten sposób sprawdzisz na ile obniżyła się pojemność ogniwa od momentu wyprodukowania telefonu. Cena proponowana przez sprzedawcę powinna uwzględniać ten aspekt. Miej na uwadze, że w przypadku wartości na poziomie 80% bądź niższym możesz już dostrzegać wyraźnie skrócony czas pracy po pełnym naładowaniu. Kondycję sprawdzisz w następujący sposób:
- Wejdź w Ustawienia.
- Otwórz sekcję Bateria.
- Stuknij pozycję Kondycja i ładowanie baterii.
- W tym miejscu zobaczysz aktualny status.
Poza tym warto upewnić się czy smartfon jest obecnie uszkodzony albo czy w przeszłości bywał naprawiany. Być może na jakimś etapie konieczna była naprawa głośnika iPhone bądź innych komponentów. Sama wizyta w serwisie nie musi oznaczać jeszcze powodu do niepokoju. Warto jednak dopytać jaka firma realizowała usługę. Renoma marki stanowi w tym przypadku świadectwo jakości. Oczywiście możesz też zdecydować się na zakup uszkodzonego urządzenia. Niewykluczone że sprzedawcy zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji i oferuje bardzo korzystną cenę. Niektóre usterki można szybko i tanio usunąć, a tym samym zakup nadal się opłaca. W takich okolicznościach zerknij na nasz cennik napraw iPhone.