Blog
iClinica>Blog>iPhone>iPhone Xr z najlepszym aparatem wśród smartfonów z jednym obiektywem

iPhone Xr z najlepszym aparatem wśród smartfonów z jednym obiektywem

W bardzo opiniotwórczym rankingu, eksperci z DxOMark przebadali jakość aparatów w smartfonach posiadających jeden obiektyw. Ich zdaniem wśród tego typu smartfonów prym wiedzie iPhone Xr od Apple.

 

iPhone Xr z najlepszym aparatem

 

Grupa ekspertów z DxOMark zajęli się porównaniem jakości fotografii wykonywanych za pomocą przeróżnych smartfonów. Wzięli oni na warsztat również najtańszego z tegorocznych iPhone’ów, czyli iPhone’a Xr. Z ich badań i testów wynika werdykt, że wśród smartfonoów jednoobiektywowych iPhone Xr jest najlepszy, a jeśli zestawimy wszystkie smartfony, nawet te z kilkoma obiektywami to najtańszy z tegorocznych iPhone’ów plasuje się na siódmej pozycji.

 

Test aparatu iPhone Xr

 

Badacze smartfonowych aparatów z DxOMark podczas wykonywania testów z iPhonem Xr, zrobili nim przeszło 1500 fotografii oraz nagrali ponad 2 godziny materiału wideo. Oto, jakie wnioski wysunęli po swoich długich testach:

  • pomimo posiadania tylko jednego obiektywu, jakość zdjęć oraz nagrań wideo jest porównywalna z tymi, które można zrobić za pomocą iPhone’a Xs oraz Xs Max, które posiadają dwa obiektywy,
    fotografie w przypadku których da się zauważyć gorszą jakość względem modeli Xs to te, przy których skorzystano z zoomu lub efektu bokeh,
  • przy wykorzystaniu efektu bokeh w iPhone Xr, model ten niejako „naśladuje” Xs oraz Xs Maxa poprzez nadrobienie braku obiektywu przez odpowiednie algorytmy. Ale zdaniem analityków żadne rozwiązanie programowe nie może zastąpić rozwiązania sprzętowego,
  • cyfrowy zoom w iPhonie Xr również dzięki algorytmom programowym robi całkiem niezłe zdjęcia przy maksymalnym zoomie x2,
  • przy kiepskim oświetleniu tryb portretowy w iPhonie Xr radzi sobie zdecydowanie lepiej, oferując większą szczegółowość niż w przypadku modeli iPhone Xs oraz iPhone Xs Max,
  • lampa błyskowa działa zdecydowanie lepiej niż chociażby w przypadku zeszłorocznych iPhone’ów 8.

To wszystko składa się, że kwestia jakości zdjęć oceniona jest na 103 punkty, a jakość nagrań wideo na 96 punktów, co daje nam ocenę końcową – 101 punktów.

Wśród smartfonów z jednym obiektywem jest to wynik najlepszy (nie został jeszcze oceniony Pixel 3), a gdy zestawimy wszystkie smartfony, również te z większą ilością obiektywów, to iPhone Xr plasuje się na niezłym, siódmym miejscu.

 

Kontrowersje wokół DxOMark

 

Przeprowadzane przez nich testy budzą wiele kontrowersji. Metodologia testów i badań wykonywanych przez ekspertów z DxOMark jest czymś powszechnie znanym, przez co pojawiają się głosy, że niektórzy producenci celowo ustawiają niektóre parametry w aparatach tak, aby jak najlepiej wypaść w teście. Test ten jest naprawdę opiniotwórczy, więc takie praktyki wcale by nie dziwiły.

Zarzucano również tym testom, że często są zbyt subiektywne i że testujący zbyt często kierują się odczuciami, a nie obiektywnymi kryteriami. Ale taka już natura testów niestety.

 

 


Podobne artykuły
iPhone 14 Pro
iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów. Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały … Czytaj dalej iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą
Path
Jak chronić iPhone przed wirusami
Jak chronić iPhone przed wirusami?
Smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi codziennego użytku. Użytkownicy powierzają mu wiele wrażliwych informacji na swój temat. W końcu urządzenie ma dostęp do prywatnej korespondencji, konta bankowego czy też zdjęć. W dobie rozwoju cyberprzestępczości warto zadbać o bezpieczeństwo swoich zasobów. Choć wiele wirusów jest nastawionych na kradzież danych bądź szeroko pojęte działanie o charakterze … Czytaj dalej Jak chronić iPhone przed wirusami?
Path
Odblokowanie iPhone bez kodu
Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Smartfon to najbardziej uniwersalne urządzenie elektroniczne. Ze względu na swoją wszechstronność stało się nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdej osoby. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że taki sprzęt odpowiada za obsługę wielu czynności związanych z życiem codziennym. W końcu bywa on powszechnie wykorzystywany do realizowania płatności albo podtrzymywania komunikacji służbowej. Nagła utrata dostępu do … Czytaj dalej Odblokowanie iPhone bez kodu – co zrobić i jak nie utracić danych?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online