Blog
iClinica Path Blog Path iPhone Path iPhone vs Oppo

iPhone vs Oppo

iPhone vs Oppo

Jeżeli sformułowanie „Made in China” nadal kojarzy się komuś z tandetą, warto czym prędzej zweryfikować swoje poglądy. W ostatnich latach obserwujemy szeroko zakrojoną ekspansję chińskich firm technologicznych. O ile Xiaomi i Huawei zdążyły zbudować już sporą rozpoznawalność, o tyle takie marki jak Oppo zdecydowanie zasługują na więcej rozgłosu. Smartfony spod tego szyldu nie od dziś udowadniają, że mogą mierzyć się nawet z produktami takich potęg jak Apple. Przekonaj się jak nowe modele iPhone wypadną w zestawieniu z najmocniejszymi telefonami z oferty Oppo.

iPhone vs Oppo – porównywanie oferty

Firma Oppo powstała w 2004 roku, a już 4 lata później zaprezentowała światu swoje pierwsze telefony. Debiut na rynku urządzeń mobilnych odbył się zatem nie tak długo po inauguracji serii iPhone. Długofalowo chińska marka obrała jednak inną ścieżkę niż Apple. Wydawane telefony zostały podzielone na kilka odrębnych linii. Każda z nich była kierowana do nieco innej grupy docelowej. Tym samym można wyróżnić serie A, Reno, Find N oraz Find X. Flagowce zaliczają się do ostatniego z wymienionych segmentów.

Strategia Apple była zgoła odmienna. Początkowo ukazywał się zaledwie jeden smartfon rocznie. Wprawdzie późniejsze lata przynosiły więcej premier, ale to nadal dość umiarkowane podejście jak na branżowe standardy. Obecnie z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że w ramach nowej generacji ukażą się 4 nowe modele. Od czasu do czasu portfolio amerykańskiej firmy poszerza się również o kolejną odsłonę budżetowego iPhone’a SE.

Z europejskiej perspektywy można stwierdzić, że bolączką chińskich marek jest trudny do przewidzenia kalendarz wydawniczy. Niektóre modele nie trafiają wcale do polskiej dystrybucji, a inne pojawiają się z niemałym opóźnieniem względem premiery na macierzystym rynku. W momencie opracowywania niniejszego porównania Chińczycy od miesiąca mogą już cieszyć się nowym Oppo Find X6. Niestety do tej pory nie wiadomo kiedy urządzenie będzie dostępne dla klientów w Europie i czy w ogóle do tego dojdzie.

Ostatni flagowiec marki Oppo ukazał się w Polsce w kwietniu 2022 roku, czyli 2 miesiące po swojej światowej premierze. Pochodzi on z rodziny Find X5, która bazowo składała się z trzech urządzeń. Do polskiej dystrybucji trafił jednak tylko wariant Pro. W związku z tym to właśnie on zostanie zestawiony z technologią Apple, która będzie reprezentowana przez iPhone 14 w różnych odsłonach.

iPhone vs Oppo – popularność

Urządzenia mobilne marki Oppo cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Chinach. Firma najpierw zawojowała lokalny rynek, gdzie obecnie jest numerem jeden, a później zaczęła rywalizować o względy odbiorców w innych zakątkach świata.

Obecnie Oppo zajmuje czwartą lokatę w globalnych rankingach sprzedaży smartfonów. Wyżej plasują się tylko Xiaomi, Apple oraz Samsung. W 2022 roku Chińczycy zanotowali 113 milionów dostaw nowych urządzeń. Amerykański producent mógł wtedy pochwalić się rezultatem na poziomie 232 milionów egzemplarzy.

Niemniej Oppo dopiero przystępuje do budowania pozycji w skali globalnej. Nie da się zatem wykluczyć, że dystans do pierwszej trójki będzie się stopniowo skracać. Rozpiętość oferty sprzyja realizacji takiego scenariusza. Oferta chińskiej marki jest przeznaczona dla klientów o zróżnicowanych wymaganiach. Apple przemawia raczej do węższego spectrum grup docelowych.

iPhone vs Oppo – wydajność

W ostatnich latach utrwaliła się reguła, według której procesory są rozdysponowane pomiędzy poszczególne modele iPhone z premierowej generacji. Tym samym na pokładzie wariantów Pro zawsze pojawia się całkowicie nowy układ. W rezultacie iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max zostały wyposażone w jednostkę A16 Bionic opartą o 4 nanometrową litografię. Z kolei posiadacze iPhone 14 i iPhone 14 Plus muszą zadowolić się procesorem odziedziczonym po „trzynastkach” w odsłonie Pro. Mowa tutaj o układzie A15 Bionic. Utrzymano jednej spójność w ramach pamięci wewnętrznej umieszczonej w nowych urządzeniach. Wszystkie wersje iPhone 14 posiadają 6 GB RAM.

Oppo Find X5 Pro został wyposażony w jednostkę Snapdragon 8 pierwszej generacji. Pod względem pamięci wewnętrznej telefon wypada solidniej niż iPhone. Twórcy stworzyli wersje wyposażone w 8 GB RAM i 12 GB RAM. Klienci mogą zatem zadecydować jakiej mocy potrzebują.

Porównanie telefonów obu markach w testach wydajności prowadzi jednak do ciekawych wniosków. Smartfony oznaczone nadgryzionym jabłkiem sprawują się lepiej od konkurenta. Nie oznacza to jednak, że przewaga szybkości będzie wyraźnie zauważalna podczas codziennego użytkowania. Różnice tego rzędu stanowią bardziej ciekawostkę dla pasjonatów technologii. Statystyczny użytkownik stwierdzi raczej, że zarówno iPhone i Oppo wykonują błyskawicznie wszystkie zadania.

Przy porównaniu smartfonów obu marek w testach wydajności iPhone prezentuje się solidniej. Nie oznacza to jednak, że przewaga szybkości będzie zauważalna podczas codziennego użytkowania. Różnice tego rzędu stanowią bardziej ciekawostkę dla miłośników technologii. Statystyczny użytkownik uzna, że iPhone i Oppo działają równie sprawnie.

iPhone vs Oppo – design i wykonanie

Oppo Find X5 Pro zdecydowanie nie jest urządzeniem przeznaczonym dla zwolenników kompaktowych rozwiązań. Długość jego przekątnej ekranu wynosi 6,7’’. Taką samą wielkością charakteryzuje się iPhone 14 Plus oraz iPhone 14 Pro Max. Z kolei iPhone 14 i iPhone 14 Pro są zdecydowanie mniejsze. Ich przekątna ma długość 6,1’’.

W przypadku materiałów zastosowanych do produkcji opisywanych telefonów wyróżniają się iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Ich obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej. Wszystkie pozostałe smartfony mają aluminiową konstrukcję.

Oppo Find X5 Pro bardzo wyróżnia się za sprawą swojego wyglądu. Twórcy zdołali uzyskać efekt, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Wyspa aparatów nie wygląda jak dodatkowy element, a bardziej integralna część całej bryły. Jedną z głównych cech charakterystycznych stanowi wysoki połysk całej powierzchni. W ogólnym rozrachunku urządzenie wygląda bardzo futurystycznie. Z kolei nowe smartfony Apple podtrzymują linię wizualną zapoczątkowaną przez rodzinę iPhone 12. Konstrukcja ujmuje symetrią i zdecydowanie może się podobać.

Przy pierwszym kontakcie z Oppo Find X5 Pro oraz iPhone’ami 14 można uznać, że Chińczycy uzyskali nowocześniejszy wygląd swoich urządzeń. To zasługa obszaru roboczego, który nie został nadmiernie ograniczony. W ekranie znajduje się tylko drobne wycięcie na przednią kamerę. Ma ono kształt kropki i znajduje się w lewym górnym narożniku. W tej konkurencji projektanci sprzętu Apple zostali daleko w tyle. Wprawdzie modele iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max doczekały się zmiany w formie wprowadzenia tzw. dynamicznej wyspy, ale wycięcie to jest większe niż w wielu telefonach z Androidem. Jeszcze mizerniej wypadają pod tym względem iPhone 14 i iPhone 14 Plus, które w dalszym ciągu posiadają charakterystycznego „notcha” na górze wyświetlacza.

Zwolennicy smartfonów Apple mogą jednak liczyć na nieco większy wybór wersji kolorystycznych. W przypadku Oppo Find X5 Pro powstały jedynie 2 warianty. Pełna lista dostępnych opcji prezentuje się następująco:

Oppo Find X5 Pro:

 • biały,

iPhone 14 i iPhone 14 Plus:

 • niebieski,
 • fioletowy,
 • żółty,
 • północ,
 • księżycowa poświata,
 • (PRODUCT) RED.

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max:

 • głęboka purpura,
 • złoty,
 • srebrny,
 • gwiezdna czerń.

iPhone vs Oppo – specyfikacja

Chińscy i amerykańscy inżynierowie zdecydowali się na wyświetlacze wykorzystujące inną technologię. Smartfon Oppo został wyposażony w ekran AMOLED, natomiast na pokładzie iPhone znalazł się OLED. Pomimo różnic na tej płaszczyźnie w obu przypadkach obraz charakteryzuje się najwyższą jakością. Istotne rozbieżności wystąpiły jednak w częstotliwości ekranu. O ile Oppo Find X5 Pro, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max oferują ten parametr na poziomie 120 Hz, o tyle posiadacze tańszych smartfonów Apple muszą zadowolić się marnym 60 Hz.

Pod względem jasności ekranu królują modele iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Oba są w stanie osiągnąć pułap 2 tysięcy nitów. W przypadku pozostałych edycji „jabłek” z tej samej generacji górna granica wynosi 1200 nitów. Oppo Find X5 Pro oferuje w tej materii do 1300 nitów.

Chińska marka pokusiła się o ciekawe rozwiązanie kwestii baterii. Ogniwo zostało podzielone na dwie części o łącznej pojemności 5000 mAh. To więcej niż wszystkie przedstawione modele iPhone. Trzeba jednak przyznać, że trudno doszukać się wyraźnej przewagi pod względem długości czasu pracy. Znacząca różnica występuje jednak w szybkości ładowania. Na tej płaszczyźnie Apple przegrywa z kretesem. Testy wykazały, że iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max nie są w stanie wykorzystać większej mocy niż 27W. W przypadku tańszych modeli ta granica potencjału przebiega nawet niżej, bo na poziomie 20W. Oppo bez trudu deklasuje zatem amerykańskiego giganta. W zestawie ze smartfonem znajduje się ładowarka o mocy 80W, która naładuje telefon od 0 do 50% w ciągu 15 minut.

Żaden z prezentowanych telefonów nie posiada dodatkowego miejsca na kartę pamięci. W związku z tym do dyspozycji użytkowników pozostaje jedynie wbudowana przestrzeń dyskowa. Wyboru można dokonać spośród następujących opcji:

 • iPhone 14 i iPhone 14 Plus: 128 GB, 256 GB i 512 GB,
 • iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB,
 • Oppo Find X5 Pro: 256 GB, 512 GB.

iPhone vs Oppo – aparat fotograficzny

Chiński producent nawiązał współpracę z kultową marką Hasselblad, aby wspólnymi siłami stworzyć aparat fotograficzny najwyższej klasy. Zarówno na podstawie parametrów, jak i efektów można śmiało stwierdzić, że zadanie zostało wykonane. Smartfon został wyposażony w trzy obiektywy z tyłu. Główny i szerokokątny oferują 50 Mpix. Teleobiektyw cechuje się rozdzielczością na poziomie 13 Mpix. Z kolei przedni aparat został wyposażony aż w 32 Mpix. Równie solidnie prezentują się filmy nagrywane tym smartfonem. Najwyższa dostępna jakość to 4K i 60 klatek na sekundę.

Parametry modeli iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max prezentują się podobnie. Główny aparat posiada 48 Mpix. Z kolei obiektyw ultraszerokokątny, teleobiektyw oraz przednia kamera cechują się rozdzielczością 12 Mpix. Edycje iPhone 14 oraz iPhone 14 Plus zostały wyposażone nieco słabiej. Przede wszystkim posiadają jedynie 2 obiektywy z tyłu zamiast 3. Oba szkła mają rozdzielczość 12 Mpix. Wszystkie wymienione odsłony iPhone 14 potrafią nagrywać filmy w jakości 4K  i 60 klatkach na sekundę.

iPhone vs Oppo – system operacyjny

Smartfony Oppo działają w środowisku ColorOS, czyli nakładki na Androida. Użytkownicy zyskują rozległe możliwości personalizacji wyglądu poszczególnych elementów systemu. Jesteś w stanie swobodnie ingerować w styl ikon czy też modyfikować ich układ. Ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie klawiatury. Dzięki temu możesz wpisywać hasła, a dane nie zostaną zachowane. Oprócz tego nie pokażą się podpowiedzi, a opcja robienia zrzutu ekranu pozostaje na ten moment zablokowana. Trzeba przyznać, że chińska marka przywiązuje dużą wagę do względów bezpieczeństwa. Aplikacja bankowa i wszelkie usługi płatnicze zostają wykryte przez system i poddane dodatkowej ochronie.

Na uznanie zasługuje również dość długi okres dostępu Oppo Find X5 Pro do aktualizacji systemowych. W realiach Androida niektóre urządzenia tracą kompatybilność nawet po upływie 2-3 lat od premiery. Z kolei chińska marka umożliwia pobranie najnowszej wersji ColorOS przez 4 lata. Dodatkowo mechanizmy ochronne mają być usprawniane przez 5 lat. Niemniej Apple prezentuje się jeszcze solidniej pod tym względem. Osoby korzystające z iPhone mogą liczyć na 5-6 lat wsparcia producenta. Sam system w dalszym ciągu ujmuje swoim minimalizmem, intuicyjnym interfejsem i komfortem użytkowania. Ogromnym atutem są również bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa wynikające z hermetycznej architektury iOS.

iPhone vs Oppo – cena

Apple słynie z wysokich cen swoich produktów, które dla wielu odbiorców bywają zaporowe. Konkurencyjne firmy mogą zatem zdobyć zainteresowanie klientów oferując tańsze urządzenia. Oppo nie zamierza jednak kroczyć ścieżką ustępstw i kompromisów. Chiński producent stworzył świetnego smartfona, który został wyceniony na miarę swojego potencjału. Zobacz ile dokładnie zapłacisz za sprzęt uwzględniony w niniejszym porównaniu:

 • iPhone 14: od 5 199 zł,
 • iPhone 14 Plus: od 5 899 zł,
 • iPhone 14 Pro: od 6 499 zł,
 • iPhone 14 Pro Max: od 7 199 zł,
 • Oppo Find X5 Pro: od 5 999 zł.

iPhone vs Oppo – awaryjność

Usterki najczęściej powstają w wyniku niefortunnych wypadków. Wprawdzie producenci starają się sukcesywnie zwiększać odporność swoich urządzeń, ale prawa fizyki pozostają nieubłagane. Gdy telefon upada z wysokości albo zostaje uderzony w czuły punkt, trudno uniknąć uszkodzenia konstrukcji. Model iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max powinny być nieco wytrzymalsze ze względu na stalową obudowę. O ile metal wykazuje sporą odporność, o tyle szklane elementy są już bardzo podatne na stłuczenia. Gdy dojdzie do takiej sytuacji jedynym ratunkiem pozostaje wymiana szybki iPhone 14 albo innego modelu, z którego akurat korzystasz. Profesjonalny serwis Apple może sprawnie wykonać taką usługę. Dzięki temu Twój smartfon odzyska swój pierwotny blask.

Problemy techniczne pojawiają się również na skutek stopniowego zużycia poszczególnych podzespołów. Najczęściej dotyczy to baterii, która poddawana jest sporym obciążeniom. Wedle zapewnień producentów, komponenty powinny z powodzeniem zachować swoje walory przez kilka lat użytkowania. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że „jabłko” raczej sprawdzi się lepiej na dłuższą metę. Zazwyczaj iPhone po kilku latach działa szybciej niż smartfon z Androidem w tym samym wieku.

Warto również podkreślić, że zarówno iPhone, jak i Oppo legitymują się certyfikatem wodoszczelności klasy IP68. Trzeba jednak uważać z testowaniem tych właściwości w praktyce. Normy są przydzielane na podstawie testów przeprowadzonych w bardzo sterylnych warunkach laboratoryjnych. W życiu codziennym występuje więcej czynników losowych, które mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia defektów. W kontekście awaryjności należy jednak pochwalić Oppo, które dodaje silikonowe etui do zestawu. Niewielu producentów zdobywa się obecnie na taki gest.

iPhone vs Oppo – podsumowanie

Chiński producent udowadnia, że jest w stanie z powodzeniem mierzyć się z Apple. Oppo Find X5 Pro jest lepszym urządzeniem niż iPhone 14 i iPhone 14 Plus. Jego walory pozycjonują go również bardzo blisko „jabłek” w wersjach Pro. Ostateczny wybór pozostaje zatem w większej mierze kwestią osobistych preferencji, niż wyraźnych różnic jakościowych. Warto oprzeć swoją decyzję o przyzwyczajenia dotyczące systemu operacyjnego i całej infrastruktury danej marki.


Podobne artykuły
Złącze ładowania
Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Współczesne smartfony rzadko wytrzymują dłużej niż jeden dzień po pełnym naładowaniu. W związku z tym podłączanie ładowarki stało się właściwie nieodłącznym elementem codziennej rutyny. W wyniku regularnej eksploatacji gniazdo stopniowo się zużywa. Poza tym wejście sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń, które również mogą przyczynić się do wystąpienia problemów technicznych. Niemałą rolę odgrywają też przyzwyczajenia użytkowników. Wielu … Czytaj dalej Uszkodzone złącze ładowania – regeneracja czy wymiana?
Path
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online