iPhone powystawowy – czy warto kupić?

Apple od lat słynie z wygórowanych cen swoich produktów. Na domiar złego koszty nie zatrzymują się na stabilnym poziomie, a cały czas rosną. Przy okazji premiery „czternastek” został pobity kolejny rekord. Za iPhone’a 14 w podstawowej konfiguracji trzeba zapłacić 5 199 złotych. Z kolei ceny wersji Pro zaczynają się od 6 499 złotych. W takiej sytuacji klienci zaczynają poszukiwać alternatywnych źródeł pozwalających na zakup „jabłka” nieco taniej.
Osoby dysponujące mniejszym budżetem mają do dyspozycji kilka rozwiązań. Pierwszą opcją jest zakup używanego smartfona z drugiej ręki. Całą masę takich ofert można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych, a także w grupach tematycznych na Facebooku. Liczne propozycje napływają również z komisów specjalizujących się w skupowaniu sprzętu elektronicznego.
Gdy chcesz zaoszczędzić, możesz zwrócić też uwagę na iPhone powystawowy. To zupełnie inna kategoria produktów niż wspomniane wyżej używane smartfony. Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania.
Co to znaczy iPhone powystawowy?
W każdym stacjonarnym sklepie ze sprzętem elektronicznym znajdziesz urządzenia ustawione na ekspozycji. Czasem można podziwiać je jedynie przez szybę. W większości przypadków jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić test. Klient może wziąć urządzenie do ręki i sprawdzić działanie poszczególnych funkcji.
Sprzęt pełni swoją wystawową rolę przez kilka tygodni albo miesięcy. Gdy urządzenie znika z ekspozycji, sprzedawcy absolutnie nie zamierzają rezygnować z możliwości zarobienia na nim. Taki egzemplarz zostaje zatem wprowadzony do sprzedaży, gdzie figuruje jako iPhone powystawowy, który kusi promocyjną ceną.
W sklepach można napotykać również iPhone’y odnowione. To jednak co innego niż egzemplarze powystawowe. Nie należy mylić tych kategorii. Odnowiony smartfon był poddawany czynnościom serwisowym, w wyniku których doszło do wymiany niektórych komponentów. Z kolei w przypadku iPhone’ów powystawowych pochodzących z renomowanego źródła możesz mieć pewność, że takie sytuacje nie miały miejsca.
iPhone powystawowy – czym różni się od nowego urządzenia?
Podstawową różnicą jest to, że iPhone powystawowy był odpakowany i używany. Z urządzenia korzystała nie tylko obsługa, ale też wielu klientów. Smartfon musiał być zawsze do dyspozycji w godzinach otwarcia sklepu. W związku z tym wyświetlacz pozostawał aktywny niemal na okrągło. Ze względu na intensywną eksploatację, urządzenie ma za sobą też całą masę cykli ładowania. W związku z tym należy mieć świadomość, że komponenty nie są już pierwszej świeżości.
Poza tym klienci nie zawsze obchodzą się z egzemplarzami wystawowymi zachowując należytą ostrożność. W związku z tym sprzęt może posiadać również drobne mankamenty natury estetycznej, np. zarysowania. Rzetelny sprzedawca powinien jednak wspomnieć o tym przy wystawieniu smartfona na sprzedaż.
Czy warto kupować odnowione lub powystawowe iPhone’y?
Z całą pewnością można bez wahania odrzucić propozycje zakupu iPhone’a powystawowego z serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych. Nie należy też korzystać z oferty sklepów, których reputacja jest trudna do zweryfikowania. Jeżeli rozważasz zakup iPhone’a powystawowego, weź pod uwagę wyłącznie renomowane źródła. Takie kryterium spełniają autoryzowani sprzedawcy sprzętu Apple, a także sieci handlowe działające na dużą skalę.
Nawet jeśli zdołasz znaleźć atrakcyjną ofertę u wiarygodnego sprzedawcy, musisz mieć jednak pełną świadomość istniejących zagrożeń. iPhone powystawowy był poddawany dużym obciążeniom. Zużycie dotyczy przede wszystkim wyświetlacza oraz baterii. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka smartfon prezentuje się nienagannie, ryzyko wystąpienia awarii jest znacznie wyższe niż w przypadku nowych egzemplarzy.
Jeżeli promocja sięga kilkudziesięciu procent, możesz wziąć pod uwagę taką propozycję. Wówczas z zaoszczędzonych środków będziesz w stanie zapłacić za ewentualną naprawę. Gdyby jednak obniżka ograniczała się do kilkuset złotych, raczej nie opłaca się podejmować niepotrzebnego ryzyka.
Czy telefon Apple powystawowy ma gwarancję?
Można spodziewać się zróżnicowanego podejścia do tej kwestii. Renomowani sprzedawcy zazwyczaj oferują gwarancję. Trzeba jednak mieć na uwadze, że okres ochronny zapewniany przez sklep jest czymś innym niż świadczenia pochodzące od producenta. Zanim kupisz iPhone powystawowy dopytaj zatem jakie są warunki korzystania z gwarancji.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu powystawowego telefonu?
Podstawowe kryteria oceny sprowadzają się do kilku obszarów. Musisz wziąć pod uwagę stan techniczny, cenę oraz dodatkowe świadczenia takie jak gwarancja.
Gdy przymierzasz się do zakupu iPhone’a powystawowego, zdecydowanie opłaca się też przyjąć dociekliwą postawę. Koniecznie wypytaj sprzedawcę o wszystkie kwestie, jakie tylko przychodzą Ci do głowy. Przede wszystkim warto dowiedzieć się jak długo urządzenie znajdowało się na ekspozycji i w jakim zakresie klienci mieli do niego dostęp. Upewnij się, że smartfon nadal posiada oryginalne podzespoły. Warto zapytać o konkretne komponenty, które stosunkowo często bywają wymieniane. Przykładem jest chociażby naprawa głośnika iPhone.
Jeśli masz taką możliwość, złóż wizytę w salonie i osobiście obejrzyj smartfona przed zakupem. W przypadku internetowych zakupów poproś o dokładne zdjęcia urządzenia od każdej strony.
Czy warto kupić iPhone na Swappie?
Swappie to fińska firma zajmująca się sprzedażą używanych iPhone’ów. Należy jednak zaznaczyć, że oferta jest skoncentrowana na egzemplarzach odnowionych, a nie powystawowych. To znaczy, że proponowane urządzenia mogły być nawet przez kilka lat regularnie użytkowane przez pierwotnych właścicieli. Dopiero później trafiły do Swappie, gdzie zostały poddane niezbędnych pracom serwisom, a następnie wróciły do sprzedaży jako sprzęt odnowiony. Takie smartfony są zatem złożone z wielu części zamiennych. Jednym z podejmowanych zabiegów jest naprawa głośnika rozmów iPhone.
Przy korzystaniu z usług Swappie nie trzeba się obawiać, że Twoje pieniądze przepadną bez wieści, a smartfon nigdy do Ciebie nie dotrze. Doświadczenia wielu użytkowników stanowią świadectwo rzetelności w tej materii. Dyskusji może podlegać jednak kondycja techniczna otrzymanego sprzętu. Wyraźne ślady użytkowania zdarzają się nawet w przypadku urządzeń sprzedawanych jako „jak nowe” albo „utrzymane w znakomitym stanie”. Do odnowienia smartfonów wykorzystywane są nieoryginalne komponenty, które zdecydowanie odbiegają jakością od standardów Apple.
Trudno jednoznacznie stwierdzić czy warto kupić iPhone ze Swappie. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Mniej wymagający klienci mogą być zadowoleni z kupionego urządzenia. Jeżeli jednak masz wyżej zawieszoną poprzeczkę, istnieje prawdopodobieństwo, że się rozczarujesz.
Jak sprawdzić czy firma sprzedająca sprzęt powystawowy nie jest scamem?
Gdy przystępujesz do weryfikacji uczciwości sprzedawcy, możesz zacząć od prześwietlenia opinii. Zajrzyj do recenzji w Google i na Facebooku. Wprowadź też nazwę firmy w wyszukiwarce grup tematycznych na Facebooku i forów dyskusyjnych. Być może znajdą się tam użytkownicy, którzy zawarli transakcję z tym samym podmiotem i podzielili się wrażeniami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie nie dają pełnej gwarancji wiarygodności. Oszuści miewają w zwyczaju kupować recenzje albo publikować je samodzielne przy użyciu dziesiątek fałszywych kont. Jeśli zatem nie masz pewności czy dana firma jest godna zaufania, warto sięgnąć też po inne metody weryfikacji.
Nieocenioną pomocą są powszechne i formalne rejestry przedsiębiorstw. Z ich pomocą sprawdzisz każdą firmę, a nie tylko te trudniące się sprzedażą sprzętu Apple. Warto zatem zajrzeć do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) i KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Istotne informacje możesz znaleźć też w wykazie podatników VAT.
Jeśli rozważasz zawarcie transakcji z zagraniczną firmą, warto ograniczyć się do granic Unii Europejskiej. Dzięki temu masz dostęp do narzędzi pozwalających na sprawdzenie statusu kontrahenta. Taką operację jesteś w stanie wykonać w systemie VIES (VAT Information Exchange System) oraz na portalu e-Sprawiedliwość, który jest zarządzany przez Komisję Europejską.
Powystawowe akcesoria iPhone – a co z nimi, czy warto?
Jeśli bierzesz pod uwagę akcesoria elektroniczne, takie jak AirPods, sytuacja kształtuje się podobnie jak w przypadku iPhone’ów. Słuchawki mogły być wielokrotnie testowane przez klientów sklepu. W związku z tym istnieje ryzyko, że sprzęt jest już wysłużony oraz nosi ślady użytkowania. Musisz zatem ocenić czy oferta jest na tyle korzystna, by podejmować ryzyko.
Do akcesoriów zaliczają się również etui, futerały i wszelkiego rodzaju torby. Takie produkty mogą trafić do outletu, ponieważ zostały zwrócone przez klienta albo pochodzą ze starszej kolekcji. W tym przypadku można łatwiej ocenić stan niż w przypadku sprzętu elektronicznego. W związku z tym zdecydowanie warto rozważyć zakup takich produktów, kiedy nadarzy się atrakcyjna propozycja.
Co zrobić, gdy iPhone powystawowy odmawia posłuszeństwa?
Jeśli zakupiony egzemplarz zaczął borykać się z problemami technicznymi, skorzystaj z gwarancji pochodzącej ze sklepu. Jeśli jednak możliwości w tym zakresie zdążyły się wyczerpać, zgłoś się do serwisu iClinica. Zespół doświadczonych specjalistów udzieli Ci profesjonalnego wsparcia. Do dyspozycji jest szeroka gama usług takich jak naprawa złącza ładowania iPhone czy też wymiana wyświetlacza iPhone.