Blog
iClinicaPath BlogPath Bez kategoriiPath iPhone czy Xiaomi?

iPhone czy Xiaomi?

iPhone czy Xiaomi

Jeszcze do niedawna dwie tytułowe marki należały do dwóch różnych światów. Xiaomi wyspecjalizowało się w tworzeniu budżetowych smartfonów. Z kolei iPhone dorobił się statusu bardzo drogiego produktu, który przemawia jedynie do wymagających użytkowników. O ile Apple utrzymuje dotychczasową politykę cenową, o tyle chińska marka zdecydowała się na nagłą zmianę kursu. Od tej pory obaj producenci znaleźli się bliżej siebie niż kiedykolwiek wcześniej. To bez wątpienia zaognia rywalizację, a tym samym zasadne staje się udzielenie odpowiedzi na pytanie: „iPhone czy Xiaomi?”. Zapoznaj się z argumentami przemawiającymi na jedną bądź drugą stronę.

iPhone czy Xiaomi – porównywanie oferty

Porównywane marki zasadniczo różnią się pod względem prowadzonej polityki wydawniczej. Xiaomi reprezentuje podejście bliższe Samsungowi. Oferta chińskiej marki została podzielona na wiele różnych linii. Pierwsze skrzypce odgrywa seria Xiaomi, do której zaliczają się flagowce. Do 2021 roku była ona oznaczona identyfikatorem „Mi”. Oprócz tego w asortymencie można wyróżnić chociażby segment Mi Note Series, uchodzący za odpowiedź na konkurencyjne Galaxy Note. Poza wymienionymi opcjami w portfolio znajdują się też kategorie Civi, Mi Max, MIX czy też T.

W kontekście Xiaomi ciekawy jest również przypadek Redmi. Dawniej była to jedna z serii zawierająca budżetowe smartfony. W 2019 roku ta linia oddzieliła się jednak od macierzystej oferty, tworząc tym samym odrębną markę. Wprawdzie Redmi nadal pozostaje w ścisłej zależności od Xiaomi, ale w komunikacji marketingowej występuje niezależnie. Ten krok wynikał ze zmiany strategicznego kursu chińskiego producenta. Marka wkraczała do segmentu premium, a do tej pory kojarzyła się z tanimi produktami. W celu zyskania przychylności bardziej wymagającej grupy odbiorców nieodzowne było zdystansowanie się od swoich korzeni.

Apple preferuje bardziej umiarkowane podejścia do rozszerzania oferty. W celu zobrazowania skali warto wspomnieć, że Xiaomi zdarzało utrzymywać się wydawać średnio 4 nowe smartfony miesięcznie. W przypadku iPhone’ów można też mówić o 4 premierach, ale rocznie. Pomimo sporego rozdrobnienia oferty chińskiego producenta, nietrudno wyłonić konkurentów „jabłek”. Status flagowców bezdyskusyjnie należy do urządzeń zaliczających się do Xiaomi Series, czyli głównej linii wydawniczej.

Pozostaje zatem jeszcze kwestia wyłonienia poszczególnych modeli, które zostaną uwzględnione w zestawieniu. Porównanie kalendarzy wydawniczych szybko jednak rozwiewa wątpliwości w tej materii. Cała seria iPhone 14 ukazała się we wrześniu 2022 roku. Niedługo później, bo już w grudniu, odbyła się premiera Xiaomi 13 w odsłonie podstawowej oraz wariancie Pro. Najnowsze smartfony chińskiej marki dotarły na polski rynek w lutym 2023 roku. Dołączył do nich również wariant Lite, który stanowi budżetową opcję. Nie zostanie zatem uwzględniony w zestawieniu ze względu na brak odpowiednika po stronie Apple. Stawkę domykała edycja Ultra, która nie doczekała się debiutu w Polsce. W związku z tym w niniejszym porównaniu obóz iPhone będzie reprezentowany przez „czternastki”, natomiast w role jego konkurentów wcielą się Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro.

Niniejsze porównanie powstaje w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. Na ten moment najnowszymi iPhone’ami są „czternastki”, natomiast najmłodszym dzieckiem flagowej serii Xiaomi

iPhone czy Xiaomi – popularność

W rocznych podsumowaniach sprzedaży smartfonów Apple od lat konsekwentnie okupuje drugie miejsce, tuż za plecami Samsunga. Warto jednak podkreślić, że amerykańska firma jako jedyna nie zanotowała straty w 2022 roku. Wszystkie inne marki z czołowych pozycji uzyskały wyraźnie gorsze rezultaty niż w 2021 roku. W tym gronie znajduje się również Xiaomi. Choć chiński producent jest trzecią siłą w rankingu, czołówka oddaliła się od niego.

Popularność Xiaomi może ulec zmianie pod wpływem tworzenia smartfonów wysokiej klasy, które stają do rywalizacji z Apple czy Samsungiem. Trzeba jednak podkreślić, że trudno będzie oderwać łatkę budżetowego sprzętu. Urządzenia mogą bronić się osiągami, ale do kompleksowej zmiany wizerunku nie obejdzie się bez wprawnych działań marketingowych. Klienci z segmentu premium biorą pod uwagę status marki przy wyborze nowego urządzenia. Obecnie mogą oni uważać, że Xiaomi jest jak Skoda, która urozmaiciła ofertę ekskluzywnym modelem. Jeśli mają realnie myśleć o zakupie, muszą uznać chińskiego producenta za nowe BMW bądź Mercedesa świata technologii mobilnych.

iPhone czy Xiaomi – wydajność

Apple rzadko prezentuje się lepiej od konkurencji pod względem samej specyfikacji technicznej. Podobnie sprawy się mają w przypadku tego zestawienia. Xiaomi 13 oraz Xiaomi 13 Pro zostały wyposażone w procesor Snapdragon 8 drugiej generacji. Powstał on 4 nanometrowym procesie technologicznym. iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max akurat dotrzymują kroku. Oba zostały wyposażone w układ A16 Bionic. Został on wykonany w litografii 4 nanometrowej. Nieco słabiej wypadają iPhone 14 oraz iPhone 14 Plus. Posiadają one na pokładzie jednostkę A15 Bionic, którą urządzenia dostały w spadku po iPhone 13 Pro i 13 Pro Max. W przypadku tego układu wykorzystano 5 nanometrową litografię.

Wszystkie odsłony iPhone 14 dysponują 6 GB pamięci operacyjnej. Pod tym względem Xiaomi zdecydowanie przeważa nad konkurentem. Klienci mają do wyboru opcje 8 GB RAM oraz 12 GB RAM.

Warto jednak zaznaczyć, że iPhone wygrywa w testach wydajności pomimo teoretycznie słabszych podzespołów. To zasługa świetnie zoptymalizowanego systemu operacyjnego, który potrafi wykrzesać pełen potencjał z dostępnych komponentów.

iPhone czy Xiaomi – design i wykonanie

W przypadku iPhone 14 Pro i 14 Pro Max pojawiła się tzw. dynamiczna wyspa w górnej części ekranu. Jest to wycięcie w kształcie pastylki. Amerykańska firma przedstawia ten zabieg jako innowację, ale Xiaomi 13 znacznie zgrabniej wkomponowuje przednią kamerę w ekran. Obszar roboczy został ograniczony jedynie przez niewielką kropkę. Jeszcze mizerniej wypadają pod tym względem odsłony iPhone 14 oraz iPhone 14 Plus. One nie doczekały się jeszcze wprowadzenia dynamicznej wyspy, a zatem pozostają przy „notchu” znanym z poprzednich lat. W rezultacie smartfony Xiaomi prezentują się znacznie nowocześniej na pierwszy rzut oka.

Najbardziej kompaktowymi urządzeniami z całego zestawienia są iPhone 14 oraz iPhone 14 Pro Max. W ich przypadku długość przekątnej ekranu wynosi 6,1’’. Pod względem gabarytów należy porównywać te modele z Xiaomi 13. Ta wersja ma wyświetlacz o przekątnej 6,36’’. Na papierze różnica nie wydaje się znacząca, ale w praktyce iPhone powinien być poręczniejszy, zwłaszcza dla osób mających nieduże dłonie. W przypadku powiększonych wersji z oferty obu marek, wymiary są już bardziej zbliżony. Xiaomi 13 Pro ma ekran o przekątnej 6,67’’. Warianty iPhone 14 Plus i 14 Pro Max są jedynie odrobinę większe. Ich ekrany mają przekątne 6,7’’.

Większość smartfonów z porównania została wykonana z tych samych materiałów. Do produkcji obudowy opisywanych edycji Xiaomi oraz iPhone 14 i 14 Plus wykorzystano aluminium. W droższych edycjach iPhone zastosowano stal nierdzewną.

Oprócz tego można zwrócić uwagę na wyspę aparatów. We wszystkich porównywanych urządzeniach ten element wyraźnie wystaje ponad tylny panel. Xiaomi zaproponowało jednak bardziej wygładzoną powierzchnię obiektywów. Z kolei iPhone stawia bardziej na zaakcentowanie poszczególnych szkieł.

iPhone czy Xiaomi – dane techniczne

Smartfony obu marek posiadają wyświetlacze wykonane z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. W przypadku iPhone jest to OLED, natomiast twórcy Xiaomi wybrali AMOLED. Jedno i drugie rozwiązanie generuje obraz, któremu trudno cokolwiek zarzucić. Istotne różnice pojawiają się jednak w kontekście częstotliwości odświeżania. Wszystkie prezentowane modele chińskiego producenta umożliwiają ustawienie 120 Hz w wersji adaptacyjnej lub na stałe. W przypadku iPhone taka opcja istnieje tylko w wariantach Pro oraz Pro Max. Edycje iPhone 14 i iPhone 14 Plus są nadal skazane na przestarzałe 60 Hz.

W kontekście możliwości wyświetlacza warto również wspomnieć o jasności. Najsłabiej wypadają modele iPhone 14 i iPhone 14 Plus, które osiągają maksymalnie 1200 nitów. Na drugim miejscu w tej kategorii plasują się Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro. W ich przypadku górną granicę stanowi 1900 nitów. Najlepszy wynik należy do iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max, które pozwalają na rozjaśnienie ekranu do pułapu 2000 nitów.

Jednym z kluczowych komponentów urządzeń mobilnych jest bateria. W dużej mierze to właśnie od jej potencjału zależy komfort użytkowania. Opisywane modele Xiaomi zostały wyposażone w pojemniejsze ogniwo. Wielkość akumulatora nie przekłada się jednak w istotny sposób na długość czasu pracy.

Ogromną dysproporcję można jednak dostrzec w szybkości ładowania. Na tej płaszczyźnie Xiaomi zdeklasowało konkurencję. Model 13 Pro jest sprzedawany w zestawie z ładowarką 120W. Dzięki niej ładowanie telefonu od 0 do 100% zajmuje zaledwie 30 minut. Z kolei posiadacze Xiaomi 13 otrzymali ładowarkę o mocy 67W. Pozwala ona na naładowanie baterii od 0 do 100% w ciągu 40 minut.

Użytkownicy iPhone’ów mogą tylko z zazdrością zerkać na takie osiągi. W przypadku najnowszych smartfonów spod szyldu Apple maksymalna moc nie przekracza nawet 30W. W przypadku iPhone 14 i 14 Plus limit wynosi 20W, natomiast iPhone 14 Pro i 14 Pro Max jesteś w stanie ładować z mocą 27W.

Wszystkie opisywane urządzenia nie posiadają miejsc na kartę pamięci. Oznacza to, że do dyspozycji masz wyłącznie wbudowaną przestrzeń dyskową. Gdy wyczerpiesz zasoby, pozostaje wspomaganie się chmurą, np. iCloud albo Google Drive. Fabrycznie masz jednak do dyspozycji następujące warianty:

  • iPhone 14 i iPhone 14 Plus: 128 GB, 256 GB i 512 GB,
  • iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB,
  • Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro: 128, 256 i 512.

iPhone czy Xiaomi – aparat fotograficzny

Dla wielu użytkowników jakość wykonywanych zdjęć stanowi kluczowe kryterium przy wyborze nowego smartfona. Na tej płaszczyźnie Xiaomi poczyniło ogromne postępy. To może być zasługa współpracy z kultową niemiecką firmą Leica, za którą stoi ponad 100-letnia tradycja. Model 13 Pro został wyposażony w główny obiektyw o rozdzielczości 50,3 Mpix, teleobiektyw 50 Mpix oraz szkło ultraszerokokątne 50 Mpix. Oprócz tego do dyspozycji jest przedni aparat 32 Mpix. Do dyspozycji masz aż 70-krotny zoom cyfrowy.

Xiaomi 13 wykonuje zauważalnie słabsze zdjęcia niż model Pro, ale różnica nie jest bardzo duża. Dysproporcja wynika z parametrów poszczególnych komponentów. Główny obiektyw ma rozdzielczość 50 Mpix, teleobiektyw 10 Mpix, a ultraszerokokątny 12 Mpix. Zoom cyfrowy pozwala na 30-krotne przybliżenie. Warto podkreślić, że w trybie filmowania obie wersje Xiaomi zapewniają solidną stabilizację obrazu. Na uznanie zasługuje też możliwość nagrywania w standardzie 8K.

Z perspektywy parametrów aparat fotograficzny iPhone wypada słabiej nawet w wersjach Pro i Pro Max. Oferują one główny obiektyw o rozdzielczości 50 Mpix, a także teleobiektyw i szkło ultraszerokokątne mające po 12 Mpix. Przednia kamera też posiada 12 Mpix. Użytkownik ma też do dyspozycji 15-krotny zoom cyfrowy. Modele iPhone 14 i iPhone 14 Plus zostały wyposażone w słabszy aparat. Nie posiadają one teleobiektywu, a dwa podstawowe szkła cechują się rozdzielczością na poziomie 12 Mpix. Zoom cyfrowy pozwala jedynie na 5-krotne przybliżenie.

Różnice w parametrach widać jak na dłoni. Nie można jednak powiedzieć, że występuje znacząca różnica pomiędzy zdjęciami wykonywanymi przez Xiaomi i iPhone’a. Bez wątpienia jednak fotografie wyglądają inaczej ze względu na odmienne podejście do natywnej palety barw.

iPhone czy Xiaomi – system operacyjny

Środowisko systemowe stanowi jedną z kluczowych różnic w kontekście porównywanych marek. Możesz zatem oprzeć swój wybór na preferencjach w tym zakresie. Xiaomi należy do rodziny marek korzystających z Androida. Trzeba przyznać, że na przestrzeni ostatnich lat ten system został znacząco udoskonalony. Pod względem funkcjonalności reprezentuje on bardzo wysoki poziom. Jego cechą charakterystyczną jest otwarta struktura. Zupełnym przeciwieństwem w tej materii jest iOS, czyli system napędzający urządzenia mobilne spod szyldu Apple. Producent zadbał o hermetyczną architekturę, która wpływa korzystnie na względy bezpieczeństwa, ale ogranicza nieco zakres możliwości.

Niebagatelną kwestią w kontekście systemu operacyjnego jest również okres kompatybilności urządzeń. W praktyce oznacza to jak długo po premierze dane urządzenie utrzyma dostęp do aktualizacji. Zwyczajowo Apple wygrywa w tej kategorii, zapewniając wsparcie przez 5-6 lat. Xiaomi oferuje 3 lata uaktualnień Androida i 5 lat usprawniania standardów bezpieczeństwa.

iPhone czy Xiaomi – cena

Osoby przyzwyczajone do budżetowej twarzy Xiaomi mogą być solidnie zaskoczone. Chiński producent ustalił stawki na poziomie najnowszych flagowców Samsunga. To jednak nadal za mało, aby osiągnąć pułap wyznaczony przez Apple. Amerykańska firma dzielnie broni statusu najdroższej marki w segmencie urządzeń mobilnych. Ceny porównywanych modeli prezentują się następująco:

  • iPhone 14: od 5 199 zł,
  • iPhone 14 Plus: od 5 899 zł,
  • iPhone 14 Pro: od 6 499 zł,
  • iPhone 14 Pro Max: od 7 199 zł,
  • Xiaomi 13: od 4 799 zł
  • Xiaomi 13 Pro: od 6 299 zł.

iPhone czy Xiaomi – awaryjność

Wszystkie prezentowane modele charakteryzują się solidną konstrukcją. Gdy weźmiesz je do ręki, możesz poczuć, że masz do czynienia z urządzeniem klasy premium. Niemniej wytrzymałość to temat, na który trzeba brać poprawkę. Gdy smartfon upadnie Ci z wysokości albo zostanie uderzony o jakąś przeszkodę, dość często szybka ulegnie rozbiciu. Twórcy starają się poprawiać odporność tego elementu, ale nie można spodziewać się cudów. Koniec końców to zawsze jest szkło. W razie uszkodzenia, najlepszy wybór stanowi wymiana szybki iPhone 14 bądź innego modelu, z którego korzystasz.

W kontekście wytrzymałości pozostałych elementów, wiele zależy od podejścia do użytkowania sprzętu. Jeżeli nie obciążasz nadmiernie podzespołów, telefon będzie z powodzeniem służyć Ci przez długie lata. Można jednak dostrzec tendencję przemawiającą na korzyść urządzeń Apple. Zazwyczaj kilkuletni iPhone będzie sprawować się lepiej niż analogiczny smartfon z Androidem.

iPhone czy Xiaomi – podsumowanie

Najmłodsze dziecko chińskiego producenta zdołało kilkukrotnie utrzeć nosa iPhone’om. Na korzyść Xiaomi przemawia częstotliwość odświeżania ekranu czy też zawartość pudełka, do którego dołączono nawet silikonowe etui. Kluczową kwestią pozostaje szybkość ładowania. Na tym gruncie Apple zostało zdeklasowane.

Pod wieloma względami iPhone wypada na równi z Xiaomi albo gorzej. Jego kluczowym atutem pozostaje jednak nieoceniony system operacyjny. Jeśli iOS przemawia do Ciebie bardziej niż Android, wybierz smartfon Apple. Przyzwyczajenie sprawi, że oprogramowanie stanie się przyjemniejsze w obsłudze, a komfort to zawsze wartość, w którą warto zainwestować.


Podobne artykuły
iPhone czy Huawei
iPhone czy Huawei?
Już od wielu lat Stany Zjednoczone i Chiny prężnie rywalizują ze sobą na płaszczyźnie technologicznej i gospodarczej. Niebagatelną rolę w tym wyścigu zbrojeń odgrywają czołowi producenci urządzeń mobilnych. Pozycja Apple i Huawei może z powodzeniem posłużyć jako metafora sporu między mocarstwami. Firma spod znaku nadgryzionego jabłka jest ucieleśnieniem amerykańskiego indywidualizmu i innowacji opartej na wartościach … Czytaj dalej iPhone czy Huawei?
Path
Monitor do MacBooka
Monitor do MacBooka – jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze?
Podstawową przewagą laptopa nad komputerem stacjonarnym jest mobilność. Warto jednak zaznaczyć, że nie korzystasz z tego atutu przez cały czas. W końcu zazwyczaj nie musisz bez przerwy pozostawać w ruchu. Czasem możesz pozwolić sobie na to, by wykonywać zadania przy swoim głównym stanowisku w domu bądź biurze. Wówczas kompaktowy rozmiar laptopa przestaje być zaletą i … Czytaj dalej Monitor do MacBooka – jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze?
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online