Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath iPhone czy Google Pixel?

iPhone czy Google Pixel?

iPhone czy Google Pixel

Apple i Google to jedne z najpotężniejszych firm na świecie. Choć obie zajmują się obszarem technologii, przez długi czas działały w dość odległych od siebie z sektorach. Wraz z upływem czasu ich ścieżki zaczęły się jednak coraz częściej przecinać. Jednym z punktów styku bez wątpienia jest rywalizacja w obszarze produkcji urządzeń mobilnych.

Google prężnie pracuje nad rozwojem swojego Pixela i tym samym stopniowo wyrasta na jednego z liderów obozu Androida. Apple bez wątpienia czuje oddech na plecach, ale nie zamierza ustępować pola. Zobacz jak najnowsze flagowce wypadają w bezpośrednim pojedynku.

iPhone czy Google Pixel – porównywanie oferty

Zarówno Apple, jak i Google zadebiutowało na rynku smartfonów w podobnym okresie. W 2007 roku światło dzienne ujrzał pierwszy iPhone, natomiast 3 lata później nastąpiła inauguracja Google Nexusa. Ich droga do miejsca, w którym znajdują się obecnie była jednak zupełnie odmienna. Apple ma w zwyczaju robić wszystko po swojemu. Autorski system operacyjny z hermetycznym środowiskiem, własne złącze, ekskluzywne oprogramowanie to tylko niektóre przykłady. Ta strategia ugruntowała jednak oryginalny wizerunek marki. Od kiedy na czele firmy stanął Tim Cook, można obserwować stabilną i konsekwentną ewolucję ze sporadycznymi i symbolicznymi korektami obranego kursu.

Historia smartfonów spod szyldu Google upływała pod znakiem zmian i elastyczności. Warto zaznaczyć, że firma zawiadowała projektem Nexusa, ale produkcja była powierzana innym firmom. Tym sposobem poszczególne modele powstały we współpracy z HTC, Samsungiem, LG, Huawei czy też Motorolą. W 2015 roku ten etap dobiegł jednak końca, a na jego fundamentach zrodził się Google Pixel. Tym razem firma zaangażowała się zdecydowanie bardziej i przyniosło to zamierzone rezultaty.

Jeśli można wskazać jakiś wspólny mianownik iPhone’ów i Google Pixeli to byłaby nim struktura oferty. Obie firmy zachowują dość powściągliwe podejście do układania cyklu wydawniczego. Google mierzy siły na zamiary i nie zdecydowało się pójść śladami Samsunga, który utrzymuje kilka równoległych serii produktów przeznaczonych dla różnych grup docelowych. W ciągu roku ukazują się maksymalnie 4 nowe modele Pixela. Apple zachowuje podobną częstotliwość.

Kolejnym podobieństwem jest termin wydawania kolejnych generacji smartfonów. Obie firmy prezentują swoje flagowce na przełomie lata i jesieni. W przypadku Apple zazwyczaj jest to jesień, choć zdarzał się również październik. W przypadku Google premiera nowych Pixeli odbywa się w październiku. To istotnie ułatwia porównanie, ponieważ nietrudno ustalić, które modele są swoją konkurencją. Niniejszy artykuł powstaje w połowie kwietnia 2023 roku. W tym czasie najnowszymi pozycjami w ofercie Apple są wszystkie odsłony iPhone 14. Najmłodszym dzieckiem Google jest natomiast seria Pixel 7. W związku z tym to te dwie odsłony odegrają główne role w niniejszym zestawieniu.

iPhone czy Google Pixel – popularność

O ile w przypadku Apple iPhone stał się właściwie symbolem firmy, o tyle po stronie Google smartfony raczej postrzegane są jako jedna z pobocznych gałęzi działalności. Ten obraz stanowi poniekąd odzwierciedlenie dotychczasowego powodzenia w tym obszarze. W ostatnich latach można jednak zaobserwować trend, który stopniowo zmienia tę perspektywę. Google Pixel cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczą słowa Francisco Jeronimo, wiceprezesa International Data Corporation. Podzielił się on statystykami, wedle których od 2016 roku, czyli początku serii Pixel, sprzedało się już blisko 38 milionów egzemplarzy. Co ciekawe, aż 10 milionów transakcji sfinalizowano w samym 2022 roku. To pokazuje jak dynamicznie Google umacnia swoją pozycję na rynku smartfonów.

Przytoczone wyniki prezentują się imponująco, ale do osiągnięcia pułapu Apple pozostaje jeszcze daleka droga. „Jabłka” ustępują tylko Samsungowi pod względem sprzedaży. W niektórych kwartałach udaje im się nawet przejąć prowadzenie w rankingach, ale ostatecznie rok kończą zawsze na drugim miejscu.

Warto jeszcze poświęcić nieco uwagi popularności Google Pixela w Polsce. W tym przypadku występują istotne ograniczenia. Otóż Polski nadal brakuje na liście krajów objętych oficjalną dystrybucją. To oznacza, że nie można kupić urządzenia bezpośrednio od producenta. Jeżeli masz chrapkę na Pixela, musisz skorzystać z oferty rodzimych sklepów, które go sprowadzają albo złożyć zamówienie z zagranicy. To również pociąga za sobą istotne komplikacje w kontekście gwarancji. Świadczenia w tej materii realizuje sklep trudniący się dystrybucją telefonu. Ograniczenia mogą również wystąpić w dostępie do niektórych funkcji systemowych oraz kompatybilności akcesoriów produkowanych przez Google.

iPhone czy Google Pixel – wydajność

Apple zdążyło już przyzwyczaić entuzjastów technologii, że nie zamierza ścigać się z konkurencją na liczby w sferze sprzętowej. Na papierze flagowce z Androidem zazwyczaj prezentują się korzystniej pod względem oferowanej mocy. W tym przypadku jest dość podobnie. Każda odsłona Pixela 7 dysponuje większą ilością pamięci operacyjnej niż dowolny iPhone 14. Na pokładzie podstawowego modelu i najniższej konfiguracji wariantu Pro znajduje się 8 GB RAM. Z kolei Pixel 7 Pro w najbardziej zaawansowanych odsłonach posiada aż 12 GB RAM. W przypadku iPhone 14 wszystkie edycje mają jedynie 6 GB RAM.

Pixel 7 i 7 Pro zostały wyposażone w procesor Google Tensor G2. Jednostka powstała w 5 nanometrowym procesie technologicznym. Dodatkowo korzystają one ze wsparcia układu Titan M2™ odpowiadającego za obsługę zabezpieczeń. W przypadku iPhone model procesora różni się w zależności od wybranego modelu. Opcje 14 i 14 Plus korzystają z czipa A15 Bionic, który odziedziczyły po najmocniejszych odsłonach „trzynastek”. Z kolei iPhone 14 Pro i 14 Pro Max otrzymały wsparcie nowego układu A16 Bionic. Został on wykonany w litografii 4 nanometrowej.

Jeżeli porównasz telefony obu marek w testach wydajności, iPhone w każdej konfiguracji wyjdzie z tego starcia zwycięsko. To w dużej mierze zasługa świetnie zoptymalizowanego systemu operacyjnego, który potrafi wykrzesać pełen potencjał z podzespołów, nawet jeśli wydają się ona słabsze niż w konkurencyjnych rozwiązaniach.

iPhone czy Google Pixel – design i wykonanie

Jeżeli spojrzysz na przedni panel obu porównywanych smartfonów, można śmiało uznać, że Pixel jest nowocześniejszym urządzeniem. Obszar roboczy nie został nadmiernie ograniczony. Przednia kamera jest ukryta pod niewielkim wycięciem w formie kropki. Ramki charakteryzują się niewielką grubością, z wyjątkiem dolnej krawędzi. Z kolei iPhone 14 i 14 Plus nadal mają spore wycięcie w górnej części ekranu. Nieco lepiej prezentują się wersje Pro oraz Pro Max, w których „notch” został zastąpiony dynamiczną wyspą w kształcie pastylki. Takie rozwiązanie nadal jednak zajmuje o wiele więcej miejsca niż wycięcia zastosowane w Pixelu.

Podstawowym materiałem wykorzystanym do wykonania obudowy wszystkich porównywanych modeli jest aluminium. Jedyne wyjątki stanowią iPhone’y 14 Pro i 14 Pro Max, które charakteryzują się konstrukcją ze stali nierdzewnej.

iPhone 14 konsekwentnie podtrzymuje linię stylistyczną zapoczątkowaną kilka lat wcześniej wraz z premierą „dwunastek”. Design jest zgrabny, symetryczny i urzeka minimalizmem. Można przyczepić się jedynie do dość mocno odstającej wyspy z obiektywami. Google Pixel 7 dorównuje kroku pod względem wyglądu. Na uznanie zasługuje oryginalny kierunek obrany przez projektantów. Smartfon nie naśladuje żadnego konkurenta, tylko konsekwentnie kreuje oryginalny pomysł na własny wizerunek, którego nie sposób pomylić z niczym innym.

Google Pixel stanowi urządzenie o sporych gabarytach. Wersja podstawowa ma wyświetlacz o przekątnej 6,3’’. Wariant Pro jest o 0,4 cala większy. O ile iPhone 14 Plus i 14 Pro Max mają ekran o wielkości na poziomie Pixela Pro, o tyle mniejsze edycje są znacznie bardziej kompaktowe. Wyróżniają się one przekątną 6,1’’. Powinny zatem bardziej przypaść do gustu zwolennikom mniejszych telefonów.

Obie edycje Pixela 7 zostały wydane w 3 wersjach kolorystycznych. Można uznać, że dwie są stonowane, a jedna bardziej fantazyjna. Po stronie iPhonów 14 Pro wróciły 3 dobrze znane kolory i pojawił się jeden nowy akcent. Z kolei w przypadku iPhone 14 i 14 Plus do wyboru jest jeszcze bardziej różnorodna paleta barw. Do dyspozycji masz następujące warianty.

Google Pixel 7:

 • obsidian (czarny),
 • snow (biały),
 • lemongrass (tonacja z pogranicza żółci i zieleni).

Google Pixel 7 Pro:

 • obsydian (czarny),
 • snow (biały),
 • hazel (brązowy).

iPhone 14 i iPhone 14 Plus:

 • niebieski,
 • fioletowy,
 • żółty,
 • północ,
 • księżycowa poświata,
 • (PRODUCT) RED.

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max:

 • głęboka purpura,
 • złoty,
 • srebrny,
 • gwiezdna czerń.

iPhone czy Google Pixel – specyfikacja

Wyświetlacze wszystkich porównywanych smartfonów zostały wykonane w technologii OLED. Zapewniają zatem świetną jakość, nienaganne kąty widzenia i głęboką czerń. Zasadnicza różnica występuje jednak na płaszczyźnie częstotliwości odświeżania. Google Pixel 7 zostawił w tyle ustalając wynik na poziomie 90 Hz. W przypadku iPhone 14 i 14 Plus ekran nadal oferuje mizerne 60 Hz. Sytuacja kształtuje się znacznie lepiej w wersjach Pro. W tym przypadku wszystkie zestawiane smartfony mają do dyspozycji adaptacyjne 120 Hz. Najjaśniejszym wyświetlaczem z opisywanej stawki może pochwalić się iPhone 14 Pro i 14 Pro Max. Oferuje on nawet 2 tysiące nitów. W przypadku iPhone 14 i 14 Plus maksymalna wartość wynosi 1200 nitów. Z kolei Pixel 7 może osiągnąć jasność na poziomie 1400 nitów, a Pixel 7 Pro 1400 nitów.

Smartfony wyprodukowane przez Google cechują się znacznie pojemniejszym ogniwem. Jego rozmiar idzie jednak w parze z gabarytami całych urządzeń. Bateria w iPhone 14 i 14 Pro jest mniejsza, ale również całe urządzenie charakteryzuje się bardziej kompaktową konstrukcją. Koniec końców urządzenia powinny wytrzymać jeden dzień roboczy po pełnym naładowaniu. Jeśli rzadko sięgasz po telefon i pozostawiasz go w stanie czuwania, może jeszcze uda się rozciągnąć cykl baterii do połowy kolejnego dnia.

Żadne z prezentowanych urządzeń nie zostało wyposażone w gniazdo na kartę pamięci. Użytkownicy mają zatem do dyspozycji wyłącznie pamięć wewnętrzną. Do wyboru są następujące warianty:

 • Google Pixel 7: 128 GB i 256 GB,
 • Google Pixel 7 Pro: 128 GB, 256 GB i 512 GB,
 • iPhone 14 i iPhone 14 Plus: 128 GB, 256 GB i 512 GB,
 • iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB.

iPhone czy Google Pixel – aparat fotograficzny

Już dawno przeminęły czasy kiedy iPhone wyróżniał się jakością zdjęć na tle konkurencji. Obecnie rywalizacja jest znacznie bardziej wyrównana. Google Pixel 7 wyraźnie to potwierdza za sprawą swojego aparatu fotograficznego, który stanowi jedną z kluczowych zalet tego urządzenia. Na uznanie zasługuje świetna stabilizacja obrazu. W obu odsłonach główny aparat oferuje rozdzielczość na poziomie 50 megapikseli. Podstawowym wsparciem jest szkło 12 MPix oferujące szeroki kąt. Opcja Pro ma do dyspozycji dodatkowo teleobiektyw o rozdzielczości 48 MPix.

W przypadku iPhone 14 Pro i 14 Pro Max parametry są zbliżone. Główny obiektyw zapewnia rozdzielczość 48 Mpix. Oprócz niego na pokładzie znajduje się też szkło ultraszerokokątne oraz teleobiektyw. Nieco gorzej wypadają pod tym względem iPhone 14 oraz 14 Plus. Mają one do dyspozycji 2 obiektywy, z czego rozdzielczość głównego wynosi 12 Mpix.

Obraz uchwycony na zdjęciach wykonywanych przez wszystkie przedstawione telefony jest bardzo bliski temu jak wygląda dane miejsce w rzeczywistości. Aparaty nie zmieniają nadmiernie palety barw. Można dostrzec znamiona natywnej korekty, ale jest ona bardzo symboliczna.

iPhone czy Google Pixel – system operacyjny

O ile dawniej iOS miał gigantyczną przewagę nad Androidem, o tyle obecnie różnica jest znikoma. W niektórych kwestiach szala przechyliła się nawet w drugą stronę. Trzeba przyznać, że przez ostatnie lata Google wykonało tytaniczną pracę na rzecz skrócenia dystansu do konkurencji. Ostatnie wersje Androida reprezentują najwyższe standardy. Google Pixel natomiast jest smartfonem, który wyjątkowo wprawnie wykorzystuje sprzyjające warunki. System operacyjny sprawuje się na tym urządzeniu nie gorzej niż na Samsungach, które uchodzą za głównego konkurenta Apple na rynku technologii mobilnych.

Z kolei iOS miewa chwile słabości, ale nadal stanowi klasę samą w sobie. System jest intuicyjny, funkcjonalny, a jednocześnie bardzo bezpieczny. Ze względu na hermetyczne środowisko przepuszcza on znacznie mniej złośliwego oprogramowania niż konkurencyjne rozwiązania. Używanie dodatkowego programu antywirusowego nie jest właściwie konieczne.

Warto również wspomnieć o tym jak długo porównywane urządzenia mogą liczyć na dostęp do aktualizacji systemu. Pod tym względem sprzęt z Androidem zawsze wypadał blado w porównaniu do Apple. Google Pixel 7 prezentuje się jednak bardzo solidnie. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach można zakładać, że zachowa on kompatybilność przynajmniej do października 2027. Z kolei wszystkie warianty iPhone 14 utrzymają wsparcie co najmniej do września 2028.

iPhone czy Google Pixel – cena

Na tej płaszczyźnie zarysowuje się jedna z kluczowych przewag Google Pixela. Wszystkie czynniki wspomniane powyżej pozycjonują go blisko możliwości sprzętowych iPhone’ów. Jednocześnie jest on o wiele tańszy od smartfonów spod szyldu Apple. Poniżej znajdziesz ceny w dniu premiery wszystkich modeli:

 • Google Pixel 7: od około 3550 złotych,
 • Google Pixel 7 Pro: od około 4550 złotych,
 • iPhone 14: od 5 199 zł,
 • iPhone 14 Plus: od 5 899 zł,
 • iPhone 14 Pro: od 6 499 zł,
 • iPhone 14 Pro Max: od 7 199 zł.

Ceny Pixeli zostały podane w przybliżeniu ze względu na brak oficjalnej polskiej dystrybucji. Przedstawione stawki zostały zatem ustalone przez sklepy sprowadzające telefon na rodzimy rynek.

iPhone czy Google Pixel – awaryjność

Smartfony najczęściej ulegają awarii pod wpływem uderzeń. W tej materii trudno znaleźć skuteczną receptę. Wszystkie zaprezentowane smartfony charakteryzują się solidną metalową konstrukcją, ale mają tę samą piętę achillesową. Jest o nią szybka pokrywający przedni panel. Trudno uniknąć rozbicia szklanych elementów pod wpływem kolizji, niezależnie od tego czy telefon jest wykonany z aluminium czy stali nierdzewnej. Po upadku bardzo często konieczna jest wymiana szybki iPhone 14 bądź Google Pixela 7. Można zatem stwierdzić podobną podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Pod względem trwałości podzespołów można zapisać drobny punkt przewagi na korzyść iPhone’a. Google Pixel to solidny smartfon, ale Apple zdołało stworzyć środowisko, które lepiej radzi sobie z obsługą warstwy sprzętowej. Co do zasady można stwierdzić, że 5-letni iPhone będzie funkcjonował sprawniej niż 5-letni Google Pixel.

iPhone czy Google Pixel – podsumowanie

W niniejszym zestawieniu występuje niewiele rażących obiektywnych różnic, które wskazywałyby jednoznacznego faworyta w poszczególnych konkurencjach. Taką płaszczyzną jest na pewno częstotliwość odświeżania ekranu w podstawowych modelach oraz cena. W tych dwóch kategoriach wygrywa Google Pixel. Z drugiej jednak strony jego ogromną wadę stanowi brak polskiej dystrybucji. To może nastręczać pewnych problemów podczas eksploatacji telefonu.

Opowiadanie się po jednej ze stron na podstawie innych różnic to już bardziej wynik preferencji. Takim obszarem jest system. Jeśli masz już na wyposażeniu jakieś urządzenia kompatybilne z Androidem, rozsądniej będzie wybrać Pixela, aby rozbudować swój osobisty ekosystem. Analogicznie warto postąpić w przypadku posiadania innego sprzętu Apple. Weź też pod uwagę, który system jest dla Ciebie po prostu przyjemniejszy w obsłudze.

Istotną różnicę stanowi również system autoryzacji. W przypadku iPhone’a masz do dyspozycji niezawodne Face ID. Google Pixel natomiast również pozwala na weryfikację skanem twarzy, ale znacznie lepiej radzi sobie skaner odcisków palców. Zadecyduj, która opcja bardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online