Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą

iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max) – wszystko co wiemy przed premierą

iPhone 14 Pro

Konferencja Apple zbliża się wielkimi krokami. Już 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja, podczas której światło dzienne ujrzą nowe produkty. Gwoździem programu bez wątpienia będzie nowa generacja iPhone’ów.

Choć producent nie odsłania kart przed premierą, wielu informacji nie udało się utrzymać w tajemnicy. Po przedstawieniu „czternastek” w ubiegłym roku regularnie pojawiały się przecieki dotyczące kolejnej generacji. Wiele informacji pochodziło ze źródeł, które w minionych latach celnie przewidywały jakimi możliwościami będzie dysponować nowy sprzęt. Co więcej, najbardziej wiarygodni eksperci i dziennikarze pozostawali zgodni w wielu przypuszczeniach.

Na tej podstawie wykształcił się przewidywany obraz najświeższych iPhone’ów, który powinien w znaczącym stopniu pokryć się ze stanem faktycznym. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami, które udało się do tej pory zebrać.

Jakie będą modele iPhone 15?

Na podstawie dotychczasowych ustaleń należy spodziewać się utrzymania kursu wyznaczonego w ubiegłym roku. Podczas nadchodzącej prezentacji należy spodziewać się następujących modeli:

 • iPhone 15,
 • iPhone 15 Plus,
 • iPhone 15 Pro,
 • iPhone 15 Pro Max (lub Ultra).

Zdaje się, że los wydania mini został przypieczętowany na etapie iPhone’a 13. Wówczas pomniejszony smartfon pojawił się po raz ostatni, a w kolejnym roku zamiast niego pojawił się powiększony wariant modelu podstawowego, czyli iPhone 14 Plus. Ten z kolei miał być daleki od zaspokojenia sprzedażowych ambicji producenta, wedle nieoficjalnych medialnych doniesień. Niemniej prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie, by Apple postawiło krzyżyk na linii „Plus”. Wszystko wskazuje zatem na to, że iPhone 15 również pojawi się w takiej odsłonie.

Spekulacje dotyczą również ostatniej pozycji z powyższej listy. Niewykluczone, że nazwa Pro Max zostanie zmieniona na Ultra. Taka modyfikacja sprzyjałaby ujednoliceniu nomenklatury w ofercie producenta. Wówczas iPhone poszedłby śladami MacBooków oraz Apple Watchów, które już od pewnego czasu występują w wariantach Ultra. Zmiana mogłaby wpłynąć korzystnie na zdolność klientów do rozróżnienia klasy poszczególnych produktów. Odbiorca miałby wtedy świadomość, że opcja Ultra zawsze jest najbardziej zaawansowana, niezależnie od rodzaju urządzenia.

Wygląd i wykonanie iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)

Wraz z tegorocznymi premierami przedni panel ma ostatecznie uwolnić się od „notcha”, który zadebiutował wraz z iPhone’em X w 2017 roku. Już ubiegłoroczne edycje Pro oraz Pro Max zostały wyposażone w tzw. dynamiczną wyspę, czyli wycięcie o kształcie pastylki w górnej części wyświetlacza. Wówczas modyfikacja nie dotyczyła jednak bazowego modelu i wersji Plus. Teraz ma się to odmienić, a zatem cała rodzina iPhone 15 zostanie wyposażona w dynamiczną wyspę.

Wedle relacji w droższych wydaniach powiększony zostanie ekran roboczy. Ramki w iPhone 15 oraz Pro Max mają zostać zwężone o 30%. Oprócz tego obudowa droższych edycji ma być wykonana z tytanu zamiast stali. Wedle prognoz to przyczyni się do zmniejszenia wagi o 10% względem ubiegłorocznych odsłon. Mało tego, bardziej zaawansowane wydania zostaną wyposażone w przycisk, który zastąpi wykorzystywany przez lata przełącznik do włączania i wyłączanie trybu cichego. Nowy element ma mieć szerszą funkcjonalność. Przy pomocy ustawień użytkownik będzie w stanie przypisać do niego jedną z kilku bądź kilkunastu opcji. Wśród nich znajdą się takie możliwości jak:

 • latarka,
 • wyciszenie,
 • tryb skupienia,
 • dostępność,
 • włączenie aplikacji, np. aparatu.

Zwężone ramki, tytanowa obudowa oraz nowy przycisk mają pojawić się tylko w wydaniach Pro oraz Pro Max. W przypadku iPhone’a 15 oraz iPhone’a 15 Plus raczej nie należy spodziewać się tych zmian.

Klienci rozważający zakup modeli Pro oraz Pro Max mają mieć do dyspozycji 4 warianty kolorystyczne:

 • gwiezdna czerń,
 • srebrny,
 • tytanowa szarość,
 • ciemny błękit.

W przypadku edycji bazowej oraz wersji Plus pojawia się więcej niewiadomych. Najbardziej godne zaufania źródła podają następujące możliwości:

 • czarny,
 • biały,
 • błękitny,
 • żółty,
 • różowy.

Wyświetlacz w iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)

Analogicznie do modeli reprezentujących poprzednią generację, iPhone 15 i iPhone 15 Pro zostaną wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 6,1’’. Z kolei modele iPhone 15 Plus oraz iPhone 15 Pro Max będą dysponować ekranem o wielkości 6,7’’.

Kwestią dyskusyjną pozostają parametry związane z częstotliwością odświeżania. W droższych wersjach ma pojawić się wyświetlacz ProMotion 120 Hz. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że model bazowy oraz wariant Plus nie doczekają się jakościowego przeskoku w tej materii i pozostaną przy 60 Hz.

W jakie złącze zostanie wyposażony iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

W ubiegłym roku Parlament Europejski ostatecznie zadecydował, że przed końcem 2024 roku wszystkie urządzenia przenośne wprowadzane na rynek unijny mają korzystać ze standardu USB-C. Apple nie zdecydowało się jednak zwlekać do ostatniej chwili z porzuceniem gniazda Lightning w nowych iPhone’ach. Wszystkie modele prezentowane podczas najbliższej premiery mają być wyposażone w gniazdo USB-C.

Pojawia się jednak duże „ale”. Jedynie wersje Pro oraz Pro Max będą dysponować pełnym potencjałem nowego standardu. W przypadku iPhone’a 15 oraz modelu Plus złącze ma mieć ograniczoną przepustowość. W praktyce oznacza to mniejszą prędkość przesyłania danych przez kabel oraz brak szybkiego ładowania.

W kontekście złącza warto jeszcze wspomnieć o zapowiedziach dotyczących przewodu umieszczanego w opakowaniu. Wedle relacji jego barwa zostanie dopasowana do wybranej wersji kolorystycznej urządzenia. Użytkownicy mogą również liczyć na dodatkowe wzmocnienie w postaci nylonowego oplotu kabla. Takie rozwiązania pojawiały się już w przewodach z USB-C na MagSafe w nowszych MacBookach. Oprócz tego długość kabla ma zwiększyć się o pół metra.

Jakiej specyfikacji należy spodziewać się w iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

W ostatnich latach utrwaliła się nowa polityka Apple dotycząca rozdysponowania procesorów pomiędzy premierowe modele. Droższe wydania otrzymywały świeży układ, podczas gdy tańsze odsłony z tej samej rodziny otrzymywały chip, który zasilał wersje Pro i Pro Max w poprzedniej generacji.

Nie inaczej ma być w tym przypadku. Wedle relacji iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max zostaną wyposażone w procesor A17 Bionic wykonany w 3 nanometrowym procesie technologicznym. Użytkownicy mogą liczyć na wzrost mocy obliczeniowej, a także większą oszczędność energii. Z kolei iPhone 15 oraz iPhone 15 Plus będą korzystać z procesora A16 Bionic, który napędzał również edycje Pro i Pro Max z ubiegłorocznej serii 14.

Pojawiły się też informacje dotyczące pamięci operacyjnej. Otóż droższe wydania mają otrzymać 8GB RAM. Z kolei na pokładzie bazowych odsłon znajdzie się 6GB RAM.

Jaka będzie bateria w iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

Liczne grono użytkowników „czternastek” zwracało uwagę na wyjątkowo szybki spadek pojemności ogniwa. Niespełna rok po zakupie wiele osób zgłaszało już kondycję baterii poniżej poziomu 90%. Podczas produkcji nowych modeli Apple miało zastosować technologię, która zapewni wyższe standardy w tej materii. Oprócz tego pojemność akumulatorów w premierowych smartfonach rzekomo zwiększyła się względem ich poprzedników. Podawane dane kształtują się następująco:

 1. iPhone 14 — 3 279 mAh / iPhone 15 — 3 877 mAh,
 2. iPhone 14 Plus — 4 323 mAh / iPhone 15 Plus — 4 912 mAh,
 3. iPhone 14 Pro — 3 200 mAh / iPhone 15 Pro — 3 650 mAh,
 4. iPhone 14 Pro Max — 4 323 mAh / iPhone 15 Pro Max — 4 852 mAh.

Oprócz tego należy spodziewać się różnic pod względem czasu ładowania pomiędzy modelami podstawowymi i rozszerzonymi. Będzie to wynikać ze wspomnianych wcześniej ograniczeń możliwości złącza USB-C w tańszych odsłonach. Spekuluje się, że iPhone 15 i iPhone 15 Plus nie zostaną wyposażone w szybkie ładowanie. Z kolei wersje Pro oraz Pro Max mają otrzymać wsparcie zasilaczy o mocy 35-40 W.

Ile pamięci wewnętrznej będzie mieć iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

Pod względem dostępnej przestrzeni dyskowej występuje jedna kluczowa niewiadoma. Do tej pory poszczególne źródła nie są zgodne co do ilości pamięci wewnętrznej w podstawowej konfiguracji. Prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym najbardziej budżetowe wydania iPhone 15 i iPhone 15 Plus będą zaczynać od pułapu 128 GB. Z kolei w wersjach Pro i Pro Max najtańszą opcją będzie 256 GB. W takich okolicznościach pełne zestawienie prezentuje się następująco.

 1. iPhone 15 i iPhone 15 Plus:
  • 128 GB,
  • 256 GB,
  • 512 GB.
 2. iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max:
  • 256 GB,
  • 512 GB,
  • 1 TB,
  • i być może 2 TB.

Jaki będzie aparat w iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

We wszystkich premierowych iPhone’ach należy spodziewać się kolejnego stadium ewolucji aparatu fotograficznego. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dwie zmiany parametrów. Po pierwsze główny obiektyw w modelach iPhone 15 i iPhone 15 Plus zostanie wyposażony w matrycę 48 MP. To wyraźne usprawnienie względem ich odpowiedników z poprzedniej generacji, które miały do dyspozycji jedynie 12 MP.

Po drugie tegoroczny model Pro Max nie przewyższy wersji Pro jedynie gabarytami. Poza wielkością odróżnią się wzajemnie również możliwościami aparatu. Otóż największy iPhone będzie dysponować pięciokrotnym przybliżeniem.

Wszystko zatem wskazuje na to, że dane techniczne aparatów fotograficznych w premierowych smartfonach będą prezentować się następująco.

 1. iPhone 15 i iPhone 15 Plus:
  • Główny obiektyw — 48 MP, przysłona ƒ/1,6,
  • Ultra szerokokątny obiektyw — 12 MP, przysłona ƒ/2,4.
 2. iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max:
  • Główny obiektyw — 48 MP, przysłona ƒ/1,78, dodatkowy sensor produkcji Sony,
  • Ultra szerokokątny obiektyw — 13,4 MP, przysłona ƒ/2,2,
  • Teleobiektyw — 12,7 MP, przysłona ƒ/2,8.

Czy będzie nadal fizyczna karta SIM w iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

W przypadku rynku amerykańskiego już zeszłoroczne iPhone’y z serii 14 nie zostały wyposażone w tackę na fizyczną kartę SIM. Te urządzenia polegają wyłącznie na standardzie e-SIM. Nie ma zatem żadnych złudzeń co do tego, że w tym roku tamtejsze standardy zostaną podtrzymane.

Nie ma jednak pewności czego spodziewać się po smartfonach przeznaczonych do dystrybucji w innych regionach. Chodzą słuchy, że niektóre kraje Europy Zachodniej mogą podążyć śladami Amerykanów. W Polsce nie należy jednak spodziewać się tej zmiany. Urządzania skierowane do sprzedaży na rodzimym podwórku prawdopodobnie nadal będą pozwalać na korzystanie z karty SIM w wersji fizycznej.

Ile będzie kosztować iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

Cena nowych urządzeń budzi zawsze najwięcej emocji. Wnioski dotyczące kosztów w polskiej dystrybucji można wysnuwać na podstawie dwóch podstawowych kryteriów.

Pierwszym punktem odniesienia są koszty iPhone’ów w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy analitycy przewidują, że ceny bazowego modelu i wersji Plus nie ulegną zmianie względem ubiegłego roku. Tym samym podstawową konfigurację będzie można kupić odpowiednio za 799 dolarów oraz 899 dolarów. Mniej optymistycznie kształtują się prognozy dotyczące bardziej zaawansowanych odsłon. Wariant Pro może podrożeć o 100 dolarów, natomiast Pro Max nawet o 200 dolarów w porównaniu do pułapu z ubiegłego roku.

Drugim czynnikiem wpływającym na ceny w Polsce są notowania walut. W momencie premiery zeszłorocznych modeli złotówka była wyjątkowo słaba. Dolar kosztował wówczas w przybliżeniu 4,73 zł. To przypuszczalnie przyczyniło się do wzrostu cen w polskiej dystrybucji. Obecnie sytuacja kształtuje się korzystniej dla polskich klientów, ale nie wiadomo czy to wystarczy, by zrównoważyć podwyżki na rynku amerykańskim. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że nie będzie taniej niż rok temu. Jeśli Apple postanowi utrzymać dotychczasowe stawki, ceny modeli w podstawowej konfiguracji okażą się następujące:

 • iPhone 15 — 5 199 zł,
 • iPhone 15 Plus — 5 899 zł,
 • iPhone 15 Pro — 6 499 zł,
 • iPhone 15 Pro Max — 7 199 zł.

Jeśli jednak podwyżki nie ominą polskiej dystrybucji, cena iPhone’a 15 Pro może sięgnąć 7 tysięcy złotych, a w przypadku iPhone’a 15 Pro Max niewykluczony jest pułap 8 tysięcy złotych.

Gdzie oglądać oficjalną prezentację iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max)?

Część powyższych informacji jest właściwie pewna, a potwierdzenie ich podczas prezentacji stanowi jedynie formalność. Istnieje jednak sporo obszarów, w których można jedynie snuć przypuszczenia oparte na dotychczasowych praktykach i przeciekach. Tych kwestii nie uda się już rozsądzić bez oficjalnych deklaracji. Pozostaje zatem czekać na ogłoszenie, aby poznać pełen ogląd sytuacji.

Cała rodzina iPhone 15 zostanie przedstawiona we wtorek 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu. Poniżej znajdziesz przekierowanie do transmisji prowadzonej na kanale na YouTube. Oprócz tego możesz oglądać konferencję przez Apple TV oraz na oficjalnej stronie producenta.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online