Blog
iClinicaPath BlogPath iPhonePath iOS vs Android – 10 przewag iOS nad Androidem

iOS vs Android – 10 przewag iOS nad Androidem

iOS vs Android

Gdy dwie marki zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji, można spodziewać się zażartej debaty pomiędzy zwolennikami obu stron. W ten sposób rozgorzała niekończąca się rywalizacja między zwolennikami Pepsi i Coca Coli czy też Intela i AMD. Podobne zjawisko występuje w przypadku tytułowych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne.

Najcięższym orężem w dyskusji są twarde i niezbite argumenty. W kontekście przedstawionego tematu można wskazać szereg istotnych przewag konkurencyjnych. Przekonaj się jakie czynniki przemawiają za wyższością Apple w pojedynku iOS vs Android.

Który system operacyjny jest popularniejszy – Android czy iOS?

Na rynku mobilnych systemów operacyjnych można mówić o dominującej roli dwóch gigantów. Pod względem liczby użytkowników liderem jest Android. Wedle statystyk z 2022 roku był on zainstalowany na niespełna 70% spośród wszystkich urządzeń mobilnych. Drugie miejsce zajmuje iOS, z którego korzysta około 25% użytkowników. Pozostałe systemy operacyjne odgrywają marginalną rolę.

Dostępność stanowi jedno z kryteriów, które odróżnia od siebie tytułowych pretendentów. iOS jest ekskluzywnym rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla urządzeń mobilnych Apple. Z kolei Google udostępnia swój system wielu producentom smartfonów. Do najpopularniejszych marek korzystających z Androida należą Samsung, Xiaomi oraz Oppo.

Czym różni się iPhone od urządzeń z Androidem?

Jedna z podstawowych różnic sprowadza się do otwartości systemu operacyjnego. Apple podchodzi do tego aspektu z dużą rezerwą. Filarem firmowej filozofii jest samodzielność oraz niezależność. W związku z tym iOS pozostaje bardzo hermetycznym środowiskiem. Pokaźna część oprogramowania pochodzi od samego producenta. Z kolei rozwiązania dostarczane z zewnątrz są bardzo rygorystycznie prześwietlane przed oddaniem do użytku.

Android obiera zupełnie inną strategię pod tym względem. Google postawiło na stworzenie otwartego środowiska, które pozostaje dostępne dla wielu producentów smartfonów. Poza tym oprogramowanie jest bardziej podatne na modyfikacje i niestandardowe rozwiązania. Taka postawa generuje wiele korzyści, ale nie jest tez pozbawiona wad.

iOS vs Android

iOS czy Android – 10 przewag systemu Apple

Różnice pomiędzy opisywanymi systemami występują na wielu płaszczyznach. Poznaj kluczowe obszary, w których iOS przeważa nad Anroidem.

  1. Wydajność

Świetny system operacyjny stanowi jeden z największych atutów sprzętu Apple. Dzięki wzorowej optymalizacji możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału dostępnych zasobów. W rezultacie iPhone będzie sprawować się znacznie lepiej niż telefon z Androidem o podobnej specyfikacji. Poza tym iOS cechuje się mniejszą awaryjnością. Smartfony z nadgryzionym jabłkiem stosunkowo rzadko borykają się z wyraźnym obniżeniem płynności albo przerwami w pracy.

  1. Długowieczność

Wydajność nie kończy się wraz z wygaśnięciem okresu gwarancji. Urządzenia Apple doskonale sprawują się nawet po upływie kilku lat od premiery. Aplikacje ładują się natychmiast i nie występują typowe oznaki starzenia, które znacząco obniżałyby komfort użytkowania.

  1. Spójne środowisko

Asem w rękawie firmy z Cupertino jest zmyślnie zaprojektowana infrastruktura. Możesz z powodzeniem zintegrować ze sobą wszystkie urządzenia i usługi, które wyszły spod ręki producenta. Takie udogodnienie przydaje się w szczególności, gdy korzystasz z kilku rozwiązań Apple. Przykładowo możesz w ten sposób sprawnie dotrzeć do zasobów MacBooka za pośrednictwem iPhone’a.

  1. Okres wsparcia

Gdy kupujesz urządzenie mobilne z rodziny Apple, możesz liczyć na wyjątkowo długie wsparcie ze strony producenta. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że użytkownicy będą mieli dostęp do aktualizacji systemu przez 5-6 lat od premiery danego modelu iPhone’a. Dopiero po upływie tego czasu sprzęt zostanie sklasyfikowany jako przestarzały. Warto zaznaczyć, że w przypadku konkurencyjnych firm ten okres jest krótszy. Za przykład niech posłuży Samsung. Przez pewien czas smartfony z linii Galaxy otrzymywały wsparcie jedynie przez 3 lata. Obecnie użytkownicy mogą liczyć na dostęp do uaktualnień przez 4 lata od premiery urządzenia.

  1. Bezpieczeństwo

Apple przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa. Producent zapewnia, że korzystanie z dodatkowego programu antywirusowego nie jest konieczne, ponieważ niezbędne mechanizmy obronne są integralną częścią środowiska systemowego. Praktyka potwierdza skuteczność tego rozwiązania. Poza tym warto zwrócić też uwagę na korzyści wynikające z hermetycznej struktury całego ekosystemu. Każda aplikacja trafiająca do AppStore musi być poddana wnikliwej weryfikacji. W rezultacie użytkownik może mieć pewność, że oprogramowanie spełnia standardy bezpieczeństwa, a także jest w pełni kompatybilne z systemem.

  1. Interfejs

Przy migracji z Androida na iOS trzeba poświęcić odrobinę czasu na przyzwyczajenie się do nowego środowiska. W gruncie rzeczy można jednak stwierdzić, że iPhone jest stosunkowo prosty w obsłudze. Wspólnym mianownikiem wszystkich funkcji jest minimalizm i przejrzysty interfejs. System został zaprojektowany z myślą o podwyższaniu komfortu i ograniczeniu niepewności po stronie użytkownika. Nawet jeśli zdarzy się, że jakieś opcje wzbudzą wątpliwości, do dyspozycji pozostaje rozległy dział pomocy na stronie Apple. W bazie wiedzy można znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące postępowania w różnorodnych sytuacjach.

  1. Optymalizacja

Na urządzeniach sygnowanych nadgryzionym jabłkiem można znaleźć wiele programów stworzonych przez producenta. Autorskie oprogramowanie często zbliża się do perfekcji pod względem optymalizacji. Dzięki temu nawet starszy iPhone z powodzeniem sprosta wymaganiom nieco bardziej zaawansowanych aplikacji dostarczonych przez Apple.

  1. Aktualizacje

Android jest wykorzystywany przez sprzęt pochodzący od wielu marek. Dostosowanie nowych odsłon systemu do zróżnicowanych standardów jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Z kolei iOS działa jedynie na urządzeniach produkowanych przez Apple. W praktyce oznacza to, że niezbędne uaktualnienia ukazują się sprawniej. Poza tym można też spodziewać się optymalizacji na wyższym poziomie.

  1. Szybszy dostęp do aplikacji

Nie tylko przygotowanie aktualizacji przebiega sprawniej dzięki skondensowanej ofercie Apple. Ten aspekt wpływa korzystnie również na postęp prac nad dowolnym oprogramowaniem. Istotną przewagą iOS jest również uporządkowana struktura, której czasem brakuje w bardziej rozdrobnionym środowisku Androida. W związku z tym często zdarzało się, że użytkownicy iPhone’ów szybciej mogli cieszyć się nowinkami.

  1. Unikatowość

Niniejsze porównanie dotyczy aspektów systemowych, ale nie sposób pominąć też atutów samego sprzętu. Jako użytkownik iOS możesz też czerpać korzyści z walorów iPhone’a. Istotną kwestią jest chociażby wartość smartfona w miarę upływu czasu od wprowadzenia do oferty. Okazuje się, że iPhone tanieje wolniej niż konkurencyjne modele. Warto powołać się na porównanie przedstawione przez firmę BankMyCell w 2021 roku. Autorzy badania dowiedli, że iPhone stracił 16,7% wartości podczas pierwszego roku po premierze. W tym samym czasie cena smartfona z Androidem obniżyła się aż o 33,6%. Na tej podstawie można stwierdzić, że zakup iPhone’a jest korzystniejszy z inwestycyjnej perspektywy. Gdy zdecydujesz się na sprzedaż, większa część wydanych środków wróci na Twoje konto.

iOS vs Android

Android vs iOS – które urządzenie można łatwiej sparować

W tym przypadku bezdyskusyjnie wygrywa iOS. System operacyjny zaprojektowany przez Apple świetnie radzi sobie z synchronizacją wielu urządzeń. Ten atut może nie być tak namacalny, gdy posiadasz tylko iPhone’a. Z całą pewnością jednak docenisz spójność ekosystemu po zaopatrzeniu się w kolejne urządzenia albo akcesoria. Sparowanie słuchawek AirPods albo komputera odbywa się w mgnieniu oka. Ponadto połączenie jest trwałe i bezpieczne. Dzięki temu możesz wygodnie zarządzać zasobami całego swojego sprzętu.

Android vs iOS – co sprawdzi się lepiej w grach wideo?

Jedni użytkownicy zupełnie nie zwracają uwagi na potencjał gamingowy smartfona. Dla innych natomiast ten aspekt odgrywa kluczową rolę. Statystyki obrazujące rozwój segmentu gier mobilnych dowodzą jednak, że producenci kompletnie nie mogą ignorować tego obszaru. Łączna wartość rynku gier mobilnych w 2022 roku zbliżyła się do poziomu 100 miliardów dolarów. To więcej niż połączony wynik produkcji skierowanych na konsole i komputera.

W pojedynku iOS vs Android na gruncie gamingowym nieznacznie przeważa system autorstwa Apple. W tym kontekście istotną rolę znowu odgrywa skrócony proces przygotowania gry wynikający ze skondensowanej oferty. Droga nowych produkcji do debiutu na iPhone jest krótsza niż w przypadku urządzeń z Androidem. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że fani gier mobilnych korzystający z iOS często mogli liczyć na wcześniejszą datę premiery.

Nie do przecenienia w tym kontekście jest również kwestia wydajności poszczególnych urządzeń. iOS znacznie lepiej radzi sobie z wykorzystaniem potencjału podzespołów. Nawet kilkuletnie smartfony mogą zachowywać nienaganną płynność. Sprzęt z Androidem szybciej się starzeje. O ile nowy smartfon będzie sprawować się bez zarzutów, o tyle kilkuletnie urządzenia zacznie już wyraźnie ustępować pod względem wydajności.

iOS vs Android

Zabezpieczenie urządzeń iOS i Android – co wypada lepiej?

Brak konieczności posiadania programu antywirusowego i drobiazgowe podejście do weryfikacji zawartości AppStore to tylko część aspektów stanowiących o sile iOS. Warto też zaznaczyć, że urządzenie korzysta z systemu szyfrowania danych, który do dziś nie został sforsowany. Poza tym iPhone nie pozwala na korzystanie z zewnętrznych kart SD, które mogłyby obniżać standardy bezpieczeństwa. W konsekwencji iOS jest solidniej zabezpieczonym systemem niż Android.

Co wybrać – iOS czy Android?

Na podstawie powyższych wniosków można obwieścić zwycięstwo systemu stworzonego przez Apple. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Android nie traci dużo punktów do lidera. Jeszcze kilka lat temu przewaga iOS była znacznie większa. Google odrobiło jednak lekcje i konsekwentnie skraca dystans. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę wymienione argumenty, ale kluczową rolę powinny odegrać osobiste preferencje. Przetestuj oba rozwiązania i zdecyduj się na opcję zapewniającą większy komfort użytkowania.

iOS vs Android – serwisowanie

Wraz z zakupem iPhone’a domyślnie otrzymujesz rok gwarancji. Do wyboru jest też rozszerzony zakres świadczeń. Jeżeli w trakcie okresu ochronnego wystąpi awaria, która nie została spowodowana przez użytkownika, można spodziewać się sprawnej interwencji ze strony Apple.

Po zakończeniu gwarancji nie możesz już liczyć na pomoc producenta, ale nie oznacza to, że zostaniesz na lodzie. Profesjonalne wsparcie w tym zakresie zapewnia iClinica, która od 2009 nieprzerwanie prowadzi serwis Apple. Poznań, Bydgoszcz, Wrocław, Kraków i Warszawa to lokalizacje wchodzące w skład sieci salonów pogwarancyjnych.

W każdym oddziale istnieje możliwość wykonania różnorodnych usług takich jak wymiana wyświetlacza iPhone czy też naprawa przedniej kamery iPhone. Lista dostępnych opcji jest znacznie dłuższa, a poza tym klienci mają do dyspozycji realizację w trybie wysyłkowym. Specjaliści z zespołu iClinica nie stronią też od świadczenia mniej popularnych usług. Za przykład może posłużyć naprawa Face ID albo naprawa czujnika zbliżeniowego.


Podobne artykuły
Ekrany OLED Apple
Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
OLED, QLED, MiniLED, LCD – to wszystko rodzaje matrycy odpowiadającej za generowanie obrazu na ekranie. Choć na pierwszy rzut oka te terminy wydają się bardzo enigmatyczne, warto poświęcić im odrobinę więcej uwagi. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomym klientem i będziesz w stanie ocenić potencjał sprzętu przy okazji kolejnych zakupów. W przypadku produktów Apple często … Czytaj dalej Ekrany OLED w urządzeniach iPhone
Path
iPhone kolekcjonerski
iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Najpopularniejszym urządzeniem w ofercie Apple jest iPhone. Już od pierwszej generacji stanowi on symbol innowacji i niezawodności. Choć inauguracja serii miała miejsca w 2007 roku, czyli 17 lat temu, w branży technologicznej to jak cała wieczność. Nie ma też ani krzty przesady w stwierdzeniu, że przedstawienie tego modelu stanowiło przełomowe wydarzenie. Występ Steve’a Jobsa do … Czytaj dalej iPhone kolekcjonerski  – stare telefony Apple, które mogą być warte fortunę
Path
Kalendarz świąt iPhone
Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Elektroniczny kalendarz stanowi nieodłączny element niezbędnika ludzi zorganizowanych. Umiejętne zarządzanie czasem jednak nie tylko usprawnia wypełnianie swoich obowiązków, ale również umożliwia znalezienie więcej przestrzeni na życie prywatne. Okazuje się, że iPhone posiada natywną funkcję przypominającą o rozmaitych świętach. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu przygotować się do celebracji albo zaplanować dzień ustawowo wolny od pracy. … Czytaj dalej Używanie kalendarza świąt na iPhonie, Macu i iPadzie
Path

Dodaj komentarz

Twoja ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Konsultant online